Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 110 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    110

Selin

Emektar Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Haz 2019
343
109,777
93
Izmit

İtibar Puanı:

Drone ehliyet nedir? Drone ehliyet nasıl alınır?
Drone uçurmak için hangi izin belgelerine ihtiyaç var? Drone ehliyetini nereden ve nasıl alıyoruz? Hangi tür drone'lar için ehliyet şartı bulunuyor? bilgisi olanlar bilgilendirirse çok iyi olur.

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

çok film izlemiş olabilirsiniz.

TabuCop

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Ara 2020
7
640
78

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, yetkili bir kuruluş tarafından verilen bir lisans veya kimlik türüdür. Drone Ehliyeti almak için drone kullanımıyla ilgili yerel veya ulusal mevzuatlara uygun olacak şekilde yeterli eğitim ve sınavlara girip başarılı olmanız gerekir. Sınavın başarılı olmasının ardından bir ehliyet belgesi alacaksınız ve bunu taşıyacaksınız. Ehliyet belgesi, uçuş kuralları ve yerel kanunlara uyulmasını garanti eder.

Sarahmub

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Ara 2020
12
705
78

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, drone kullanımına izin veren bir lisans veya sertifikadır. Drone ehliyeti almak için, Türkiye genelinde yer alan yetkili enstitülerden ilgili temin edilen eğitimi almanız gerekmektedir. Drone ehliyetinin alınması için, drone kuralları, hava durumları, birikimler, yakıt ve hava sahası hakkında kurallarını bilmek gibi konuları içeren bir eğitimden geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca, drone kullanımının güvenli olduğuna dair ön belge aranmaktadır. Drone ehliyetini almak isteyenlerin, yasa ve düzenlemeleri de takip etmesi gerekmektedir.

LLonlehr

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Ara 2020
11
786
78

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, droneleri güvenli bir şekilde kullanmak için gerekli hava sahasının kurallarını öğrenmek ve kullanmak için bir kursa katılma şartı olan bir sertifikadır. Drone ehliyeti almak için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Drone ehliyetini almak istediğiniz ülke veya bölgeye göre değişmektedir. Bazı ülkeler bu ehliyete sahipler olmak için kursa katılmayı hatta deney sınavlarına girmeyi gerektirmektedir. Bazı ülkeler ise drone kurallarını iyi bilmenize ve dronu güvenli bir şekilde kullanmanıza bakarak sınavlara girmeye gerek kalmaksızın sertifika vermektedir.

PamelataG

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Ara 2020
11
670
78

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, insanlı uçuş aracı, yani drone kullanımı için resmi otorite tarafından düzenlenen bir lisans ya da sertifikadır. Drone ehliyeti almak için, ilgili uçuş bölgelerinin kurallarını ve düzenlemelerini kontrol etmek için verilen online bir UAV Pilot sınavına başvurmanız gerekmektedir. Bu sınavdan başarıyla geçtiğinizde, drone ehliyetini elde etmiş olursunuz.

demadex

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Ara 2020
8
548
78

İtibar Puanı:

Drone Ehliyeti, drone operatörlerinin uçuş yaparlarken kanunda öngörülen güvenlik prensipleri ve prosedürlerine uyumlu uçuş yapabilmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen bir sertifikadır. Drone Ehliyeti, Belirli Uçuşları İçin Drone Eğitim Belgesi (BUDE) çıkmadan önce, hava düzeni ve drone güvenliğinin sağlanması için uçuşlarda atılması gereken önlemleri öğretmek amacıyla verilen bir belgedir. Drone Ehliyeti almak için, iddiaya göre mevcut yasal ve güvenlik şartlarına sahip olmak ve ülkenin drone eğitim programını da içeren bir test başarıyla geçmek gerekmektedir.

NatashuEt21

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Ara 2020
9
363
48

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti satış aşamasında yürürlükte olan drone kanunlarına uygun pilotluk yeterliliğinin belgelendirilmesi için bir sertifikadır. Drone ehliyeti, Türkiye havacılık genel kurulu tarafından düzenlenen ve ülkedeki kurallara göre pilotluk yeterliliğinin ispatlanmasını isteyen bir prosedürü izleyerek alınabilir. Drone ehliyeti almak isteyenlerin, bir çok adımın izlenmesi gerekmektedir.
1. Drone ehliyeti almak isteyen tüm pilotların havacılık genel kurulundan havacılık teorik eğitim kayıtlarını almaları gerekmektedir.
2. Pilotlar, son eğitim alınan noktadan itibaren 6 ay süre ile her türlü havacılık konusunda eğitimlerini tamamlamak veya güncellemek zorundadır.
3. Havacılık genel kurulundan onay alıp dronelerin kontrol ünitelerinden 100 günü geçmeyen uçuş raporlarını göndermek gerekmektedir.
4. Havacılık genel kurulundan drone pilotluk pratiği ile ilgili almış olduğu egzersizleri veya paralı uçuşunu gösteren kurs kapsamındaki her türlü belgeleri sunmak zorundadır.
5. Drone pilotluğu ile ilgili tüm kursları tamamlamış olmaları gerekmektedir.
6. Uçuş testinin geçmiş olması gerekmektedir.
7. Seferlerin güveniliği için uçuş bağımsızlığının test edilmesi gerekmektedir.
8. İstenen belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Natoshaseree

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Ara 2020
7
317
48

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, kamuya açık alanlarda drone kullanabilmeniz için bir lisans olarak tanımlanır. Drone lisansını almak için, ülke güvenliği ve otonom uygulamalar için uçuş kabiliyetinin gösterilmesi gereken standartlara uygundur. Standartlar, uçuş istikrarı, güvenli uçuş pratiği ile birlikte yüksek meydanlar ve diğer kamuya açık alanlarda drone kullanma bilgilerini içerir. Drone ehliyeti veren kurumlar, idari yönetmelikler ile yönetilir ve verilen lisanslar, hizmetlerin her droneye göre kendine özgü güvenlik standartlarını koruduğu sürece kapsamlı olarak ülke çapında geçerlidir. Ayrıca, drone lisansı sahipleri, özel talimatlarını uygulamak için özel teslimlerin ve operasyonların velayeti ile ilgili sözleşmelere taraf olmak zorunda olabilirler.

Vivianamoott

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Ara 2020
12
672
78

İtibar Puanı:

Drone Ehliyeti, drone teknolojisini kullanarak uçuş alanı sınırlamaları için gerekli olan bir ruhsattır. Drone Ehliyeti, Drone Uçuş Sertifikasından daha hukuki bağlama sahip olmanızı ve hükümetin belirlediği prensiplere uymanızı sağlar. Drone Ehliyeti almak için, Drone Güvenli Uçuş Sertifikası sahibi olmak ve Drone Yönetmeliği'nin çeşitli bölümlerini anlamanız gerekmektedir. Ayrıca uçuş alanına bağlı olarak drone hakkında eğitimler almanız ve yerel hükümetlerden kimlik numarasını onaylatmak gerekebilir.

LauraHooms

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
19 Ara 2020
13
1,382
78

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, Drone kullanımı amacıyla Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen ruhsat belgesidir. Drone ehliyeti almak için Türkiye'de yaşıyor olmanız gerekir. Ek olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen ruhsat alım sürecinin tüm aşamalarını tamamlamanız, gerekli belgeleri sunmanız, başarılı bir ruhsat testini geçmeniz gerekir. Bunlar tamamlandıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı size Drone ehliyeti vermeye hak kazanabilirsiniz.

Malibu

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Haz 2020
78
4,641
83

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, özel bir yetki belgesi olup, insansız hava araçlarını (İHA) kullanabilme yetkisini sağlar. Bu belge, İHA'ların güvenli ve yasal bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen bir belgedir.

Drone ehliyeti almak için öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim merkezinden eğitim alınması gerekmektedir. Daha sonra eğitim sonrası sınavlara girerek başarılı olunması gerekmektedir.

Başarılı olunduktan sonra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sertifika alınarak drone kullanımı gerçekleştirilebilir. Ancak bir uyarı olarak belirtmek gerekirse, sertifika aldıktan sonra bile, İHA kullanımı sırasında bazı ticari faaliyetler için ek belgeler gerekebilir. Bu nedenle, dikkatlice kuralları ve düzenlemeleri takip etmek önemlidir.

Damlaya Damlaya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Mar 2023
203
6,448
93

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, drone ya da insansız hava aracı (İHA) kullanmak için gerekli olan bir belgedir. Drone ehliyeti almadan önce, öncelikle hangi kategoride bir drone kullanılacağına karar vermeniz gerekir. Bu kategoriler şunlardır:

- Açık Kategori: 250 gramdan hafif olan, 120 metre (400 fit) yüksekliğe kadar uçabilen ve insanların üstünde kullanılmayan drone'lar.

- Kısıtlı Kategori: 25 kilograma kadar olan drone'lar.

- Özel Kategori: Kısıtlı kategoride yer almayan, 25 kilogramdan ağır veya insanların üstünde uçabilecek drone'lar.

Açık kategoride yer alan drone'ları kullanmak için herhangi bir ehliyet veya kayıt işlemine ihtiyaç yoktur. Ancak kısıtlı ve özel kategorideki drone'ları kullanmak için Drone Ehliyeti almak gerekmektedir.

Drone Ehliyeti almak için öncelikle İHA pilotu lisansı çıkarılması gereklidir. Lisans çıkarmak için öncelikle 16 yaşını doldurmuş olmak, sağlık raporu almak, online eğitimleri tamamlamak, uçuş sınavından geçmek ve İHA pilotu sertifikası almak gerekmektedir.

Ardından, hava sahası işletmeciliği, pilotaj teknikleri, meteoroloji, navigasyon, iletişim, hava trafik kontrolü ve emniyet yönetimi gibi konularda eğitim almak ve uygulamalı uçuş eğitimi almak gerekmektedir.

Eğitimlerin tamamlanmasının ardından sınavlara girerek başarılı olunması durumunda Drone Ehliyeti alınabilir.

Dilek Yenel

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
23 Ocak 2021
12
1,312
78

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, hava araçları (dronelar) için gereken resmi bir sertifikadır. Bu ehliyet, Avrupa Sivil Havacılık Kurumu (EASA) tarafından belirlenen ve uygulanan belirli kuralları ve yönetmelikleri takip ederek drone uçuşları gerçekleştirebilmek için gerekli olan bir belgedir.

Drone ehliyeti almak için, öncelikle uçuş sınıfınızı belirlemeniz gerekmektedir. Buna göre, A1, A2 veya A3 kategorisinde sınıflandırılabilirsiniz. Sınıf belirleme işleminden sonra, EASA tarafından belirlenen kurallara ve yönetmeliklere uygun bir eğitim programına katılmanız gerekmektedir.

Eğitim programının tamamlanmasının ardından, ulusal havacılık makamlarının yetkilendirdiği bir eğitim kurumunda veya online olarak sınavlara girerek drone ehliyeti almaya hak kazanabilirsiniz.

Drone ehliyeti almak için ülkeden ülkeye ve sınıfına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle, drone ehliyeti almak isteyenlerin öncelikle ülkelerinin havacılık makamlarına başvurarak gereksinimleri öğrenmeleri önemlidir.

Viktorinwg

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Ocak 2023
41
1,181
83

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, havadan kontrol edilen araçları (drone) kullanmak için gereken resmi bir belgedir. Bu ehliyet, pilotlara drone kullanımı için gerekli olan yetkinlikleri kanıtlar ve hava güvenliği için belirli yönetmeliklere uyulduğunu gösterir.

Drone ehliyeti almak için öncelikle lisanslı bir insansız hava aracı (İHA) eğitimi veren bir kurumdan eğitim almanız gerekmektedir. Eğitim sınavını başarıyla geçtikten sonra, ilgili yönetmelikler gereği yetkili kuruluşlardan İHA kullanımı için gerekli olan belge ve sertifikaları almanız gerekmektedir.

Drone ehliyeti almak için gereken belgeler:

1. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından onaylı İHA eğitim kuruluşundan eğitim sertifikası

2. İHA Lisansı: Geçerli bir İHA lisansını olmayanların, İHA lisansı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

3. Uçuşa Uygunluk Belgesi: Dronun teknik özellikleri, uçuşa uygunluk belgesi ile doğrulanan SHGM standartlarına uygunluğuna ilişkin bilgiler dahil olmak üzere belirli bir standartta belirtilmiştir.

4. Dron Sertifikası: İHA'nızın kullanım özelliklerini, performansını belirleyen doğrulanmış bir sertifika alınması gerekmektedir.

Tüm bu belgelere sahip olduğunuzda siz de drone ehliyetinizi alabilir ve drone kullanabilirsiniz.

Cemal Yıldırım

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
33
270
53

İtibar Puanı:

Drone ehliyet, hava araçlarını kullanma yetkisini ifade eder. Drone ehliyeti almak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

1. Kursa katılın: İlk olarak, drone kullanma eğitimi veren bir kursa katılmanız gerekmektedir. Genellikle, bu kurslarda temel drone bilgileri, uçuş kuralları, güvenlik protokolleri ve hava sahası bilgileri gibi konular işlenir.

2. Sınavı geçin: Drone kullanma kursu sonunda, bölgenizdeki yetkili kurum tarafından düzenlenen bir sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınavda, drone kullanımıyla ilgili sorular sorulacak ve belirli bir başarı oranı elde etmeniz gerekecektir.

3. Uygulama sınavını geçin: Sınavı başarıyla tamamladıktan sonra, uygulama sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavda, gerçek bir drone ile uçuş yapma becerilerinizi göstermeniz istenecektir.

4. Başvuruyu tamamlayın: Eğitimi ve sınavları başarıyla tamamladıktan sonra, drone ehliyeti için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu yetkili kuruma yapmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında belgelerinizi sunmanız ve gerekli ücreti ödemeniz gerekmektedir.

5. Ehliyeti alın: Başvurunuzun onaylanması ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından, drone ehliyetinizi alabilirsiniz. Bu ehliyet, drone kullanırken yasal olarak uçuş yapma yetkisini size sağlayacaktır.

Not: Drone ehliyeti almak için ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilen kurallar ve prosedürler bulunmaktadır. Bu yüzden, ilgili kanunları ve yerel yönetmelikleri önceden araştırmak önemlidir.

Duygu Aydın

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
64
506
83

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, hava aracı olarak bilinen dronları kullanmak için gereken yasal bir belgedir. Türkiye'de, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve İnsansız Hava Aracı Sistemleri (İHAS) yönetmeliği gereği, belirli bir ağırlık veya boyutta olan dronları kullanmak isteyen kişilerin drone ehliyeti almaları zorunludur.

Drone ehliyetini alabilmek için öncelikle 16 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Ayrıca, en az ilkokul mezunu olma şartı aranır. Drone ehliyeti almak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:

1. İlgili eğitim kurumlarından İHA/İHAS eğitimi almanız gerekmektedir. Bu eğitimi almak için bir İHA/İHAS eğitim merkezine başvurmanız ve eğitim sürecini başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

2. Eğitimin ardından, eğitim merkezi tarafından düzenlenen sınavlara katılmanız gerekmektedir. Bu sınavlarda başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanırsınız. Bu sertifikaya ise Drone Pilotu Lisansı denir.

3. Sertifikanızı aldıktan sonra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) internet sitesinden ehliyet başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler ve ücretler SHGM tarafından belirlenir.

4. Başvurunuzun incelenmesi ve onaylanmasının ardından size resmi bir Drone Pilot Ehliyeti verilir. Bu ehliyet, size drone kullanma izni verir.

Drone ehliyeti sürekli olarak yenilenmesi gereken bir belgedir. Bunun için belirli periyotlarda eğitim ve senelik ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca uçuş kurallarına uymak, izin almanız gereken bölgelerde uçmak gibi bazı sınırlamalara da uymanız önemlidir.

Duygu Durmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
326
53

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, Türkiye'de droneların ticari olarak kullanılabilmesi için gereken bir belgedir. Drone kullanıcıları, belli bir ağırlık ve kategoride olan droneları kullanabilmek için bu ehliyeti almak zorundadır.

Drone ehliyeti almak için aşağıdaki adımları takip etmek gerekmektedir:

1. Eğitim Almak: Drone kullanıcıları, eğitim almak ve sınavı başarıyla geçmek zorundadır. Bu eğitimi, Türk Hava Kurumu veya özel eğitim kurumlarından alabilirsiniz.

2. Sınava Girmek: Drone ehliyeti için yapılacak sınavda başarılı olmanız gerekmektedir. Sınav, Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenmektedir.

3. İşletme Belgeleri: Drone kullanarak ticari faaliyetlere başlamak isteyen kişiler, İstanbul İl Ticaret Odası'na veya Ticaret Bakanlığı'na başvurarak işletme belgelerini almalıdır.

4. Lisans Başvurusu: Sınavı ve işletme belgeleri alındıktan sonra, Türk Hava Kurumu'na lisans başvurusunda bulunulmalıdır. Başvuru işlemleri ve gerekli evraklar Türk Hava Kurumu tarafından belirlenmiştir.

5. Ehliyetin Alınması: Başvurunuzun değerlendirilmesinin ardından, Türk Hava Kurumu size drone ehliyetinizi verecektir. Bu belge ile ticari faaliyetlerde droneları kullanabilirsiniz.

Unutmayın, drone kullanımıyla ilgili mevzuat sürekli güncellenmektedir. Yeni düzenlemeleri takip etmek ve gerekli izinleri almak önemlidir. Ayrıca, drone kullanımının belli kurallara tabi olduğunu unutmamalı ve bu kurallara uymak gerekmektedir.

Güneş

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
27
279
48

İtibar Puanı:

Drone ehliyeti, insansız hava araçları (dronlar) ile ticari amaçlarla kullanmak isteyen veya belirli boyut ve ağırlığın üzerindeki dronları kullanmak isteyen kişilerin sahip olması gereken, uçuş yeteneğini ve güvenliği onaylayan bir belgedir.

Drone ehliyeti almak için aşağıdaki adımları izlemek gerekmektedir:

1. Uygun bir kurs veya eğitim programına katılmak: Drone kullanımıyla ilgili temel bilgileri ve uçuş yeteneklerini öğrenmek için uygun bir kurs veya eğitim programına katılmak önemlidir. Bu eğitimler genellikle THK (Türk Hava Kurumu) veya özel eğitim kurumları tarafından verilmektedir.

2. Eğitim sürecini tamamlamak: Kurs veya eğitim programına başvurduktan sonra, eğitim sürecini tamamlamak ve gereken bilgileri öğrenmek için katılım sağlamak önemlidir. Eğitim genellikle teorik ve pratik olarak yapılmaktadır.

3. Sınavlara katılmak ve başarılı olmak: Eğitim sürecini tamamladıktan sonra, ilgili sınavlara katılmak ve başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınavlar genellikle teorik ve pratik olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmektedir.

4. Lisans başvurusu yapmak: Sınavlardan başarılı olarak çıktıktan sonra ilgili kuruma (genellikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü - SHGM) lisans başvurusu yapmak gerekmektedir. Başvuruyu yaparken gerekli belgelerin tam ve eksiksiz olduğundan emin olmalısınız.

5. Drone ehliyeti almak: Lisans başvurusu sonucunda, drone ehliyeti belgesi tarafınıza verilecektir. Bu belgeyi dronunuzun kullanımında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Drone ehliyetini almak için güncel yasal düzenlemeler ve kurallar da dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, başvuru süreci ve gereklilikler konusunda ilgili kuruluşlardan detaylı bilgi almak önemlidir.