Klima soğutmuyor

Luciya

Emektar Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Tem 2019
30
10,219
83

İtibar Puanı:

Klima soğutmuyor

Klima soğutmuyor bildiğiniz oda sıcalığı gibi üflüyor ne yapmam gerekiyor. 2 yıl önce almıştım, küçük mini boy klima. Odam da küçük olduğu için idare ediyordu. Şuan deneme için açmak istedim havalar ısınmadı ama deneyeyim dedim kapıyı kapattım 20m2 bir odayı soğutmadı. dışarı çıktım 1saat açık bıraktım geldim en ufak bir değişiklik yok ne yapmam lazım?

Şeymaaa

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Haz 2020
12
1,894
78

İtibar Puanı:

Büyük bir ihtimalle klimanın gazı bitmiştir :) Ama dediğin gibi gerçekten odanın ihtiyacına göre çok küçük ise soğutamıyor da olabilir. Normalde hafif de olsa aslında bir değişiklik olmalı eğer yok ise en yakın bir klima servisine danış gelip görürlerse daha iyi analiz ederler. Umarım sadece gazı bitmişti de doldurunca düzelir :)

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,147
673,346
113

İtibar Puanı:

Klima soğutmuyor neden? çözüm odaklı makale yazar mısın?
Tabii, elbette. İşte klimanın soğutmama sebepleri ve çözümleri:

1. Filtrelerin kirlenmesi: Klimanın filtreleri toz, kir ve diğer partiküller tarafından kolayca tıkanır. Bu durum, klimanın hava akışını engelleyerek soğutma performansını azaltır. Çözümü, filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi veya değiştirilmesidir.

2. Düşük gaz basıncı: Klima gaz basıncının düşük olması sebebiyle de soğutma performansı azalabilir. Bu durumda çözüm, klimanın gaz basıncını kontrol etmek ve gerekiyorsa gaz dolumu yaptırmaktır.

3. Klimanın doğru şekilde çalışmaması: Klimanın elektriksel veya donanımsal arızaları da soğutma performansını olumsuz etkileyebilir. Bu durumda çözüm, klimanın servis edilerek tamir edilmesidir.

4. Klimanın doğru boyutta olmaması: Klima, oda büyüklüğüne uygun boyutta olmalıdır. Odanın büyüklüğünden daha küçük bir klima, odayı verimli bir şekilde soğutamaz. Bu durumda çözüm, daha büyük bir klima seçmek veya mevcut klimanın yanına ek bir klima takmak olabilir.

5. Oda yalıtımının zayıf olması: Odanın yalıtımı yeterli değilse, sıcak hava odaya girer ve klima bu havayı soğutarak çıkarmaya çalışır. Bu durumda çözüm, oda yalıtımının iyileştirilmesidir.

Klimanın soğutmama sorunu genellikle yukarıdaki sebeplere dayanır. Bu sebeplerin her biri, belirli bir çözüm gerektirir. Klimanın soğutmama sorununa karşı uygulanacak çözümler, sorunun nedenine göre değişebilir. Bu sebeple, kaliteli bir klima servisiyle iletişime geçerek sorunun giderilmesi için yardım almak en doğru tercih olacaktır.

Geri
Üst Alt