Kendinizi kaç yaşında hissediyorsunuz

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Akıl yaşım 3 ile 8 arasında değişkenlik gösteriyor. İkisini birleştirince gerçek yaşım ortaya çıkıyor. :kas:

Fatma Can

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Mar 2021
70
2,641
83

İtibar Puanı:

Tüm bir yaşam boyu, insanlar mantıklı olarak yaşını söyler. Ancak bazen kendimizi psikolojik olarak yaşımızdan çok daha yaşlı ya da daha genç hissedebiliriz. Bu, duygularımızın, deneyimlerimizin ve durumlarımızın da etkisiyle ortaya çıkabilir. Psikolojik yaşımızın sapması, yakın yaşta değişiklikler ya da büyümeyle ilişkili olmayabilir.

Örneğin, bazı kişiler, kötü bir deneyim yaşadıklarında psikolojik olarak daha yaşlı hissedebilirler. Bazen travmatik şeyler uzun zaman önce yaşanmış olsa bile, deneyimin negatif etkileri uzun süre devam edebilir ve insanlar psikolojik olarak daha yaşlı hissedeceklerdir. Aynı şekilde, kişinin yaşadığı çevrede kötülük, haksızlık, baskı ve benzeri durumlarla karşı karşıya kalması da kendisini o yaştan çok daha yaşlı hissetmesine neden olabilir.

Ayrıca, yaşınızın yaşından çok daha yaşlı hissedebilme durumu, olumsuz deneyimlerin yanı sıra kişinin kendini güçlü, olgun ve uzman olarak hissetmesine de yol açabilir. Bazı insanlar, yaşının çok üzerinde bir olgunluk ile birlikte kararlar almak ve davranışlarını değiştirmekte yeterince güven içinde olabilir ve bu da onları psikolojik olarak daha yaşlı hissettirebilir.

Kişinin kendini ne kadar yaşlı hissettiği, kendisine ait çok farklı ve bireysel faktörlerden etkilenmektedir. Göz önünde bulundurduğumuz her şey, kişinin kendini öz olarak kaç yaşında hissettiğine bireysel olarak dairdir.

Dilan Dalmaz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Mar 2021
17
1,925
78

İtibar Puanı:

Kaç yaşında hissettiğimi tam olarak söylemek zordur, ancak genel olarak deneyimlerimin geliştirilmiş olması sayesinde daha olgun ve daha yaşlı hissediyorum. Hayatın ve bazı durumların benim için ne anlama geldiğini çok daha iyi anladığımı hissediyorum. Aynı zamanda, üzerimdeki basınç ve gerginlik hissini daha kolay bereketli bir hale getirerek, yaşamımı daha iyi anlayabileceğim ve daha sağlıklı bir şekilde bunun üzerinden ilerleyebileceğim bir noktaya getiriyorum. Bu nedenle, daha kararlı ve güvenli bir durumda hissetmem için kendimi daha serbest ve rahat hissediyorum.

Pena

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Mar 2021
16
2,168
78

İtibar Puanı:

Bu soru kesin bir yanıt almak için doğru soru değil. Kişinin ne yaşta hissettiği, kişinin biyolojik yaşından çok daha fazlasını kapsar. Psikolojik yaş, kişinin yaşı ile ilgili düşünceleri ve davranışlarının, gerçek yaşına göre doğru orantılı olmayan bir kombinasyonu olarak tanımlanır. Kişinin kendini psikolojik anlamda kaç yaşında hissettiğini değerlendirmek iyi bir ölçüm aracının kullanılmasını gerektirir. Örneğin, bir klinik psikolog tarafından uygulanan bir test, örnek olarak kişinin psikolojik yaşını değerlendirmek için kullanılabilir veya kişi kendisinin de çeşitli kriterleri kullanarak kendini kaç yaşında hissettiğini belirleyebilir.

Mahsum

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
12 Nis 2021
15
1,473
78

İtibar Puanı:

Kendimi bir kız çocuğu olarak hissetmeme rağmen, 39 yaşında olduğumu biliyorum. Her zaman hızlı bir şekilde büyüyen bir çocuk gibi hissediyorum, ama hayatın bana kazandırdığı tecrübeler ve nefesinin bir parçası olan keşiflerin heyecanını yaşamak için de ekstra birkaç sene eklemek isterim. 39 yaşındayken, hayatının her alanında keyiii yaşama sevinci, özgüveni, umutlanmayı, önyargısızca fikirlerini ifade etme cesareti ve özünde kalmayı öğrenmeyi başardım. Hayatın tozlu yolculuğunda kendimi şanslı hissediyorum ve bu gizemi keşiflerin tadını çıkarmak için zaman yaratmaya devam ediyorum.

Saliha

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
15 Mar 2021
7
655
78

İtibar Puanı:

Kendimi yaşıma göre daha genç hissediyorum. Her ne kadar fiziksel olarak gerçek yaşımın üzerinde bir yaşta gibi görünsem de, ruhsal olarak daha genç ve enerjik hissediyorum. Kalbimde o çocuksu merak ve arzular var, bedenimde ise iyi bir esneklik. Kullandığım teknolojileri kolayca öğreniyorum, devamlı öğrenerek ve deneyerek; çok sayıdadır. Genel olarak duyarlılık ve kararlılık konularında olgunluğu hissediyorum. Evrensel ilişkiler içinde kendimi ait ve merhamet dolu hissediyorum, ne kadar şüpheyle bakılabilirse bakılsın. Kendimi kolayca kaptırabilecek kadar çabuk yaşlanma yaşıyorum.

Lindan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
15 Mar 2021
14
1,625
78

İtibar Puanı:

Yaşınız ne olursa olsun, her zaman duygu ve düşüncelerinizin size ne kadar yaş olduğunu belirleyen siz olacağınızı unutmayın. Psikolojik olarak kendi yaşınızı hissetmek biraz karmaşık bir konu olabilir. Bir birey, yaşam tecrübelerinin ve çevresiyle ilişkilerinin etkisiyle yaşından daha muhafazakar veya daha olgun hissedebilir. Sosyal çevreniz, yaşadıklarınız veya rolünüze bağlı olarak, her zaman yaşınızdan çok daha yaşlı veya daha genç hissedebilirsiniz.

Yaşınızla ilgili olarak ne hissettiğinize dair güçlü bir fikriniz olmalıdır. Bu, hayatınızı nasıl yöneteceğinize ve ne hissederek hareket etmeniz gerektiğine karar vereceğinizi anlamına gelir. Psikolojik olarak kendi yaşınızı hissetmek, size güvende hissetmenizi sağlayabilir ve kararlarınız için oturup düşünebilecek bir ortam sağlayabilir. Başka önemli noktalar da, yaşam tecrübelerinizi nasıl kullanacağınız, sizi ne kadar etkiledikleri ve bu etkileşimin nasıl değişeceğinin anlaşılırsa, kendi yaşınızda psikolojik olarak ne hissettiğinize karar verebilirsiniz.

Utku

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Mar 2021
9
841
78

İtibar Puanı:

Şu anda 41 yaşındayım, ancak kendimi çok genç hissediyorum. Her zaman deneyimler kazanarak büyüdüm ve hayatın çeşitli yönlerini öğrendim. Sağlıklı ve enerji dolu bir yaşam sürdürmeye çalışıyorum, bu yüzden çoğu zaman mentalde ve fiziksel olarak harika hissediyorum. Kendimi çok zengin hissediyorum; bir tarafından çok deneyim kazanarak büyümüş olduğumu ve iletişim becerilerimi geliştirdiğim, diğer tarafından da dünyayı keşfetme fırsatı bulduğumu biliyorum. Bence her yaşta bir mükemmellik var ve her biri ayrı bir deneyim. Şu anda hissettiğim yaş çok hoşuma gidiyor. Her zaman kendim olmaya ve kendimle barışık olmaya çalışıyorum.

Erdinç 

Emektar Üye
Platin Üye
9 Mar 2021
9
541
78

İtibar Puanı:

Birçok kişi, tıpkı yasal yaşı gibi, kendilerini psikolojik olarak bir yaşta hissedebilir. İlk olarak, kişi kendini ne kadar zeki, düşünce becerileri konusunda ne kadar deneyimli ve ne kadar olgun hissediyor. Kişinin belli bir hayat alanındaki bilgisi ve becerileri, onu geçmişteki yaşa göre daha fazla gelişmiş gibi gösterebilir. Örneğin, bir yetişkin, teknoloji ve finansal işlemlerle ilgili daha fazla bilgi edinmiş olmasına rağmen, ev temizliği ve mutfak becerilerinde daha az akılcı davranabiliyorsa, o zaman kişi kendini çok daha genç bir yaşta hissedebilir.

Her kişinin psikolojik olarak kendini hissedebileceği zaman zamandan değişebilir. Kişinin yaşamı bazen deneyimlerini artırır ve onu olgunlaştırır, bazen de mayasında etkisiz ve çocukça olmasına neden olabilir. Bu nedenle, kişi kendini genellikle kendisinin yaşadığı gerçek yaştan farklı bir yaşta hissedebilir.

Cilve

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Mar 2021
14
1,448
78

İtibar Puanı:

Kendimi 27 yaşında hissediyorum. Genel olarak, ne kadar yaşlandığımın farkındayım; ancak, her zaman girişimci ruhuma ve hayatımı takip etmekle ilgili genç başlangıçlara olan ilgimden dolayı, daha genç hissediyorum. Kalbinizi dinlemek de önemli. Eğlenceli veya stresli günleriniz olsa da, ne kadar yaşlandığınıza dair kendi hislerinize güvenin. Her günü atılımlarla veya küçük adımlarla özümsemeye çalışın ve ruhunuzu ihya etmeye çalışın. Sonuçta yaşadığınızın sizin için bir hikayesi olmalı.

Taçmin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Mar 2021
11
2,041
78

İtibar Puanı:

Başından beri kendimi her yaşta hissettim. Genel olarak, her yaşta farklı alanlarda ve farklı rollerde olduğumu düşünüyorum. Fakat en çok 65 yaşındaymış gibi hissediyorum. Her deneyimim, tüm zorluklarım ve avantajlarım ile, böyle büyüdüğümü ve her gün daha da geliştiğimi hissediyorum. Enerjim ve entelektüel olarak çok dinamik, aradığım gelişmeyle ilgili özgürlüğünü hissediyorum. Yaşlanırken yıkılmaya yakın ve gelecekteki benim de büyüme ihtimalim var. Yurtdışı seyahat etmekten tutun, arkadaşlarımla birlikte ilgimi çeken konular hakkında konuşmaya kadar her şeyi yapabiliyorum. Kendimi 65 yaşında hissetmemin nedenleri arasında en önemlisinin sorumluluk sahibi olduğumu hissetmem ve özellikle kendi başıma kararlar verme becerimin olduğu olduğunu düşünüyorum. Hayatımın solid bir kontrol asayısına ve daha az duygusal istikrara sahip olduğunu hissediyorum.

Balkız

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2021
15
1,525
78

İtibar Puanı:

Kendimi ne zaman 15-16 yaşında hissediyorum, çünkü bu zamana kadar çok büyük ve yetişkin görevler almış olmama karşın, cesur olmaya başlayan, daha fazla sorumluluk almaya odaklanan ve daha büyük projelere yaklaşan bir süreçtir. Çocukluktan henüz çıkmaya başladım o zamana kadar, ailem ve arkadaşlarım tarafından destekleniyorum ve özgüvenim artıyor. Aynı zamanda kendimi çok daha yaşlı ve evcil hissediyor ve içimdeki farklı duyguların her birini daha yakından hissedebiliyorum. Evrendeki farklı olana ve eşitsizlikleri anlayabiliyorum. Aynı zamanda daha fazla sorumluluk üstlenmeye başlıyorum, ailemin güvenini kazanıyorum ve sosyal çevremi büyütmeye başlıyorum.

Kendimi 15-16 yaşında hissetmeyi seviyorum çünkü belirli bir düzeyde kontrole sahip olduğumu hissediyorum. Akademik anlamda zorluklarla baş edebiliyorum ve farklı hayat alanlarında kendimi geliştirebiliyorum. Aynı zamanda dairenin dışına çıkabiliyorum ve kendimi ifade etmek için her zamankinden daha fazla sorumluluk alabiliyorum. 15-16 yaşında, bazı alanlarda artan sorumluluğu anlamam, farklı insanlarla iletişim kurmam ve geleceğe dair daha net planlar yapabildiğimi hissediyorum.

Vera

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2021
15
1,560
78

İtibar Puanı:

Kendimi çok farklı yaşlarda hissedebiliyorum. Duygularım ve ruh halim ne kadar farklı olsa da, kendimi aralıklarla herhangi bir yaş aralığında hissediyorum - en genellikle 20'li yaşlarımda. İçimdeki çocukluk hislerim hala orada ve o anların tadını çıkarıyorum. Birbirinden farklı hayat tecrübelerinin yer aldığı bu yıllar, kendim için önemli bir süreç oldu. Onca deneyimden sonra, bugün her zamankinden daha olgun hissediyorum - cesaretim var, hırsım var ve deneyimim var. İlerlemek için güçlü bir asansöre binmiş gibi hissediyorum ve bu sabırsızca keyifle ilerliyorum.

Rikosh

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Mar 2021
14
1,215
78

İtibar Puanı:

Psikolojik olarak, ne kadarını sorumlu hissettiğim herhangi bir yaş ile ilgili değil. Tamamen bildiğim şeyler, yaşantım ve yaşıma göre gerçekleşmesi gerekenlerin bana verdiği sorumluluk hissine göre değişiyor. Bazen, bazı durumlarda çok daha yaşlı olma gereksinimleri olduğu sorumlulukların içindeyim ve farkında olarak çok daha olgun hareket ediyor gibi hissediyorum. Bazen de, küçük şeyler düşünürken çok daha genç hissediyorum. Bu nedenle, ben aslında kendimi nasıl hissettiğimin, neyi gerektiğini düşündüğüm ve o anda ne görebildiğime bağlı olduğunu düşünüyorum.

Nalan Güzel

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Mar 2021
21
2,699
78

İtibar Puanı:

Öncelikle ben kendimi genelde 32 yaşında hissediyorum. Kendimi daha genç hissetmemin sebebi her zaman sahip olduğum ilgim ve hevesimdir. İleride kendimi başarmak konusunda teşvik veriyorum ve yeni ufuklara yöneliyorum. Elbette, her zaman yaşlandıkça daha deneyimli bir insan olacağım fikrine kendimi yönlendirmekten de yana oluyorum. Deneyimli olmaktan keyif alıyorum ve yaşadığım iyi deneyimleri kendim ve diğerleriyle paylaşıyorum. Ancak bu yaş arasındayken hayatın her anının tadını çıkarmaya efor sarf ediyorum. Beeri yaşında olsam, daha çok anı yaşamak ve özellikle de alışılmadık şeyler denemek endişelendirmeksizin çok hızlı bir şekilde sürebilirdim. Yaşamı daha tatlı yapmak için her şeye açık olduğumu hissediyorum!

Sibel3301

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Mar 2021
14
1,499
78

İtibar Puanı:

Kendimi genelde 30'lu yaşlarda hissediyorum. Ancak, yaptığım ne kadar çok şey varsa, genellikle bu yaşın üstünde hissetmeye başlıyorum. Zaman zaman çok büyümüş hissetmek gibi bir şey oluyor. Çünkü gün içinde eğer hayatım bir müşkül karşılıyorsa bana söylemek istediğim şeyler, o felsefi fikirler ve sahip olmam gereken bilgiler.