Bilgi Güvenli Üretim Belgesi ile Üretime Hız Kesmeden Devam!

CananDemir

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Tem 2020
19
1,516
78

İtibar Puanı:

Güvenli Üretim Belgesi ile Üretime Hız Kesmeden Devam!

Gunveli-UretimDogtas.jpg

Doğtaş olarak kullanıcılarımız için güvenlikten ve sağlıktan asla ödün vermeden kaliteli üretimi sürdürüyoruz. Bu hassas dönemde Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı’nın şartlarını yerine getirerek TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gelin, bu özel belgeye sahip olmamızı sağlayan, en üst düzey hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrol aşamalarını yakından inceleyelim.
Güvenli Üretim Belgesi ile Tüm Süreçler Denetim Altında
TSE’nin hazırladığı Güvenli Üretim Belgesi’ni alan sanayi kuruluşları, kendileri için özel olarak hazırlanan bir kılavuz ışığında tüm süreçlerinde daha hijyenik, daha titiz ve daha güvenli bir yol izliyor. İşte, güvenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmak için adım adım alınan önlemler!
1-COVID-19’u ve Bulaşma Yöntemlerini Öğrenme
Öncelikle üretim tesislerindeki tüm çalışanlar, ziyaretçiler, tedarikçiler ve bakım personeli; COVID-19'un bulaşma yolları, inkübasyon ve enfeksiyon periyodu ve bulaşma önlemleri konusunda detaylı olarak bilgilendiriliyor. Tüm Doğtaş çalışanları, COVID-19’un bulaşma yöntemleri hakkında detaylı bilgiye sahip ve bulaşmanın önüne geçmek için alınması gereken önlemlere uyarak kendilerinin ve kullanıcıların güvenliğini koruyor.
2-Korunma ve Kontrol Önlemleri
COVID-19’dan korunmak için sosyal mesafeden kişisel hijyene ve maskeye kadar bilindik pek çok korunma yönteminin yanında firma içi iletişim planların nasıl yapılacağına kadar en ince detaylar belirleniyor. Alınacak tüm önlemler ilgili kişilere aktarılıyor ve hemen hayata geçiriliyor. Bunun dışında COVID-19 belirtisi gösteren ve şüpheli bulunan kişiler için alınacak önlemler de firma dışında bağlantı kurulacak diğer partnerlere karşı korunma yöntemleri de belirlenerek uygulamaya geçiliyor. Doğtaş hastalıktan korunmak için tüm önlemlerin uygulanması ve takibinin yanı sıra şüpheli durumlarda yapılması gerekenler konusunda oldukça titiz bir eylem planı uyguluyor.
3-Eğitim
TSE’den Güvenli Üretim Belgesi alan firmalar, stajyerlerden oryantasyon dönemindeki çalışanlara kadar tüm personellerini COVID-19 semptomlarına, korunma yöntemlerine yönelik detaylı bir eğitime tabi tutuyor. Eğitimler mümkün olduğunca sanal ortamda gerçekleşiyor. El hijyeninin nasıl sağlanması gerektiğinden hastalık belirtilerine ve izolasyon kurallarına varan kapsamlı bir içeriğe sahip eğitimlere katılım durumu ise kayıt altına alınıyor. Temizlik çalışanları ise temizlik ve atık yönetimi kurallarına dair daha kapsamlı bir eğitime tabi tutuluyor. Doğtaş tüm çalışanlarının ve kullanıcılarının güveni için COVID-19 önlemlerine dair eğitimlere büyük önem veriyor.
4-Atık Yönetimi
Normal şartlarda da çok dikkatli bir şekilde yapılması gereken atık yönetimi bu dönemde daha büyük önem kazanıyor. Atıkların toplanması, atılması, mevzuata uygun şekilde çevreden uzaklaştırılması, sonrasındaki temizlik rutinleri ve daha fazlası ile ilgili tüm süreçler TSE’nin kılavuzunda yerini alıyor ve Güvenli Üretim Belgesi alan firmalar buna göre hareket ediyor. Doğtaş atık yönetimi konusunda kılavuzda belirtilen hususlara ekstra hassasiyet gösteriyor.
5-Sosyal ve Ortak Kullanım Alanlarını Kullanırken Dikkat Edilecekler
Pandemi önlemleri kapsamında tüm ortak alanların temizliği ve kullanımı büyük önem taşıyor. Bekleme salonları, yemekhaneler, üretim alanları, ofisler, toplantı salonları, sağlık birimleri, ibadethaneler, asansörler, tuvaletler, servisler, firmaya ait binek araçlar, yatakhaneler, bebek bakım odaları, kreşler ve daha pek çok ortak alan risk taşıdığından bu alanlara dair önlemler kılavuza uygun şekilde belirleniyor.
Üretim alanları ve ofisler, sosyal mesafe kuralına göre yeniden yapılandırılıyor, havalandırma sistemleri kontrol ediliyor. Ortak alanların temizliği, dezenfekte edilmesi, düzenlenmesi ve kullanım süreçleri hakkındaki kurallar ilgili personele aktarılıyor. Doğtaş’ta çalışma alanları ve sosyal alanlar, rutin kontroller kapsamında sıkı biçimde denetleniyor ve tüm personelin belirlenen kurallara uyması bekleniyor.
6-Temizlik
Genel önlemler kapsamında COVID-19 salgını boyunca ortak alanlar başta olmak üzere tüm alanlarda temizlik ve dezenfeksiyon kurallarına uyulması çok önemli. Özel eğitimle önlemler konusunda bilgilendirilen temizlik personeli, sık dokunulan yüzeyleri periyodik olarak temizliyor ve dezenfekte ediyor. Kullanılması gereken temizlik malzemeleri ve araçları belirleniyor, bu araçların denetimi düzenli olarak yapılıyor. Temizlik önlemleri kapsamında hava kalitesi de kontrol altında tutuluyor ve havalandırma sistemlerinin filtre değişimi düzenli olarak yapılıyor. Doğtaş, tesislerinin temizliğini hem çalışan hem kullanıcı güvenliği açısından üst düzey önlemler kapsamında sürdürüyor.
7-İş Sağlığı ve Güvenliği
Pandemi süresinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının sağlanması ve bu ekipmanların çalışanların kullanımına sunulması önem taşıyor. Ayrıca çalışanlar, bu ekipmanların doğru kullanımı konusunda bilgilendiriliyor. Standartlara uygun maske, tek kullanımlık eldiven, personel giysi ve formaları, gerekli durumlarda yüz siperliği gibi önleyici ekipmanlar çalışanlara sunuluyor. Ayrıca tüm çalışanlar bu ekipmanların doğru kullanımı konusunda bilgilendiriliyor. Doğtaş, tüm çalışanlarına gerekli ekipmanları sağlayarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda tüm gerekli adımları atıyor.
COVID-19 pandemisi ile değişen koşullara uyum sağlamak ve her zaman olduğu gibi bu dönemde de sizlerin sağlığını ve güvenliğini gözetmek en büyük önceliğimiz. Siz de en çok vakit geçirdiğiniz mekanları yenilemek, hayatınıza ve yaşam alanlarınıza renk katmak için Doğtaş ürünlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Geri
Üst Alt