Çözüldü Kaplama Mobilya Boyama Nasıl Yapılır

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 233 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    233

Cim cime

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
22 May 2020
30
9,049
83

İtibar Puanı:

Kaplama Mobilyanızı Boyamak Artık Çok Kolay

Uzun bir ara oldu.İnsanın birşey yazası pek de içinden gelmeyen bugünlerde hummalı bir çalışma içindeydim ve bittiğinde paylaşmalıydım.Bağğzı projeler işte yazası olmayanı yazdırtıyor.))

Koyu renkte kaplama yatak odası mobilyalarım vardı.16 yıldır yani evliliğimizin en başından beri bizimleler.Orta kalitede mobilyalar olmasına rağmen çok yıllar kullandık ve hala sapasağlamlar.Fakat gardrobu odamıza çok büyük geldiği için (küçük bir balkonumuzun önüne koymak zorundalığımızd odaya güneş girmesine engel oluyordu.İkea'dan aldığımız beyaz gri kırçılları olan gardobumuzun gelmesiyle yaklaşık bir 6 aydır "biri tekir biri bekirlik" bir durum sözkonusuydu:) Şifonyer şeklindeki tuvalet masasını ve iki komodini beyaza boyamak ve hem yenilemek hem uyum sağlamak hep heves ettiğim birşeydi. Fakat bu genel isteksizlik halinden ötürü İkea'dan bu mobilyaların yerine yenisini bakarken buluyordum kendimi..

Geçenlerde birgün bu sıcakta hem elektrik hem internet gidince işimize ara vermek zorunda kaldık Öykü'yle.(İlk kez bir postumu okuyanlar için Öykü benim eşim.Ve evet Erkek ismi de var Öykü diye Türkiye'de 4 ya da 5 tane kadar:)) Ve işte boyama dürtüsü o anda hakim oldu:) Evimizin yakınlarındaki çok uzun yıllardır bu işi yapan bir nalburiye dükkanına gittik. Kaplama mobilyamı boyamak istediğimi ama zımpara ile uğraşmak istemediğimi söyledim.Bana şu boyayı tavsiye etti.Dyo Massiveline Panel Kapı Boyası 1 kg 22 TL.aldık.Öykü yine de ince bir zımpara kağıdı alıp 1 2 dk kadar( mobilya üzerinde sadece çizikler oluşturana kadar) yapmak istediğini söyleyince onu da aldık. 2 3 TL gibi bir fiyatı vardı sanıyorum. Küçük rulo firça aldık. 4 TL.Ve bir de kestirme fırçalardan numarasını bilmiyorum ama şuna benziyordu.Zaten küçük birşey ..Ayrıntılar için diyince bize buna benzer bir fırça verdi .Aynı şekilde isteyebilirsiniz siz de.

Boyamadan Önce ;
Kaplama mobilyamızı bu aldığımız ince zımpara kağıdından küçük parçalarla (daha kolay oluyor) 1 2 dk kadar tüm boyayacağımız yüzeyleri zımparaladık.Sonra önce bu tozları, zımpara yapılan yüzeyleri süpürge ile fazla tozutmadan aldık.Sonra sabunlu bezle mobilyayı sildik .(Boyanacak yüzeyde herhangi bir pislik saç toz birikinti olmamalı. ) Kurumasını bekledik.Boyaya artık hazırdık:)

Boyamaya Geçerken ;
Kuruduktan sonra ilk katı vurmak için boyamızı açtık.Boyamıza su falan katılmıyor. Kullanıma hazır halde alınan bir boya olması da beni çok cezbetti.Kıvamlı sayılabilecek bir boya.Rulo fırçamızla ilk katı atmaya başladık.

Benim mobilyalarımın baza ve taç diye isimlendirilen (inşaat teknikeri olduğumdan ve iç mimari ve çelik inşaat alanlarında 9 yıl çalışmışlığım olduğundan bu bilgiyi burda vermezsem çatlardım:)) bölümleri de rulo fırçayla boyayabildim ama buralarda mecbur kalınırsa kestirme fırça ile de boyama yapılabilir.

Çok kapatıcı bir boya ama ilk kat yine de çok iç açıcı olmayacak .Sakın moraliniz bozulmasın.

Bir de rulo firça kullanırken 2 şeye çok dikkat etmeniz gerekiyor:

Birincisi
firçayı değdirdiğiniz yerden diğer başa kadar kaldırmadan yuvarlayın. Fırça izi kalmaması için bu önemli. İlk boya aldığınızda boyayı değdirdiğiniz ilk alan daha yoğun olmasın diye ruloyu boyadan ilk çıkarıp yüzeye değdirdiğiniz an farklı iki üç yere değdirip çekme yapın böylece hızlıca rulo ile boydan boya yuvarladığınızda tüm yüzeyin daha eşit dağıldığını ve boyanın kalın sürülmediğini farkedeceksiniz.(Zaten fazla boya aldıysanız ruloya rulo yüzeyde dönmeyecektir Yuvarlanmadan kayıp gidecek ve boyayı bozacaktır.Eğer fazla yoğun sürdüyseniz yanlışlıkla bütün yüzeye eşit şekilde dağıtmaya çalışın.)

İkincisi ise boya kurumadan ilk katı atarken gaza gelip az önce ilk katı attığınız yerin üzerinden sakın geçmeyin .Ben geçtim boya kalktı biraz.Böylece geçilmemesi gerektiğini öğrendim:)

Her kat arasında en az 3-4 saat beklemek gerekiyor. Bu mantıkta bir gündüz vakti 3 kat boya ile atıyorum bir şifonyeri bitirebilirsiniz. Ya da 2 komodini .Fakat 2 güne yaymak .2.katı atıp sabahı beklemek 3. katı sabah atmak yorgunluk açısından da daha iyi bir tercih oluyor.
Çok iyi :love:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Değişik Dekorasyonlar

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
4
476
48

İtibar Puanı:

Kaplama Mobilyanızı Boyamak Artık Çok Kolay

Uzun bir ara oldu.İnsanın birşey yazası pek de içinden gelmeyen bugünlerde hummalı bir çalışma içindeydim ve bittiğinde paylaşmalıydım.Bağğzı projeler işte yazası olmayanı yazdırtıyor.))

Koyu renkte kaplama yatak odası mobilyalarım vardı.16 yıldır yani evliliğimizin en başından beri bizimleler.Orta kalitede mobilyalar olmasına rağmen çok yıllar kullandık ve hala sapasağlamlar.Fakat gardrobu odamıza çok büyük geldiği için (küçük bir balkonumuzun önüne koymak zorundalığımızd odaya güneş girmesine engel oluyordu.İkea'dan aldığımız beyaz gri kırçılları olan gardobumuzun gelmesiyle yaklaşık bir 6 aydır "biri tekir biri bekirlik" bir durum sözkonusuydu:) Şifonyer şeklindeki tuvalet masasını ve iki komodini beyaza boyamak ve hem yenilemek hem uyum sağlamak hep heves ettiğim birşeydi. Fakat bu genel isteksizlik halinden ötürü İkea'dan bu mobilyaların yerine yenisini bakarken buluyordum kendimi..

Geçenlerde birgün bu sıcakta hem elektrik hem internet gidince işimize ara vermek zorunda kaldık Öykü'yle.(İlk kez bir postumu okuyanlar için Öykü benim eşim.Ve evet Erkek ismi de var Öykü diye Türkiye'de 4 ya da 5 tane kadar:)) Ve işte boyama dürtüsü o anda hakim oldu:) Evimizin yakınlarındaki çok uzun yıllardır bu işi yapan bir nalburiye dükkanına gittik. Kaplama mobilyamı boyamak istediğimi ama zımpara ile uğraşmak istemediğimi söyledim.Bana şu boyayı tavsiye etti.Dyo Massiveline Panel Kapı Boyası 1 kg 22 TL.aldık.Öykü yine de ince bir zımpara kağıdı alıp 1 2 dk kadar( mobilya üzerinde sadece çizikler oluşturana kadar) yapmak istediğini söyleyince onu da aldık. 2 3 TL gibi bir fiyatı vardı sanıyorum. Küçük rulo firça aldık. 4 TL.Ve bir de kestirme fırçalardan numarasını bilmiyorum ama şuna benziyordu.Zaten küçük birşey ..Ayrıntılar için diyince bize buna benzer bir fırça verdi .Aynı şekilde isteyebilirsiniz siz de.

Boyamadan Önce ;
Kaplama mobilyamızı bu aldığımız ince zımpara kağıdından küçük parçalarla (daha kolay oluyor) 1 2 dk kadar tüm boyayacağımız yüzeyleri zımparaladık.Sonra önce bu tozları, zımpara yapılan yüzeyleri süpürge ile fazla tozutmadan aldık.Sonra sabunlu bezle mobilyayı sildik .(Boyanacak yüzeyde herhangi bir pislik saç toz birikinti olmamalı. ) Kurumasını bekledik.Boyaya artık hazırdık:)

Boyamaya Geçerken ;
Kuruduktan sonra ilk katı vurmak için boyamızı açtık.Boyamıza su falan katılmıyor. Kullanıma hazır halde alınan bir boya olması da beni çok cezbetti.Kıvamlı sayılabilecek bir boya.Rulo fırçamızla ilk katı atmaya başladık.

Benim mobilyalarımın baza ve taç diye isimlendirilen (inşaat teknikeri olduğumdan ve iç mimari ve çelik inşaat alanlarında 9 yıl çalışmışlığım olduğundan bu bilgiyi burda vermezsem çatlardım:)) bölümleri de rulo fırçayla boyayabildim ama buralarda mecbur kalınırsa kestirme fırça ile de boyama yapılabilir.

Çok kapatıcı bir boya ama ilk kat yine de çok iç açıcı olmayacak .Sakın moraliniz bozulmasın.

Bir de rulo firça kullanırken 2 şeye çok dikkat etmeniz gerekiyor:

Birincisi
firçayı değdirdiğiniz yerden diğer başa kadar kaldırmadan yuvarlayın. Fırça izi kalmaması için bu önemli. İlk boya aldığınızda boyayı değdirdiğiniz ilk alan daha yoğun olmasın diye ruloyu boyadan ilk çıkarıp yüzeye değdirdiğiniz an farklı iki üç yere değdirip çekme yapın böylece hızlıca rulo ile boydan boya yuvarladığınızda tüm yüzeyin daha eşit dağıldığını ve boyanın kalın sürülmediğini farkedeceksiniz.(Zaten fazla boya aldıysanız ruloya rulo yüzeyde dönmeyecektir Yuvarlanmadan kayıp gidecek ve boyayı bozacaktır.Eğer fazla yoğun sürdüyseniz yanlışlıkla bütün yüzeye eşit şekilde dağıtmaya çalışın.)

İkincisi ise boya kurumadan ilk katı atarken gaza gelip az önce ilk katı attığınız yerin üzerinden sakın geçmeyin .Ben geçtim boya kalktı biraz.Böylece geçilmemesi gerektiğini öğrendim:)

Her kat arasında en az 3-4 saat beklemek gerekiyor. Bu mantıkta bir gündüz vakti 3 kat boya ile atıyorum bir şifonyeri bitirebilirsiniz. Ya da 2 komodini .Fakat 2 güne yaymak .2.katı atıp sabahı beklemek 3. katı sabah atmak yorgunluk açısından da daha iyi bir tercih oluyor.
🙏 🙏 🙏 👏 👏

Kadraj

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
22
1,647
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi şu adımlarla yapılır:

1. Hazırlık: Mobilyanın yüzeyi toz, kir ve yağdan arındırılmalıdır. Gerekirse zımparalanarak pürüzsüz hale getirilmelidir. Ayrıca boyama işlemi için uygun bir ortam hazırlanmalıdır.

2. Astarlama: Mobilyanın yüzeyindeki izleri, çatlakları ve delikleri kapatmak için uygun bir astar kullanılmalıdır. Astar, mobilyaya hazırlık amacıyla da kullanılabilir.

3. Boyama: Mobilyanın yüzeyine istenilen renkte boyama yapılabilir. Boya, fırça veya püskürtme tabancası ile uygulanabilir.

4. Kuruma: Boyama işlemi tamamlandıktan sonra mobilya, boyanın tamamen kuruması için birkaç gün bekletilmelidir.

5. Son kat: İstenirse, mobilyanın yüzeyine vernik veya başka bir koruyucu kaplama son kat olarak uygulanabilir.

Not: Kaplama mobilyaların boyanması, doğru teknikle yapılmadığında hatalı sonuçlar verebilir. Bu nedenle bu işlemi yapmadan önce, işin ehli bir kişiye danışmak faydalı olabilir.

noffGort

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Ocak 2021
10
1,535
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Mobilyanızı temizleyin: Mobilyanın üzerindeki toz, kir ve yağlı kalıntıları temizleyin. Sabunlu su veya uygun bir temizleyici kullanabilirsiniz. Daha önce boyanmış mobilyaları boyayacaksanız, eski boya tabakasını kazıyarak veya zımparalayarak kaldırın.

2. Zımpara yapın: Mobilyanın yüzeyini zımparalayarak boyanın tutunması için pürüzsüz hale getirin. Zımpara kağıdı 220-320 numara seviyesinde olmalıdır.

3. Baz katı yapın: Baz kat olarak kullanacağınız astar ile mobilyaya bir kat boyayın ve iyice kurumaya bırakın.

4. İlk kat boyayı uygulayın: Astar kuruduktan sonra, istediğiniz renkteki boya ile ilk kat boyayı uygulayın. Boşluk bırakmamaya özen gösterin.

5. İkinci kat boyayı uygulayın: İlk katın kurumasının ardından, ince bir tabaka halinde ikinci katı uygulayın. Bu kat, rengin daha derinliği ve zenginliği için gereklidir.

6. Vernik veya cila uygulayın: Boya tamamen kuruduktan sonra, mobilyanın görünümünü korumak için vernik veya cila uygulayın.

Bu adımları takip ederek kaplama mobilya boyama işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Epox

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Ara 2020
64
3,070
83

İtibar Puanı:

1. Hazırlık: Mobilyalarınızı boyamadan önce incelemeli ve herhangi bir hasar, çizik veya leke varsa bunları tamir etmelisiniz. Ayrıca mobilyaların yüzeyini zımparalamak gerekebilir.

2. Boya seçimi: Mobilyalarınıza uygun bir boya seçin. Kaplama mobilya boyama için yağ bazlı boyalar iyi bir seçenek olabilir.

3. Boyama öncesi astar: Astar, boyanın daha pürüzsüz ve tutarlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Fırça veya rulo kullanarak astarı uygulayın ve kurumasını bekleyin.

4. Boyama: Boyayı uygulamak için iyi havalandırılmış bir alanda çalışın. Fırça veya rulo kullanarak boyayı uygulayın ve uygun kuruma süresine dikkat edin.

5. İkinci kat: İlk kat boyanın tamamen kurumasından sonra ikinci kat boyayı uygulayın. Bu, kaplama mobilyaların daha zengin ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

6. Son dokunuşlar: Boyama işlemi tamamlandıktan sonra mobilyaları birkaç gün boyunca kurumaya bırakın. Ayrıca, boyanın daha dayanıklı hale gelmesi için mobilyaları vernik veya cila ile kaplayabilirsiniz.

Çay

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Nis 2023
48
1,972
83

İtibar Puanı:

1. Mobilya Yüzeyi Hazırlama: İlk adım, mobilyanın temizlenmesi ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasıdır. Gerekiyorsa zımpara yaparak yüzey pürüzsüzleştirilmelidir.

2. Eğer ihtiyaç duyuluyorsa, Ön astar katı uygulayın: Astar katı, boyanın mobilyaya daha iyi yapışmasına ve homojen bir renk tonu elde edilmesine yardımcı olacaktır.

3. Boyama: Kaplama mobilyalar için, sprey boya kullanmak en iyi seçenektir. Boya kutusunda belirtilen talimatlara uygun olarak sprey boyayı kullanın. Mümkün olduğunca ince, homojen ve düzgün bir katman oluşturun.

4. Çift kat boyama: İlk kat tamamen kuruduktan sonra ikinci bir kat daha uygulayın. Bu da renk tonunu zenginleştirip homojen bir görünüm sağlar. İkinci kat boyayı, ilk katın kuruduktan sonra uygulayın.

5. Mobilyanın kuruması: Mobilya en az 24 saat kurumalıdır. Bu süre, boyanın tamamen kuruması için gereklidir. Kuruma süresi boyanın ve konumlandırmanın kalitesini etkiler.

6. Parlaklık veya Matlaştırıcı Kaplama: Son adım, mobilyayı hem boyayı korumak hem de vurgulamak için bir matlaştırıcı veya parlaklık kaplaması uygulamaktır. Bu kaplama işlemi, daha uzun süre dayanmasını ve daha pürüzsüz bir yüzey olmasını sağlar.

Böylece mobilya boyama işlemi tamamlandı. Bu adımlar takip edilerek doğru ve verimli bir işlemin gerçekleştirilmesi önemlidir.

Kerime

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Nis 2023
177
6,135
93

İtibar Puanı:

1. Eski boyayı kazıyın: Kaplama mobilyalar için boya işlemine başlamadan önce, eski boyanın tamamen kazınması gerekir. Bunun için bir kazıma bıçağı veya zımpara kağıdı kullanılabilir. Eski boyanın tamamen kaldırılması, yeni boya işleminin daha iyi yapılmasını sağlar.

2. Yüzeyi hazırlayın: Kaplama mobilyanın yüzeyi, boyama işleminden önce temizlenmeli ve pürüzsüz hale getirilmelidir. Bunun için bir temizleyici ve bir matkap veya zımpara kullanılabilir.

3. Boya uygulaması: Boya uygulaması yapmadan önce, seçilen boyanın kaplama mobilyalar için uygun olduğundan emin olunmalıdır. Kaplama mobilya için en iyi sonuçları almak için akrilik veya yağlı boya kullanılabilir. Boya uygulaması için bir boya fırçası veya rulo kullanılabilir.

4. İkinci kat uygulama: Kaplama mobilyanın boyama işlemi için ikinci bir kat boya uygulaması yapılması önerilir. Bu, daha kaliteli bir sonuç verecek ve mobilyanın dayanıklılığını artıracaktır. İkinci kat boya uygulaması yapmadan önce, ilk katın tamamen kuruması ve sertleşmesi gerekir.

5. Vernik veya cilalama: Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, kaplama mobilya vernik veya cilalama işlemine tabi tutulabilir. Bu işlem, mobilyanın daha parlak ve dayanıklı olmasını sağlar. Vernik veya cilalama işlemi bir fırça veya sprey ile uygulanabilir.

Kaplama mobilya boyama işleminin başarılı olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

-İşlemi yapmadan önce, mobilyanın tüm detayları ve köşeleri itinalı bir şekilde temizlenmeli ve hazırlanmalıdır.

-Boya ve vernik/cila işlemleri için kullanılan malzemelerin kaliteli olması önerilir.

-İşlemi yaparken maskeler kullanarak solunum problemlerinden korunmak ve çalışma alanını iyice havalandırmak önemlidir.

-Boya uygulanmadan önce, mutlaka bir test yapmak önerilir. Bu, seçilen boyanın mobilyanın yüzeyi ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için önemlidir.

JamesalamN

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2020
39
2,010
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi şu adımlarla gerçekleştirilebilir:

1. Hazırlık: Mobilyanın yüzeyi temizlenmeli ve varsa boya kalıntıları, çizikler veya lekeler giderilmelidir. Ardından zımpara yapılarak yüzey pürüzsüz hale getirilmelidir.

2. Astarlama: Kaplama mobilya boyama işlemi astar uygulamasıyla başlar. Astar, boyanın mobilyanın yüzeyine daha iyi yapışmasını sağlar. Astar seçiminde kaplama malzemesine uygun bir ürün tercih edilmelidir.

3. Boyama: Astar kuruduktan sonra, mobilya boyası uygulanabilir. Seçilen boya çeşidi mobilyanın malzemesine uygun ve kaliteli bir boya olmalıdır. Boya katmanları ince ve düzgün bir şekilde uygulanmalıdır. İki kat boya uygulamak daha iyi sonuçlar verir.

4. Son Kat Boya: İki kat boya kuruduktan sonra, son kat boya uygulanabilir. Son kat boya, mobilyaya parlaklık verir ve son işlemi tamamlar. Son kat boya uygulandıktan sonra, mobilya iyice kurumalıdır.

5. Vernikleme: Son adım olarak, vernik uygulaması yapılabilir. Vernik, mobilyayı korur ve dayanıklı hale getirir. Vernik uygulamadan önce, mobilyanın yüzeyi tekrar zımparalanmalı ve sonrasında vernik uygulaması yapılmalıdır.

Kaplama mobilya boyama işlemi bu adımlarla tamamlanabilir. Ancak, profesyonel bir işlem olduğundan dolayı, işlemi mutlaka deneyimli bir mobilya boyacısı yapmalıdır.

makeshift

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
23 Kas 2021
31
1,059
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilyaların boyanması için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Yüzeyi Hazırlama: Mobilyanın yüzeyini temizlemek için bir bez ve hafif bir temizleyici kullanın. Yüzeyde çizikler ya da kabarıklıklar varsa, bu alanları zımparalayın.

2. Boya Seçimi: Kaplama üzerine uygulayacağınız boyanın türünü seçin. Genellikle, su bazlı boyalar kaplama mobilyalarda daha iyi sonuçlar verir.

3. Boyama işlemine başlamadan önce boyanın mobilyanın görülmeyen bir alanına uygulanarak reaksiyona bakılması önemlidir.

4. Boyama Uygulama: Boyayı rulo ya da fırça yardımıyla uygulayın. İlk katın kurumasını bekleyin ve gerekirse bir ikinci kat uygulayın.

5. Kuruma Süresi: Boyanın kuruma süresine dikkat edin. Kuruma süresi tamamlanmadan sert bir cisimle çizilmesine müsade etmeyin.

Bu yöntemle, kaplama mobilyanızı boyayarak eskisinden çok daha yeni ve modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Beliz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Nis 2023
59
1,890
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi şu adımlarla gerçekleştirilir:

1. Mobilyanın yüzeyi temizlenir: Öncelikle mobilya yüzeyi toz ve kirlerden arındırılır. Daha sonra yüzey iyice temizlenir ve kurumaya bırakılır.

2. Zımparalama işlemi yapılır: Mobilyanın yüzeyindeki eski boya veya vernik tabakası zımparalanarak çıkarılır. Bu işlem için uygun bir zımpara kağıdı kullanılır.

3. Leke önleyici astar uygulanır: Leke önleyici astar, mobilyanın yüzeyindeki lekelerin boyama işlemi sonrasında görünmemesi için kullanılır. Bu işlem mobilyanın yüzeyinde bir tabaka oluşturur.

4. Boyama işlemi yapılır: Boyama işlemi için uygun bir boya seçilir. İlk olarak ince bir tabaka boya sürülür ve birkaç saat kurumaya bırakılır. Daha sonra ikinci bir boya tabakası sürülür ve tekrar kurumaya bırakılır.

5. Vernik atma işlemi yapılır: Boyama işlemi tamamlandıktan sonra mobilya yüzeyi vernik tabakası ile kaplanır. Bu işlem mobilyanın yüzeyinin pürüzsüz olmasını ve dayanıklılığını arttırır.

6. Cila işlemi yapılır (isteğe bağlı): Son olarak mobilyanın yüzeyine ince bir tabaka cilayla kaplama işlemi yapılır. Bu işlem mobilya yüzeyinin daha parlak olmasını sağlar.

Fizik

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Nis 2023
179
5,678
93

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi adım adım aşağıdaki şekilde gerçekleştirilebilir:

1) Mobilyaların yüzeyindeki toz, kir, yağlı kalıntılar gibi unsurları temizleyin.

2) Boyanacak yüzeyin pürüzsüz olması için zımparalamak gerekir. Zımparalamada, mobilyanın yüzeyinin gerekli gibi pürüzsüz olması gerektiğinden mümkün olduğunca dikkatli olun.

3) Zımparalama işleminden sonra, mobilyanın tozunu temizlenmesi için bir bez kullanın.

4) Klimaların durumuna göre, bazıları astarlama yapmayı gerektirir. Kaplama malzemesine uygun astar kullanın ve astarın tamamen kurumasını bekleyin.

5) Boyama işlemine başlamadan önce, istenilen rengi seçin. Seçilen renk, mobilya kaplamasına uygun olmalıdır. Boya spreyi, boya fırçası veya rulo kullanabilirsiniz.

6) Boyama işlemi sırasında sürekli olarak mobilyaların durumuna göre ince tabakalar halinde boyayın. İnce tabakalar halinde boyama, boyanın yüzeyde daha düzgün olmasını sağlar.

7) Boya işlemi tamamlandıktan sonra, boyanın tamamen kurumasını bekleyin. Kuruma işlemi, statik elektrik ve toz birikmesi için iyi havalandırılmış bir alanda gerçekleştirilmelidir.

8) Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, mobilyaların tozunu temizleyin ve kullanmaya hazır hale getirin.

Bu adımları takip ederek, kaplama mobilyaların boyama işlemini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir ve mobilyalarınızın daha parlak ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dostoyevski

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Nis 2023
128
4,703
93

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi için adımlar şöyle yapılabilir:

1. Mobilyanın yüzeyini inceleyin: Kaplama mobilyalar, ahşaplarının üzerine bir tabaka ile kaplanmıştır. Boyama işlemi için mobilyanın hala kaplamaya ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kaplama zarar görmüşse, yenilemek gerekebilir.

2. Mobilyayı hazırlayın: Mobilyanın yüzeyini zımparalayın. Tahta lifleri veya fincan şekeri kullanın. Ayrıca, mobilyanın üzerindeki tüm kirleri ve yağları temiz halı şampuanı veya yüzey temizleyicisi ile çıkarın. Mobilyayı iyice kurulayın.

3. Boyayı seçin: Kaplama mobilyalar için uygun boya seçin. Satın alacağınız boyaya mobilyanın yüzeyine uygun materyal fırça, rulo veya sprey tabancası da eklemeyi unutmayın. Kaplama mobilyalar için boyanın, yüzeyi çizmeyecek ve kaplamayı zarar görmeyecek şekilde tasarlanmış olması önemlidir.

4. Mobilyayı boyayın: Mobilyaya boyayı tek yönlü olarak uygulayın. Bu işlem sırasında, fırça veya rulo üzerindeki fazla boyayı temizlemek için bir kaba atın. Eğer sprey tabancası kullanıyorsanız, boya çok ince bir katman halinde püskürtülmelidir. İkinci bir katman uygulamadan önce, ilk katmanın iyice kurumasını bekleyin.

5. Kaplama mobilya koruyucu sıvı uygulayın: Kaplama mobilyaların yüzeyinde ek bir korumak için mobilya koruyucu sıvı uygulanması tavsiye edilir. Bu sıvı, mobilyayı güçlendirir ve boyanın daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Kaplama mobilya boyama işlemi adımları bu şekildedir. Ancak, işlemi tamamlamadan önce, mobilyanızın kaplama yüzeyi için uygun malzemeler ve boyalar satın aldığınızdan emin olun. Ayrıca, işlemi yapmadan önce hazırlık işlemini tamamlamanız gerektiğini unutmayın.

Hakkı

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
19 Nis 2023
20
660
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi aşağıdaki adımlarla gerçekleştirilebilir:

1. Yüzeyi Hazırlama: Kaplama mobilyanın boyanacak yüzeyi, öncelikle temizlenmeli ve zımparalanmalıdır. Zımparalamanın amacı, yüzeyin boyama öncesinde düzgün bir hale gelmesi ve boyanın daha iyi tutunmasıdır.

2. Malzeme Seçimi: Boya malzemesi seçimi, boyanacak yüzeyin türüne ve boyama sonrası istenilen görünüme göre yapılmalıdır. Kaplama mobilyaların boyanması için ahşap boyaları veya özel mobilya boyaları kullanılabilir.

3. Boyama İşlemi: Boyama işlemi, seçilen boya malzemesine uygun olarak yapılmalıdır. Genellikle, boyama için sprey boya veya fırça kullanılır. Fırça kullanılacaksa, boyama işlemi akıcı ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Sprey boya kullanımında ise, boya püskürtme mesafesi ve püskürtme hızı ayarlanmalıdır.

4. Kuruma Süreci: Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, mobilya kurumaya bırakılmalıdır. Kuruma süresi, kullanılan boyama malzemesine göre farklılık gösterebilir. Mobilyanın tamamen kuruması için en az 24 saat beklenmelidir.

5. İkinci Kat Boyama: İstenilen renk yoğunluğuna ve kaplama mobilyanın boyutuna göre, ikinci kat boya uygulaması yapılabilir. İkinci kat boya işlemi, ilk kat boya kuruduktan sonra gerçekleştirilmelidir.

Kaplama mobilya boyama işlemi, yukarıda belirtilen adımların doğru bir şekilde gerçekleştirilmesiyle başarılı bir şekilde tamamlanabilir.

Filo

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Kas 2019
19
1,906
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Mobilyanın temizliği: Öncelikle mobilyanın yüzeyini temizleyin. Toz ve kirleri temizlemek için hafif bir sabunlu su kullanabilirsiniz.

2. Zımparalama: Mobilyanın yüzeyindeki vernik, boya ve lekeleri çıkarmak için zımpara kağıtları kullanın. Yüzeyi pürüzlü hale getirin ve sonrasında tozunu iyice silin.

3. Astarlama: Mobilyanın üzerine astar sürün. Astar, boya tutucu olarak kullanılır ve mobilya üzerindeki nüfuz edilebilir lekeleri örtmek için kullanılır. Astar kurumaya bırakılır.

4. Boyama: Astar tamamen kuruduktan sonra mobilyanın üzerine öncelikle ince bir tabaka halinde boyayı sürün. Daha sonra kalın tabaka halinde boyayı sürün. İki ya da üç kat halinde boyayı uygulayabilirsiniz, ancak her katın kurumasını bekleyin.

5. Koruma: Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, mobilyanın boyalı yüzeyini korumak için cila veya vernik gibi bir madde sürün. İki kat halinde sürmek daha iyidir. Vernik kuruduktan sonra mobilya kullanıma hazırdır.

Kaplama mobilya boyama işlemi oldukça uzun bir süreçtir ve dikkatle uygulanması gerekmektedir. İşlemi yaparken uygun koruyucu ekipmanları kullanın ve uygun havalandırmayı sağlayın.

Kilis Mobilya Takımları

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Ara 2019
6
940
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi şu adımlarla gerçekleştirilir:

1. Mobilyanın hazırlanması: İlk önce mobilya temizlenir ve üzerindeki eski boyalar ve vernikler kazınır. Daha sonra yüzey zımparalanır.

2. Boya seçimi: Mobilyaya uygun olan boyayı seçmek gerekir. Ahşap, metal ve plastik yüzeyler için farklı boyalar mevcuttur.

3. Boya uygulama: Mobilyanın boyanması işlemi farklı tekniklerle yapılabilir. Fırça, rulo veya sprey tabancası kullanılabilir. İlk kat boya uygulaması yüzeydeki gözenekleri dolduracak şekilde yapılır. Daha sonra birkaç kat daha boya uygulaması yapılır ve her kat arasında zımparalama işlemi yapılır.

4. Vernik uygulama: Mobilyanın ahşap yüzeyleri cilalamak için vernik uygulaması yapılabilir. Vernik uygulaması için birkaç kat vernik uygulanır ve ardından zımparalanır.

5. Son İşlem: Mobilya boyama işlemi bittikten sonra, mobilya kuruması için birkaç gün beklenir. Mobilyanın kuruyup sertleşmesi için de en az bir haftalık bir süre gereklidir.

NOT: Mobilya boyama işlemini yaparken, uygun olan solunum koruyucuları, eldiven ve gözlük kullanılması önerilir.

Dilem

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
39
1,200
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama yapmak oldukça kolaydır. İşlem adımları şunlardır:

1. Mobilyayı hazırlama: Kaplama mobilyayı boyamadan önce iyice temizleyin ve zımparalayın. Yüzeyin pürüzsüz olması için yüzeyi 220 numaralı zımpara kağıdıyla hafifçe zımparalayın.

2. Boya seçimi: Kaplama mobilyalar için uygulanan boya türleri genellikle vernik ve akrilik boyalar gibi yüzeyi kaplayan boya çeşitleridir. Seçeceğiniz boyanın türüne göre, mobilyanın yüzeyinin tipine uygun bir astarı uygulayabilirsiniz.

3. Boyama işlemi: Boyayı, ince kat halinde mobilyanın yüzeyine uygulayın. Boya katları arasında kuruma süresine dikkat edin. İsterseniz boya katlarını saç kurutma makinesi kullanarak hızlandırabilirsiniz.

4. İkinci kat: İlk katın tamamen kurumasının ardından, yüzeye bir ikinci kat boya uygulayın. Bu katın da kuruması için yeterli süre bırakın.

5. İşlemi tamamlama: Mobilyanın yüzeyinin iki kat boyayla kaplandığından emin olun. Son olarak, mobilyanın tüm yüzeyini vernikle kaplayın. Verniği fırça yardımıyla uygulayarak yüzeyi aşındırmaya karşı koruyabilirsiniz.

Kaplama mobilya boyama işlemi tamamlandığında, boyanın iyi bir sonuç vermesi için yüzeyin tamamen kurumasını bekleyin. Daha sonra mobilyayı tekrar kullanabilirsiniz.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kaplama mobilya boyama işlemi yapmak oldukça kolay bir işlemdir. İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

- Zımpara kağıdı
- Tiner
- Astar boya
- Renkli boya
- Vernik

Adım 1: Mobilyayı Hazırlama

Öncelikle mobilyanızı boya yapmadan önce hazırlamanız gerekmektedir. Mobilyanın yüzeyindeki tüm vernik, cila, boya kalıntıları gibi şeyleri kaldırmak için zımpara kağıdı kullanın. Daha sonra temiz bir bezle mobilyayı temizleyin ve herhangi bir toz veya kir kalıntısından kurtulun.

Adım 2: Astarojenik Verme

Mobilya boyama işleminiz astar uygulaması yaparak başlamalıdır. Astar, vernik, boya veya lakkın eşit ve pürüzsüz bir şekilde dağılmasına ve mobilyanızın yağ, nem ve ısıdan korunmasına yardımcı olacaktır. Astarı yanlış yere uygulamamanız için boya türüne uygun bir astar kullanmanız önemlidir.

Adım 3: Renkli Boya

Astar uygulandıktan sonra, renkli boya uygulamasına başlayabilirsiniz. Mobilyanın yüzeyine istediğiniz rengi uygulayın ve iyice kuruduktan sonra, daha derin ve daha kalıcı renk vermek için ikinci katı uygulayın. Her katın kurumasına izin verin.

Adım 4: Vernik Uygulama

Mobilyanızın boyama işlemi bittiğinde, vernik uygulamasına geçebilirsiniz. Bu işlem, mobilyanızı çizilmelere, suya ve ısıya karşı korur. Vernik, fırça veya sprey ile uygulanabilir. Uygulamanızı yaparken mobilyanızın yüzeyi pürüzsüz olmalıdır.

Son olarak, mobilyayı kurumaya ve üzerine nemli bir bezle silinmeye bırakın. İşlem tamamlandıktan sonra, mobilya kullanıma hazır olacaktır.