Çözüldü Mobilya Eskitme Nasıl Yapılır

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 177 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    177

Züleyha601

Dekorasyon Aşkı
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Ağu 2019
252
84,344
93
29
İstanbul

İtibar Puanı:

Mobilya eskitleme, mobilyalarınıza vintage veya rustik bir görünüm kazandırmak için kullanabileceğiniz bir tekniktir. İşte, mobilya eskitleme yapmak için izleyebileceğiniz adımlar:

1. Mobilyayı Hazırlama: Mobilyayı eskitlemeden önce yüzeylerini temizleyin ve zımparalayın. Bu işlem, mobilyanın üzerindeki cilayı veya boyayı çıkarmak ve yüzeyi pürüzsüz hale getirmek için önemlidir.
  2. Astar: Mobilyayı astar ile kaplamak, son katmanın daha iyi tutunmasını sağlar. Astar, mobilyanın üzerindeki tüm çizikler, lekeler ve düzensizlikleri kaplayarak, son katmanın daha homojen görünmesini sağlar.
  3. Boyama: İstediğiniz renkte boyayı mobilyanın yüzeyine uygulayın. Daha eski ve rustik bir görünüm için, mat veya pastel tonları tercih edebilirsiniz. Boyayı uygularken fırça veya rulo kullanabilirsiniz. İsterseniz, farklı renklerdeki boyaları birleştirerek daha karmaşık bir görünüm oluşturabilirsiniz.
  4. Zımparalama: Boya kuruduktan sonra, mobilyanın yüzeyini hafifçe zımparalayın. Bu işlem, mobilyanın daha eski ve yıpranmış görünmesini sağlar. Mobilyanın kenarlarına, çıkıntılarına ve kıvrımlarına özellikle dikkat edin.
  5. Wax veya Vernik: Mobilyanın yüzeyine bir wax veya vernik uygulayarak, daha uzun ömürlü ve dayanıklı hale getirebilirsiniz. Mobilyanın üzerine ince bir katman sürün ve kurumaya bırakın.
  6. Ayrıntılar: Mobilyanın bazı ayrıntılarına, örneğin kenarlarına, kabartmalarına veya çıkıntılarına, daha fazla dikkat ederek eski bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu detaylara biraz boya veya wax uygulayarak, mobilyanın daha eski ve yıpranmış görünmesini sağlayabilirsiniz.
Mobilya eskitleme işlemi, mobilyalarınıza rustik bir görünüm kazandırmak için kullanabileceğiniz kolay bir tekniktir. Ancak, mobilyalarınızı uygun şekilde hazırlamak ve uygulama adımlarını doğru şekilde takip etmek önemlidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Aslı.kaya.33

Emektar Üye
Platin Üye
31 Tem 2019
403
129,247
93
Mersin

İtibar Puanı:

Bende ustası değilim ama herhalde kendin evde yapabileceğin bir şey olmasa gerek :D
Niye olmasın ki olur bence :D

Benim bildiğim bir yöntem var ama uzun sürüyor ? eskiyene kadar kullanacaksın ? ?
Hahahah bana daha hızlı bir yöntem lazım ?

Mobilya Eskitem Böyle Yapılıyor

Açıklayıcı bir video olmuş teşekkürler :D

Mobilya Eskitme spreyleri veya kremleri vardı çok eskiden acaba hala var mı?
Hmm bilmiyorum ama bir bakayım belki ben bulurum.

Fatmacik01

Afrika Balı
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Ağu 2019
367
121,992
93
31
Adana

İtibar Puanı:

Niye olmasın ki olur bence :D

Hahahah bana daha hızlı bir yöntem lazım ?

Açıklayıcı bir video olmuş teşekkürler :D

Hmm bilmiyorum ama bir bakayım belki ben bulurum.
Daha hızlı bir yöntem bilmiyorum ben ?