Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 173 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    173

ArzuCamgöz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Ara 2019
76
19,850
83
İstanbul

İtibar Puanı:

Mobilya tasarımı yapmanın çok zor olduğunu düşünüyorum öyle 2-3 ayda öğrenilcek bir şey değil bence am şu şekilde olabilir sen mobilyanın temel hatlarını çizer bir mobilyacıya verirsin o ona benzeyecek şekilde bir mobilya tasarlayıp üretebilir belki.

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,147
673,346
113

İtibar Puanı:

Merhaba, daha detaylı makale alabilir miyim?
Elbette, mobilya tasarımcısı olmak isteyen biri aşağıdaki adımları takip edebilir:

1. Eğitim Alın - Mobilya tasarımı konusunda eğitim almak genellikle gerekli olabilir. İç mimarlık, endüstriyel tasarım veya mobilya tasarımı konularında bir derece veya sertifikaya sahip olmak, işverenlerin dikkatini çekebilir. Bunun yanında, mesleki okul veya kısa kurslara katılarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

2. Staj Yapın - Eğitim aldıktan sonra mobilya tasarımı stajları yapmak, tasarımcılık becerilerinizi geliştirmenin iyi bir yoludur. Stajlar sırasında, işverenler açısından önemli olan projelerde yer alabilir ve mesleki ağınızı genişletebilirsiniz.

3. Dikkatli Olun - Mobilya tasarımcılığı, ayrıntılara ve hassasiyete dayalı bir iş olabilir. Müşterilerin isteklerine uygun olarak tasarımlar oluşturmak, detayları en ince noktasına kadar düşünmek gerekebilir. Bu yüzden, bir mobilya tasarımcısının detaylara ve kendini sürekli yenilemeye açık olması önemlidir.

4. İletişim Becerileri Geliştirin - Mobilya tasarımı, müşteri ile etkileşim gerektiren bir meslektir. Müşterilerin isteklerini anlamak, sağlam bir iletişim ve müzakere yapmak önemlidir. İyi bir mobilya tasarımcısının, hem sözlü hem de yazılı iletişim becerileri çok güçlü olmalıdır.

5. Teknolojik Gelişmeleri Takip Edin - Teknoloji, mobilya tasarımı dünyasında da hızla gelişmektedir. Bu yüzden, tasarımcılar, 3D tasarım yazılımları gibi teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelidir.

6. Portföy Oluşturun - Bir mobilya tasarımcısı için, portföy oluşturmak iş bulma veya müşteri kazanma çabalarında önem taşıyabilir. Hazırladığınız mobilya tasarımlarınızı portföyünüze ekleyerek kendinizi göstermeniz yararlı olabilir.

7. Kendinizi Sürekli Geliştirin - Mobilya tasarımı dünyası sürekli değişen ve gelişen bir sektördür. Bu yüzden, kendinizi sürekli güncel tutmanız ve yeniliklere açık olmanız önemlidir. Konferanslara katılmak, fuarları takip etmek ve yenilikçi projeler üzerinde çalışmak kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

İşte mobilya tasarımcısı olmak isteyen biri için izleyebileceği bazı adımlar.

Sezin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Nis 2023
17
557
78

İtibar Puanı:

Mobilya tasarımı yapmak için öncelikle bir tasarım fikrinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu fikir, mobilyanın kullanım amacına, tarzına, malzemesine ve boyutlarına göre belirlenebilir. Daha sonra bu fikir kağıda dökülerek bir taslak çizilebilir veya bilgisayar programları kullanılarak tasarım yapılabilir.

Tasarım yapılırken mobilyanın fonksiyonelliği, ergonomik yapısı, estetik görünümü ve malzeme seçimi gibi konular da göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca üretim aşamasında kullanılacak malzemelerin kalitesi de tasarımda önemli bir rol oynamaktadır.

Mobilya tasarımı çalışmaları sırasında prototip ürünler yaparak, bunları test ederek ve geliştirerek mobilya tasarımlarını daha da mükemmelleştirebilirsiniz. Bunun için atölye ya da fabrikalarda çalışmalar yapmak, tecrübe edinmek ve mesleki eğitimler almak da faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, mobilya tasarımı yapmak için özgün fikirler, teknik bilgi ve yetenekli eller gerekmektedir. Dikkatli çalışma, emek ve sabır ile mobilya tasarımı yaparak, kendinize özgü ve kaliteli mobilyalar yaratabilirsiniz.

Kariyer

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Nis 2023
195
7,177
93

İtibar Puanı:

1. Müşteri ihtiyaçlarını anlayın:

Mobilya tasarımı yapmaya başlamadan önce, müşteri ihtiyaçlarını uzun uzun dinleyin. Müşterinin öncelikleri, zevkleri ve beklentileri üzerine çalışmanız gereklidir. Bu sayede müşterinin beklentilerinin üzerinde bir tasarım sunabilirsiniz.

2. Tasarım fikirleri toplayın:

Tasarım fikirleri toplarken mobilya tasarımı için güncel trendleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca tasarım fikirleri için yerel mağazaların stoklarına da bakabilirsiniz. Farklı materyalleri, renkleri ve formları deneyin. Tasarım konseptleri sunarken, birkaç farklı alternatif sunun ki, müşteri hangi tasarımın daha uygun olduğuna karar verebilsin.

3. Tasarım konseptlerini çizimlerle görselleştirin:

Eğer el çizimi yapabiliyorsanız kendiniz için yapabilirsiniz. Ancak doğal çizimi yapmak başarılı mobilya tasarımcılarının yapabildiği bir şeydir. Programlama yazılımlarını kullanırken, tasarımınızı çizimi biçiminde belirli bir programda girebilirsiniz. İster el çizimi ister bilgisayar ortamında, tasarım konseptinizin ardında yatan fikirler ve detaylar açık olmalıdır.

4. Materyalleri seçin:

Mobilya tasarımı yaparken, malzeme seçimi yapılan ürünün kalitesi açısından oldukça önemlidir. Müşterinin istekleri doğrultusunda uygun materyalleri belirleyin. Ahşap, metal, cam, kumaş vb. Seçenekler arasından en uygun olanları seçin. Ancak, işlevselliği de göz önünde bulundurarak maliyeti düşürebileceğiniz malzemeleri seçmelisiniz.

5. Prototip Üretin:

Tasarım, müşteri onayını aldıktan sonra, gerçek hayatta herhangi bir hatayı ortadan kaldırmak için bir prototip oluşturun. Bu, doğru ölçüleri, doku ve Tasarım detaylarını göz önünde bulundurarak ürünü birleştirerek tamamlamanızı sağlar.

6. Üretim:

Prototipin onaylanmasının ardından Mass üretim aşamasına geçebilirsiniz. Üretim süreci, malzemelerin seçimi, kesimi ve montajını içerir. Üretim formatına bağlı olarak, birçok farklı aşamayı içerebileceğinden, malzemenin hazırlanması ve montaj prosedürlerinin uygulanması gibi ayrıntılar, ürünün son kalitesini etkileyecektir.

7. Müşterilerinize mümkün olan en yüksek kalitede sunun:

Müşterilerinizi mutlu etmek için, üretim kalitesi müşteri memnuniyetini sağlar ve müşteriler de markanızın sadık müşterileri haline gelir. Kalite kontrolü yaparak mobilya tasarımınızın her bir adımından emin olmalısınız.

LeautheerMes

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Eki 2022
25
742
78

İtibar Puanı:

1. İhtiyaçları belirle: İlk olarak, mobilya tasarımı yaparken ne tür bir mobilyaya ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekir. Oturma odası, yatak odası, yemek odası, ofis mobilyaları, mutfak mobilyaları vb. gibi farklı kullanım amaçlarına göre farklı mobilyalar tasarlayabilirsiniz.

2. Ölçülerini belirle: İkinci olarak, tasarım yapacağınız odanın ölçülerini belirlemelisiniz. Bu ölçümlere göre tasarımınızı yaparsanız, sonradan sorunlar yaşamazsınız.

3. Tasarımı çiz: Tasarımınızı çizmek için bir kağıt ve kalem kullanabilirsiniz veya bilgisayar programlarını kullanarak 3D modeller oluşturabilirsiniz. Tasarımınızda mobilyanın boyutları, şekli, fonksiyonları ve malzemeleri belirleyin.

4. Malzemeleri seç: Mobilyanın malzemeleri, tasarımınızın kalitesini etkileyecektir. Ahşap, metal, cam, deri ve kumaş gibi birçok farklı malzeme seçeneği vardır. Hangi malzemelerin kullanılacağına karar verin ve bu malzemeleri tedarik edin.

5. Üretim sürecini takip edin: Tasarımınızın üretim sürecini takip edin. Bu aşamada atölyenizde ya da imalathanenizde benzer mobilyalar yapılıp montajlanarak, tasarımınız doğrultusunda ilerlenir. Böylelikle mobilyanın özel tasarımınızı öne çıkaracak şekilde özenli çalışılmış olacaktır.

6. Test et ve düzenle: Tasarımınızın son hâlini üretildikten sonra test edin ve gerekli düzenlemeleri yapın. Böylece tasarımınızın tamamen işlevsel ve estetik açıdan uygun olduğundan emin olabilirsiniz.

7. Son derece özenli: Son olarak, son derece özenli bir şekilde tasarımınızı bitirin. Her parçası birbirine tamamen uygun, göze hoş gözüken bir mobilya tasarımı hazırlamaya özen gösterin.

Muhammet

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
24 Mar 2023
16
509
78

İtibar Puanı:

Mobilya tasarımı yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. İhtiyaç Analizi: Öncelikle tasarlayacağınız mobilyanın ne amaçla kullanılacağını belirleyin. Örneğin, bir yemek masası mı, bir çalışma masası mı, bir kitaplık mı tasarlayacaksınız? Tasarlayacağınız mobilya için gereksinimlerinizi de belirleyin.

2. Araştırma: Mobilya tasarımı için ilham almak ve farklı fikirler edinmek için internet, dergi, kitap ve mağazalarda mobilya taıglanabilirsiniz.

3. Çizim: Tasarlayacağınız mobilyanın ölçülerini kağıda çizerek başlayın. Mobilyanın boyutları, şekli ve stilini belirleyin. Ardından, tasarımınızı dijital platformlarda da çizebilirsiniz.

4. Materyal Seçimi: Mobilyanızın hangi malzemelerden yapılmış olacağını belirleyin. Ahşap, metal, cam veya plastik gibi birçok malzeme seçeneği mevcuttur.

5. Renk ve Kaplama: Mobilyanızın renk ve kaplama seçimine karar verin. Doğal ahşap rengi, boyalı ahşap, lake, metalik gibi birçok seçenekle mobilyanızın görünümünü belirleyebilirsiniz.

6. Üretim: Tasarımınızı üretmeye karar verdiyseniz, ölçüleri ve malzeme seçimlerini üreticilere ileterek üretim sürecini başlatabilirsiniz.

Mobilya tasarımı yaparken, fonksiyonelliği, estetiği ve dayanıklılığı göz önünde bulundurarak tasarımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Işkın

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
72
2,152
83

İtibar Puanı:

Mobilya tasarımı yapmak için birkaç adım izlenebilir:

1. Alan Analizi: Mobilya tasarımı için öncelikle kullanılacak alanda ne tür bir mobilyanın ihtiyaç duyulduğu belirlenmelidir. Bu alana uygun ölçü ve özellikler belirlenmelidir.

2. İşlevsel Tasarım: Bireysel ihtiyaçları ve kullanım kolaylığı sağlayacak bir tasarım yapılmalıdır. Bu nedenle mobilyanın işlevsel özellikleri tasarımda dikkate alınmalıdır.

3. Tasarım Fikirleri Geliştirme: Tasarım fikirleri ile tasarım konseptleri arasında bir bağlantı kurmak için, fikirler, taslaklar, el çizimleri ve bilgisayar destekli tasarımlar kullanılarak farklı tasarım seçenekleri değerlendirilebilir.

4. Materyal Seçimi: Bireysel istekler, kullanılacak alana ve tasarıma uygun malzemeler seçilmelidir. Malzemeler mobilyanın tasarım ve işlevsellik özelliklerini etkileyeceği için, kullanmadan önce doğru malzeme seçmek önemlidir.

5. Prototip Oluşturma: Tasarımın yapılış şekline ve özelliklerine göre, mobilya tasarımın bir prototipi yapılmalıdır. Bu, tasarımın özelliklerinin müşteri taleplerine ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını görmek için çok önemlidir.

6. Son Rötuşlar: Son adımda, tasarım üzerinde gerekli son rötuşlar ve düzenlemeler yapılmalıdır. Ürünün üretim aşamasına geçmeden önce, mobilya tasarımı son kontrollerden geçmeli ve müşteriye sunmaya hazır hale getirilmelidir.

Haki

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
62
1,879
83

İtibar Puanı:

Mobilya tasarımı yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. İhtiyacınızı Belirleyin: Hangi mobilyayı tasarlayacağınızı belirleyin. İstediğiniz stil, boyut ve şekle karar verin.

2. Tasarım Kaynakları: Mobilya tasarlarken ilham alabileceğiniz kaynaklar bulun. Bunlar Pinterest, tasarım siteleri, dergiler ve benzeri platformlar olabilir.

3. Ölçüler: Mobilya ölçülerini belirleyin. Bu, mobilyanın boyutunu, derinliğini ve yüksekliğini içerir. Bu adım, genel tasarımın yapısını belirlemenize yardımcı olacaktır.

4. Malzemeler: Tasarımınıza uyacak malzemeler seçin. Ahşap, metal, cam, kumaş gibi malzemeler mobilya üretiminde kullanılabilir.

5. Adım Adım Planlama: Tasarımınızı adım adım planlayın. Tasarımın farklı bölümlerini düşünün ve yerleştirme konusunda ayrıntılı bir plan hazırlayın.

6. Dijital Tasarım: Tasarımınızı dijital olarak çizmeye başlayın. Bu adım, detaylandırmak ve tasarımı daha iyi kavramak için kullanışlıdır.

7. Prototip Yapımı: Prototip oluşturun. Prototip, tasarımınızın gerçek dünyada ne kadar işlevsel olduğunu ve nasıl göründüğünü görmek için kullanışlıdır.

8. Tamamlama: Tasarımınızı tamamlayın. Mobilyayı üretmek için ihtiyacınız olan tüm materyalleri ve araçları toplayın.

9. Kontrol: Son olarak, üretilen mobilyayı kontrol edin. Tasarımdan sapıp sapmadığını kontrol edin ve ihtiyaç duyulan herhangi bir düzeltmeyi yapın.

Onural

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
131
3,919
93

İtibar Puanı:

Mobilya tasarımı yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. İhtiyaç Analizi: Tasarım yapacağınız mobilyanın nasıl bir ihtiyaca cevap vereceğine karar vermeniz gerekir. Örneğin, bir yatak tasarımı yaparken uyku konforu, depolama alanı gibi faktörleri düşünmelisiniz.

2. Tasarım Etüdü: İhtiyaç analizinin ardından mobilyanın nasıl bir tasarıma sahip olacağına karar vermelisiniz. Bu adımda, mobilyanın ölçüleri, şekli, malzemesi, renkleri ve teknik detayların belirlenmesi yer alır.

3. Taslak Çizim: Tasarım etüdünü takiben, tasarımınızı kağıda dökmeniz gerekiyor. Bu adımda, görsel hale getirilen tasarımın detayları çizilir ve geliştirilir.

4. Prototip Oluşturma: Tasarımın gerçek yaşamdaki halini görmek için bir prototip oluşturmanız gerekebilir. Bu adımda, doğru malzemelerin belirlenmesi, mobilyanın üretim sürecinin incelenmesi yer alır.

5. Tasarımı Tamamlama: Prototip üzerinde yapılan testlerden sonra, son şekline uygun olarak tasarım tamamlanır. Sonrasında, mobilyanın üretimine geçilir.

6. Üretim: Tasarımın üretim süreci, mobilyanın yapısına ve malzemelerinin özelliğine bağlı olarak farklılık gösterir. Bu adımda, tasarıma uygun işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

7. Montaj: Üretim aşamasının tamamlanmasıyla, mobilyanın parçaları bir araya getirilerek montajı yapılır.

8. İnceleme ve Test Etme: Mobilya tasarımının son aşamasında, ürünün kalitesinin ve tasarımın işlevselliğinin test edilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, mobilya tasarımı yaparken, ihtiyaç analizinden prototip oluşturmaya ve montajdan inceleme aşamasına kadar birçok adımı düşünmek ve uygulamak gerekmektedir.

Sneaky Lady

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Kas 2020
14
1,045
78

İtibar Puanı:

Mobilya tasarımı yapmak için öncelikle bir fikir veya konsept belirlemek gerekir. Bu seçim, mobilyanın ne için kullanılacağına, nerede olacağına ve kullanıcılara nasıl bir deneyim sunması gerektiğine bağlıdır. İlk adım olarak, bir taslak çizmek veya 3D modelleme programı kullanarak mobilya tasarımı yapmak önerilebilir.

Tasarım yaparken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır: Ergonomik; kullanıcının rahatlığı ve güvenliği, Estetik; mobilyanın görünümü, malzemesi, renkleri, çizgileri vb., Fonksiyonel; mobilyanın amacı ve kullanılabilirliği.

Mobilyanın malzeme seçimi, tasarımın amacına ve kullanım koşullarına uygun olmalıdır. Tasarımda kullanılacak malzemeler, dayanıklılığı, estetiği, maliyeti ve sağlık açısından zararlı olup olmamasıyla değerlendirilir.

Tasarımın geliştirilmesi için prototip oluşturulması önerilebilir. Prototip yapmak, tasarımın test edilmesini ve yanlışları düzeltmek için fırsat sağlar. Eğer prototip yapmak mümkün değilse, 3D modelleme programları kullanarak tasarımın tüm ayrıntılı tasarımı kontrol edilebilir.

Son olarak, mobilya tasarımının üretimi için bir atölye veya üretim tesisi seçmek gerekiyor. Mobilya üretimi bütçeye, zamanlama ve üretim kapasitesine bağlı olarak yapılabilir.

Ada

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
32
1,052
83

İtibar Puanı:

Mobilya tasarımı yapmak için öncelikle ihtiyaç ve kullanım alanına yönelik bir konsept oluşturulmalıdır. Bu konsept, mobilyanın nasıl bir şey olacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı, boyutları, ölçüleri, renkleri ve tarzı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Sonrasında, tasarım sürecinde kullanacağınız en uygun araçları belirlemelisiniz. Bu araçlar genellikle birçok profesyonel mobilyacı tarafından kullanılan karakalem, baskı kalemi veya dijital tasarım programları olabilir.

Tasarım sürecinin önemli bir aşaması da malzeme seçimidir. Bu aşamada, işlevselliği yanı sıra tasarım tarzınızı yansıtan en uygun malzemeleri seçmek önemlidir. Ahşap, metal, cam, plastik ve deri gibi malzemeler arasından seçim yapabilirsiniz.

Son olarak, işlevselliği, estetiği ve kullanım kolaylığını sağlamak için mobilya tasarımınızı son olarak bir prototipe dönüştürmeli ve test etmelisiniz. Bu süreçte, tasarımınızda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekebilir.

Mobilya tasarımı yaparken yaratıcılığınızı ve özgünlüğünüzü kullanarak benzersiz ve kişiselleştirilmiş tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.