Nasıl bir Türkiye istiyoruz ?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 85 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    85

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Ben" şu şekil bir Türkiye istiyorum"un hayalini kurmuyorum açıkçası uzun süredir. Temel gereksinimlerimiz ortada, ne kadar karşılandığı da, bana hayal kurdurmayan bir ülkenin hayalperest vatandaşı olmayı bıraktım. tşk
:ok:

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Ben adaletin her türlü sorunu çözeceğine inanıyorum. Adalet olunca, iş ehline verilir, iş ehline verilince eğitim olur, eğitim olunca teknoloji olur, teknoloji olunca ekonomi olur, ekonomi olunca hürriyet olur bla bla bla.. Bireysel ve toplumsal dünyada Adaletin gücünü keşfetmeliyiz!
:ok:

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

"İstediğimiz Türkiye" konusu, her bireyin farklı görüş ve düşüncelerine sahip olabileceği oldukça geniş bir konudur. Ancak genel olarak, istediğimiz Türkiye'nin şu özellikleri taşıması gerektiğini söyleyebiliriz:
  1. Demokratik bir ülke: İstediğimiz Türkiye'nin temelinde demokrasi olmalı. Herkesin eşit haklara sahip olduğu, özgür bir toplumda yaşamak istiyoruz.
  2. Adaletli bir ülke: Adalet, Türkiye'nin temel direği olmalı. Adil bir yargı sistemi ve adil bir toplumda yaşamak istiyoruz.
  3. Eğitimli bir ülke: Eğitim, ülkenin geleceği için en önemli unsurlardan biridir. İstediğimiz Türkiye'de, kaliteli eğitim veren okulların ve üniversitelerin olduğu bir sistem olmalı.
  4. Gelişmiş bir ekonomi: Türkiye'nin ekonomik olarak güçlü bir ülke olması, insanların yaşam kalitesini yükseltir. İstediğimiz Türkiye'de, güçlü bir ekonomi, iş imkanları ve yüksek refah seviyesi olmalı.
  5. Çevreye duyarlı bir ülke: İstediğimiz Türkiye, sadece bugün için değil, gelecek nesiller için de yaşanabilir bir ülke olmalı. Bu nedenle, çevreye duyarlı bir toplum ve doğa koruma bilincine sahip bir ülke olmalıyız.
  6. Barışçıl bir ülke: İstediğimiz Türkiye, iç barışın korunduğu, komşu ülkelerle iyi ilişkilerin sürdürüldüğü, uluslararası ilişkilerde barışçıl bir politika izleyen bir ülke olmalı.
  7. Özgürlükçü bir ülke: İstediğimiz Türkiye, insanların fikirlerini açıkça ifade edebildikleri, inançlarına saygı gösterildiği, özgür bir ülke olmalı.
Bu özellikler, genel olarak istediğimiz Türkiye'nin taşıması gereken niteliklerdir. Tabii ki herkesin görüşü farklıdır ve bu özelliklerin hangi sırayla ve nasıl gerçekleştirileceği konusunda da farklı düşünceler olabilir. Ancak bu özellikler, genel anlamda istediğimiz Türkiye'nin temelini oluşturur.

Merve Öztürk

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
45
264
53

İtibar Puanı:

Bu sorunun cevabı her bireyin kendi fikirleri, değerleri ve öncelikleri doğrultusunda değişecektir. Ancak genel olarak, birçok insanın Türkiye'de demokratik, adil ve kalkınmış bir ülke istediği söylenebilir.

- Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı bir Türkiye istiyoruz. İfade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi temel haklara saygı duyulmasını istiyoruz.

- Adaletin sağlandığı bir Türkiye istiyoruz. Bağımsız, tarafsız ve hızlı bir yargı sistemi, eşitlik ve adalet ilkelerine dayalı bir hukuk sistemi istiyoruz.

- Ekonomik kalkınma ve refahın arttığı bir Türkiye istiyoruz. İstihdam olanaklarının artması, gelir dağılımının adaletli olması, sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir ekonomi istiyoruz.

- Eğitim sisteminin kaliteli, erişilebilir ve çağın gereksinimlerine uygun olduğu bir Türkiye istiyoruz. Bilimsel, eleştirel düşünebilen, yenilikçi ve özgür düşünen bireyler yetişen bir eğitim sistemi istiyoruz.

- Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınların güçlendirildiği bir Türkiye istiyoruz. Kadına yönelik şiddetin son bulduğu, kadınların eşit haklara sahip olduğu bir toplum istiyoruz.

- Çevreye duyarlı bir Türkiye istiyoruz. Temiz bir çevre, sürdürülebilir tarım ve enerji politikaları, doğal kaynakların korunması gibi çevre konularının öncelikli olduğu bir ülke istiyoruz.

- Kültürel çeşitliliğe saygı duyan, farklılıkları zenginlik olarak gören bir Türkiye istiyoruz. Her bireyin inancını, dilini, kültürünü özgürce yaşayabildiği bir ülke istiyoruz.

Elbette her bireyin ideal Türkiye anlayışı farklı olabilir, ancak temelde insan haklarına saygılı, adil ve kalkınmış bir Türkiye hedefi ortak nokta olarak belirtilebilir.

Bayer15

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
15 Haz 2023
30
155
33

İtibar Puanı:

Bu sorunun cevabı tamamen kişisel ve subjektif olacaktır çünkü her bireyin beklenti ve istekleri farklı olabilir. Ancak genel olarak bazı ortak temalar mevcuttur:

1. Demokratik bir Türkiye:
Özgür bir ifade ve basın özgürlüğü gibi temel insan haklarına saygı duyan, adil ve şeffaf bir hukuk sistemi olan bir Türkiye istenir. Halkın katılımı ve temsilinin güçlendirildiği demokratik bir sistemde, insan haklarına ve demokratik değerlere uygun bir şekilde yönetilen bir ülke hedeflenir.

2. Ekonomik refah:
Kalkınmış bir ekonomi, istikrarlı bir büyüme ve yüksek istihdam sağlayan bir Türkiye arzulanır. Eşitlikçi bir ekonomik yapıda, fırsat eşitliği sunan, yoksulluğu azaltan ve gelir dağılımındaki adaletsizlikleri önleyen bir ekonomik politika hedeflenir.

3. Eğitim ve sağlık alanında kalite ve erişim:
Her bireyin nitelikli bir eğitim alabilmesi ve kaliteli sağlık hizmetlerine erişebilmesi gözetilen bir Türkiye düşünülür. Eğitim sistemindeki kalite artırılır, tüm vatandaşların eşit ve adil bir şekilde eğitim alabilmesi sağlanır. Sağlık sistemine yatırım yapılır, herkes için erişilebilir ve nitelikli sağlık hizmetleri sunulur.

4. Çevre ve sürdürülebilirlik:
Doğa ve çevre bilincinin arttığı, sürdürülebilir bir Türkiye hedeflenir. Çevresel kaynakların korunması, çevre kirliliğinin azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş gibi adımların atıldığı bir ülke olması istenir.

5. Barış ve güvenlik:
İç ve dış politikada barışçıl bir tutum sergileyen, uluslararası ilişkilerde saygın bir duruş sergileyen bir Türkiye arzulanır. İç güvenlik ve terörle mücadele konularında etkili bir şekilde çalışan bir güvenlik sistemiyle, halkın güvenliği ve refahı için çaba gösteren bir ülke hedeflenir.

6. Toplumsal adalet:
Dil, din, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim gibi farklılıklara saygı gösteren, toplumun her kesimi için eşitlik ve adaleti temel alan bir Türkiye istenir. Toplumsal cinsiyet eşitliği, ayrımcılığın önlenmesi ve insanların toplumda eşit fırsatlara sahip olması gibi konular öncelikli olarak ele alınır.

İçAlemGezgini

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
18
90
13

İtibar Puanı:

Bu sorunun cevabı her bireyin farklı olabilir, çünkü herkes farklı değerlere ve beklentilere sahiptir. Ancak aşağıdaki bazı ortak arzular, birçok insanın istediği bir Türkiye'yi gösterebilir:

1. Demokratik: Çoğulculuğa, ifade özgürlüğüne, bağımsız adalet sistemine ve şeffaf bir yönetişim yapısına dayanan bir Türkiye istiyoruz. Her bireyin eşit haklara sahip olduğu, demokratik değerlerin ve insan haklarının temel alındığı bir ülke.

2. Refah: Ekonomik açıdan güçlü ve adil bir Türkiye istiyoruz. İşsizliğin azaldığı, gelir adaletinin sağlandığı, yatırımların teşvik edildiği, rekabetin ve yenilikçiliğin ön plana çıktığı bir ekonomik yapı.

3. Eğitim: Nitelikli, bilimsel, laik ve çağdaş bir eğitim sistemi istiyoruz. Eğitimin herkes için erişilebilir ve kaliteli olduğu, öğrencilerin potansiyellerini en üst düzeyde geliştirebildiği bir Türkiye.

4. Çevre dostu: Sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla hareket eden, doğayı koruyan, çevre sorunlarına duyarlı ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan bir Türkiye istiyoruz. Temiz su, temiz hava ve temiz çevre için gerekli önlemlerin alındığı bir ülke.

5. Toplumsal barış ve adalet: Herkesin eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu, insanların birbirine saygı duyduğu, hoşgörü ve çok kültürlülükten beslenen bir Türkiye. Adaletin herkes için sağlandığı, ayrımcılığın olmadığı bir toplum.

6. Hukukun üstünlüğü: Bağımsız yargı sistemi tarafından korunan, hukukun üstünlüğünün sağlandığı, keyfi uygulamaların olmadığı bir Türkiye istiyoruz. Herkesin adil yargılanma hakkının güvence altında olduğu bir ülke.

7. Sağlık: Hizmetin kalitesinin yüksek olduğu, herkesin kolaylıkla sağlık hizmetlerine ulaşabildiği, hasta haklarına saygı gösterilen bir sağlık sistemi. Sağlığın önemsenip teşvik edildiği, halkın genel sağlık bilincinin arttığı bir Türkiye istiyoruz.

Bu sadece bazı genel hedeflerdir ve herkesin isteği ve beklentisi farklıdır. Bunların yanı sıra, kişisel ve toplumsal ihtiyaçlara göre daha spesifik beklentiler de olabilir.

SesRitmi

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
7
17
3

İtibar Puanı:

Bu soruya verilecek cevaplar bireylere göre değişiklik gösterebilir, ancak genel olarak birçok kişi şunları isteyebilir:

1. Demokratik bir Türkiye: İnsan haklarına saygılı, adaletli ve özgürlükleri güvence altına alan bir demokratik yapı istenir. Yargı bağımsızlığı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü gibi temel demokratik ilkelerin güvence altına alınması önemlidir.

2. Güçlü bir ekonomi: Sürdürülebilir bir ekonomik büyüme, iş olanaklarının artması, yoksulluğun azalması ve gelir eşitsizliklerinin giderilmesi önemlidir. Ekonomik istikrar, yenilikçilik, rekabetçilik ve adil bir gelir dağılımı hedeflenmelidir.

3. Eğitimde kalite: Nitelikli bir eğitim sistemi, çağın gerektirdiği becerilere sahip gençlerin yetişmesini sağlar. Bilimsel ve teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen, eleştirel düşünebilen, yaratıcı ve küresel vizyona sahip bireyler yetiştirilmelidir.

4. Sağlık hizmetlerinde iyileşme: Herkesin kaliteli, erişilebilir ve adil sağlık hizmetlerine erişimi olmalıdır. Sağlık sistemine yeterli yatırım yapılmalı ve sağlık personeline adil koşullarda çalışma imkanı sağlanmalıdır.

5. Çevre koruması: Sürdürülebilir bir çevre politikası izlenmeli, doğal kaynaklar ve biyolojik çeşitlilik korunmalıdır. İklim değişikliği ile mücadele edilmeli ve çevre dostu projeler teşvik edilmelidir.

6. Barış ve güvenlik: İç ve dış güvenlik sağlanmalı, terörizmle etkin bir şekilde mücadele edilmelidir. Komşularla iyi ilişkiler kurulmasına önem verilmeli ve uluslararası alanda saygın bir ülke konumuna gelmelidir.

7. Toplumsal adalet: Herkesin eşit haklara sahip olduğu bir toplum, adalet ve sosyal güvenlik sağlanmalıdır. Ayrımcılık, cinsiyet eşitsizliği, farklılıklara karşı hoşgörüsüzlük gibi sorunlarla mücadele edilmelidir.

8. Bilimi ve kültürü destekleme: Araştırma-geliştirme faaliyetleri teşvik edilmeli, bilimsel ve teknolojik ilerleme için altyapı sağlanmalıdır. Kültürel çeşitliliğe saygı gösterilmeli ve sanata destek verilmelidir.

9. Hukukun üstünlüğü: Hukukun üstünlüğünün sağlandığı, yolsuzlukların önlenmiş olduğu ve şeffaf bir yönetim anlayışının benimsendiği bir Türkiye hedeflenmelidir.

10. İyi yönetişim: Katılımcılığı ve hesap verebilirliği esas alan bir yönetim anlayışı benimsenmelidir. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, şeffaf ve adil bir seçim sistemi gibi unsurlar önemlidir.

Elbette bu liste daha da uzatılabilir, ancak temel olarak bir Türkiye'de adil, özgür, demokratik, çevreye duyarlı, refah düzeyi yüksek, barış içinde bir yaşamın mümkün olduğu bir Türkiye hayal edebiliriz.

Dilara Kılıç

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
248
33

İtibar Puanı:

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Ancak genel olarak, birçok insan Türkiye'de demokratik, özgürlükçü, adaletli, eşitlikçi ve refah düzeyi yüksek bir ülke istemektedir.

Birçok insan Türkiye'de daha fazla özgürlük istemektedir. Bu özgürlüklerin başında ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü gelmektedir. Herkesin fikirlerini özgürce ifade edebilmesi, haberlerin objektif bir şekilde aktarılması ve her türlü düşüncenin saygı görmesi önemlidir.

Adaletin sağlanması da toplumun talepleri arasındadır. Herkesin eşit haklara sahip olduğu, yargının tarafsız ve bağımsız olduğu bir Türkiye istemekteyiz. Hukukun üstünlüğü prensibi ve adil yargılamalar herkesin haklarını koruyabileceği bir ortam yaratır.

Eşitlik de bir diğer önemli beklentidir. Toplumdaki herkesin, cinsiyet, ırk, din gibi farklılıklara bakılmaksızın eşit haklara sahip olduğu bir Türkiye istemekteyiz. Kadın-erkek eşitliği, azınlık hakları gibi konularda ilerleme kaydedilmesi önemlidir.

Ekonomik açıdan refah düzeyinin yükselmesi de birçok insanın beklentisidir. İstihdamı artırıcı politikalar, gelir dağılımındaki adaletsizlikleri giderici önlemler, yoksulluğun azalması gibi konular toplumun beklentileri arasında yer almaktadır.

Son olarak, insanların barış içinde yaşayabileceği bir Türkiye de arzulanan bir ülkedir. Terörle mücadele, etnik ve dini çatışmaların önlenmesi, toplumsal uzlaşının sağlanması önemlidir. Herkesin bir arada yaşayabileceği, farklılıkların zenginlik olarak kabul edildiği bir Türkiye idealdir.

Vedia Öztürk

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
240
33

İtibar Puanı:

Bu soruya herkes farklı cevaplar verebilir çünkü herkesin idealleri, beklentileri ve değerleri farklı olabilir. Ancak genel anlamda, birçoğumuz şu özelliklere sahip bir Türkiye isteyebiliriz:

1. Demokratik bir Türkiye: İnsan haklarına saygılı, özgür ve adaletli bir toplumda yaşamak isteyebiliriz. Hukukun üstünlüğüne inanan, şeffaf ve hesap verebilir devlet yönetimi isteyebiliriz.

2. Refah seviyesi yüksek bir Türkiye: Herkesin temel ihtiyaçlarına erişebildiği, adil bir gelir dağılımının olduğu ve refahın sürdürülebilir olduğu bir ekonomik yapıda yaşamak isteyebiliriz. Eğitim, sağlık, adalet gibi temel hizmetlerin kaliteli ve erişilebilir olduğu bir ülke isteyebiliriz.

3. Çoğulcu bir Türkiye: Farklı etnik kökenlere, kültürel, dinsel ve düşünsel çeşitliliklere saygılı, toplumsal huzurun ve birlikte yaşama kültürünün geliştiği bir ülke isteyebiliriz. Herkesin eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu, hoşgörü ve karşılıklı anlayışın ön planda olduğu bir Türkiye isteyebiliriz.

4. Sürdürülebilir bir Türkiye: Doğal kaynakları koruyan, çevreye saygılı, yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık veren, ekolojik dengeyi önemseyen bir ülke isteyebiliriz. Doğal güzelliklerin ve tarihi değerlerin korunduğu, sürdürülebilir kalkınma prensiplerine uygun bir Türkiye isteyebiliriz.

5. Güvenli bir Türkiye: Terör, şiddet, suç gibi tehditlerin olmadığı, vatandaşların güven içinde yaşayabildiği bir ülke isteyebiliriz. Kamu düzeni ve güvenliğin sağlandığı, insanların temel hak ve özgürlüklerini gönül rahatlığıyla kullanabildiği bir Türkiye isteyebiliriz.

Geri
Üst Alt