Çocuk Odası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Sayfa 4 | Forum Mobilya Takımları

Sorun Cevaplayalım

Mobilya hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Yaşanan Mobilya sorunlarının kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Sorularınızı Cevaplamaya Hazırız.

Bey Azura

Özge

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2020
20
1,634
78

İtibar Puanı:

Çocuk odası için en önemlisi bence güneş ışığını iyi alıyor olması. En çok çocukların ihtiyacı var güneş ışığına.
 

Firuzan

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
24 May 2020
2
163
28

İtibar Puanı:

Çocuk Odası Ranza Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocuk odası dekorasyonu için ranza seçimi yaparken her detayın göz önünde bulundurulması gerekir. Aynı odayı paylaşacak çocuklar için güvenli bir tasarıma sahip olması en önemli nokta. Bu anlamda ranzanın yüksekliği tasarımın detayları arasında belkide en çok dikkat edilmesi gereken detaydır. Bugün yazımızda çocuk odası ranza kullanmayı düşünenlere fikir verecek başlıca önemli noktalara yer veriyoruz.

Ülkemizin ev tipleri ne yazık ki çocuklar için bireysel odalar ayırmaya pek mümkün değil. Bu durumda çocuk odaları ortak kullanıma uygun şekilde dekore edilmek zorunda. Bu anlamda iki farklı yatak yerine daha az yer kaplayan ranza modelleri oldukça kullanışlı tasarımlardır. Ancak ranzalar kullanışlı olmalarının yanı sıra çoğu zaman tehlike yaratabilecek potansiyele sahip tasarımlar.

Çocuk Odası Ranza Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Çocuk odası için doğru bir ranza seçimi odayı daha konforlu hatta eğlenceli bir hale getirebilir. Tabi ki çocuklara uygun, doğru bir ranza seçimi yapmak için göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalar var.

Odanın genişliğini hesaplayın

Tasarımı gereği ranza modelleri her boyuttaki oda için rahatça kullanılabilir bir algı yaratır. Çünkü tek kişilik bir yatak kadar yer kaplar. Fakat gözden kaçan en önemli nokta şudur, ranzalar yüzeyde az bir yer kaplasa da oldukça hacimli tasarımlardır.

Merdivene dikkat edin!

Ranza seçimi yaparken önceliğiniz mutlaka çocukların rahatça çıkıp inebilecekleri bir merdivene sahip olması olmalıdır. Bu nokta çok önemli çünkü olası kazalar hep yanlış merdiven tasarımından dolayıdır. Rahat inip çıkabilecekleri bir merdivene sahip ranza çocukların işini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Kısacası ranza alırken mutlaka çocuğunuz yanında olmalı ve ilk denemelerini gözünüzün önünde yapmalıdır.

Uygun yüksekliğe sahip olmalı

Ranza seçerken odanın tavan yüksekliğini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer çocuk odası ortalama bir tavan yüksekliğine sahipse, çocuğun yatakta doğrulduğunda tavan ile arasında en az 50 – 60 cm olması gerekir. Öte yandan çocukların hızlı büyüdüğü gerçeğini mutlaka aklınızda bulundurmalısınız.

Odanın tarzına uygun bir ranza seçin

Genellikle çocuk odası için rengarenk eğlenceli tasarıma sahip ranzalar tercih edilir. Ancak bunun yerine evinizde tercih ettiğiniz dekorasyon tarzına uygun şık bir ranza seçimi de yapabilirsiniz. Ranzanın illa hareketli olmasına gerek yok, odanın diğer bölümleri istenilen enerjiyi elde etmek için fazlasıyla yeterlidir.

Tabi ki çocuklar için özel olarak üretilen birbirinden eğlenceli çocuk odası ranza modelleri bulunuyor. Bunlar arasında oyun alanları bulunan çadırlı ve kaydıraklı ranzalar çocukların büyük ilgisini çeken tasarımlar. Fakat bahsettiğimiz gibi çocuklar hızlı büyüyor ve bir kaç sene sonra tekrar bir ranza masrafı yapmamak için kalıcı bir tasarım seçmekte fayda var.
🙏 🙏 🙏
 
Üst