Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 126 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    126

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Orman Endüstri Mühendisi Nedir?
Orman endüstri mühendisi, ormandan ana ürün olarak elde edilen odun, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga levha, karton vb. ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin; kurulması, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konularında hizmet veren kişidir.

ORMAN ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Orman ürünlerini işleyecek tesislerin tasarımını yapar,

Tesislerin kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür,

Orman ürünlerini işveren adına satın alır,

İşlenecek orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitesini denetler,

İşlenecek ürünün üretim ve satışı için pazarlama araştırmaları yapar,

Orman ana ürünü olan tomruğu keresteye dönüştürmede planlayıcı ve yürütücü olarak hizmet verir,

Kesme ve soyma kaplama üretiminde teknik hizmet verir,

Yonga levha, lif levha, çimentolu yonga levha üretiminde çalışmaları koordine eder,

Stok kontrolü yapar,

İşletmenin araştırma-geliştirme gibi faaliyetlerinde çalışır.

KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

Ağaç işleme makineleri,

Bilgisayar,

Ürün projelendirme için çizim alet ve gereçleri, (Aydınger kağıdı, şablon, kalem vb.)

Ağaç ve ağaç kökenli tüm malzemeler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Orman endüstri mühendisi olmak isteyenlerin;

Bedence sağlam,

Genel yeteneğe sahip,

Üstün matematik ve fen bilimleri yeteneğine,

Bir işi planlama ve yürütme gücüne sahip,

Ekonomi ve ticarete ilgi duyan,

Uzak görüşlü,

Yaratıcı ve yeniliklere açık,

Kapalı alanda özellikle fabrika içinde çalışmaktan hoşlanan,

İşbirliği yapabilen ve başkalarını yönetebilen

kimseler olmaları gerekir.

Orman endüstri mühendisleri, genelde fabrika ve atölyelerde çalıştıklarından görme, duyma, koku alma, renk körlüğü ve alerjik rahatsızlıkları bulunmamalıdır.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Orman endüstri mühendisi ağaç işleyen fabrika ve atölyelerde çalışır. İş hem büroda hem de talaşlı, tozlu ve gürültülü makine bölümünde yürütülür. Orman endüstri mühendisi, orman mühendisleri, teknisyen ve ustalarla iletişim halinde çalışır.

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi üniversitelerin Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için;

Lise veya dengi okul mezunu olmak,

ÖSYS (Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Kılavuzunda belirtilen şartları taşımak

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programlarının; Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde, "Orman Endüstrisi Mühendisliği" lisans programına dikey geçiş yapabilirler

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitimi 4 yıl sürelidir.

Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Orman Endüstri Mühendisi" lisans diploması verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Endüstrinin gelişmesine paralel olarak inşaat sektörü de gelişim göstermiş olup, bu alanlarda orman ürünleri ve orman endüstri mühendisine ihtiyaç artmıştır.

Orman endüstri mühendisi kamu ve özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen; kağıt, karton fabrikaları, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha, kontrplak, kapı ve pencere ile diğer özel ürünlerin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde teknik ve idari görevlerde çalışır.

Yeni bir alan olan orman endüstri mühendisliğinde geleceğe yönelik iş bulma imkanlarının geniş olduğu gözlenmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda "Eğitim Katılma Belgesi" ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek eğitimi süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenim ve harç kredisinden faydalanabilirler. Ayrıca başarılı öğrencilere Orman Fakültesi Vakfından ve bazı özel kuruluşlardan burs verilmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Kamu sektöründe çalışanlar teknik hizmetler sınıfında 8. dereceden göreve başlarlar. Özel sektörde çalışanların elde edecekleri ücret ise sözleşmelerle belirlenir. Ayrıca, ekonomik olanakları iyi olanlar kendi işletmelerini kurup daha iyi bir kazanç elde etme olanağına da sahiptirler.

MESLEKTE İLERLEME

MESLEKİ EĞİTİMDE İLERLEME

"Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik karayer yapabilirler."

İŞ HAYATINDA İLERLEME

BENZER MESLEKLER

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği,

Orman Mühendisliği.

EK BİLGİLER

GÖREV

İş organizasyonu yapar,

Çevre koruma önlemleri alır,

İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular,

Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır,

Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

KAYNAKÇA

Meslek elemanları,

Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar,

Üniversitelerin web siteleri

30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

ÖSYM Üniversiteler, Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi (Yıldız KUZGUN).

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
706
134,430
93
Cologne/Adana

İtibar Puanı:

Orman endüstri mühendisi, ormandan ana ürün olarak elde edilen odun, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga levha, karton vb. ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin; kurulması, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konularında hizmet veren kişidir.

İşlenecek orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitesini denetler,

Orman ana ürünü olan tomruğu keresteye dönüştürmede planlayıcı ve yürütücü olarak hizmet verir,

Yonga levha, lif levha, çimentolu yonga levha üretiminde çalışmaları koordine eder,

Stok kontrolü yapar,

Ağaç işleme makineleri,

Bilgisayar,

Ürün projelendirme için çizim alet ve gereçleri, (Aydınger kağıdı, şablon, kalem vb.)

Bedence sağlam,

Genel yeteneğe sahip,

Uzak görüşlü,

Orman endüstri mühendisleri, genelde fabrika ve atölyelerde çalıştıklarından görme, duyma, koku alma, renk körlüğü ve alerjik rahatsızlıkları bulunmamalıdır.

Orman endüstri mühendisi ağaç işleyen fabrika ve atölyelerde çalışır. İş hem büroda hem de talaşlı, tozlu ve gürültülü makine bölümünde yürütülür. Orman endüstri mühendisi, orman mühendisleri, teknisyen ve ustalarla iletişim halinde çalışır.

MESLEK EĞİTİMİ

Mesleğin eğitimi üniversitelerin Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümünde verilmektedir.

ÖSYS (Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Kılavuzunda belirtilen şartları taşımak

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programlarının; Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde, "Orman Endüstrisi Mühendisliği" lisans programına dikey geçiş yapabilirler

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Orman Endüstri Mühendisi" lisans diploması verilir.

Endüstrinin gelişmesine paralel olarak inşaat sektörü de gelişim göstermiş olup, bu alanlarda orman ürünleri ve orman endüstri mühendisine ihtiyaç artmıştır.

Orman endüstri mühendisi kamu ve özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen; kağıt, karton fabrikaları, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha, kontrplak, kapı ve pencere ile diğer özel ürünlerin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde teknik ve idari görevlerde çalışır.

Yeni bir alan olan orman endüstri mühendisliğinde geleceğe yönelik iş bulma imkanlarının geniş olduğu gözlenmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda "Eğitim Katılma Belgesi" ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek eğitimi süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenim ve harç kredisinden faydalanabilirler. Ayrıca başarılı öğrencilere Orman Fakültesi Vakfından ve bazı özel kuruluşlardan burs verilmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Kamu sektöründe çalışanlar teknik hizmetler sınıfında 8. dereceden göreve başlarlar. Özel sektörde çalışanların elde edecekleri ücret ise sözleşmelerle belirlenir. Ayrıca, ekonomik olanakları iyi olanlar kendi işletmelerini kurup daha iyi bir kazanç elde etme olanağına da sahiptirler.

MESLEKTE İLERLEME

"Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik karayer yapabilirler."

İŞ HAYATINDA İLERLEME

BENZER MESLEKLER

Orman Mühendisliği.

EK BİLGİLER

GÖREV

İş organizasyonu yapar,

KAYNAKÇA

Meslek elemanları,

30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

ÖSYM Üniversiteler, Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi (Yıldız KUZGUN).

Çok detaylı ve gayet güzel açıklanmış. Üniversiteler bile bu bölümü bu kadar açıklamıyor?

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

kaynak dan anlaşıldığı üzere:D

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
706
134,430
93
Cologne/Adana

İtibar Puanı:

Son düzenleme:

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
30 Kas 2019
29,147
673,346
113

İtibar Puanı:

Orman Endüstri Mühendisi, orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve yönetimi için mühendislik ilkeleri, teknolojileri ve yöntemleri kullanarak çalışan bir mühendisdir. Orman endüstri mühendisleri, orman endüstrisi tesislerindeki üretim süreçlerinin verimliliğini artırmak ve doğal kaynakların daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlamak için çalışırlar.

Orman endüstri mühendisliği, orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını sağlamak için ormanların kesilmesi, ağaç işleme, kağıt yapımı, orman ürünleri üretimi, odun yakıtı üretimi ve diğer orman endüstrisi faaliyetlerinin optimize edilmesini içerir. Bu süreçlerin daha verimli hale getirilmesi, daha az kaynak kullanımı ve atık üretimiyle sonuçlanır, bu da doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanması için önemlidir.

Orman endüstri mühendisleri, ormanlardan elde edilen ham maddelerin işlenmesi, depolanması ve nakliyesi gibi işlemlerle ilgili stratejileri geliştirirler. Bu stratejiler, maliyetleri azaltırken, üretkenliği ve verimliliği artırmayı hedefler. Ayrıca, ormanların verimli bir şekilde kullanılabilmesi için, orman kaynaklarının özelliklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, doğru zamanda ve doğru şekilde kesilmesi, ayrıştırılması ve diğer işlemlerin gerçekleştirilmesi gibi konularda da çalışırlar.

Orman endüstri mühendisleri,
orman endüstrisi ürünlerinin kalitesinin artırılması, atık üretiminin azaltılması, enerji kullanımının optimize edilmesi, çevre ve insan sağlığı ile ilgili konuların ele alınması gibi sürdürülebilirlik konularında da çalışırlar. Bu nedenle, orman endüstri mühendisliği, sürdürülebilir orman yönetimi ve orman endüstrisi üretimi için önemli bir rol oynar.

Orman endüstri mühendisliği programları, genellikle lisans ve yüksek lisans seviyesinde sunulur. Bu programlar, orman endüstrisi mühendisliği konularını, mühendislik prensiplerini, matematik, fizik, kimya ve istatistik gibi temel bilimleri kapsar. Ayrıca, orman endüstrisi mühendisleri, bilgisayar destekli tasarım, otomasyon, veri analizi ve üretim yönetimi gibi teknolojik konularda da uzmanlaşırlar.

Orman endüstri mühendisleri, endüstriyel tasarım, tesis tasarımı ve optimizasyonu, malzeme akışı analizi, üretim yönetimi, kalite kontrol, maliyet analizi, çevre yönetimi ve iş sağlığı ve güvenliği gibi konularda uzmanlaşırlar. Ayrıca, orman endüstrisi ürünlerinin pazarlama stratejileri, satış ve dağıtım ağları gibi konularda da çalışırlar.

Orman endüstri mühendisliği,
doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanımı için önemli bir disiplindir. Bu nedenle, orman endüstri mühendisleri, ormanların korunması, çevre kirliliğinin azaltılması ve ekonomik açıdan sürdürülebilir bir orman endüstrisi için çalışırlar. Bu disiplinin temel amacı, ormanların uzun vadeli sağlık ve verimliliğini korumak, aynı zamanda orman endüstrisi faaliyetlerinin insanlar, doğa ve ekonomi üzerinde olumsuz etkilerini minimize etmektir.

Sonuç olarak, orman endüstri mühendisliği, orman endüstrisi faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için mühendislik prensiplerinin ve teknolojilerinin kullanıldığı bir disiplindir. Orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı için stratejiler geliştirerek, doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Erkan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
24 Haz 2019
65
23,295
83
İstanbul

İtibar Puanı:

Stok kontrolü yapar,

Ağaç işleme makineleri,

Bilgisayar,

Bedence sağlam,

Genel yeteneğe sahip,

Uzak görüşlü,

MESLEK EĞİTİMİ

EĞİTİM SÜRESİNCE

EĞİTİM SONRASI

MESLEKTE İLERLEME

İŞ HAYATINDA İLERLEME

BENZER MESLEKLER

Orman Mühendisliği.

EK BİLGİLER

GÖREV

İş organizasyonu yapar,

KAYNAKÇA

Meslek elemanları,

Böyle bir bölüm varmıydı :oops: sektöre hep destek tam destek

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

herşeyin bir ilki vardır :D ben 2010 yılından beri mobilyacı olduğumdan ?

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Kenan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Nis 2023
174
5,452
93

İtibar Puanı:

Orman endüstri mühendisi, orman endüstrisi ve doğal kaynakların yönetimi konusunda eğitim almış ve bu alanlarda mühendislik prensiplerini uygulayan kişidir. Bu kişiler, orman ürünlerinin üretiminden başlayarak orman kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine kadar birçok alanda çalışabilirler. Orman endüstri mühendisleri, ormancılık işletmelerinde, orman ürünleri sanayiinde, ahşap endüstrisinde, çevre yönetiminde, doğal kaynakların korunması ve restorasyonunda, orman planlaması ve biyoçeşitlilik konularında çalışabilirler.

ErSan.Net 

Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Orman Endüstri Mühendisi, orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve yönetimi için mühendislik ilkeleri, teknolojileri ve yöntemleri kullanarak çalışan bir mühendisdir. Orman endüstri mühendisleri, orman endüstrisi tesislerindeki üretim süreçlerinin verimliliğini artırmak ve doğal kaynakların daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlamak için çalışırlar.

Orman endüstri mühendisliği, orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını sağlamak için ormanların kesilmesi, ağaç işleme, kağıt yapımı, orman ürünleri üretimi, odun yakıtı üretimi ve diğer orman endüstrisi faaliyetlerinin optimize edilmesini içerir. Bu süreçlerin daha verimli hale getirilmesi, daha az kaynak kullanımı ve atık üretimiyle sonuçlanır, bu da doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanması için önemlidir.

Orman endüstri mühendisleri, ormanlardan elde edilen ham maddelerin işlenmesi, depolanması ve nakliyesi gibi işlemlerle ilgili stratejileri geliştirirler. Bu stratejiler, maliyetleri azaltırken, üretkenliği ve verimliliği artırmayı hedefler. Ayrıca, ormanların verimli bir şekilde kullanılabilmesi için, orman kaynaklarının özelliklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, doğru zamanda ve doğru şekilde kesilmesi, ayrıştırılması ve diğer işlemlerin gerçekleştirilmesi gibi konularda da çalışırlar.

Orman endüstri mühendisleri, orman endüstrisi ürünlerinin kalitesinin artırılması, atık üretiminin azaltılması, enerji kullanımının optimize edilmesi, çevre ve insan sağlığı ile ilgili konuların ele alınması gibi sürdürülebilirlik konularında da çalışırlar. Bu nedenle, orman endüstri mühendisliği, sürdürülebilir orman yönetimi ve orman endüstrisi üretimi için önemli bir rol oynar.

Orman endüstri mühendisliği programları, genellikle lisans ve yüksek lisans seviyesinde sunulur. Bu programlar, orman endüstrisi mühendisliği konularını, mühendislik prensiplerini, matematik, fizik, kimya ve istatistik gibi temel bilimleri kapsar. Ayrıca, orman endüstrisi mühendisleri, bilgisayar destekli tasarım, otomasyon, veri analizi ve üretim yönetimi gibi teknolojik konularda da uzmanlaşırlar.

Orman endüstri mühendisleri, endüstriyel tasarım, tesis tasarımı ve optimizasyonu, malzeme akışı analizi, üretim yönetimi, kalite kontrol, maliyet analizi, çevre yönetimi ve iş sağlığı ve güvenliği gibi konularda uzmanlaşırlar. Ayrıca, orman endüstrisi ürünlerinin pazarlama stratejileri, satış ve dağıtım ağları gibi konularda da çalışırlar.

Orman endüstri mühendisliği, doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanımı için önemli bir disiplindir. Bu nedenle, orman endüstri mühendisleri, ormanların korunması, çevre kirliliğinin azaltılması ve ekonomik açıdan sürdürülebilir bir orman endüstrisi için çalışırlar. Bu disiplinin temel amacı, ormanların uzun vadeli sağlık ve verimliliğini korumak, aynı zamanda orman endüstrisi faaliyetlerinin insanlar, doğa ve ekonomi üzerinde olumsuz etkilerini minimize etmektir.

Sonuç olarak, orman endüstri mühendisliği, orman endüstrisi faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için mühendislik prensiplerinin ve teknolojilerinin kullanıldığı bir disiplindir. Orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı için stratejiler geliştirerek, doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir.
Başka?

Geri
Üst Alt