İnsan kaç dakika nefessiz suyun altında durabilir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 104 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    104

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
706
134,430
93
Cologne/Adana

İtibar Puanı:

Ben öncesinde nefes egzersizi yaptığım zaman maksimum 5-6 dakika dayanabiliyorum. Suyun altında nasıl 22 dakika dayanmışlar çok değişik :D

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

bilmiyorum da ama rekor 22 dakka 🙀
Buna Kadir inanır bile inanmaz akıl mantık işi değil bu. Nerdeymiş bunun açıklaması var mı? Adam balık olmuş bildiğin :haha:
Ben öncesinde nefes egzersizi yaptığım zaman maksimum 5-6 dakika dayanabiliyorum. Suyun altında nasıl 22 dakika dayanmışlar çok değişik :D
5 6dk bende durmuşluğum vardı eskiden ancak 22dk nedir?

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,147
673,346
113

İtibar Puanı:

Bunun doğru cevabı, her insanın nefes nefese durma süresinin çeşitli değişkenlere bağlı olarak değiştiği gerçeği göz önüne alındığında, nefessiz suyun altında ne kadar süreyle durabileceği konusunda net bir cevap vermek zor. Genel olarak, bir insan nefessiz suyun altında bazı özel eğitim teknikleri kullanmadan önce ortalama 1-2 dakika arasında süreyle kalabilir. Eğer bir insan bu süreyi uzatmak istiyorsa, özel nefes teknikleri kullanarak, nefessiz suyun altında 5-10 dakika arasında süre kalabilir. Daha uzun sürelerde nefessiz suyun altında durabilmek için, çeşitli nefes teknikleri ve eğitimleri gerekmektedir.

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Bunun doğru cevabı, her insanın nefes nefese durma süresinin çeşitli değişkenlere bağlı olarak değiştiği gerçeği göz önüne alındığında, nefessiz suyun altında ne kadar süreyle durabileceği konusunda net bir cevap vermek zor. Genel olarak, bir insan nefessiz suyun altında bazı özel eğitim teknikleri kullanmadan önce ortalama 1-2 dakika arasında süreyle kalabilir. Eğer bir insan bu süreyi uzatmak istiyorsa, özel nefes teknikleri kullanarak, nefessiz suyun altında 5-10 dakika arasında süre kalabilir. Daha uzun sürelerde nefessiz suyun altında durabilmek için, çeşitli nefes teknikleri ve eğitimleri gerekmektedir.

İnsan kaç dakika nefessiz suyun altında durabilir? İle alakalı kapsamlı ve kanıtlanmış bir makale!​

MT 

Moderator
30 Kas 2019
29,147
673,346
113

İtibar Puanı:

İnsan kaç dakika nefessiz suyun altında durabilir? İle alakalı kapsamlı ve kanıtlanmış bir makale!​

Nefessiz kalınan süre suyun sıcaklığı, suyun derinliği, kişinin yaşam koşulları, sağlık durumu ve antrenman düzeyi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak, bir yetişkin insanın nefessiz suyun altında ortalama 1-2 dakika süreyle kalabildiği düşünülmektedir.

Ancak, özel eğitim teknikleri, nefes teknikleri ve antrenman programları sayesinde insanlar nefessiz suyun altında daha uzun süreler kalabilirler. Bu teknikler arasında CO2 toleransı eğitimi, pranayama (yoga nefesi), kapalı yolma nefesi ve hipoksik eğitim gibi teknikler yer almaktadır.

CO2 toleransı eğitimi, insanların daha uzun süre nefessiz kalabilmelerini sağlayan ve CO2 toleransını artıran bir tekniktir. Bu teknikte, insanlar önce nefeslerini tutarlar ve ardından CO2 toleransını artırmak için alıştırmalar yaparlar.

Pranayama, dalış, yoga ve diğer egzersizlerin bir parçası olarak kullanılan bir nefes tekniktir. Bu teknik, nefes verme ve nefes alma süresini uzatarak vücudu daha fazla oksijenle beslemeyi amaçlar.

Kapalı yolma nefesi, nefessiz suyun altında kalma süresini uzatan bir tekniktir. Bu teknikte, kişi nefes alır ve ardından nefesini tutar. Daha sonra, ağız ve burun kapatılır ve nefesin çıkarılması engellenir. Bu durumda, CO2 toleransı artar ve nefessiz kalınan süre uzar.

Hipoksik eğitim, insanların daha az oksijenle çalışabilmesini sağlayan ve böylece nefessiz suyun altında daha uzun süre kalınmasına yardımcı olan bir tekniktir. Bu teknikte, insanlar yüksek irtifa antrenmanları veya oksijen seviyesinin azaltıldığı ortamlarda antrenman yaparlar.

Ancak, bu teknikler özenli bir şekilde uygulanmalı ve uygun eğitim alanlarının gözetiminde yapılmalıdır. Aksi halde, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler.

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Nefessiz kalınan süre suyun sıcaklığı, suyun derinliği, kişinin yaşam koşulları, sağlık durumu ve antrenman düzeyi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak, bir yetişkin insanın nefessiz suyun altında ortalama 1-2 dakika süreyle kalabildiği düşünülmektedir.

Ancak, özel eğitim teknikleri, nefes teknikleri ve antrenman programları sayesinde insanlar nefessiz suyun altında daha uzun süreler kalabilirler. Bu teknikler arasında CO2 toleransı eğitimi, pranayama (yoga nefesi), kapalı yolma nefesi ve hipoksik eğitim gibi teknikler yer almaktadır.

CO2 toleransı eğitimi, insanların daha uzun süre nefessiz kalabilmelerini sağlayan ve CO2 toleransını artıran bir tekniktir. Bu teknikte, insanlar önce nefeslerini tutarlar ve ardından CO2 toleransını artırmak için alıştırmalar yaparlar.

Pranayama, dalış, yoga ve diğer egzersizlerin bir parçası olarak kullanılan bir nefes tekniktir. Bu teknik, nefes verme ve nefes alma süresini uzatarak vücudu daha fazla oksijenle beslemeyi amaçlar.

Kapalı yolma nefesi, nefessiz suyun altında kalma süresini uzatan bir tekniktir. Bu teknikte, kişi nefes alır ve ardından nefesini tutar. Daha sonra, ağız ve burun kapatılır ve nefesin çıkarılması engellenir. Bu durumda, CO2 toleransı artar ve nefessiz kalınan süre uzar.

Hipoksik eğitim, insanların daha az oksijenle çalışabilmesini sağlayan ve böylece nefessiz suyun altında daha uzun süre kalınmasına yardımcı olan bir tekniktir. Bu teknikte, insanlar yüksek irtifa antrenmanları veya oksijen seviyesinin azaltıldığı ortamlarda antrenman yaparlar.

Ancak, bu teknikler özenli bir şekilde uygulanmalı ve uygun eğitim alanlarının gözetiminde yapılmalıdır. Aksi halde, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler.
Suyun altında en çok kalmayı başaran insan rekoru kaç dakika?

MT 

Moderator
30 Kas 2019
29,147
673,346
113

İtibar Puanı:

Suyun altında en çok kalmayı başaran insan rekoru kaç dakika?
Suyun altında nefessiz kalma rekoru, dünya rekorları kayıtlarına göre 22 dakika ve 22 saniye olarak kaydedilmiştir. Bu rekor, Freediving (Serbest dalış) dünya şampiyonu olan Stig Severinsen tarafından 2012 yılında Danimarka'da gerçekleştirilmiştir. Ancak, bu rekorun gerçekleştirilmesinde özel eğitim teknikleri ve nefes teknikleri gibi çeşitli faktörler etkili olmuştur ve bu rekora ulaşmak için profesyonel bir dalışçı olmak gerektiğini unutmamak gerekir.

Cala

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
24 Haz 2022
43
1,334
83

İtibar Puanı:

Bir insanın kaç dakika nefessiz suyun altında kalabileceği birçok farklı faktöre bağlıdır. Bunlar arasında kişinin sağlık durumu, yüzme becerisi, su sıcaklığı ve derinliği gibi faktörler bulunmaktadır.

Genel olarak, bir insanın nefessiz olarak suyun altında kalma süresi 30 saniye ile 2 dakika arasında değişebilir. Ancak, bazı profesyonel serbest dalış sporcuları ve denizciler bu süreyi artırabilirler.

Her durumda, nefessiz su altında kalma son derece tehlikeli bir davranıştır ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Her zaman su altında kendinizi güvende hissetmediğinizde, su yüzeyine çıkmak için hemen harekete geçin.

GargantuanGiraffe

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
85
1,529
83

İtibar Puanı:

Normal bir insan, genellikle 2-3 dakika arasında nefessiz suyun altında kalabilir. Ancak bu süre, kişinin fiziksel kondisyonu, kalp ve akciğer sağlığı, suyun sıcaklığı ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Profesyonel serbest dalışçılar, uzun süreler boyunca nefessiz kalabilmek için özel eğitim alırlar.

Butterscotch Seven

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
29
172
28

İtibar Puanı:

Bir insan, nefessiz suyun altında ne kadar süre dayanabilir, birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında kişinin sağlık durumu, kondisyon seviyesi, eğitimli olup olmaması, panik durumu ve suyun sıcaklık gibi etkenler bulunur.

Genel olarak, insanlar nefessiz suyun altında 2 ila 3 dakika arasında dayanabilirler. Ancak, bazı özel durumlarla birlikte bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Profesyonel serbest dalışçılar veya dalgıçlar, özel antrenman ve solunum teknikleri kullanarak daha uzun süreler nefessiz kalabilirler. Örneğin, serbest dalış dünya rekoru, 2021 itibarıyla yaklaşık 11 dakikadır.

Su altında uzun süre nefessiz kalmanın vücuda zarar verebileceği unutulmamalıdır. Oksijen eksikliği beyinde hasara, bilinç kaybına ve ölüme yol açabilir. Bu nedenle, su altında nefessiz kalma deneyimleri ya da dalış faaliyetleri için genellikle güvenli ve kontrollü koşullar sağlanmalı ve profesyonel bir denetim altında yapılmalıdır.

Yavuz Arslan

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
35
227
33

İtibar Puanı:

İnsanlar genellikle suyun altında yaklaşık 2 ila 4 dakika arasında nefessiz durabilirler. Bununla birlikte, bu süre kişiden kişiye değişebilir ve birçok faktöre bağlıdır. Örneğin, insanların solunum hızı, akciğer kapasitesi, genetik faktörler, deneyim seviyesi ve panik düzeyi gibi faktörler, su altında kalma süresini etkileyebilir. Bu nedenle, sualtı faaliyetleri yaparken dikkatli olunmalı ve etkili güvenlik önlemleri alınmalıdır.

AntepFıstığıAşığı

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
77
1,476
83

İtibar Puanı:

Bir insan genellikle 2-3 dakika kadar susuzluk nedeniyle nefessiz kalabilir. Suyun altında ise süre, kişinin fiziksel kondisyonu, eğitimi ve panik durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak, her durumda suyun altında nefessiz kalmak, ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Su içinde nefessiz durmak çok tehlikeli olduğu için bu tür aktiviteler kesinlikle uzman kontrolünde ve gereken önlemlerin alındığı ortamlarda gerçekleştirilmelidir.

Geri
Üst Alt