Divan Şiirleri ve Anlamları

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 143 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    143

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Merhaba arkadaşlar Divan şiirleri ve anlamlari ile alakalı olan başlığımıza hoşgeldiniz. hoşunuza giden divan şiirleri hangileri olabilir hadi paylaşalım artık. :polis:

Leyla 

Emektar Üye
Platin Üye
13 Ocak 2020
225
89,408
93

İtibar Puanı:

Esrar Dede
Azm-i sefer ettin dil-i nâçârı unutma
Gittin güzel ammâ bu dil-efkârı unutmaGâhîce uyandıkça şebistân-i safâda
Şol gice olan sohbet-i hemvârı unutmaVardıkça şeker-hâba girip bister-i nâza
Ne zehr içer dîde-i bîdârı unutmaBen sabr edeyim derd ü gam-i hecrine ammâ
Sen de güzelim ettiğin ikrârı unutmaAğlatmayacaktın yola baktırmayacaktın
Ol va’de-i tekrâr-be-tekrârı unutmaYok tâkati hicrânına lûtf eyle efendim
Dil-haste-i aşkın olan Esrârı unutma.

Günümüz Türkçesi;
Madem gidesin var,çaresiz bırakıp bu kalbi
Git güzel lakin bu efkarlı gönlü unutmaOlur da uyanırsın bir gün tatlı uykundan
O gece söylediklerin var ya sakın unutmaDalıp ta gaflet uykusuna, yeter naz ettiğin
Zehir içse de sensiz kapanmayan gözleri unutmaBen hicran derdi ile sabr edeyim amma
Sen de güzelim ettiğin o itirafı unutmaAğlatmayacaktın hani yola baktırmayacaktın
Tekrar tekrar verdiğin o vaadi, sözü unutmaAyrılık acısına gücüm kalmadı; medet canım efendim
Aşkından gönlü yaralı Esrarı unutma..

Leyla 

Emektar Üye
Platin Üye
13 Ocak 2020
225
89,408
93

İtibar Puanı:

Hattum hisâbın bil didün gavgâlara saldun beni
Zülfüm hayâlin kıl didün sevdâlara saldun beni

Ayva tüylerimin hesabını bil dedin, beni kavgalara saldın.
Saçımın hayalini et dedin beni sevdalara saldın.

Geh âb-veş giryân idüp geh bâd-veş pûyân idüp
Mecnûn-ı ser-gerdân idüp sahrâlara saldun beni

Bazen su gibi ağlatıp, bazen söğüt gibi koşturarak başı dönmüş mecnuna çevirip beni sahralara saldın.

Vaslum dilersin çün didün lutf idüben olsun didün
Yarın didün bir gün didün ferdâlara saldun beni

Madem bana kavuşmayı istersin, lütfederek olur dedin; yarın dedin, bugün dedin, beni ertelere saldın.

Yûsuf gibi ‘izzetde sen Ya‘kûb-veş mihnetde ben
Dil sâkin-i Beytü’l-hazen tenhâlara saldun beni

Sen Yusuf gibi izzetde, ben Yakup gibi sıkıntıda; gönül hüzünler evinde beni tenhalara saldın.

Bâkî-sıfat virdün elem itdün gözüm yaşını yem
Kıldun garîk-i bahr-ı gam deryâlara saldun beni

Bâki gibi elem verdin, gözyaşımı deniz ettin; beni üzüntü denizinde boğdun, deryalara saldın.
/Baki

Leyla 

Emektar Üye
Platin Üye
13 Ocak 2020
225
89,408
93

İtibar Puanı:

Haddeden geçmiş nezâket yâl ü bâl olmuş sana
Mey süzülmüş şîşeden ruhsar-ı âl olmuş sana

Bûy-i gül taktîr olunmuş nâzın işlenmiş ucu
Biri olmuş hoy birisi dest-mâl olmuş sana

Sihr ü efsûn ile dolmuşdur derûnun ey kalem
Zülfü Hârut’un demek mümkin ki nâl olmuş sana

Şöyle gird olmuş Firengistân birikmiş bir yere
Sonra gelmiş gûşe-i ebrûda hâl olmuş sana

Ol büt-i tersâ sana mey nûş eder misin demiş
El-amân ey dil ne müşkil-ter suâl olmuş sana

Sen ne câmın mestisin âyâ kimin hayrânısın
Kendin aldırdın gönül n’oldun ne hal olmuş sana

Leblerin mecrûh olur dendân-ı sîn-i bûseden
Lâ’lin öptürmek bu hâletle muhâl olmuş sana

Yok bu şehr içre senin vasfettiğin dilber Nedîm
Bir perî-sûret görünmüş bir hayâl olmuş sana
/Nedim

/Nedim

Nezaket haddeden geçmiş, sana boy bos olmuş; şarap şişeden süzülmüş sana kırmızı yanak olmuş.

Gülün kokusu damıtılmış, nazın ucu işlenmiş; biri sana ter, birisi de mendil olmuş.
Ey kalem! Senin için sihir ve büyü ile dolmuştur. Harut’un zülfü sana nâl olmuş demek mümkündür.

Firengistan şöyle toplanmış bir yere birikmiş, sonra gelmiş kaşının köşesinde sana ben olmuş.

Ey gönül! O Hristiyan güzeli sana şarap içer misin demiş, aman sana ne de zor soru sormuş.

Gönül! Sen nasıl bir kadehin sarhoşusun, Allah için (söyle) kimin hayranısın? Kendini aldırdın; noldun, sana ne hâl olmuş?

Bûse (öpüş) kelimesindeki sin harfinin dişlerinden dudakların yaralanır. Bu suretle dudağını öptürmek senin için imkânsız olmuştur.

Senin anlattığın güzel bu şehirde yok, Nedim! Sen bir hayal görmüşsün, sana peri yüzlü (bir güzel) görünmüş.

/Nedim

Moderatör tarafında düzenlendi:

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Leyla döktürüyorsunuz :hoba1:

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Leyla 

Emektar Üye
Platin Üye
13 Ocak 2020
225
89,408
93

İtibar Puanı:

Ehl-i dildür diyemem sînesi sâf olmayana
Ehl-i dil birbirini bilmemek insaf değil

(Nef'î)
Bağrı temiz olmayana gönül ehlidir diyemem. Gönülden anlayanların birbirini anlamaması insafa sığmaz.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Aşk derdiyle hoşem el çek ilâcımdan tabîb
Kılma dermân kim helâkim zehri dermândadır.” (Fuzûlî)

Aşk derdiyle hoşnudum, ey doktor! Bana ilaç verme ki, benim helak olmam; senin derman olsun diye vereceğin zehrindedir.

Son düzenleme:

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Bağrı temiz olmayana gönül ehlidir diyemem. Gönülden anlayanların birbirini anlamaması insafa sığmaz.

Aşk derdiyle hoşem el çek ilâcımdan tabîb
Kılma dermân kim helâkim zehri dermândadır.” (Fuzûlî)

Aşk derdiyle hoşnudum, ey doktor! Bana ilaç verme ki, benim helak olmam; senin derman olsun diye vereceğin zehrindedir.
:cak:

Sudeli

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
31 Mar 2023
129
5,661
93

İtibar Puanı:

Divan şiirleri, Türk edebiyatının en önemli şiir türlerindendir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yazılmıştır ve genellikle dini, aşk ve doğa konularını işler. Divan şiirleri, genellikle bir divan adı verilen şiir kitapları içinde toplanır.

Divan şiirlerinde kullanılan simgeler ve anlamları şu şekildedir:

1. Şeb-i Yelda: Kış gecesi
2. Bahar: Yeni başlangıç, umut
3. Güneş: Aydınlık, şifa, güç
4. Ay: Zerafet, aşk, romantizm
5. Leylak: Özlem, hasret
6. Gül: Aşk, sevgi, güzellik
7. Lale: Geçici güzellik
8. Bülbül: Aşkı anlatan şiirlerin sembolü
9. Saki: Şarap sunan, kadeh kaldıran kişi
10. Mecnun: Deli aşık
11. Ferhat: Aşka tutkun, dağları delebilecek kadar güçlü kişi
12. Leyla: Aşkın sembolü

Divan şiirleri, düşünsel derinliği, yoğunluğu ve dini, ahlaki değerlerin verdiği yüksek niteliğiyle Türk edebiyatının en önemli miraslarından biridir.

Çay

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Nis 2023
48
1,972
83

İtibar Puanı:

Divan şiirleri Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli edebiyat türlerinden biridir ve genellikle Türkçe, Farsça ve Arapça dilleri kullanılarak yazılır. Bu şiirlerde tasavvufî ve aşk temaları sıkça işlenir. Divan şiirleri, genellikle güzelliği, aşkı ve doğayı yansıtan sembolik dil ve imgeler kullanarak yazılır ve okuyucuya bir derinlik ve incelik hissi verir.

Divan şiirleri, genellikle bir divan veya antoloji içinde toplanır. Bu şiirlerin anlamları ve yorumları, okuyucunun tecrübesine, kültürel ve tarihi bağlamına bağlıdır.

İşte bazı popüler divan şiirleri ve anlamları:

1. "Sensiz Olmaz" - Yunus Emre

Bu şiirde, Yunus Emre sevenin sevgilisi olmadan hayatta kalamayacağını ve sevgiliden ayrılmak gibi bir acının tatlılığına değinir.

2. "Ey Aşıklar" - Şeyh Galip

Bu şiir, aşkın insanın hayatındaki en önemli ve güçlü duygu olduğunu vurgular. Şeyh Galip, aşkı maddi zevklerden çok daha değerli bir şey olarak görür.

3. "Ben Seni Sevduğumi" - Fuzuli

Fuzuli bu şiirinde, sevenin sevgilisine duyduğu büyük bir özlemi ifade eder. Şiirinde ayrılığın acısını hisseder ve sevgilisine olan aşkının derinliğini ortaya koyar.

4. "Gönül" - Nef'i

Bu şiirde, Nef'i insanın iç dünyasına ve kalbine değinir. Şair, insanın gerçek mutluluğunun kendine doğru yürüyüşünde olduğunu vurgular.

5. "Eşrefoğlu Rumi" - Pir Sultan Abdal

Bu şiirde, Pir Sultan Abdal, eşitsizliğe karşı mücadele eden birçok insanın hayatını kaybettiği bir dönemde yaşar. Şair, adaleti sağlamak için mücadele etmenin önemine değinir.

6. "Gönül Sultanım" - Yunus Emre

Bu şiirde, Yunus Emre insanın iç dünyasının önemini vurgular. Şair, insanın yargılamayan bir kalple yaşaması gerektiğini söyler.

7. "Mihriban" - Seyrani

Bu şiirde, Seyrani insanın aşka olan ihtiyacına değinir. Şair, sevginin insanın hayatındaki en önemli güç olduğunu ve herkesin aşkı aradığını söyler.

8. "Hüsn-i Hat" - Nef'i

Bu şiirde, Nef'i güzel yazı sanatı ve sanatçılarının önemli olduğunu vurgular. Şair, güzel sanatlara olan ilginin insanın ruhunu doyurduğunu söyler.

9. "Aşkıma" - Şeyh Galip

Bu şiirde, Şeyh Galip aşkının gücünü ve insanın sevgilisi için neler yapabileceğini anlatır. Şaire göre, aşk insanın hayatında en önemli ve güçlü duygudur.

10. "Beni Unutma" - Fuzuli

Bu şiirde, Fuzuli ayrılığın acısını hisseden bir sevenin sesiyle konuşur. Şair, sevgilisine olan aşkı üzerine düşüncelerini paylaşır ve onu unutmaması için yalvarır.

AhuGül

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Nis 2023
21
626
78

İtibar Puanı:

Divan şiirleri, Osmanlı edebiyatında yer alan ve genellikle dinî, ahlâkî ve aşk temalarını işleyen şiirlerdir. Bu şiirler, genellikle Arapça, Farsça ve Osmanlı Türkçesi karışımı bir dil kullanılarak yazılmıştır.

Divan şiirleri, genellikle beyitlerden oluşur ve beş, altı veya yedi heceli olarak yazılmıştır. Bu şiirlerde, aşk, sevgi, ayrılık, ölüm, Tanrı sevgisi ve doğa gibi önemli temalar işlenir.

Divan şiirlerinin anlamları, şairlerin kullandıkları metaforlar ve sembollerle doludur. Şairler, genellikle dini, tarihi ve mitolojik kavramları kullanarak şiirlerinde derin anlamlar yaratırlar.

Özetlemek gerekirse, divan şiirleri, Osmanlı edebiyatının önemli bir parçasıdır ve genellikle dinî, ahlâkî, aşk ve doğa temalarını işler. Anlamları, zengin bir sembol ve metafor dünyasıyla doludur ve okuyucuya derin düşüncelere yol açar.

Divan şiirleri, Türk edebiyatında Osmanlı İmparatorluğu dönemi şairleri tarafından yazılan şiirlerdir. Bu şiirler genellikle Arapça, Farsça ve Türkçe kelimelerle yazılmıştır ve geleneksel bir nazım şekli olan "ayrıntılı oylumlu vezin" kullanılmıştır.

Divan şiirleri, genellikle aşk, doğa, din, güzellik, sevgi, yalnızlık, geçmiş zamanlar ve ölüm gibi temalara odaklanır. Bu şiirlerde aşk, en yaygın tema olarak görülür ve genellikle aşık olan kişinin sevdiği kişiyi övmesi ve özlemi hakkında yazılır.

Divan şiirleri, dil ve sözcük oyunlarına büyük önem verir ve şiirlerdeki sözcüklerin derin anlamları vardır. Bu şiirlerde çok sayıda "mecaz" kullanılır - bir şeyin gerçek anlamının ötesinde bir şeyi ifade eden usul.

Divan şiiri, Türk kültürünün önemli bir parçasıdır ve Türk edebiyatının gelişiminde büyük bir rol oynamıştır.

Divan Şiirleri, Osmanlı Devleti'nin klasik dönem şiirleridir ve genellikle Arapça ve Farsça kelimeler kullanılarak yazılmıştır. Bu şiirlerin temelinde, aşk, doğa, din, ve insan davranışlarına dair düşünceler yer almaktadır. Şiirlerin genel olarak alegorik bir dil kullanılması, şairin hem kendini hem de konularını örtülü bir şekilde ifade ettiğini gösterir.

Divan Şiirleri'nin anlamları, şairin şiirinde kullandığı dil ve stil ile birlikte, şairin hayatındaki yaşanmışlıkları ve düşünceleri yansıtır. Şiirlerdeki tema ve konular genellikle hayatın anlamı, sevgi, aşk, özlem, doğa ve ölüm gibi evrensel konuları içermektedir.

Bu şiirlerde sıklıkla kullanılan motifler ise doğa, mevsimler, gül, bülbül, ayna, ay, yıldız, deniz ve aşk gibi konulardır. Bu motifler sadece şiirin estetik öğeleri değil, aynı zamanda şairin düşüncelerini de yansıtmaktadır.

Geleneksel bir tarzda kaleme alınan Divan Şiirleri, günümüzde de edebiyatın önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir. Şiirlerin anlamları, günümüzde de okuyuculara ilham vererek, hayatın anlamı, aşk ve doğanın güzelliği gibi konular üzerinde yeni düşünceler ve perspektifler sunmaktadır.

Divan şiirleri, Osmanlı İmparatorluğu dönemi boyunca yazılan şiirlerdir ve genellikle Türk, Farsça ve Arapça gibi dillerde yazılmıştır. Bu şiirler genellikle aşk, doğa, din ve ahlaki konulara odaklanır.

Divan şiirlerindeki temel konulardan biri aşktır ve bu aşk genellikle Tanrı'ya veya bir insana olan aşktır. Doğanın güzelliği de sık sık kullanılan bir konudur ve genellikle bir aşk şiirine ya da düşüncesine eşlik eder. Din ve ahlak da önemli bir konudur ve şiirlerde sık sık kullanılır.

Divan şiirleri, genellikle belirli bir tarzda yazılır ve belli bir ölçüye sahiptir. Bu ölçülerde, eserin kurallarına uygun bir şekilde yazılmalıdır. Bu nedenle, Divan şiirleri, belirli bir ritm ve ses zenginliği ile tanınan şiirlerdir.

Divan şiirleri, Osmanlı kültürünün birçok yönünü yansıtmaktadır ve bu şiirler, Türk edebiyatının önemli bir parçasıdır. Şiirlerin sözlük anlamları yanı sıra, aynı zamanda sembolik ve gizli anlamları da vardır. Bu nedenle, Divan şiirleri, genellikle derin anlamlar içerir ve anlama çabası gerektirir.

Son düzenleme:

Napiosun

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Nis 2023
69
2,069
83

İtibar Puanı:

Divan şiirleri, genellikle Osmanlı İmparatorluğu ve İran'da 14. ve 18. yüzyıllar arasında yazılmış şiirlerdir. Bu şiirler genellikle aşk, doğa, din ve toplumsal meseleler gibi konuları ele alır. İşte bazı divan şiirleri ve anlamları:

- Bülbülüm altın kafeste, öter güle döne döne
Bu beyit, şairlerin aşkı sembolize ettiği bir klasik divan şiiridir. Bülbül, aşk dolu kalbiyle öterken, güller de aşkın sembolüdür.

- Mecnun gibi yar için, deliyim ben seni sevdiğim için
Bu beyit, aşk acısı çeken ve sevdiğinin peşinde koşan Mecnun karakterinin acısını yansıtmaktadır. Şair de Mecnun gibi sevdiği için deli olduğunu ifade ediyor.

- Zülfün teline düştüm bir gece, o telden ses veren yar imiş meğer
Bu beyit, şairin aşık olduğu kadının güzelliği hakkında söylediği bir beyittir. Kadının saç telleri, şairin kalbini yakalamış ve ona aşkın güçlü hissini vermiştir.

- Hayal dünyası, perişan halin, esiriyim ben senin belalın
Bu beyit, şairin hayal dünyasına düşkünlüğünü ifade ediyor. Şair, hayalleri nedeniyle zor durumda kalmış ve sevdiği kadının belasına düşmüş gibi hissediyor.

- Süzüldü alemde bir çerağ gibi, ismim belki yanar meşale gibi
Bu beyit, şairin aşkının dünyada güçlü bir etki yarattığını ifade ediyor. Şair, aşkının bir ışık gibi her yere yayıldığını ve onun adının bir meşale gibi yaktığı kişiler olduğunu söylüyor.

- Ben gülü desem yanağından, artar mı güzelliğin, yok artmaz
Bu beyit, şairin sevdiği kadının güzelliği hakkında söylediği bir beyittir. Şair, sevgilisinin güzelliğinin övgüye değer olduğunu düşünüyor.

- Cahilin kıblesi altın olsa da, benim kıblem bana doğrudur
Bu beyit, şairin kendine özgürlüğünü savunduğu bir beyittir. Şair, herkesin kendi yolu olduğunu ve kendisine doğru olanı seçmesi gerektiğini düşünüyor.

- Varlığına can kattım, ölümüm seninle gelsin
Bu beyit, şairin sevdiğine olan bağlılığını ifade ediyor. Şair, sevdiği kadının varlığına anlam verdiğini ve onunla ölmek istediğini söylüyor.

Divan Şiiri, Osmanlı Devleti'nde XIV-XIX yüzyıllar arasında yazılmış Türk şiirinin en önemli türlerinden biridir. Divan şiiri, günümüzde de hala okunan ve sevilen bir şiir türüdür. Divan şiirleri genellikle aşk, sevgi, doğa, insan hayatı ve din konularından oluşur. Şairler, şiirlerinde sadece kelime ve sözcüklerin kullanımıyla değil, aynı zamanda şiirin şekli, anlamı, sesi ve ritmiyle de oynayarak eserlerinde müzikal bir bütünlük sağlarlar. Divan şiirinin önemli isimleri arasında Fuzuli, Nedim, Şeyh Galip, Baki gibi şairler bulunur.

İşte, divan şiirleri ve anlamları:

1. Ben Sana Mecburum – Şeyh Galip

Şiirde aşkın zorluğu, acısı ve hüzünlü yanları anlatılırken aynı zamanda aşkın gücü ve insanı nasıl etkilediği de vurgulanıyor.

2. Leyla ile Mecnun – Fuzuli

Divan edebiyatının en ünlü aşk hikayelerinden biri olan Leyla ile Mecnun, Fuzuli tarafından kaleme alınmış bir şiirdir. Şiirde, aşkın tutkusu, acısı ve şiddeti anlatılır.

3. Sana Mecnunum Leyla'm Diye Gazel – Nedim

Şiirde bir aşıkın, sevdiği kadının güzelliği ve ona olan aşkı anlatılırken, şiir içinde kullanılan imagelerle aşkın gücü ve çekiciliği vurgulanıyor.

4. Tohum – Baki

Şiirde doğanın güzelliği ve yaratanın büyüklüğüne vurgu yapılırken aynı zamanda hayatın anlamı ve ölüme yaklaşırken insanın yaşadığı duygular anlatılıyor.

5. Güneşe Açan Çiçekler – Şemseddin Sâmî

Şiirde baharın güzelliği ve canlılığı anlatılırken, insanın doğayla uyum içinde yaşamasının önemi vurgulanıyor.

6. Su Kasidesi – Şeyhülislam Yahya Efendi

Şiirde suyun önemi, doğanın vazgeçilmez bir parçası olduğu vurgulanırken, insanın hayatındaki yeri de ele alınıyor.

7. Suda Fırtına – Nabi

Şiirde, insanın iç dünyasındaki çatışmalar ve karmaşık duygular su metaforuyla anlatılırken, aynı zamanda yaşamın zorluğu ve insanın hayatta kalma mücadelesi de vurgulanıyor.

8. Gülistan – Şeyh Saadi

Şiirde, güzel ahlakın ve insani ilişkilerin önemi vurgulanırken, özellikle insanın kendisini ve toplumu anlaması, sevmesi ve saygı göstermesi ele alınıyor.

9. Yine Bahar Geldi – Nedim

Şiirde baharın güzelliği ve canlılığı anlatılırken, aynı zamanda yaşamın döngüsünü ele alınıyor.

10. Bugün Pazar – Neşati

Şiirde, günlük yaşamın sıradanlığına vurgu yapılırken, aynı zamanda insanın zorluklarla başa çıkması ve hüzünlü anları savuşturması konu ediliyor.

Divan şiirleri, Osmanlı dönemindeki edebi eserlerdir. Bu şiirler, genellikle aşk, doğa ve din konuları üzerine yazılırlar. Şairlerin divanları, şiirlerinin toplandığı kitaplardır. İşte, divan şiirleri ve anlamları:

1. Mevlana Celaleddin-i Rumi - Mesnevi: Tasavvuf konusunda yazılmış bir şiir kitabıdır.

2. Şeyh Galip - Hüsn ü Aşk: Aşk konusunu işlemiştir. Divan edebiyatındaki en önemli eserler arasındadır.

3. Fuzuli - Leyla ve Mecnun: Aşkın imkansızlığına dair yazılmıştır. Halk arasında çok sevilen bir eserdir.

4. Baki - Gazeller: Aşk, güzellik ve doğa konularında yazılmış şiirleri içermektedir.

5. Nedim - Şarkılar: Toplumsal hayatı ve aşkı işleyen şiirleridir.

6. Nabi - Hüsn ü Aşk: Aşk üzerine yazılmış şiirlerden oluşmaktadır.

7. Nef'i - Selvî-i Esrar: Şiirlerinde genellikle doğa ve aşk konularını işlemiştir.

8. Neşati - Şarkılar: Aşk, güzellik ve doğa konuları üzerine şiirler yazmıştır.

9. Şeyhî - Kaside ve Gazeller: Dinî konuların yanı sıra doğa ve aşk üzerine de şiirler yazmıştır.

10. Yahya Kemal Beyatlı - Rubailer: İçtenlikle yazılmış şiirleridir. Genellikle aşk ve doğa temasını kullanmıştır.

Divan şiirleri, Osmanlı dönemi Türk edebiyatında yazılmış şiirlerdir. Bu şiirlerde dil ve imgelem çok önemlidir ve genellikle aşk, doğa ve din konuları işlenir.

Bazı divan şiirleri ve anlamları:

1. "Mevlana Celaleddin-i Rumi - Mesnevi"

Mevlana Celaleddin-i Rumi, insanlığın sevgi ve aşk ile birleşmesi için yazdığı şiirlerle tanınır. Mesnevi, onun en popüler eserlerinden biridir. Bu eserde, insanların manevi arayışları, aşkın gücü ve birliğin önemi işlenir.

2. "Fuzuli - Leyla ile Mecnun"

Fuzuli'nin en ünlü eseri, Leyla ile Mecnun'dur. Bu eserde aşkın acısı ve acıların insan hayatındaki yeri anlatılır. Leyla ve Mecnun'un aşkı, ölüm ve ayrılıkla sona ererken, insanların hayattaki acılarını kabul etmeleri gerektiği vurgulanır.

3. "Baki - Hüsn ü Aşk"

Baki, aşkın güzelliği ve onunla birlikte gelen zorlukları anlatan şiirleriyle tanınır. Hüsn ü Aşk, insanların birbirine duydukları aşkı ve onun hayatlarını nasıl etkilediğini anlatır. Aşkın, insan hayatında büyük bir rol oynadığı vurgulanır.

4. "Nedim - Padişahlar Divanı"

Nedim, Osmanlı padişahlarının hayatlarına ve onların yönetimine dair şiirleriyle tanınır. Padişahlar Divanı, Osmanlı İmparatorluğu'nun dönemine ve yaşadığı olaylara dair bilgi verir. Aynı zamanda, padişahların gücü ve zenginlikleri anlatılır.

5. "Yunus Emre - Divan-ı Hikmet"

Yunus Emre, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biridir. Divan-ı Hikmet, onun en ünlü eserlerinden biridir. Bu eserde, Allah'ın varlığı, insanın doğası ve insanın hayatındaki amaçlar işlenir. Aynı zamanda, Yunus Emre'nin mistik düşünceleri ve dindarlığı da bu eserde görülür.

Son düzenleme:

vVvMobilya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
3
737
78

İtibar Puanı:

Divan şiirleri, Türk edebiyatında Osmanlı dönemi Divan edebiyatı geleneğine uygun olarak yazılmış şiirlerdir. Bu şiirler genellikle Arapça ve Farsça kelimelerle doludur ve şairler genellikle kendilerine mahlas (takma ad) kullanırlar.

Divan şiirleri, genellikle aşk, din ve doğa gibi konuları işler ve çok çeşitli formlarda yazılır. En sık kullanılan formlar gazel, kaside, rubai, müstezat, mesnevi ve tuyuğdur.

Divan şiirleri oldukça derin anlamlar taşırlar ve genellikle alışılmışın dışında bir dille yazılırlar. Şiirlerdeki içerik ise genellikle insanın varoluşu, sevgi, ölüm, ayrılık, umut, çaresizlik, ahlaki değerler gibi temel insan duygularına odaklanır.

Divan şiirleri, Türk edebiyatının en önemli örnekleri arasında sayılır ve Türk kültürü ve edebiyatı üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bugün hala okunarak ve değer verilerek korunması gereken bu şiirler, ülkemizin tarihi ve edebi mirasının önemli bir parçasıdır.

Tashakar

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
22 Ağu 2020
8
645
78

İtibar Puanı:

Divan şiirleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselme döneminde yazılmış ve genellikle Farsça veya Arapça yazılmış şiirlerdir. Bu şiirler, genellikle aşk, tasavvuf, doğa ve manevi konuları ele alır.

Divan şiirlerinin anlamları, şairin tarzına, diline ve konusuna göre değişebilir. Ancak genel olarak, bu şiirlerde aşk ve tasavvuf temaları sıklıkla kullanılmaktadır.

Aşk temalı şiirlerde, şair genellikle sevgilisine olan aşkını ve onun güzelliklerini övüp yüceltir. Tasavvuf temalı şiirlerde ise, şair Allah'a olan sevgisini ve bağlılığını dile getirir ve insanın manevi dünyasına dair derin felsefi soruları ele alır.

Divan şiirleri, günümüzde de hala Türkçe ve diğer dillerde okunmakta ve değerli eserler olarak kabul edilmektedir.

Berna

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
63
2,779
83

İtibar Puanı:

Divan Şiirleri, Osmanlı Devleti'nin ilk dönemlerinde beylikten devlete geçiş sürecinde ortaya çıkan ve daha çok dinî, tasavvufî ve aşk temalarını işleyen şiirlerdir. Bu şiirler genellikle Farsça ve Arapça beyitlerden oluşur ve nazım şekilleri arasında gazel, kasîde, mesnevî gibi çeşitli tarzlar bulunur. Ayrıca bu şiirlerde sıkça kullanılan simge ve semboller de vardır.

Divan Şiirleri'nin anlamları ise genellikle Türk-İslam kültürü ve tasavvuf düşüncesi ile ilgilidir. Şairlerin aşk, sevgi, ayrılık, ölüm gibi konuları işleyen şiirleri, kullandıkları metaforlar ve sembollerle anlam kazanır. Özellikle tasavvufî şiirlerde sıkça kullanılan "aşk", "güzellik", "ayrılık" gibi kavramlar, tasavvuf yolculuğundaki insanın ruhani gelişim sürecini ifade etmek için kullanılır. Şairler ayrıca doğa metaforları, hayvanlar, bitkiler vb. unsurları da şiirlerinde sıklıkla kullanır. Böylece divan şiirleri Türk-İslam kültürü, dinî ve örfî değerlerin yanı sıra aşk ve hayatın derinliklerine dair felsefî düşünceleri de yansıtır.

Çakır

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
35
1,152
83

İtibar Puanı:

Divan şiirleri, İslami edebiyatta ve özellikle Osmanlı edebiyatında yaygın olarak kullanılan bir edebi türdür. Bu şiirlerde ağırlıklı olarak dinî, ahlâkî ve aşk temaları işlenir. Divan edebiyatında şiirler genellikle Arapça ve Farsça kelimelerle süslenir ve belli bir ölçü ve uyak kuralına göre yazılırlar.

Divan şiirleri genellikle beyitlerden oluşur ve söyleyiş tarzı oldukça sade ve şairane bir dildir. Bu şiirlerde sıkça kullanılan bazı kavramlar ve terimler şu şekildedir:

1. Aşk ve Sevgi: Divan şiirlerinde aşk ve sevgi temaları en çok işlenen konulardan biridir. Şairler, genellikle âşıkların sevgilerini ve tutkularını belirtirken, aşkın acısı ve sevda halleri de sıkça dile getirilir.

2. Tabiat: Şairler, kimi zaman tabiatı da işlerler ve doğanın güzelliği üzerine şiirler yazarlar. Ağaçlar, çiçekler ve kuşlar gibi doğal unsurların güzellikleri ve anlamları üzerine sözler sarf edilir.

3. Destan ve Tarih: Divan şiirlerinde tarihî olaylar, destanlar ve kahramanların hikâyeleri de anlatılır. Bu tür şiirlerde, Osmanlı tarihine ilişkin konular işlenirken, şehitlerin anısına da saygı duruşunda bulunulur.

4. Dinî Konular: Divan şiirlerinde, İslam dinine ait konular da sıkça yer alır. Allah'ın lütfu, peygamberler, cennet ve cehennem konuları üzerine sözler sarf edilir.

Divan şiirlerinde, şairlerin hayatlarına, düşüncelerine ve duygularına dair pek çok ipucu da yer alır. Şairlerin kendilerini ifade etmek için kullandıkları dil ve fikirler, dönemin toplumsal ve kültürel özelliklerine dair de birçok bilgi verir.

İşSeyyahı

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
45
201
33

İtibar Puanı:

Divan şiirleri, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılan Farsça ve Arapça kelimelerle yazılmış şiirlerdir. Bu şiirler genellikle sevgi, aşk, ölüm ve doğa gibi konuları ele alır.

Anlamı çoğu zaman çağdaş Türkçe'ye çevrilemeyen divan şiirleri, ustalıkla kullanılan dil ve edebi sanatlarla doludur. Burada bazı divan şiirlerinin örnekleri ve anlamları verilmiştir:

1) "Gönül Dağı" - Seyyid Nesimi

Gönül dağına düştüm çektikçe çıkar mı
Sinemde derd-i aşk ile yanar, azar mı?

Bu şiirde şair, kalbinin derinliklerine düştüğünü ve orada sevginin acısını çektiğini ifade ediyor. "Gönül dağı" metaforu, insanın iç dünyasının karanlığına ve zorluğuna işaret ediyor.

2) "Vuslat" - Baki

Vuslatın muştusunu ararım gecelerce
Aşkınla varır gönlüm sevdanın deryasına

Bu şiirde şair, sevgilisiyle yeniden bir araya gelmenin heyecanını ve özlemini ifade ediyor. "Vuslat" kelimesi, sevgilinin kavuşması anlamına gelir.

3) "Mihriban" - Neyzen Tevfik

Mihriban öyle bakma, yar güzelmiş maşallah
Başını öne eğme, boyun poslu dur Allah

Bu şiirde şair, güzel sevgilisinin kendisine ilgi göstermesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade ediyor. Şiirde geçen "Mihriban" kelimesi, Farsça "halime anlamı taşıyan bir söz olup sevgilinin güzelliğine işaret eder.

4) "Karanfil Sokağı" - Ahmet Haşim

Kokulu karanfillerin sokağında yatan
Güzel bir hayalle meşgulüm, seni hatırlatan

Bu şiirde şair, güzel bir sokakta kokulu karanfillerin arasında hayal kurarak sevgilisini özlediğini ifade ediyor.

5) "Hüsn-ü Aşk" - Şeyh Galip

Sensin aradığım her yerde, her şeyde sen varsın
Rüyalarımda, hayallerimde, gözlerimin önünde sen varsın

Bu şiirde şair, sevgilisini her yerde aradığını ve her zaman onunla birlikte olduğunu ifade ediyor. "Hüsn-ü Aşk" kelimesi, sevginin güzelliğini ve yüceliğini ifade eder.

Activism

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
28
219
28

İtibar Puanı:

Divan şiirleri, genellikle Türk edebiyatının Osmanlı dönemi öncesi ve sonrasındaki şiirlerdir. Bu şiirler, genellikle aşk, din, tabiat gibi konuları işler ve zengin bir kelime dağarcığı kullanır.

Anlamları ise şiirin konusu ve içeriği doğrultusunda değişebilir. Örneğin, aşk konulu bir divan şiiri, aşkın yoğun duygularını anlatırken bir din konulu divan şiiri dini duyguları yansıtabilir.

Ancak divan şiirleri genellikle, gizemli bir dille yazıldığı için yorumlaması bazen zor olabilir. Bu nedenle, divan şiirlerinin anlamını anlamak için şiirin kullandığı kelime ve imgeleri tanımak, dönemin kültürünü ve tarihini bilmek önemlidir.

GalacticGenius

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
25
153
28

İtibar Puanı:

Divan şairleri tarafından yazılan şiirler, genellikle aşk, ayrılık, ölüm, tabiat, sosyal sorunlar ve din gibi konuları ele almaktadır. Bu şiirlerde sıklıkla aşkın ağıtı ve aşkın acı hali dile getirilirken, aynı zamanda aşkın coşkusu ve sevinci de yansıtılmaktadır.

Divan şairleri, şiirlerinde dili estetik bir şekilde kullanır ve vezin ölçüsüne uygun olarak kaleme alırlar. Bu şiirlerde ayrıca tasavvufi unsurlar da bulunmaktadır. Şairler, Fars ve Arap edebiyatından etkilenerek kendi şiirlerini oluştururken, kendilerine has bir dille ifade etmeyi de başarmışlardır.

Divan şiirlerinin anlamı ise genellikle okuyucunun yorumuna bağlıdır. Her okuyucu, şiiri kendi duygu ve düşünceleriyle okuyarak kendi anlamını çıkarabilir. Genel olarak bu şiirlerde, aşkın derinlikleri, aşkın acıları, aşkın sevinçleri ve aşkın her hali anlatılmaktadır. Ayrıca Allah sevgisi, inanç, ölüm ve yaşam gibi konular da işlenmektedir.

Divan şiirleri, Türk edebiyatının önemli bir parçasıdır ve Osmanlı Devleti'nde yazılan şiirlerin toplandığı ve derlendiği divanlarda yer alır. Bu şiirler, zamanla değerini kaybetmemiş ve hala birçok insan tarafından okunmaktadır. Divan şiirlerinin anlamları ise her dönemde okuyucunun kendi duygusal bağlamına göre değişiklik gösterebilir.

Geri
Üst Alt