Sorun Cevaplayalım

Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

+90 322 613 45 45

Bey Azura

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
272
101,198
93
Cologne/Adana
talhakeremyilmaz.com

İtibar Puanı:

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?
Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?

Mutfak dekorasyonu evde dikkat çeken en önemli dekorasyon alanlarından biridir. Genel anlamda diğer odalara nazaran çok sık kullanmasakta günde en kötüsü 1 defa giriyoruzdur. Mutfağınız sizin mutfağı kullanma ihtiyaçlarınıza ve mutfağınızın boyutlarına göre dekore edilmelidir. Bu sebeple mutfağınızı dekore etmeden önce hem evinizin genel dekorasyonunu ve mutfağın ölçülerini göz önünde bulundurmalısınız.
Peki Mutfak Dekorasyonu nasıl olmalıdır. Öncelikle evinizin genel olarak nasıl bir tarza sahip olduğunu belirleyin modern bir ev mi yoksa klasik tasarıma sahip bir eviniz mi var? Bu adımı geçtikten sonra mutfağınızın ölçüleri doğrultusunda küçük ve büyük eşyalarınızı boyutlarını belirleyerek seçmelisiniz. Mutfağınızın boyutuna göre sadece eşyalarınızı değil renk seçimine de dikkat etmelisiniz. Küçük mutfaklarda açık tondaki renkleri tercih etmelisiniz. Büyük mutfaklarda ise kendi zevkinize göre renk seçimi yapabilirsiniz.

Modern Mutfak Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Modern bir mutfak dekorasyonu için duvar rengi ya da duvar kağıtları, mutfak masası rengi gibi mutfakta bulunan diğer eşyalar kişisel zevklerinize göre belirlediğiniz ürünler mutfakta yer alır. Artık modern mutfak dekorasyonları daha basit ve pratikleşmiş durumda. Zaten genel olarak yeni evler de hazır mutfaklar evimizin içinde bizi karşılıyorlar . Yeni ve modern bir eve taşınıyorsanız ozaman zaten mutfak seçimi için modern bir mutfak seçmenize gerek kalmayacak. Ama eğer şuan bulunduğunuz evinizdeki mutfağı modernleştirmek istiyorsanız birkaç küçük ayrıntıyı değiştirmeni yeterli olacaktır.

Modern mutfaklar şık ankastre setleri modelleri ile oluşturulur. Renk tercihi ise daha mat ve pastel tonlardaki renkler olmalıdır. Mutfak tasarımlarında ise metal tonları, gri renkler, ve siyah tonları vb. metalik tondaki renklerdeki mutfak tasarımları dikkat çekicidir.

Modern mutfak tasarımınızı şık ve modern bir metal masa ile tamamlayabilirsiniz. Modern bir mutfak için aynı zamanda lamba seçimi de çok önemlidir. Örneğin dolapların rengi doğrultusunda bir avize seçerek mutfağınızın rengini ön plana çıkarabilirsiniz. Duvar renginizi ise mutfak dolapları rengi ve mutfağınızın boyutlarına göre belirleyebilirsiniz. Küçük bir mutfağa sahipseniz ozaman daha açık tonlardaki renkleri seçerek mutfağınızın boğuk olmasını engelleyebilir ve daha açık ve ferah bir mekan oluşturursunuz.


Büyük Mutfağa sahip olanlar nasıl dekorasyon yapmalılar?
Büyük mutfak dekorasyonu yapmak küçük mutfak dekorasyonu yapmaktan daha kolaydır. Büyük bir mutfağa sahipseniz ozaman istediğiniz şekilde ve renkte dekore edebilirsiniz. Mutfağınızda çok fazla eşya bulundurarak boğucu ve itici bir görüntü oluşmaması için daha çok tezgah ve dolaplar ile mutfağınızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Mutfağınızda metal malzemelere yer verilmişse ozaman avize seçiminde de bu yönde tercihler yapabilirsiniz. Tablolar kullanarakta mutfağınızın duvarını veya tezgah köşelerinde dekoratif bir hava oluşturabilirsiniz. Ayrıca mutfağınızın tezgahında fazla eşya bulundurmayın gerekiyorsa fazladan dolap yaptırın ve oraya yerleştirin aksi halde hem fazla kalabalık olduğu zaman kötü bir görünüm oluşacak ve sizin hareket kabiliyetinizi azaltacaktır.

Küçük Mutfağa sahip olanlar nasıl dekorasyon yapmalılar?
Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri daha az seçeneği var ama elimizdeki imkanlar doğrultusunda küçük boyuttaki mutfaklara da şık ve güzel bir görünüm verilebilir. İlk yapmanız gereken şey ise fazla eşyalardan kurtulmak bu şekilde az eşya ile daha ferah bir ortam oluşturmuş olursunuz. Duvar rengi veya duvar kağıtları olsun farketmez genel anlamda mutfağınızda daha açık renkli tonlarda tercihler yapmalısınız bu şekilde mutfağınız geniş bir görünüme sahip olacaktır.


 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Cansu.35

Dikenin çiçeği var diye sevinelim
Platin Üye
31 Tem 2019
386
124,605
93
Izmir

İtibar Puanı:

Modern Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Lezzetli yemeklerin çıkış noktası, evde en çok zaman geçirdiğiniz alanlardan biri… Evet, mutfaklardan bahsediyoruz. Mutfağınızda keyifli zaman geçirmeniz için, evin diğer alanlarında da olduğu gibi, uyguladığınız dekorasyonun sizi yansıtması şart. Eğer mutfağınızı yeni dekorasyon stili ile buluşturmayı planlıyorsanız, şıklık ve konfor sizin için önemliyse modern mutfak tasarımları sizi yansıtabilir.

Modern dekorasyon oldukça geniş, hemen hemen her zevke uygun bir yelpazeye sahip. Bu nedenle modern mutfak dekorasyonunu uygulamak istiyorsanız öncelikle koleksiyonları inceleyip sizin için en kullanışlı olacak ve zevkinize uygun dekorasyon koleksiyonuna karar vermelisiniz. Şimdi, modern mutfak dekorasyonu nasıl yapılır koleksiyonlar doğrultusunda anlatalım.

1. Endüstriyel

 • Fabrika ve depo gibi alanların yaşam alanlarına çevrilmesiyle oluşturulan Endüstriyel’i uygularken yardım alacağınız renkler de bunu yansıtacak nitelikte olmalı. Kahverengi, siyah, bordo, gri gibi renklerin yanı sıra bordoya kaçan tuğla rengine de dekorasyonda yer verebilirsiniz.
 • Endüstriyel’de seçeceğiniz modern mutfak dolaplarının mat ahşap olması ve kahverengi, siyah maskülen tercihlere sahip olması oldukça önemli. Dolap kulplarında da yine mat tercihler yapabilirsiniz.
 • Bu dekorasyon stilinde taş duvarlar ön planda! Mutfağınızın birkaç duvarını taş desenli duvar kâğıtları ile kaplayabilir, seramik uygulamak istediğiniz noktalarda ise eskitilmiş görünümlü, tek renk seçeneklere yer verebilirsiniz.
 • Mutfak aydınlatma ürünlerinde tercih edilen seçeneklerin genellikle sıradan olduğunu itiraf etmek gerek. Ama Endüstriyel tarz mutfaklarda bu durum yerini şık alternatiflere bırakıyor. Siyah metal, kafes görünümlü ya da geometrik şekillere sahip olan aydınlatma ürünleri alanın en dikkat çekici unsurlarından biri olabilir.
 • Detaylar, geneli yaratır. Bu nedenle seçeceğiniz modern mutfak bataryası da oldukça önemli. Siyah mat bataryalar sayesinde bu dekorasyon stilini hakkını vererek uygulayabilir ve aynı zamanda dikkat çekici bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Modern mutfak aksesuarlarında ise metal ve ahşabı buluşturmak moda. Diğer bir deyişle mutfağınızda yer vereceğiniz yardımcı ürünlerde hem siyah metal hem de ahşap ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Zemin dekorasyonunda parke görünümlü seramikleri tercih edebilir, renk geçişli ya da geometrik desenli kilimler ile alanın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

2. Doğal Yaşam

 • Mutfağınızdayken kendinizi doğanın göbeğinde gibi hissedeceğiniz bu dekorasyon stilinde kullanılan renkler de doğayı yansıtacak doğrultuda. Kahverengi, yeşil tonları, beyaz ve bej gibi renklerin yanı sıra doğal desenli ürünleri de tercih edebilirsiniz.
 • Modern mutfak modellerini incelerken fark etmişsinizdir; kahverengi tonlarındaki ahşap ürünlerin yanı sıra beyaz mutfak dolapları da sık sık kullanılıyor. Yani kahverengi tonlarındaki damarlı ahşapların dışında dilerseniz tercihinizi parlak beyaz mutfak dolaplarından yana da yapabilirsiniz. Üstelik mutfak dolaplarında açık renkleri seçmenin küçük mutfak dekorasyonu konusunda da size yardımcı olacağını belirtmeden geçmeyelim.
 • Duvar dekorasyonunda doğadan yararlanmak #güzelfikir! Tek renk ya da çiçek desenli seramiklerin yanı sıra bitki desenli duvar kâğıtlarına da mutfağınızda yer verebilirsiniz. Hatta dilerseniz mutfağınıza bu yılın trendlerinden olan rafları monte edip üzerlerine mutfakta yetiştirebileceğiniz canlı bitkilerinizi yerleştirebilirsiniz.
 • Aydınlatma ürünlerinde halat ve rattan ürünler, doğal etkiyi mutfağınızda daha güçlü kılabilir.
 • Keskin çizgilere sahip modern tasarımlı eviye bataryaları sade ve şık bir etki yaratabilir.
 • İster küçük dokunuşlarla mutfak dekorasyonu yapın ister mutfağınızı baştan aşağı yenileyin; mutfak aksesuarları alanı tamamlayan ve mutfak hayatınızı kolaylaştıran ürünler. Ahşap detaylara sahip ürünlere mutfağınızda yer vermek ise olmazsa olmaz! Masif ve metal birleşiminin 2019 ev dekorasyon trendleri arasında yer aldığını hatırlatarak, bazı aksesuarlarda da siyah metal detayları tercih edebileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.
 • Zemin dekorasyonunda ise bej tonlarındaki parkeleri tercih edebilir ve zemini hasır kilimler ya da bambu halılar ile tamamlayabilirsiniz.

3. Minimal

 • Mutfağınızda yer verdiğiniz az eşya ile görenlerin unutamayacağı bir mutfak yaratmanız mümkün! Siyah, beyaz, gri ve bej gibi renklerle oluşturulan bu modern tasarımın size kullanışlı bir alan sunacağından şüpheniz olmasın.
 • Minimalist’i uygularken tercih ettiğiniz mutfak dolabı modeliniz oldukça sade bir tasarıma sahip olmalı. Dilerseniz Minimalist renk paletine uygun olan bir alt modül alabilir ve üst modül olarak 2019 mutfak trendleri arasında yer alan raflara yer verebilirsiniz.
 • Geometrik desenlere sahip olan ya da tek renk seramikler bu dekorasyon stilini uygularken ilk tercihleriniz olabilir. Bunun yanı sıra siyah-beyaz gibi zıt renkleri buluşturan şerit desenli duvar kâğıtlarını da tercih edebilirsiniz.
 • Aydınlatma ürünlerinde keskin geometrik desenli ürünler oldukça dikkat çekici. Sade tasarımlı bu ürünlerde siyah metalin yanı sıra roze metal, gümüş rengi son yılların trend renklerinden de yararlanabilirsiniz.
 • Eviye ve batarya seçiminizi de seçtiğiniz aydınlatma ürününün rengi doğrultusunda yapmak alanda bütünsel bir etki yakalama konusunda size yardımcı olabilir.
 • Mutfak aksesuarlarında da minimal etkisi olan ürünleri seçmelisiniz. Oldukça sade tasarımlı bu ürünlerde de metal yansımalar tercih edebilirsiniz.
 • Zemin dekorasyonunda parkelere ya da geometrik tasarımlı seramiklere yer verebilirsiniz. Eğer zemin sade bir tasarıma sahipse geometrik desenli ya da renk geçişli modern mutfak halıları, eğer zemin hareketli ise de tek renk mutfak halılarını seçmenizde fayda var.

4. Sade Tutkusu

 • Hem yalın hem de asil bir görünüm sunan Sade Tutkusu zarafetini; gri, beyaz, ekru, kahverengi, koyu gül rengi gibi renklerden alıyor. Bu dekorasyon stilinin kullanılan renklerden dolayı, alanı dar olan mutfakları daha geniş gösterebildiğini de belirtmeden geçmeyelim.
 • Adı üzerinde: Sade Tutkusu! Bu dekorasyon stilinde mutfak dolabı tercihinizi oldukça yalın tasarımlara sahip olan ürünlerden yana yapmalısınız. Dilerseniz mutfak dolabı kulplarını, dolap rengi ile kontrast oluşturacak bir renkte seçerek alanda minik dokunuşlarla etkili düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Sade Tutkusu’nu uygularken duvar dekorasyonunda da renk paletinden yardım almalı ve bu stile uyum sağlamayacak bir rengi tercih etmemelisiniz. Alanı daha dikkat çekici kılmak için ise duvarlarda koyu gül rengi gibi seramikleri tercih edebilir ya da beyaz duvarlarınıza şerit şeklinde gri desenli seramikleri uygulayabilirsiniz.
 • Tercih edebileceğiniz aydınlatma ürünlerin yuvarlak formlu ve tek renkli olması, Sade Tutkusu’nu daha verimli bir şekilde uygulamanıza katkı sağlayabilir.
 • Eviye bataryası seçerken de hem sade hem de sıra dışı olan alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin krom eviye bataryası yerine, siyah ya da beyaz renkte ürünler tercih edebilirsiniz.
 • Zemin dekorasyonunda, koleksiyonun renk paletine uygun tek renk seramikler tercih edebilir ve renk geçişli halılarla hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz.
5. Parlayan Şıklık

 • Modern çizgileri ve klasik dekorasyonda bolca yer alan parıltılı objeleri mutfağınızda buluşturmak, diğer bir deyişle klasik ve modern tasarımı harmanlamak istiyorsanız Parlayan Şıklık tam size göre! Gri, mor, mavi, siyah, kahverengi ve gümüş, roze altın rengi gibi metal ürünleri buluşturan bu koleksiyon, dikkat çekici bir etkiye sahip.
 • Kahverengi, açık gri… Bu renkler zaten mutfak dolaplarında sıkça tercih edilen renkler. Fakat söz konusu Parlayan Şıklık ise alana biraz hareket katmakta fayda var. Parlak metal mobilya kulpları ise bu konuda en büyük yardımcılarınız.
 • Duvar dekorasyonunda da parlak etkiler elbette önemli fakat parlaklığın dozunu iyi ayarlamakta fayda var. En ideal çözüm ise tezgâh ile üst modül arasına tek renk parlak seramikler uygulamak ve mutfağınızın diğer duvarlarında ise mat duvar boyası tercih etmek.
 • Aydınlatma ürünleri, parıltılı etki oluşturabileceğiniz şık alternatiflere sahip. Mutfakta yer vereceğiniz aydınlatma ürünlerinde gümüş, altın, roze altın, pirinç gibi renklerden yararlanabilirsiniz.
 • Eviye bataryalarında da tercihinizi parlak ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Örneğin aydınlatma ürününde gümüş rengi bir ürün seçtiyseniz mutfak bataryanızda da bu rengi tercih etmek #güzelfikir!
 • Mutfak aksesuarlarında Parlayan Şıklık’a uygun seçenekler bulma konusunda hiç zorlanmayacaksınız! İster metal ister yer yer yaldızlı ürünlere yer vererek bu dekorasyonu uygulayabilirsiniz.
 • Zeminlerde açık renk, büyük boyutlu ve ahşap görünümlü seramiklerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca geometrik desenli, renk geçişli ürünler de zemin dekorasyonunu tamamlamanızı sağlayabilir.

6. Hayatın Renkleri

 • Canlı renklerden vazgeçemiyorsanız Hayatın Renkleri tam size göre! Mavi, sarı ve yeşil gibi dikkat çekici renkler ile kahverengi, beyaz gibi dengeleyici renklerin buluşması mutfağınızı sıra dışı kılabilir.
 • Kırmızı, mürdüm eriği rengi… Dilerseniz dikkat çekici renklere sahip mutfak dolaplarını tercih edebilir dilerseniz de bej, açık gri gibi renkleri seçebilirsiniz.
 • Bu senenin trendi çini desenleri ve Hayatın Renkleri bu trendi uygulamak için mükemmel bir stil. Mavi çini desenli seramiklere duvarınızda yer verebilir ve beyaz, bej, soft sarı gibi dengeleyici bir renk ile seramik uygulamadığınız duvarlarınızı boyayabilirsiniz.
 • Rengârenk aydınlatma ürünleri ile alana renk katmak #güzelfikir!
 • Mutfak bataryalarında da kırmızı, beyaz hatta siyah gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.
 • Mutfak aksesuarlarında da seçiminiz canlı renklerden yana olmalı, dilerseniz renk geçişli saklama kaplarını kullanabilirsiniz.
 • Zeminlerde parke desenli seramiklere yer verip samimi bir atmosfer yaratabilir ve motifli kilimler ile zemin dekorasyonunu şık bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

7. Karnaval Zamanı

 • Karnaval Zamanı’nın Hayatın Renkleri’nden daha renkli bir stil olduğunu söyleyebiliriz. Yeşil, mavi, pembe, bordo, turuncu, kırmızı, mor gibi renkler sayesinde oluşturabileceğiniz bu koleksiyonda önemli olan renklerden dengeli bir şekilde yararlanmak.
 • Tercih edeceğiniz mutfak dolapları ne kadar renkli olursa o kadar iyi! Hatta dolaplarınızı çift renk ile bile oluşturabilirsiniz. Dilerseniz üst modül yerine, trend olan raflara yer verebilirsiniz.
 • Duvar dekorasyonunda olabildiğince renkli olmak lazım; ne de olsa Karnaval Zamanı! Dilerseniz mutfak tezgâhı ve üst dolap arasına sade ve tek renkli seramikler ile kaplayabilir ve diğer duvarlarda renkli duvar kâğıtları ya da boyalardan yararlanabilirsiniz.
 • Halat detaylı, rustik izler taşıyan renkli aydınlatma ürünleri bu stili uygulamanız konusunda size oldukça yardımcı olacak seçenekler.
 • Eviye bataryalarında kırmızı ürünleri tercih etmek alanı daha canlı kılacak bir küçük dokunuş.
 • Alanın geneli çok renkli olacağı için, zeminlerde parke görünümlü seramikleri tercih edebilir ve canlı renklere sahip motiflerde zemin dekorasyonuna şık bir imza atabilirsiniz.
8. Tropikal Kaçış

 • Tropikal coğrafyanın enerjisini yansıtan Tropikal Kaçış’ı uygulamak için yeşil, mavi, mor, sarı, turuncu gibi renklerden yardım alabilirsiniz.
 • Mutfak dolaplarında kahverengi ya da beyaz gibi alternatifleri değerlendirip aksesuarlarda renkli ürünleri seçerek dengeli bir alan oluşturabilirsiniz.
 • Bitki desenli seramikler oldukça popüler modern mutfak fayansları arasında ve Tropikal Kaçış bu trendi uygulamak için mükemmel bir fırsat! Ayrıca bir duvarınızı ahşap görünümlü seramiklerle kaplayarak alanın tropikal etkisini de artırabilirsiniz.
 • Mutfak, ev kazalarının en çok gerçekleştiği alanlardan biri. Bu nedenle tavan aydınlatmasının yanı sıra spot, aplik gibi yardımcı aydınlatma ürünlerine de mutfağınızda yer vermeniz sağlıklı olacaktır. Aydınlatma ürünlerinde renkli camlara sahip seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
 • Mutfak aksesuarlarında ahşap ya da renkli camlı ya da bitki, çiçek desenli ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Eviye bataryalarında renkli alternatifleri seçmek ya da tercihinizi krom ürünlerden yana kullanmak ise tamamen size kalmış! İki alternatif de evinizde çok hoş duracaktır!
 • Tropikal iklim eşittir doğa. Bu nedenle yerde ahşap görünümlü seramikleri uygulamak #güzelfikir! Zemini doğa temalı kilimlerle tamamlayabileceğinizi de belirtelim.

@Koçtaş & Koçtaş

Evimi dekore ederken çok işime yaramıştı bende sizinle paylaşmak istedim. :D Ayrıca koçtaş'ta çok güzel dekorasyon ürünleri var haberiniz olsun :D
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

 • Kimy Clothing | Two Piece Sets | Dresses | Knitwear | Women Jaked Jackeds
 • Üst