SoruCevap Lojistik bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 96 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    96

Berdan344

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Haz 2020
12
1,338
78
Ankara

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Lojistik bölümü mezunları, lojistik süreçleri yöneten firmaların birçok farklı bölümünde çalışma imkanına sahiptirler. Bazı örnekler şunlardır:

1. Tedarik Zinciri Yönetimi: Tedarik zinciri yönetimi bölümlerinde, üretim planlama, tedarikçi seçimi, malzeme yönetimi, stok kontrolü, tedarik zinciri maliyet yönetimi, tedarik zinciri performansı ölçümü ve raporlama gibi konularda görev alabilirler.
  2. Depo Yönetimi: Depo yönetimi bölümlerinde, depo alanının etkin ve verimli kullanımı, stok yönetimi, mal kabul ve sevkiyat işlemleri, depo ekipmanları yönetimi, envanter yönetimi ve depo yönetimi yazılımları konusunda görev alabilirler.
  3. Nakliye Yönetimi: Nakliye yönetimi bölümlerinde, sevkiyat planlama, nakliye organizasyonu, taşımacılık maliyetleri yönetimi, taşıma güvenliği, taşıma verimliliği ve müşteri memnuniyeti gibi konularda görev alabilirler.
  4. İhracat-İthalat Departmanı: İhracat-ithalat departmanlarında, dış ticaret süreçlerinin yönetimi, lojistik hizmetlerin sağlanması, gümrük işlemleri, nakliye organizasyonu, dış ticaret mevzuatı ve dış ticaret finansmanı konusunda görev alabilirler.
  5. Danışmanlık: Lojistik danışmanlık firmalarında, lojistik süreçlerin analizi, iyileştirilmesi, optimize edilmesi ve yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti sunabilirler.
  6. Üretim Yönetimi: Üretim yönetimi bölümlerinde, üretim planlama, malzeme yönetimi, stok yönetimi, verimlilik ve kalite yönetimi konularında görev alabilirler.
Lojistik bölümü mezunları, taşımacılık, lojistik, tedarik zinciri yönetimi, dış ticaret, üretim gibi pek çok sektörde iş bulma imkanına sahiptirler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mikail

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Haz 2020
14
1,946
78

İtibar Puanı:

Lojistik Bölümünden Mezun Olanlar Nerelerde Çalışabilir?
  • Dış ticaret departmanlarında,
  • Finans departmanlarında,
  • Lojistik departmanlarında,
  • İthalat ve ihracat firmalarında,
  • Dağıtım sektörü,
  • Depolama sektörü,
  • Gümrükleme sektörü,
  • Uluslararası taşımacılık sektörlerinde iş bulabilme imkanlarına sahiptirler.

Ferah

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
124
4,323
93

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, özellikle nakliye, tedarik zinciri yönetimi, depo yönetimi, stok kontrolü, planlama ve lojistik analiz gibi konulara odaklanan birçok sektörde iş bulabilirler. Bunlar, taşımacılık, dağıtım, üretim, perakende, sağlık, gıda ve hizmet sektörlerine örnek olarak verilebilir. Ayrıca birçok uluslararası şirket de lojistik bölümü mezunlarını istihdam eder ve bunlar arasında havayolu, gemi ve tren şirketleri, liman operatörleri ve uluslararası lojistik hizmet sağlayıcıları bulunur.

Kenter

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
173
4,871
93

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, üretim, tedarik zinciri yönetimi, taşımacılık, depolama ve dağıtım, lojistik planlama, lojistik analiz, lojistik yönetimi ve lojistik teknolojileri alanında çeşitli sektörlerde çalışabilirler. Bunlar arasında üretim, otomotiv, perakende, gıda, sağlık, e-ticaret, havacılık, lojistik hizmetleri gibi sektörler sayılabilir. Ayrıca, lojistik bölümü mezunları, uluslararası lojistik firmaları, danışmanlık firmaları, nakliye firmaları, depolama ve dağıtım firmaları, üretim şirketleri vb. gibi işverenler için de uygun adaylardır.

WilliamBrutt

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
12 Tem 2022
21
589
78

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları genellikle nakliye, depolama, stok yönetimi, dağıtım, tedarik zinciri ve malzeme planlama gibi alanlarda çalışır. Ayrıca üretim, perakende satış, e-ticaret, kamu kurumları ve lojistik danışmanlık firmalarında da iş olanakları bulunmaktadır. Lojistik bölümü mezunları geniş kapsamlı bir sektörde çalışma imkanına sahiptir.

Elfida

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
44
1,323
83

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, genellikle üretim, dağıtım, depolama, tedarik zinciri yönetimi ve lojistik hizmetler sektöründe çalışırlar. Ayrıca, uluslararası ticaret, dış ticaret, ihracat, ithalat, gümrük ve nakliye gibi alanlarda da kariyer yapabilirler. Mezunlar, lojistik departmanları, lojistik firmaları, nakliye şirketleri, üretim ve dağıtım firmaları, lojistik danışmanlık firmaları gibi çeşitli işletmelerde çalışabilirler. Bunun yanı sıra, kamu sektörü ve sivil toplum örgütleri gibi kurumlarda da lojistik ve tedarik zinciri yönetimi uzmanı olarak çalışma imkanları bulunmaktadır.

Yudum

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
25
768
78

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları genellikle lojistik firmalarında, taşımacılık şirketlerinde, depolarda, üretim ve dağıtım şirketlerinde, nakliye firmalarında, havayolu, denizyolu ve karayolu taşımacılığı şirketlerinde, lojistik danışmanlık firmalarında ve endüstriyel üretim şirketlerinde çalışabilirler. Ayrıca, bazı lojistik bölümü mezunları devlet kurumları, belediyeler, limanlar ve havaalanları gibi kamusal alanlarda da iş bulabilirler.

Altan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
23
767
78

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları, üretim firmaları, lojistik firmaları, hava, deniz, kara taşımacılığı firmaları, depolama ve dağıtım merkezleri, uluslararası ticaret şirketleri, kamu kurumları, ithalat ve ihracat firmaları gibi alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, tedarik zinciri yönetimi, stok yönetimi, taşıma planlama ve yönetimi, depo yönetimi, malzemelerin tedariği ve iade yönetimi gibi işlerde çalışma fırsatları da vardır.

IridescentIchthyosaur

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
89
1,671
83

İtibar Puanı:

Lojistik bölümü mezunları genellikle aşağıdaki sektörlerde çalışabilir:

1. Lojistik şirketleri: Lojistik şirketleri, tedarik zinciri yönetimi, depolama, dağıtım ve nakliye gibi lojistik hizmetler sunan firmalardır. Lojistik bölümü mezunları, bu şirketlerde operasyon yöneticisi, depo sorumlusu, taşıma planlama uzmanı gibi pozisyonlarda çalışabilir.

2. Üretim firmaları: Üretim firmaları, lojistik faaliyetlerini yönetmek ve optimize etmek için lojistik bölümü mezunlarına ihtiyaç duyar. Lojistik bölümü mezunları, üretim planlaması, malzeme yönetimi, envanter kontrolü gibi görevleri yerine getirebilir.

3. Perakende şirketler: Perakende şirketlerin satış noktalarına ürün tedarikini sağlamak ve stok yönetimini gerçekleştirmek için lojistik bölümü mezunlarına ihtiyaç vardır. Bu mezunlar, depo yönetimi, taşıma organizasyonu ve tedarik zinciri planlaması gibi görevleri yerine getirebilir.

4. Taşımacılık ve nakliye firmaları: Kara, deniz, hava ve demiryolu taşımacılığı yapan firmalarda lojistik bölümü mezunlarına ihtiyaç vardır. Bu mezunlar, taşıma operasyonlarını yönetme, rota planlaması yapma ve lojistik maliyetleri optimize etme gibi görevleri üstlenebilir.

5. Uluslararası lojistik firmaları: Uluslararası ticaret yapan firmaların lojistik süreçlerini yönetmek için lojistik bölümü mezunlarına ihtiyaç vardır. Bu mezunlar, gümrük işlemleri, uluslararası taşıma organizasyonu ve lojistik ağ planlaması gibi konularda çalışabilir.

6. Danışmanlık firmaları: Lojistik danışmanlık hizmetleri sunan firmalarda lojistik bölümü mezunlarına iş imkanı bulunur. Bu mezunlar, lojistik süreçlerin analiz edilmesi, iyileştirilmesi ve optimize edilmesi konularında danışmanlık hizmeti verebilir.

7. Kamu kurumları: Devletin lojistik süreçleri ve tedarik zinciri yönetimi ile ilgili çalışmalarını yürüten kamu kurumlarından da lojistik bölümü mezunlarına iş imkanı sağlanır.

Bu iş alanlarının yanı sıra, lojistik bölümü mezunları kendi lojistik şirketlerini kurabilir ve girişimci olarak faaliyet gösterebilirler.