Evinizi Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? | Forum Mobilya Takımları
Bey Azura

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Site Kurucusu
23 Haz 2019
104
24,079
93
Cologne/Adana
talhakeremyilmaz.com

İtibar Puanı:

Evinizi Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?
Evinizi boyarken dikkat etmeniz gerekenler neler diye mi düşünüyorsunuz?
Zaman içersinde evinizin duvar boyası gerek zamanla işleyen güneş ışınları veya yıllar içersinde kalitesini yitirmesinden dolayı terkar boyamak gerekebiliyor. Eğer evinizi boyarken dikkat etmeniz gerekenlere dikkat etmeden yeni bir yaşam alanı oluşturmak veya farklı bir hava ve ortam oluşturmak içinde ev boyama işlemi yapılabilir. Bu sonuç size biraz pahalıya patlayabilir. Bu nedenle evinizi boyarken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Evinizi boyarken öncelikli olarak boyama esnasında ve öncesinde almanız gereken önlemler ve yapmanız gereken işlemler olacaktır, daha uzun kullanımlı ve daha sağlıklı bir boyama işlemi için bu önerileri uygulamanızda fayda olacaktır.Duvara yeni boya sürmeden önce eski boyayı temizlemek
Duvarlarınızı boyamaya kara verdiğiniz zaman öncelikle duvarınızda bulunan eski boyayı temizlemeniz gerekecektir. Bu temizleme işlemi sayesinde süreceğiniz yeni boya hem daha uzun süreli olacak hem de daha güzel bir görünüme sahip olacak. Temizleme işlemini gerçekleştirebilmek için birkaç alternativ yöntemler var sizin boyayı ne kadar hızlı veya çıkarmakta çektiğiniz zorluklara göre yöntemler var.

Kazıma İşlemi: Duvardaki boyayı zımpara veya canavr ile temizleme işlemine kazıma işlemi denir. Kazıma işlemine başlamadan önce odadaki eşyaları çıkarmanız gerekiyor. Çünkü kazıma işlemi esnasında çok fazla toz ve kir çıktığı için etrafın kirlenmemesi imkansız.

Silme İşlemi:
Kazıma işlemine göre daha hızlı sonuç alabileceğiniz bir yöntem işlemi canavar veya silim makineleri ile gerçekleştirebileceğiniz bir yöntemdir. Duvarınızdaki boyayı daha hızlı çıkarmanızda yardımcı oluyor. Bu işlem esnasında daha fazla toz çıkacağından dolayı odadaki eşyaları çıkarmakta fayda var eğer çıkarma imkanınız yoksa ozaman tüm eşyaları odanın ortasında toplayıp üzerine bir örtü örtebilirsiniz.

Elle kazıma İşlemi:
Spatula ve keskin el araçları ile yapabileceğiniz elle kazıma işlemi diğer yöntemlere göre daha uzun sürüyor. Ayrıca kazıma işleminden sonra duvara dolgu yapmak gerekiyor. Toz parçacıkları bu yöntemdede çok fazla şekilde dağıldığı için bu yöntemdede önlem almak gerekiyor


Boyama İşlemini Gerçekleştirmek

Hangi renge ve hangi tarzda boya kullanacağınıza karar verdikten sonra boyayacağınız yeri önce boyama işlemi için hazırlamanız gerekiyor. Temiz bir iş yapmanız sizi olası kazalardan ve daha fazla iş yükünden kurtulmanız için fayda sağlayacaktır. Duvarınızdaki boyayı iyice temizlediğinize emin olduktan sonra nemli bir bez ile duvarınızı tozlardan arındırmaya çalışın. Ardından boyama işlemine başlamadan önce astar atmanız gerekiyor. Astar kuruduğu gibi boyama işlemine başlayabilirsiniz. Duvarlarınızın kenarlarını bant ile kapatarak fazla boyanın taşmasını engelleyebilir yere bir örtü veya bez sererek duvardan sıçrayan boyaların yere dökülmemesi için önlem almış olursunuz.
Boyama işlemine kenarlardan ve kesim yerlerinden parmak rulo veya benzer fırçalar ile başlayabilirsiniz. Daha sonra ise duvarın orta kısmından yukarıdan aşağıya doğru boyamaya başlayabilirsiniz. Boyarken ise rulonuza fazla boya almamaya özen göstererek fazla boyanın yere dökülmemesini sağlamış olursunuz. Süreceğiniz boyanın her yere eşit miktarda sürmeye dikkat edin. İlk kat bittikten sonra kurumasını beklemelisiniz. Boyanın kuruduğuna emin olduktan sonra ikinci kat için aynı işlemi tekrar uygulamanız gerekiyor.
Boya işlemi bittikten sonra kenarlardaki bantları iz kalmaması için hemen sökülmesi gerekiyor. Küçük bir fırça ile bantı söktüğünüz yerlere rötüş yapabilirsiniz.

Sizlerin kendi evinizi boyarken edindiğiniz tecrübeleriniz veya eklemek istediğiniz herhangi bir şey varsa aşağıya yazabilirsiniz :D
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Mojito

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Tem 2019
48
9,341
83

İtibar Puanı:

Evi boyarken nelere dikkat etmek gerekir?

Evlerinize farklılık ve güzellik katacak odalara ve salonlara kavuşmak için boya badana işlerinin nasıl yapılması gerekir? Evinizi kendiniz boyayacaksanız, nelere dikkat etmeniz gerekir? Tavan ve duvarlarda çizgi ve fark tonu olmaması için uygulanan püf noktalar nedir? Odaları boyamaya başlarken zamandan değil maddi olarak da tasarruf etmek için tavan, duvarlar, kapılar, pencereler sırasıyla boyanmalıdır. Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalı ve boyanacak yerdeki mimari detay hataları giderilmelidir.
Boya yaparken fırça, rulo ne zaman kullanılmalı:

Duvarlarda rulo ile çalışmak daha hızlı ve kolaydır. Duvarların kesişimlerinde, kapı, pencere vb ahşapların boyanmasında fırçaya her zaman ihtiyaç vardır. Genelleme olarak şunlar söylenebilir; su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler için çok kısa tüylü rulolar kullanılabilir.
Doğru boyayı nasıl seçersiniz:
Boyanacak yerin rengine daha kolay karar verebilmek için en az 1 m²'lik alana uygulama yapılmalıdır. Mekânın ışık durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Günün hangi saatinde hangi koşullarda mekanda bulunulacağı da düşünülerek ona göre değerlendirme yapılmalıdır. Bazı renkler doğal ışık ve elektrik ışığı altında tamamen farklı görünür. Seçilen rengin mekandaki eşyalara uyum sağlaması için boyalı alanın etrafına özellikle tercih edilen eşyalar konulup düşünülmelidi

Boya seçimi neye göre yapılmalı?
Öncelikle boyalar çıplak gözle incelenmeli. Daha sonra boyanacak yer tespit edilmeli; iç mekan mı, dış mekan mı ya da ikisi birlikte mi? Boya çeşidini seçmek ise bir sonraki adım. Bundan sonra boyanacak yüzeyin büyüklüğü ve buna göre alınacak boya miktarı tespit edilir.
Boya kaç kat uygulanmalı?
Bir önceki boyanın rengine ve yüzeyin durumuna bağlı olmakla beraber, genelde 2-3 kat yeterli olur.
Duvarları boyamadan önce neler yapılmalı:
Boyanın iyi sonuç vermesinde ön yüzey hazırlığı denen işlemler çok önemlidir. Kolay ve dayanıklı bir boyama için yüzeydeki eski boya ve kağıt kalıntıları çıkartılmalı, yüzey zımparalanıp oluşan tozlar silinmelidir. Kir ve lekeler deterjanlı su ile temizlenip bu kısımlar kurutulmalıdır. Küçük çatlak ve delikler uygun bir macun ile doldurulmalı ve ardından tüm yüzeye astar uygulaması yapılmalıdır. Astar kuruduktan sonra boya uygulamasına geçilebilir.
Duvarın ilk boyanması gereken yer:
Duvarların birleşim yerleri ve kenarları parmak rulo ya da amaca uygun fırça ile boyanmalı, daha sonra büyük rulo ile geniş yüzeylere geçilmelidir. Eğer kenarlarda kestirme fırça kullanıldıysa, oluşan izler geniş rulo ile hafifçe taranarak yok edilebilir. Uygulamaların aynı yönde olması görüntüyü daha da güzelleştirir.

Su bazlı ve solvent bazlı boya nedir?
Su ile inceltilen boyalar su bazlı; solvent ile inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır.
Su bazlı ve solvent bazlı boya arasındaki uygulama farkı
Solvent bazlı boya kalın bir film tabakası oluşturarak, duvarın nefes almasını en aza indirir. Su bazlı boyada ise tam tersi. Solvent bazlı boya daha parlak bir görünümde olup, boya sonrası kısa bir süre için, kullanılan yerde boya kokusu bırakır. Su bazlı boya kokusuzdur.

Ortam sıcaklığının boya uygulamasına etkisi var mı?
Özellikle açık alanlarda yapılan uygulamalarda havanın +5Cº’den yüksek, yağışsız ve rüzgarsız olması gerekmektedir. Kapalı alanlarda ise ortamın durumu, boyanın daha geç veya erken kurumasına neden olur.
Artan boya nasıl saklanmalı:
Artan boyanın cinsine göre; (kabın içindeki boyanın havayla temasını kesecek şekilde) su bazlı ise su, solvent bazlı ise solvent eklenerek uzun süre saklanabilir.
Boyamada kullanılan aletler nasıl temizlenmeli:
Su bazlı boyalar için kullanılan aletler su ile temizlenerek, solvent bazlı boyalar için kullanılan aletler solvent ile temizlenerek doğal olarak kuruması sağlanmalıdır.
Boya hangi oranlarda inceltilmelidir:
Ambalajları üzerinde ve teknik bültenlerinde yazılı oranlarda inceltilmelidir. Her boyanın farklı inceltme oranı bulunmaktadır. Ayrıca inceltme oranı kullanılacak uygulama aletinin özelliklerine göre de değişmektedir. Boyanın verilen oranlardan fazla inceltilmesi boyanın örtücülüğü ve uygulandığı yüzeye yapışma özelliği azalır. Bu da boyanın yapması gereken koruma ve dekoratif işlevinin etkisini azaltır.
Boyanın kurumasında dikkat edilecekler:
Boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığı ve nemin uygun koşullarda olmaması, boya içine yanlış inceltici katılması ve kuruma dengesinin bozulması durumlarında kuruma geç olur. Bu, genellikle sentetik esaslı boyalarda rastlanan bir sorundur. Sentetik esaslı boyalar oksidasyon ile kurur. Yapıdaki, solventin (tinerin) buharlaşması için ve yapıya oksijenin girmesi için su bazlı boyalara göre daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenden dolayı, mutlaka lejant bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır. Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine neft, gazyağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozup, geç kuruma probleminin yanı sıra daha birçok soruna neden olmaktadır. Geç kuruma sorunu yaşanan yüzeyde, tam kurumanın gerçekleşmesini bekleyip, bu sürede oluşan toz ve taneciklerin zımpara yapılarak ortamdan uzaklaştırılması ve üretici firmanın belirttiği koşullar dâhilinde tekrar boyanması gereklidir.
Metal yüzey nasıl boyanmalı:
Metal yüzeyler, havada bulunan oksijen ile reaksiyona girerek belirli bir süre sonra yükseltgenme-indirgenme reaksiyonu sonucu korozyona uğrar. Paslanma olarak bilinen bu reaksiyon sonucu, boya filmi zamanla parçalanır. Bu nedenden dolayı metal yüzeylere mutlaka oksijen ile teması kesmek amaçlı, korozyonu engelleyen astarın 2 kat uygulanması gerekir. Daha sonra astarlı yüzeye son kat sentetik boya uygulanmalıdır. Galvaniz, alüminyum, bakır yüzeylerin boyanma işleminde sentetik boyama sistemi kullanılmaz, kullanıldığı takdirde yapışma sorunları ortaya çıkar.
Tahta yüzey nasıl boyanmalı:
Tahtalar sıcaklık farklılıklarından dolayı genişleyip, daralabilir ve bu da boyaya zarar verir. Üstelik yerde olan tahta kaplamalar, üzerinde yoğun bir yürüme trafiği olacağı için, yıpranmaya çok meyillidir. Bu yüzden astarlama ve macunlama evreleri ayrı bir dikkat ve özenle yapılmalıdır.
Yeni boyanmış duvarlarda leke ve kirler için ne yapılmalı:
Yeni uygulanmış boyayı temizlemek için en az iki hafta (ancak dört hafta çok daha iyi) beklemek gereklidir. Yumuşak bir bez ya da sünger kullanılarak, hazırlanan sabunlu suyla duvarlar silinebilir. Fazla sulu temizleme yapılırsa akan sular duvarda iz bırakabilir. Ayrıca, eğer temizleme suyuna bir kimyasal madde karıştırılmışsa duvarın görünmeyen bir yerinde boyaya zarar verip vermediği kontrol edilmelidir.
Dış yüzey boyası nasıl olmalı:
%100 akrilik son katlar renk kaybını önleme ve esneklik açısından en iyi seçimdir. Ancak kusma yapan ahşap yüzeylerde, akrilik son katı uygulamadan önce yağ bazlı bir ön kat uygulanması çok önemlidir. Kusma yapmayacak yüzeylerde tamamen akrilik boyama sistemleri kullanılabilir.
Dış yüzeyde hangi renkler dayanıklıdır:
İlk olarak, dış cephelerde kullanılan bütün boyalar zaman içinde solma yaparlar. Ancak bu solmanın miktarı renkten renge, boyadan boyaya değişir. Mavi ve yeşil gibi organik renkler, kahverengi ve sarı gibi inorganik renklere nazaran daha çabuk solma eğilimi gösterirler. Bunun yanında, yüksek kalitedeki akrilik lateks boyalar, çözücü bazlı boyalara oranla renklerini daha iyi muhafaza ederler. Bu arada dış cephe ve iç cephe boyalar arasındaki en büyük farklardan birisi, dış cephe boyalarının renklerini daha fazla koruyabiliyor olmasıdır.
Hangi zemin için hangi boyayı seçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yapının dış kesimindeki kaba ahşabı boyamak için yağ bazlı boyaları tercih edin.
Geri kalan her yerde plastik kullanabilirsiniz. Yağ bazlı boyaları sürmek için kıl fırça kullanın ve işiniz bittikten sonra fırçaları tinerle temizleyin. Plastik boyayla naylon fırça kullanabilir, fırçaları sabun ve suyla temizleyebilirsiniz.
 • Boyaya ilişkin gerekli alet ve cihazların eksiksiz kullanıma hazır olması gereklidir.
 • Boya uygulamasında en dikkat edilecek husus aynı markaya ait ürünlerin kullanılmasıdır.
 • Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatları mutlaka okunmalı ve tavsiyelere uyulmalıdır.
 • Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Yüzey, uygulama yapılacak boyanın cinsine göre hazırlanmalı, zemin hatalardan arındırılmalıdır.
 • İlk defa boyanacak yeni çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulamanın 3-4 hafta sonra yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Bütün boyalar uygulamaya geçmeden önce, bir karıştırıcı ile iyice karıştırılmalıdır.
 • Boyalar çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda uygulanmamalıdır.
 • Boyama işlemi ince katlar halinde yapılmalıdır.
 • Boyaya toz veya sıvı katkı yapılmamalı ve ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltilmemelidir.
 • İyi yapışma sağlamak için; parlak yüzey, zımparalama işlemi yapılarak matlaştırılmalıdır.
 • Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden eklemeli ve karıştırılmadan ağzı kapatılarak serin bir yerde saklanmalıdır.
 • Boyanın kullanım alanlarına ve amaçlarına göre çok değişik özelliklere sahip olması gerekir.
İyi bir boyada bulunması gereken özellikler:
 • Örtücü olmalı
 • Boyanın uygulandığı yüzeyi kapatması, yüzeyi göstermemesidir. Boyanın iki katta yüzeyi kapatması beklenir.
 • Kolay Uygulanabilir Olmalı
 • Boyanın, fırça ile uygulanırken, rahat bir uygulama ve sonuçta iyi bir yüzey görünümü etkisi bırakması beklenir
 • Fiziksel Etkilere Dayanıklı olmalı
 • Sürtünme, çizilme, silinmeye dayanıklılık
 • Kimyasal Etkilere Dayanıklı olmalı
 • Sabun, deterjan, kola, yağ, meşrubat v.s gibi maddelere dayanıklı olması gerekmektedir.
 • Atmosferik ve Özel Şartlara Dayanıklı olmalı
 • Yağmur, güneş ve diğer atmosferik koşullara dayanıklı olması gerekir.
 • Tüm bu özellikleri barındırmasının yanında dekoratif bir görüntü kazandırması beklenir.
Boyalar hakkında bilmeniz gereken faydalı bilgiler
 • Tüm boya çeşitleri hava tabancası (Air-brush) ile kullanılabilir.
 • Selülozik yapılı boyalar fırça ile tatbik edilemezler. Diğerleri için fırça kullanılabilir.
 • Vernik veya boya, en iyi netice mat veya yarı mat (saten) boyalarla alınır, çok parlak uygulama modeli pek istenmeyen mobilya havasına sokar.
 • ENAMEL:Saf terebentin en iyi incelticidir. Model boyası olarak piyasada satılır, kendi markasıyla da incelticisi bulunur. Bir günde kurur, iki günde kemikleşir.
 • SELÜLOZİK:Selülozik tinerle inceltilir, piyasada otomobil boyası olarak kullanılır, Bir saatte kurur bir günde kemikleşir.
 • SU BAZLI AKRİLİK: İzopropil alkol en iyi incelticisidir. Model boyası olarak piyasada satılır, kendi markasıyla da incelticisi bulunur. Bir saatte kurur, bir günde kemikleşir.
 • SELÜLOZİK BAZLI AKRİLİK (Baz boya): Selülozik tinerle inceltilir, piyasada otomobil boyası olarak kullanılır, Bir saatte kurur bir günde kemikleşir. Üzerine koruyucu verniği atılmadan pek dayanıklı değildir, tek başına sadece statik modellerde kullanılır. Dinamik modellerde üzerine koruyucu vernik şarttır. Verniği özel ve iki bileşenlidir, 12-18 saatte donar, 48 saat civarında kemikleşir, on günde yakıta dayanıklı hale gelir.
 • Tüm boya çeşidi ve uygulama tekniklerinde boya ince katlar halinde tatbik edilmelidir.
 • Selülozik yapılı boyalar üzerine diğer tür boyalar uygulanabilir. Selülozik yapılı boyalar ise üzerine uygulandıkları diğer tür boyaları bozup çatlatırlar
 • Selülozik bazlı akrilik boyaların koruyucu verniklerinin üzerine ise hiçbir boya tutunamaz.
 

Bamteli

Platin Üye
Platin Üye
25 Tem 2019
140
30,375
93
İstanbul

İtibar Puanı:

Evinizi kendiniz boyamaya karar verdiniz ve bu iş için nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsunuz. Evinizi kendiniz boyayın, ancak bunun kolay bir iş olacağını düşünmeyin. Boya işi hem işçilik açısından hem de sabır açısından zorlu bir iştir. Kullanılacak boyaların niteliğinin yanı sıra, seçilecek renklerin uyumuda çok önemli bir detaydır.
Özellikle kış ayının bitmesiyle birlikte ilkbahar ve yaz dönemleri ev boyamak için en ideal mevsimlerden sayılmaktadır. Evinizi boyarken ne kadar boya harcayacağınız ve nasıl fırçalar seçeceğinizin seçimini yapmak size düşüyor. Eğer profesyonel bir boyacıdan yardım almayı düşünmüyorsanız, kesinlikle ne tür bir boya alacağınızı, nasıl fırçalar seçmeniz gerektiğini ve ne kadar alan için ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını çok iyi bilmelisiniz. Ev boyama öncelikle bilgi birikimi ve tecrübe ister, bunlar sizde bulunmuyorsa yazımızın geri kalan kısımlarında tecrübelerimizi size aktaracağız.
Ev boyama teknikleri hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmından aktarabilirsiniz.
Ev Boyarken Hangi Boya Seçilmeli?
Evi kendiniz boyamak istiyorsanız öncelikle hangi boya ile nasıl bir görünüm elde edebileceğinizi çok iyi bilmeniz gerekmekte.
Evi Boyarken Hangi Boya Nasıl Bir Görünüm Sağlar?
* Evinizde tercih edeceğiniz renklerin daha hoş ve parlak bir şekilde görünmesini istiyorsanız saten boya seçiminde fayda var ancak ekonomik fiyatları nedeniyle genellikle iç dekorasyonda plastik boyalar tercih edilmektedir.
* Duvarlarınızda seçeceğiniz renklerin çok daha parlak olması için ise, yağlı boya kullanılabilmektedir. Son dönemlerde duvarlarda sanatsal çalışmalar yapanların sayısı arttı ve bu tür duvarlara yapılan çalışmalar saten boyalar kullanılarak yapılmaktadır.
Ev Boyama Teknikleri
Evi Kendiniz Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

* Boya yapacağınız duvar yüzeyinin pürüssüz ve temiz olması çok önemli. Islak veya çeşitli şekillerde kirlenmiş pürüzlü yüzeylere boya uygulamaları problemli görünümler sağlayacaktır.
* Pek çok boya içeriği açısından bir diğerinden farklıdır, bu nedenle satın almış olduğunuz boyanın kullanım talimatlarını çok iyi okumalı ve buna bağlı olarak boyanızı uygulamanız gerekmektedir.
* Bunun dışında renk ton farklılıklarının önüne geçebilmek için kesinlikle aynı boyayı kullanmayı sürdürmelisiniz. Boya yaparken farklı markalara yönelecek olursanız lekeli bir yüzey boyama elde edebilirsiniz.
* Son olarak boya yapacağınız oda içerisinde yer alan eşyalara boya sıçramaması için çok iyi şekilde koruma sağlayacak olan ambalajlama işlemini uygulayın. Tüm eşyalarınızın üzerine naylonlar örtün ve boya yapacağınız duvarlar hariç tüm zemin ve objeleri örtmelisiniz.
Boya İle Tiner Nasıl Karıştırılır?
* Genellikle kullanacağınız boyanın niteliğine uygun olarak selulozik tiner veya su bazlı boyaları su ile karıştırarak inceltmeniz gerekmektedir. Bunun için her markanın yoğunluk dereceleri farklı olacağından satın almış olduğunuz boya kutusunun üzerinde belirtilen oranlarda selulozik tiner veya su ile karıştırmalısınız.
Su Bazlı Boya İçerisine Ne Kadar Su İlave Edilir?
Su bazlı boyalar genellikle en kullanışlı boyalar olarak bilinmektedir. Bunun için de yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi tercih ettiğiniz markanın yoğunlukları farklı olabileceğinden boya kutunuzda belirtilen oranlarda su ile boyanızı karıştırarak yüzeylere uygulayabilirsiniz.
Not: Genellikle ahşap türü yüzeylerde boya uygulandıktan sonra selulozik dolgu verniği adı verilen malzeme ile selulozik tiner karıştırılarak son kat vernik uygulanmaktadır. Bunun nedeni ahşap gibi doğal şartlarda yıpranabilecek olan bir malzemenin, daha uzun süre yeni boyanmış gibi görünmesini sağlamaktır.
* Boya yaparken yüzeyin lekeli görünmesini engellemek ve pürüssüz bir görünüm elde etmek açısından uygulanacak boyayı ince katlar şeklinde uygulamak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.
Boyanın duvara çok iyi şekilde yapışmasını istiyorsanız parlak boyaları bir miktar matlaştırmak yerinde olacaktır.
Ev Boyama Teknikleri – Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar
* Evi Boyarken dikkat edilmesi gereken kilit noktalardan bir diğeri ise, birinci kat boyayı tamamladıktan sonra ikinci kata geçeren boya fırçalarının kuruması en büyük problemlerden sayılmaktadır. bunu engellemek için streç filmler veya bir naylon ile fırçanızı saracak olursanız bu sorunun önüne geçmiş olursunuz. Böylece katlar arasında geçen sürede boya fırçanız kurumayacaktır.
* Bunun dışında belirli yüzeyleri boyama işleminin ardından elinizde boya artacak olursa, kalan bu boyayı saklamamız gerekirse, ilk seferde yaptığımız gibi su veya tiner ile incelterek (Boyanın niteliğine göre tiner veya su hangisi uygunsa o madde ile inceltiniz.) yeniden uygulayabilirsiniz. İnceltme işleminin ardından karıştırmanıza gerek yok, sadece güneş ile direk temas etmeyen bir yerde saklamak yeterli olacaktır.
* Ev boyama teknikleri ile evinizi boyarken boya fırçanızı koyabileceğiniz bir yer bulamıyorsanız ve damlayan boyanızın ziyan olmasını istemiyosanız, boya kabının üzerine koyacağınız bir ızgaranın üzerine fırçalarınızı koyun ve bu sayede damlayan boyalar sadece boya tenekesine dökülecektir.
 

Elyam

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Tem 2019
90
18,032
83

İtibar Puanı:

Kışın kısa bir süre sonra bitmesiyle birlikte evlerde bahar temizliği günleri de başlayacak. Bahar temizliğini biraz derinlemesine yaparak kışın izlerinden tamamen kurtulmak isteyen birçok kimse için bu aynı zamanda yeni badana vakti. Kışın evde yanan kalorifer ya da soba duvarlarda is izlerinin oluşmasına neden olabiliyor. Eğer evinizin badanası uygunsa, bu izlerden deterjan marifetiyle nispeten kurtulmak mümkün. Ancak aynı zamanda evinize yeni, taze bir hava katmak, yılın trendi renklerinden dekorasyonunuza uygun olanları kullanarak evinizde dikkat çekici bir değişim yaratmak istiyorsanız, işin sırrı tertemiz bir badanada.
Badanayı kendiniz yapmaya ne dersiniz?
Evinizin badanasını yapmak için bir boyacı ile anlaşmak yerine, yeterli vaktiniz ve biraz da el beceriniz varsa, bu işi bir Kendin Yap projesine çevirebilir ve uygulamayı kendiniz bizzat yapabilirsiniz. Hatta bu işi aile bireyleri ya da arkadaşlarla beraber yaparak hem zamandan tasarruf edebilir hem de sıra dışı bir parti organizasyonuna imza da atabilirsiniz. Kendin Yap (İngilizce haliyle DIY, yani Do It Yourself) uygulamaları halkımızın kültürüne ve alışkanlıklarına çok da uzak bir kavram değil ve bizleri üretken birer birey olmaya teşvik ediyor.

Evde kendi başımıza bir şeyler onarma ve üretme fikrine yabancı değiliz. Evde ufak bir tamirattan tutun da kazak örmeye kadar, evde kendi başımıza gerçekleştirdiğimiz, profesyonel (elektrik ustası, tesisatçı, marangoz, boyacı vs.) yardımı alınmadan yapılan çalışmaları, ve ayrıca bir ürünü satın almak yerine uygun malzemeler kullanarak kendimizin imal etmesini Kendin Yap uygulaması olarak adlandırabiliriz. Kendin Yap uygulamalarında, maliyet genelde satın alınan bir ürüne oranla çok daha makul olur. Üstelik insanda da bir işi kendi başına tamamlamış olmanın verdiği başarı duygusu gibi iyi hisler uyandırır.

Duvarlarınızı kendiniz boyamaya karar verdiniz, ancak işe nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? O halde biz tüyoyu verelim. Elbette boyamak istediğiniz duvarların boyanmaya uygun hale getirilmesiyle. Eğer evinizin duvarları düzgün durumdaysa, yapmanız gereken fazla bir ön hazırlık yok. Ancak duvarlarda kötü, yıpranmış bir boya varsa, duvar kağıdı varsa, çatlaklar varsa önceliğiniz bu problemleri çözmek olmalı. Örneğin dökülmüş bir boya üzerini yeni boyayla kaplamak hem en baştan görsel olarak iyi bir sonuç vermez, hem de boyanın dökülmeye devam etmesine neden olur. Boyamak istediğiniz duvarda duvar kağıdı varsa, kağıt tamamen sökülmelidir. Duvarda çatlaklar var ise uygun bir macun ile kapatılmalıdır.

Duvarlarla ilgili ilk işlem yapıldıktan sonra, sıra geliyor duvarların düzeltilmesine. Duvarın yüzeyinin tamamen düzgün olması için yapılması gereken işlem astarlamadır. Astarın birçok işlevi vardır. Bunlar, yüzeyin pürüzsüz bir hal alması, yüzeyin emiciliğini azaltarak boya sarfiyatını da azaltması ve boyanın yüzeye iyi bir şekilde yapışmasını sağlamaktır. Ayrıca, yüzeyi homojen bir hale getirdiği için boyanın daha örtücülük özelliğini de artırır. Piyasada farklı türde astarlar satılmaktadır ve boya öncesi kullanılması gereken astar, mutlaka üzerine uygulanacak boyaya uygun olmalıdır.
Astarlama işlemi bitip astar kuruduktan sonra, yüzeyde oluşan hafif pütürler ince bir zımpara kağıdı ile alınmalıdır. Astar uygulandıktan 6-12 saat sonra tamamen kurumuş olur. Zımpara işleminden sonra duvar temiz ve kuru bir bezle silinmeli ve boyaya hazır hale getirilmelidir.

Renk seçimini belirlemenize yardımcı olacak birkaç farklı kriter vardır. Boyamak istediğiniz odanın fiziksel özellikleri (yönü, aldığı doğal gün ışığı, odanın işlevi, odanın büyüklüğü gibi), mobilyalarınızın renkleri ve son olarak da güncel trendler doğrultusunda seçim yapmalısınız.
Açık renkler hemen her zaman iyi sonuç verir diye bir kanun yok, öyle ki odanızın diğer eşyaları ile birlikte göz önüne alındığında odanın sıkıcı ve demode olmasına dahi neden olabilir. Koyu veya canlı renkler ise mobilyalar ile bir araya gelince ise odanın olduğundan boğucu olmasına neden olabilir. Kısacası boya rengi seçerken kati doğrular ve kati yanlış yoktur, yapmanız gereken tek şey tüm kriterleri değerlendirerek bir karar vermek.

İç cepheler için oldukça farklı boya çeşitleri bulunmaktadır. Saten astar üzerine yapılan ve pürüzsüz, parlak bir görünüm sunan saten boya, kimyasal barındırmayan ve özellikle çocuk odalarına mutlaka önerilen akrilik boya, yapışma özelliği yüksek plastik boya, tek katı bile kapatıcı olan yağlı boya, ışığın yardımıyla kendini temizleyen son teknoloji ürünü nano boya gibi farklı özelliklere sahip türler içerisinden duvarlarınıza uygun olanı seçmelisiniz. Her farklı boyanın kendine özgü bir avantajı bulunmaktadır. Hangi türde olursa olsun, kaliteli bir boya seçmenizi mutlaka tavsiye ederiz. Kaliteli bir boya kapatıcılığı iyi olan boyadır.

Boyaya başlamadan önce hangi duvarı hangi renge boyayacağınıza karar verip ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu hesaplamalısınız. Evin tamamını aynı renge boyayacaksanız, kabaca 100 m²'lik taban alanına sahip bir evin, 100 m² tavan boyasına, 250 m² de duvar boyasına ihtiyacı olacaktır. Bu hesap, pencere sayısının fazla olmadığı sıradan bir evin ölçülerine göre çıkarılmaktadır. Farklı duvarlar için farklı renkler seçecekseniz, tek tek hesap yapmanız gerekir. ;ster evinizin tamamını boyayın isterse de bazı duvarlarını, mutlaka hesapladığınızdan biraz fazla boya alın ki yedek olsun.

Boya için gerekli malzemeler: Elbette seçtiğiniz boya, kestirme fırçası (3 veya 4 numara), boya rulo (20'lik), mini rulo (10'luk), boya ızgarası (boyanın fazlasını almak için), kağıt bant (maske bandı), boyayı karıştırmak için büyükçe bir kova ve sağlam bir sopa, üst taraflara ulaşmak için bir merdiven ve zemini kaplamak için geniş plastik örtüler. Astar için; boyaya uygun astar, fırça, ince zımpara, bez. Duvarda çatlaklar varsa; macun/alçı, spatula, zımpara kağıdı.


Boyama işlemine başlamadan önce boyamak istediğiniz duvarın önünü tamamen açmanız, zımpara yapacaksanız tozdan etkilenmemeleri için mobilyalarınızı ve diğer eşyalarını düzgün bir biçimde örtmeniz akıllıca olacaktır. Ayrıca, zemine boya damlaması olasılığı nedeniyle, zemini mutlaka geniş plastik örtüler ile kaplayın. Bu ince örtüler uygun fiyatlara boya malzemecilerinde ve yapı marketlerde satılmaktadır. Eğer bulmazsanız, gazete kağıtları ile de düzgün bir biçimde kaplayabilirsiniz. İster örtü ister gazete kağıdı olsun, her halükarda yerlerinden oynamamaları için kağıt bantla sabitlemek mantıklı olacaktı. Ayrıca, süpürgelikleri, kapı ve pencere çerçevelerini maskelemek, yani kağıt bant ile kapatmak da işleri sağlama almak açısından önemli. Prizleri ve elektrik düğmelerini ise sökebilir, boyama işlemi bittikten sonra yeniden monte edebilirsiniz.

Kestirme işlemi rulo ile boyanması mümkün olmayan kenar ve köşelerin fırça ile boyanması işlemine verilen isimdir. Not düşelim; eğer tavanı da boyayacaksanız, ilk önce tavanı bitirmeniz gerekiyor, sonra duvarlara geçmelisiniz. Duvarlara geçtikten sonra, kestirmeyi ister önce isterse de sonra yapabilirsiniz. Kestirme fırçasını kaliteli seçin ki tüyleri dökülüp duvara yapışmasın. Fırçayı yalnızca kenarları, köşeleri ve detayları boyamak için kullanmalısınız, çünkü hem fırça izleri belli olabilir hem de çok çok uzun zaman alır. Genel boyama işlemi için ruloyu tercih etmelisiniz.
Fırçayı boyanın içine tamamen batırmayın, yalnızca uç kısmını batırıp sonra da fazlalık boyayı sıyırın. Aksi takdirde fazla boya duvarda akarak çirkin bir görünüme neden olur. Kestirme fırçası ile kenarları yaklaşık 10-15 cm kadar boyamalısınız.

İşe seçtiğiniz su bazlı boyayı yeteri kadar su ile karıştırarak başlamalısınız. Bu oranın ne kadar olduğu boyadan boyaya farklılık gösterecektir ve gerekli talimatlar boyanın kutusu üzerinde yer alır. Eğer özel bir renk karışımı yaptıracaksanız, karışımı yapan görevliden bu önemli bilgiyi almayı unutmayın.
Ruloyu kovanın içine batırıp uzun süre tutmayın, ruloyu boyaya yalnızca hafifçe değdirin. Böylece ruloya aşırı miktarda boya emmiş olmaz. Daha sonra ruloyu boya ızgarasına sürterek fazlalık boyayı alın. Artık ruloyu duvara sürerek boyaya başlamaya hazırsınız. Fazla diplere, kenarlara ve köşelere yaklaşmadan ruloyu yukarı aşağı hareketlerle duvarda hafifçe yuvarlayın, asla bastırmayın. Bu şekilde, duvar boyunca ilerleyin, gerektikçe rulodaki boyayı aynı işlemlerden geçirerek yenileyin.

Duvar boyunca ilk kat boyayı geçtikten sonra, tarama yapmanızı öneririz. Tarama, boya henüz kurumadan önce, ruloyu boyasız bir şekilde ilk boyadığınız alandan yeniden geçirmektir. Bu işlem olası fazla boya kalıntıları eşit bir şekilde yayılacaktır. Bu işlem mutlaka boya henüz ıslakken yapılmalıdır, aksi taktirde pürüzler oluşmasına neden olur. Bu nedenle, bir odayı boyamaya giriştiğinizde, duvarları tek tek boyamalı, her bir duvardan sonra, henüz duvar kurumadan tarama işlemi yapılmalıdır.

İkinci kat boya işlemine ilk kat boya kuruduk sonra başlamalısınız. İkinci kat boyayı da tıpkı ilk katta olduğu gibi tamamlamalısınız. Bu arada unutmayalım; kalorifer petekleri için 10'luk küçük ruloyu kullanmalısınız. Normal şartlarda, iki kat boya yeterlidir ancak koyu bir renkten açık bir renge geçiş yapıyorsanız, üç hatta dört kat bile boya yapmanız gerekebilir.

Okuduğunuz üzere ev boyamak çok zor bir işlem değil ancak hem azim hem de zaman gerektiriyor.

kynk: homify.com.tr
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Selin

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Haz 2019
305
41,916
93
Izmit

İtibar Puanı:

okadarda değil herhalde duvarın kenarına bant yapıştırmayı ve yere örtü sermeyide biliyordur herhalde insanlar...
Hiç öyle deme sen biliyorsun diye herkes bilecek diye birşey yok?
Herkesin bildiği farklı konular vardır illaki bilmeyenler olur ki buda kötü birşey değil. Geçenlerde bir arkadaşımın evine gittim üniversite son sınıflar arkadaşlarıyla kalıyorlar evde. Evi boyamışlar ama yukarıda yazanların hiçbirini uygulamadıkları için yerler hep boya olmuş kenarlarda boyarken hep taşırmışlar yani kısaca çok kötü bir görüntü oluşmuş ?
 

ERSAN.NET 

Ersan Karavelioğlu
Bug fixer bot
21 Haz 2019
803
76,264
93
37
Adana
www.ersan.net

İtibar Puanı:

bir video izlemiştim ama şuan hatırlayamadım, damla diye bir youtuber in bu konu ile ilgili videosu vardı:) ama bulamadım.
 
Son düzenleme:

DiLRüba

Sevenler Ağlarmış
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Ağu 2019
44
14,625
83

İtibar Puanı:

boyacılık zor bir meslek herkes boya yapamaz özen gerektirdiği için bu yazıyı okuduktan sonra denemeye kalkışmak istedim. altdaki yorumlarda atılan videoda boya yapan arkadaşın ne kadar zorlandığını görünce gözüm korktu:D
 

YazGülü

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Ağu 2019
39
10,419
83

İtibar Puanı:

aslında yazlığı boyamak istedim ancak son anda evdekilerin gazabına uğradım yapamayacağımı söylediler. ben kendimi badana ustası gibi hissediyordum. vazgeçtim hevesim kırıldı. boya yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kendinizi boyacı gibi hissetmenizdir.
 
Two Piece Sets width=
Benzer konular Forum Tarih
Talha Ev Dekorasyon Fikirleri 64 37K

Benzer konular

 • Two Piece Sets
 • Üst