SoruCevap Lojistik bölümü mezunları ne iş yapar?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 56 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    56

Juliya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
24 Haz 2020
19
3,389
78

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları ne iş yapar?

Lojistik bölümü mezunları genellikle lojistik sektöründe, tedarik zinciri yönetimi, depolama, taşımacılık, dış ticaret ve lojistik operasyonlarda çalışırlar. Bazı işler şunları içerebilir:
  • Lojistik yöneticisi: Lojistik süreçlerin tümünden sorumlu olan kişidir. Tedarik zinciri yönetimini planlar, lojistik operasyonları yürütür ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için nakliye ve depolama faaliyetlerini yönetir.
  • Tedarik zinciri yöneticisi: Tedarik zincirindeki tüm faaliyetleri planlamak, uygulamak ve kontrol etmek için sorumludur. Tedarikçilerle ve müşterilerle iletişim kurar ve stok yönetimi yapar.
  • Depo yöneticisi: Depolama faaliyetlerini planlar, yönetir ve kontrol eder. Malların alımı, sevkiyatı, depolanması ve envanter yönetimi gibi işlemlerden sorumludur.
  • Taşımacılık yöneticisi: Taşımacılık faaliyetlerini planlar ve organize eder. Araçların rotasını planlar ve lojistik operasyonları yönetir.
  • Dış ticaret uzmanı: İhracat ve ithalat işlemlerini yönetir. Yurt dışındaki tedarikçiler ve müşterilerle iletişim kurar, ülke ticaret yasalarını takip eder ve uluslararası nakliye yöntemlerini yönetir.
  • Lojistik mühendisi: Lojistik süreçlerini iyileştirmek ve verimliliği artırmak için çalışır. Tedarik zinciri, depolama ve nakliye sistemlerinin tasarımı ve uygulanması gibi konularda uzmandır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,149
673,362
113

İtibar Puanı:

En basit anlatımıyla tüm firmalar ürettikleri ürünü müşteriye ulaştırmak için lojistik sektöründen yararlanırlar. Lojistik mezunları da lojistik firmalarında ve kargo şirketlerinde çalışabildikleri gibi, gümrüklerde, havayolu, denizyolu ve demiryolu şirketlerinde de bulabilirler.

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

En basit anlatımıyla tüm firmalar ürettikleri ürünü müşteriye ulaştırmak için lojistik sektöründen yararlanırlar. Lojistik mezunları da lojistik firmalarında ve kargo şirketlerinde çalışabildikleri gibi, gümrüklerde, havayolu, denizyolu ve demiryolu şirketlerinde de bulabilirler.

Lojistik bölümü mezunları ne iş yapar? İle alakalı kapsamlı bir makale.​

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,149
673,362
113

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları ne iş yapar? İle alakalı kapsamlı bir makale.​

Lojistik bölümü mezunları, işletme, ekonomi ve mühendislik gibi alanlarda eğitim görmüş kişilerdir. Lojistik, tedarik zinciri, depolama, taşımacılık, dış ticaret ve lojistik operasyonlarda uzmanlaşmış bir sektördür. Bu yüzden lojistik bölümü mezunları bu alanlarda iş bulabilmektedirler.

Lojistik bölümü mezunları için iş bulma fırsatları oldukça geniştir. Lojistik firmaları ve kargo şirketleri gibi özel sektördeki şirketlerde çalışabilecekleri gibi, üretici firmaların lojistik departmanlarında, gümrüklerde ve havayolu, denizyolu ve demiryolu şirketlerinde de iş bulabilirler.

Bir lojistik bölümü mezunu olarak düşünebileceğiniz işler arasında lojistik yöneticisi, depo yöneticisi, taşımacılık yöneticisi, tedarik zinciri yöneticisi, dış ticaret uzmanı ve lojistik mühendisi gibi pozisyonlar bulunmaktadır.

Lojistik yöneticisi, lojistik süreçleri yöneten kişidir. Tedarik zinciri yönetimini planlar, lojistik operasyonları yürütür ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için nakliye ve depolama faaliyetlerini yönetir. Depo yöneticisi, depolama faaliyetlerini planlar, yönetir ve kontrol eder. Malların alımı, sevkiyatı, depolanması ve envanter yönetimi gibi işlemlerden sorumludur.

Taşımacılık yöneticisi, taşımacılık faaliyetlerini planlar ve organize eder. Araçların rotasını planlar ve lojistik operasyonları yönetir. Tedarik zinciri yöneticisi, tedarik zincirindeki tüm faaliyetleri planlamak, uygulamak ve kontrol etmek için sorumludur. Tedarikçilerle ve müşterilerle iletişim kurar ve stok yönetimi yapar.

Dış ticaret uzmanı, ihracat ve ithalat işlemlerini yönetir. Yurt dışındaki tedarikçiler ve müşterilerle iletişim kurar, ülke ticaret yasalarını takip eder ve uluslararası nakliye yöntemlerini yönetir. Lojistik mühendisi ise lojistik süreçlerini iyileştirmek ve verimliliği artırmak için çalışır. Tedarik zinciri, depolama ve nakliye sistemlerinin tasarımı ve uygulanması gibi konularda uzmandır.

Sonuç olarak, lojistik bölümü mezunları için iş fırsatları oldukça geniş ve çeşitlidir. Lojistik sektörü, günümüzün küreselleşen dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olduğu için, bu alanda çalışmak hem iş imkanı hem de kariyer olanakları açısından cazip bir seçenek olabilir.

Levent Öztürk

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
40
259
53

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi alanında çalışabilirler. İş yapabilecekleri bazı pozisyonlar şunlardır:

1. Lojistik yöneticisi: Malzeme tedarikini planlama, nakliye organizasyonu yapma, envanter yönetimi ve dağıtım faaliyetlerini yönetme gibi görevlerle sorumludur.

2. Tedarik zinciri yöneticisi: Tedarik zincirini baştan sona yönetir, üretim sürecini planlar, tedarikçi ilişkilerini yönetir ve stok yönetimi yapar.

3. Operasyon yöneticisi: Lojistik operasyonlarını (ürün alımı, stoklama, dağıtım, taşıma vb.) yönetir ve süreçleri optimize eder.

4. Depo ve stok yöneticisi: Üretim ve dağıtım merkezlerindeki depo faaliyetlerini planlar, envanteri izler ve stok yönetimi yapar.

5. Nakliye yöneticisi: Farklı taşıma modları (karayolu, denizyolu, havayolu veya demiryolu) ile taşıma faaliyetlerini yönetir.

6. Satınalma uzmanı: Ürün ve hizmetlerin satın alınmasını planlar, tedarikçilerle iletişim kurar ve pazarlık yapar.

7. Proje yöneticisi: Lojistik projeleri planlar, uygular ve takip eder.

8. Gümrük ve dış ticaret uzmanı: İhracat ve ithalat süreçlerini yönetir, gümrük işlemlerini takip eder ve dış ticaret politikalarına uyum sağlar.

Bu liste sadece genel bir bakış sunmaktadır ve lojistik bölümü mezunları çeşitli sektörlerde ve iş alanlarında çalışabilirler. Mezunların tercihlerine, tecrübelerine ve yeteneklerine bağlı olarak kariyerlerini şekillendirebilecekleri birçok farklı rol bulunmaktadır.

Olcay Arslan

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
42
285
53

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, lojistik, tedarik zinciri yönetimi, depo yönetimi, taşımacılık ve stok kontrolü gibi alanlarda çalışabilirler. Bu alanlarda işlerine, üretim ve dağıtım süreçlerinin planlanması, organizasyonu ve takibi gibi sorumluluklarla başlarlar. Lojistik bölümü mezunları ayrıca depo-giriş-çıkış işlemlerinin yönetimi, envanter kontrolü, malzemelerin sevkiyatının koordinasyonu gibi görevleri yerine getirebilirler. Ayrıca, lojistik bölümü mezunları, tedarikçiler ile ilişkileri yönetme, nakliye firmalarıyla görüşmeler yapma, lojistik süreçlerin iyileştirilmesi ve verimliliğin artırılması gibi konularda da çalışabilirler.

Zehra Demir

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
33
229
33

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları genellikle lojistik şirketleri ve dağıtım firmalarında iş bulurlar. İş olanakları şunları içerebilir:

1. Lojistik yöneticisi: Lojistik süreçlerin planlamasından sorumlu olan kişidir. Stok yönetimi, lojistik ağın optimize edilmesi, tedarik zinciri yönetimi gibi konuları takip eder.

2. Tedarik zinciri yöneticisi: Lojistik faaliyetlerin tüm süreçlerini yöneten kişidir. Tedarik zincirinin planlaması, uygulanması ve kontrolü ile ilgilenir.

3. Depo yöneticisi: Depo operasyonlarının yönetiminden sorumlu olan kişidir. Stok yönetimi, lojistikte kullanılan ekipmanların kontrolü gibi görevleri vardır.

4. Taşıma yöneticisi: Taşıma süreçlerinin planlanması ve yönetiminden sorumlu olan kişidir. Nakliye operasyonları, rota planlaması, taşıma maliyetlerinin kontrolü gibi konularla ilgilenir.

5. Malzeme yöneticisi: Malzeme tedariği, malzeme planlaması, envanter yönetimi gibi görevleri yerine getiren kişidir.

6. Gümrük müşaviri: Uluslararası taşımacılık ve ticaret alanında faaliyet gösteren firmaların gümrük işlemlerini yöneten kişidir.

Bu işlerin yanı sıra lojistik bölümü mezunları, satın alma yöneticisi, lojistik danışmanı, lojistik analisti gibi çeşitli pozisyonlarda da çalışabilirler.

Dersİzleği

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
15
39
13

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları iş dünyasının farklı alanlarında çalışabilirler. Bazı yaygın iş olanları şunlardır:

1. Lojistik Yöneticisi: Lojistik operasyonlarını planlama ve koordinasyonunu yapar, tedarik zinciri yönetimini sağlar, nakliye ve depolama süreçlerini yönetir.

2. Tedarik Zinciri Yöneticisi: Tedarik zinciri süreçlerini organize eder, malzeme ve ürün tedarikini yönetir, tedarikçi ilişkilerini yönetir ve stok kontrolü sağlar.

3. Depo ve Stok Yöneticisi: Depo düzenlemeleri ve stok kontrolü yapar, envanter yönetimini sağlar, depo operasyonlarını organize eder.

4. Lojistik Planlama Uzmanı: Nakliye rotalarını ve operasyonel planlamayı tasarlar, sevkiyatların zamanında ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

5. Lojistik Analisti: Veri analizi ve raporlama yaparak şirketin lojistik operasyonlarını optimize etmek için stratejik öneriler sunar.

6. Lojistik Satınalma Uzmanı: Tedarikçi değerlendirme süreçlerini yürütür, fiyat müzakerelerini yapar, malzeme tedariki için yeni kaynaklar araştırır.

7. Lojistik Danışmanı: Firmalara lojistik operasyonlarının verimliliğini artırmak için danışmanlık hizmeti sunar, süreçleri değerlendirir ve iyileştirme önerileri sunar.

Bu işlerin yanı sıra lojistik bölümü mezunları taşımacılık şirketlerinde, dış ticaret firmalarında, lojistik yazılım şirketlerinde, üretim firmalarında, dağıtım merkezlerinde ve lojistik departmanlarına sahip herhangi bir kuruluşta da çalışabilirler.

İdil Arslan

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
37
260
53

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, lojistik süreçleri yönetme, tedarik zinciri yönetimi, depolama ve depo yönetimi, malzeme yönetimi, taşımacılık ve dağıtım gibi işlerle ilgilenirler. İşverenler, lojistik bölümü mezunlarını genellikle lojistik firmaları, üretim şirketleri, dağıtım merkezleri, lojistik departmanı olan şirketler, ithalat ve ihracat firmaları ile lojistik hizmet sağlayıcılarında istihdam ederler. Mezunlar, lojistik planlama, lojistik operasyonların koordinasyonu, envanter yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, lojistik ağ tasarımı, lojistik bilgi sistemleri yönetimi gibi görevlere atanabilirler.

Nazlı Güler

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
45
321
53

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, tedarik zinciri yönetimi, lojistik planlama ve operasyonları, envanter yönetimi, taşımacılık, depolama, lojistik pazarlama, satın alma ve uluslararası ticaret gibi alanlarda çeşitli işler yapabilir. Bu kişiler genellikle lojistik firmalarında, üretim ve dağıtım şirketlerinde, tedarik zinciri yönetimi departmanlarında, depolama ve taşımacılık şirketlerinde, ithalat ve ihracat şirketlerinde, uluslararası kargo şirketlerinde, lojistik danışmanlık şirketlerinde veya lojistik operasyonları olan şirketlerde çalışabilirler. Ayrıca, hükümet, belediye veya uluslararası kuruluşlar gibi kamu sektörü kuruluşlarında da görev alabilirler.

Mavi İdealist

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
24
110
28

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları çeşitli işlerde çalışabilirler. Bunlar arasında lojistik yöneticisi, tedarik zinciri yöneticisi, depo/taşıma yöneticisi, nakliye koordinatörü, gümrük uzmanı gibi pozisyonlar bulunmaktadır. Ayrıca şirketlerin lojistik departmanlarında çalışanları, lojistik operasyonları analisti veya lojistik planlama uzmanı gibi görevlerde de görebiliriz. Yani lojistik bölümü mezunları, mal ve hizmetlerin güvenli ve verimli bir şekilde taşınması ve tedarik zinciri yönetimi gibi konularda çalışır.

Beyza Demir

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
299
53

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, tedarik zinciri yönetimi, lojistik planlama, depolama ve stok yönetimi, taşımacılık ve dağıtım gibi alanlarda çalışabilirler. İş olanakları şunları içerebilir:

1. Lojistik Yöneticisi: Bir şirketin lojistik faaliyetlerini yönetmek, tedarikçi ilişkilerini takip etmek, taşımacılık ve depolama süreçlerini optimize etmek gibi görevleri yerine getirir.

2. Tedarik Zinciri Yöneticisi: Şirketin tedarikçi ilişkilerini yönetmek, malzeme tedarikini planlamak, stok seviyelerini kontrol etmek ve lojistik ağını yönetmek gibi görevleri üstlenir.

3. Depo ve Stok Yöneticisi: Şirketin depolama süreçlerini yönetmek, stok seviyelerini kontrol etmek, envanter yönetimi yapmak gibi görevleri yerine getirir.

4. Nakliye ve Dağıtım Yöneticisi: Şirketin taşımacılık süreçlerini planlamak, nakliye ağını yönetmek, teslimat süreçlerini takip etmek gibi görevleri üstlenir.

5. Lojistik Analisti: Veri analizi yaparak lojistik süreçlerin optimize edilmesine yönelik öneriler sunar, lojistik stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunur.

6. Satın Alma Uzmanı: Şirketin malzeme ve hizmet ihtiyaçlarını karşılamak için tedarikçi seçimi yapar, fiyat ve sözleşme müzakereleri yapar, tedarik süreçlerini yönetir.

Bu işlerin yanı sıra, lojistik bölümü mezunları, uluslararası ticaret firmaları, lojistik şirketleri, taşımacılık ve dağıtım şirketleri, üretim firmaları, havaalanları, limanlar, depolama ve dağıtım merkezleri gibi birçok sektörde çalışma imkanına sahiptirler.

DüşüncePilotu

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
18
91
13

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, çeşitli sektörlerde lojistik işlemleri yönetebilirler. Aşağıda bazı iş pozisyonları yer almaktadır:

1. Lojistik Yöneticisi: Depo operasyonlarını yönetmek, lojistik ağların planlamak, nakliye yönetimi ve tedarik zinciri süreçlerini koordine etmek gibi görevleri yerine getirmektedir.

2. Tedarik Zinciri Yöneticisi: Tedarik zinciri süreçlerini planlamak, stok yönetimi, tedarikçi ilişkileri ve sipariş yönetimi gibi görevleri yerine getirmektedir.

3. Nakliye Planlama Uzmanı: Nakliye rotalarını planlamak, teslimat süreçlerini takip etmek, nakliye maliyetlerini optimize etmek gibi görevleri yerine getirmektedir.

4. Depo Operasyonlar Uzmanı: Depo düzeni ve malzeme yönetimi konularında uzmanlaşmıştır. Depo içi operasyonların düzenli ve etkili şekilde yürütülmesini sağlar.

5. Lojistik Analisti: Nakliye verilerini analiz etmek, operasyonel süreçleri iyileştirmek ve karar destek sistemleri kullanarak verimlilik sağlamak gibi görevleri yerine getirir.

6. Uluslararası Lojistik Uzmanı: Farklı ülkeler arasındaki lojistik süreçleri yönetir. Gümrük işlemleri, uluslararası taşımacılık ve lojistik politikaları konularında uzmanlaşmıştır.

7. Lojistik Danışmanı: Müşterilere lojistik alanında danışmanlık hizmetleri sunar. Müşterilerin lojistik süreçlerini analiz eder ve iyileştirmeler önerir.

Bu iş pozisyonları dışında, lojistik mezunları aynı zamanda satın alma, malzeme planlama, envanter kontrolü, müşteri ilişkileri yönetimi gibi genel iş süreçlerinde de görev alabilirler. Ayrıca, yüksek lisans yaparak akademik veya araştırma kariyerine de yönelebilirler.

Bilgisayarİhtisası

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
3
10
3

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, işletmelerin tedarik zinciri yönetimi, lojistik planlama, stok yönetimi, depo yönetimi, taşımacılık, tedarikçi ilişkileri yönetimi gibi alanlarda çalışabilir. Ayrıca lojistik operasyonlarını yönetmek, lojistik ağlarını optimize etmek, maliyetleri düşürmek ve verimlilik artırmak gibi görevler üstlenebilirler. Bunun yanı sıra lojistik danışmanlık firmalarında çalışarak müşterilere lojistik stratejileri ve çözümler sunabilirler.