Mutfak Dolabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler | Sayfa 4 | Forum Mobilya Takımları

Sorun Cevaplayalım

Mobilya hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Yaşanan Mobilya sorunlarının kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Sorularınızı Cevaplamaya Hazırız.

Bey Azura
Karaca Çay Sever
Oyuncu Koltuğu

Buharlı Koltuk Yıkama

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
11 May 2020
1
166
28

İtibar Puanı:

Mutfak Dolabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerenkenler

Mutfaklar evimizin en çok sevdiğimiz yerlerinden birisidir. Kimimiz yemek yemeyi çok sever,kimimiz yemek yapmayı. Ancak her ne olursa olsun yemek yemek kesinlikle mutluluk verici birşey. Bu kadar mutluluk veren bir bölümün doğru şekilde doğru malzemelerden tasarlanmış olması da; uzun ömürlü olması, göze ve ruha hitap etmesi de açısından oldukça önemlidir. Mutfağımızın ana unsuru olan dolaplar ise bu konuda baş aktördür. Şimdi mutfak dolaplarımızı seçerken nelere dikkat edeceğimizi hep birlikte inceleyelim.

Mutfak dolabı yaptırmaya karar verdiğimiz zaman ilk düşünmemiz gereken şey tezgahımızın ve dolaplarımızın hangi malzemeden yapılmış olacağıdır. Dolapların kapak ve gövde kısımlarında farklı malzemeler kullanılabilir ancak genel anlamda ana madde seçmek gerekir. Mutfak dolaplarımız kayın ve ceviz gibi masif malzemelerden elde edilebileceği gibi, sunta ve mdf malzemelerinden de üretilebilir.En kaliteli ve uzun ömürlü malzemeye öncelik verecek olursak burada seçimimiz masif’ten yana olmalıdır. Ancak bu malzeme maliyet açısında da en yüksek fiyatlara sahip olabilmektedir. Masif malzemeden sonra dolaplarda kullanılabilecek en kaliteli malzeme ise MDF’dir. Bu nedenle çoğu kişi mutfak dolaplarında MdfLam kullanmaktadır. Böylece ilk etapta malzeme seçimi yapılmalıdır.
Eğer özel bir mutfak dolabı seçmek istemiyorsanız yada mutfak dolaplarının yapımını beklemek istemiyorsanız, kataloglardan seçim yaparak süreci hızlandırabilirsiniz. Mutfak dolabı seçerken ucuza kaçmak yerine bütçenize en uygun olanı seçmelisiniz. Mutfak dolabı yaptırırken dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi, mutfakta kullanacağınız elektronik eşyaların seçimidir. Çamaşır makinesi,buzdolabı, tv yada fırın gibi herşeyin bir listesini yapmalı ve bunların mutfağın neresinde nasıl duracağına karar vermelisiniz. Kullanacağınız elektronik eşyaların mutfak dolaplarına gömülü olması ise hem tasarım konusunda hemde güvenlik açısından önemlidir. Aynı zamanda dolap kapaklarının da hangi yöne açılacağına iyi karar vermeniz gerekiyor.

Tüm bu işlemlerin ardından bir diğer dikkat edilecek nokta ise dolap ve çekmecelerin kapanış hızlarının ayarlanmasıdır. Dolabın ömrünü iki katına çıkartan özelliklerden birisi olan frenleme menteşeleri önemli bir unsurdur. Dolaplarınız veya çekmeceleriniz hızla açılıp kapanırken bu sistemler devreye girer ve frenleme yaparak şiddeti azaltır. Dolapların görünüşünde baş aktör olan dolap kapakları da mümkünse mebran yada pvc kapak türünde seçilmelidir. Mebran kapaklar daha dayanıklı ve kullanışlı olduğundan biraz daha pahalı olmakla beraber, dolapları üretecek kişilerin bu üretimi bizzat kendi firmaları için yaptıklarına, başka markalar altında çalışmadıklarına dikkat edin.

Mutfağınızın nasıl olacağı hakkında kafanızda yarattığınız projeyi mutlaka kağıda geçirmeli, veya bilgisayar ortamında kalıcı kılmalısınız. Dolap konusunda gerekli kararları verdikten sonra yapılması gereken ilk şeylerden birisi de mutfakta bulunan elektrik ve su tesisatının projeye göre yenilenmesi ve değiştirilmesidir. Bu önemli bir işlemdir. Dolaplar yapılmadan önce tesisata dair hiçbir soru işareti bırakılmamalı, projeye uygun şekilde yeni düzenlemeler yapılmalıdır. Burada ki püf nokta ise, dolaplarımızı yaptıracağımız firmanın, birlikte çalıştıkları elektrik ve su tesisatçılarını devreye sokmanızdır. Kısacası, dolapları yaptıracağınız firmayla tesisatlar dahil bir anlaşma yaparsanız, hem ekstra maliyetten kurtulur hemde usta aramak zorunda kalmazsınız. Bunun yanı sıra maliyette ciddi derecede tasarruf sağlanmış olabilir.
😍 😍 😍
 

Benzer konular

Üst