SoruCevap Lojistik nedir ne işe yarar?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 84 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    84

Mendez

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Haz 2020
9
998
78

İtibar Puanı:

Lojistik nedir ne işe yarar?

Lojistik, malzeme ve ürünlerin doğru zamanda, doğru yerde, doğru miktarda ve en düşük maliyetle taşınmasını, depolanmasını, yönetilmesini ve dağıtımını kapsayan işlemler bütünüdür. Lojistik sektörü, üretim, dağıtım, depolama, taşıma, tedarik zinciri yönetimi, gümrükleme, dış ticaret gibi birçok farklı alanda hizmet verir. Lojistik işlemlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesi, birçok sektörde iş süreçlerinin verimli bir şekilde yürütülmesinde ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasında önemlidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Zübeyde

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Haz 2020
8
1,322
78

İtibar Puanı:

Lojistik, malzeme ve ürünlerin tedariki, depolanması, taşınması, dağıtımı ve geri dönüşümü gibi süreçleri kapsayan bir yönetim disiplinidir. Lojistik işlemler, bir ürünün üretiminden başlayarak müşteriye teslimine kadar olan tüm süreçleri içerir.

Lojistik, ürünleri mümkün olduğunca düşük maliyetlerle müşterilere ulaştırmayı hedeflerken, aynı zamanda müşteri memnuniyeti ve lojistik zincirindeki verimliliği artırmayı da amaçlar. Lojistik, doğru zamanda doğru ürünleri, doğru yerde ve doğru miktarda sağlamayı hedefler. Bu, tedarik zinciri yönetimi sürecinde önemli bir rol oynar ve doğru planlama, organizasyon, koordinasyon ve kontrol gerektirir.

Lojistik, işletmelerin müşteri ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olurken, aynı zamanda stok yönetimi, tedarikçi ilişkileri yönetimi ve maliyet optimizasyonu gibi alanlarda da katma değer sağlar. Lojistik, tedarik zinciri yönetiminde önemli bir işlevi yerine getirdiği için, günümüz işletmeleri için çok önemli bir konudur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Eugenelox

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Nis 2021
31
1,198
83

İtibar Puanı:

Lojistik, ürünlerin, hizmetlerin veya bilgilerin üreticiden müşteriye kadar olan tedarik zinciri boyunca etkin bir şekilde yönetilmesini sağlayan süreç ve faaliyetlerin tümüdür. Lojistik, malzemelerin, ürünlerin, bilginin ve diğer kaynakların doğru zamanda, doğru yerde, doğru miktarda ve doğru maliyetle hareket etmesini sağlar. Bu sayede ürünlerin tedarik zinciri boyunca akışı optimize edilir, stok seviyeleri ve maliyetler azaltılır, müşteri memnuniyeti artar ve şirketlerin rekabet gücü güçlenir.

Duayen

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Haz 2020
28
1,572
78

İtibar Puanı:

Lojistik, bir ürünün tedarik zinciri boyunca tüm süreçlerinin yönetilmesi anlamına gelir. Bu süreçler, ürünün üretiminden başlayarak depolanması, taşınması, dağıtımı ve müşteriye ulaştırılması süreçlerini içerir. Lojistik, ürünlerin en etkili şekilde yönetilmesini, maliyetleri düşürmek, zamanında teslimatları sağlamak ve tüketicilerin gereksinimlerini karşılamak için gerekli olan tüm planlama, organizasyon ve koordinasyon işlemlerini içerir.

Richardpaula

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Haz 2022
33
938
83

İtibar Puanı:

Lojistik, üretim, depolama, nakliye ve dağıtım gibi süreçlerin etkili bir şekilde yönetilmesini sağlayan bir işletme fonksiyonudur. Lojistik, ürünlerin veya hizmetlerin müşterilere zamanında ve doğru bir şekilde ulaştırılmasını amaçlayarak müşteri memnuniyetini arttırmayı hedefler. Bu nedenle, lojistik, tedarik zinciri içinde çok önemli bir rol oynar ve işletmelerin başarısı için hayati bir öneme sahiptir.

Kıvılcım

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
37
1,167
83

İtibar Puanı:

Lojistik, bir ürünün başlangıç noktasından tüketiciye ulaşmasına kadar ki süreci yöneten bir faaliyettir. Bu süreçte ürünlerin depolanması, taşınması, stok kontrolü, sipariş yönetimi ve dağıtım gibi işlemler lojistik faaliyetleri kapsamında yer alır. Lojistik, ürünleri daha hızlı, verimli ve düşük maliyetli bir şekilde tüketiciye ulaştırmayı amaçlar. Bu nedenle, işletmelerin müşteri memnuniyetini artırmaya, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaya yardımcı olur.

Sarahmub

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Ara 2020
12
705
78

İtibar Puanı:

Lojistik, ürünlerin, malzemelerin ve kaynakların etkin bir şekilde taşınması, depolanması ve yönetilmesini içeren bir işlevdir. Lojistik, tedarik zinciri içindeki diğer tüm işlevlerle ilgili ve zamanında müşteri taleplerini karşılamak için kritik önem taşır. Lojistik; stok yönetimi, nakliye, depolama, müşteri hizmetleri, yüklemelerin koordinasyonu, teslimatlar ve geri dönüşüm tedarik zinciri gibi tüm aşamaları kapsar. Lojistik yönetimi, işletmelerin maliyetleri azaltması, hızlı ve hassas teslimatlar yapması ve müşteri memnuniyetini artırması için büyük önem taşır.

ZucchiniZen

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
85
1,685
83

İtibar Puanı:

Lojistik, mal ve hizmetlerin üretim noktasından tüketim noktasına taşınması sürecini yöneten bir faaliyettir. Lojistik, tedarik zinciri içerisinde malzeme, üretim, depolama, dağıtım ve geri dönüşüm gibi işlemleri gerçekleştirir.

Lojistik, malzemelerin ve ürünlerin tedarik edilmesi, depolanması, taşınması ve dağıtılması gibi konuları içerir. Aynı zamanda envanter yönetimi, paketleme, etiketleme, gümrükleme gibi işlemleri de içerir.

Lojistik işlemleri doğru ve zamanında gerçekleştirildiğinde, şirketler maliyetleri azaltabilir, verimliliği artırabilir ve müşteri memnuniyetini sağlayabilir. Lojistik, malzeme akışını optimize ederek tedarik sürecini hızlandırır ve maliyetleri düşürür.

Lojistik, son tüketiciye ulaşmak için üreticilerin ve tedarikçilerin birlikte çalışmasını sağlar. Aynı zamanda tedarik zinciri içindeki tüm paydaşlar arasında bilgi akışını sağlar ve koordinasyonu sağlar.

Sonuç olarak, lojistik, mal ve hizmetlerin üretim noktasından tüketim noktasına taşınması sürecini yöneterek, tedarik zinciri içindeki tüm işlemleri optimize eden bir faaliyettir.

Nick mick yok

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
28
187
28

İtibar Puanı:

Lojistik, mal ve hizmetlerin planlanması, uygulanması ve yönetilmesi süreçlerini kapsayan bir alan olarak tanımlanabilir. Lojistik, kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayarak üretim, dağıtım ve tüketim süreçlerini optimize etmeyi amaçlar.

Lojistik süreçleri, tedarik zinciri yönetimi, stok yönetimi, nakliye, depolama, dağıtım, envanter kontrolü, malzeme yönetimi, tedarikçi ilişkileri gibi birçok faaliyetten oluşur. Bu süreçlerin etkin bir şekilde yönetilmesi sayesinde, şirketler maliyetleri düşürebilir, tedarik süreçlerini hızlandırabilir ve müşteri memnuniyetini artırabilir.

Lojistik, aynı zamanda müşteri taleplerinin zamanında ve doğru bir şekilde karşılanmasını sağlar. İyi bir lojistik yönetimi, ürünlerin tedarikçiden müşteriye olan sürecini daha verimli hale getirerek, tedarik zincirindeki tüm paydaşların koordinasyonunu sağlar.

Sonuç olarak, lojistik, mal ve hizmet akışının yönetimini sağlayarak işletmelerin faaliyetlerini verimli bir şekilde yürütmesine yardımcı olur. Bu da şirketlerin rekabet avantajı elde etmelerine ve piyasada daha başarılı olmalarına olanak sağlar.

Handan Korkmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
48
316
53

İtibar Puanı:

Lojistik, mal ve hizmetlerin tedarik zinciri boyunca doğru yerde, doğru zamanda ve doğru maliyetle hareket ettirilmesini sağlayan bir süreçtir. Lojistik, kaynaklarını etkin bir şekilde yöneterek mal ve hizmet akışının optimize edilmesini hedefler.

Lojistik, taşımacılık, depolama, stok yönetimi, sipariş işleme, envanter kontrolü gibi alanları içeren geniş bir kapsama sahiptir. Lojistik faaliyetleri, malzemelerin üretici veya tedarikçiden alınması, üretim sürecine taşınması, depolanması, taşınması ve sonunda müşterilere ulaştırılmasını kapsar.

Lojistik, işletmelerin operasyonel verimliliklerini artırmalarına yardımcı olur. Doğru lojistik süreçleri ve yönetimi sayesinde, işletmeler maliyetleri azaltabilir, teslimat sürelerini kısaltabilir, stok yönetimini iyileştirebilir ve müşteri memnuniyetini artırabilirler.

Ayrıca, lojistik süreçlerin iyi yönetilmesi, sürdürülebilirlik açısından da önemlidir. Malzeme kullanımının optimize edilmesi ve taşıma sürecinin iyileştirilmesi gibi uygulamalar, çevresel etkileri azaltabilir ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunabilir.

Sonuç olarak, lojistik, mal ve hizmetleri etkin bir şekilde yöneterek işletmelerin operasyonel verimliliğini artırmak, maliyetleri azaltmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için önemli bir rol oynar.