Perde Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde | Forum Mobilya Takımları
Bey Azura

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
100
25,051
93
Cologne/Adana
talhakeremyilmaz.com

İtibar Puanı:

Perde Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde
Perde seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli 3 noktayı sizlerle paylaşıyoruz. Perdeler evlerimizin dekorasyonunu tamamlayan en önemli aksesuarlardan biridir. Bir anlık tarzını kenara bırakın çünkü perde satın alınmadan önce en önemlisi işlevine dikkat etmelisiniz. Bu sebeple seçebileceğiniz perde sayısı baya bi düşecektir. Perdenizin içeriği göstermemesini yada içeriği zifiri karanlık yapmasını istiyorsanız ozaman astarlı perde seçmeniz gerekir. Işığın içeri girip girmemesi sizin için önemli olmayıp sadece dekoratif olarak alacaksanız astarsız modellerede bakabilirsiniz.Astarlı perdeler biraz daha pahalı olmakla beraber yanında birçok avantajıda yanında getirmektedir örneğin uzun ve astarlı perdeler güneşin zararlı ışınlarının içeriğe girmesini engellemektedir. Perdeleriniz için perde ağırlığı kullandığınız zaman perdelerinizde kırşıma ve buruşma olmayacaktır. Daha fazla dayanıklılık için ve ışık geçirgenliğini ve Yalıtımı kuvvetlendirmek için astar ve üzt yüzeyine pazen kullanarak tela oluşturulabilir. Belki ucuz bir yöntem değil ama çok iyi ve çok sık kullanılan bir yöntem.

Kumaş Dokusu
Resmi bir mekan için ipek ve kadife tercih edilir. İpek ve kadife gibi kumaşların temizliği için kuru temizleme tercih edebilirsiniz. Bunun gibi resmi alanlar için kullanabileceğiniz daha pratik olarak suni ipek veya saten pamukta tercih edebilirsiniz. Dalgalı keten veya burşuk kadife kullanarakta rahat bir görünüm oluşturabilirsiniz temizlikte ise bunun içinde kuru temizleme tercih edebilirsiniz. Pamuk ve pamuk karışımı içeren kumaşlar her türlü uyum dekorasyon için uyum sağlar, Yün ve yün karışımı perdeler ise Canlılık ve temizlik hissi uyandırır.

Baskı Ve Desen
Küçük bir tavsiye Mobilyalarınız ve eşyalarınız desenli ise perdenizde rustik kullanmanız daha güzel olacaktır. Ama eğer tam tersi odanızda sadece sade ve koyu renkler hakim ise ozaman desenli perde seçmeniz daha doğru olur. Çok fazla göze çarpmayan ama enerjisi yüksek perdele istiyorsanız ozaman küçük veya şal desenli perdeler tercih etmelisiniz. Büyük ve grafik baskılı perdeler daha Cesur ve dikkat çekici olduğu için odanızdaki dekorlar ile daha gösterişli ve dikkat çekici kombinler yapabilirsiniz.

Renk Seçimi

Odanızda kullandığının mobilya ve eşyalar ile uyum sağlamasını istiyorsanız duvarınızın rengine yakın bir tonda perdenizin rengini seçin çok fazla koyu renkler seçip perdenizi çok fazla dikkat çekmemesine ve çok fazla baskın renkler kullanmamaya özen gösterin. Eğer astarsız perde kullanacaksanız içeri giren ışık ile odanızdaki renkler ile hoş bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Sizce nasıl perde seçilmelidir Daha çekici ve gösterişli perdeler mi yoksa fazla dikkat çekmeyen dekoratif perdeler mi?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

FerideSancaktar

Tatlişkom
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Tem 2019
300
44,237
93

İtibar Puanı:

PERDE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Perde alırken dikkat edilmesi gerekenler ve perde ile ilgili diğer bilgileri burada bulabileceksiniz. Detay gibi görünen fakat bir evin en önemli unsurlarından olan perde ve tüller evde geçirilen zamanın rahatlığında büyük önem taşır.

Perde seçiminin ne kadar önemli olduğunu yazının bütününü okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. Tül perdeler, kumaş perdeler ve mekanik perdeler adlarıyla yapısal olarak sınıflandırabiliriz.Mekanik perdeler de stor, zebra, jaluzi ve dikey perdeler olarak adlandırılır.

Evin bölümlerine geçmeden önce perde seçerken öncelikle klasik kumaş ve tül perde mi yoksa mekanik perdemi seçileceği değerlendirilmelidir. Bu iki perde tipi gerek göz zevki, gerekse kullanım açısından birbirinden oldukça farklıdır.

Kumaş perdeye karar verildiyse işler biraz daha kolay olur. Zira yapılması gereken yalnızca renge ve modele karar verdikten sonra ölçü almaktır. Mekanik perde sistemleri tercih edilecekse dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Mekanik perdenin bir hayli çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri, stor perdelerdir. Bu perde çeşitleri, tüllerin altında güneşlik olarak kullanılabileceği gibi tek başına da kullanılabilir. Bir hayli renkte ve desende stor perde bulunur. Ayrı olarak dekorasyona katkıda bulunmak amacıyla stor perdelere istenilen eklemeler,boncuklar, reymeler da yapılabilir. Son zamanlarda stor perde oldukça yaygın olarak tercih edilen bir ürün olmuştur.

Zebra Perde Nedir?

Mutfak perdesi alırken temelde stor perdenin geniş çizgili deseninden dolayı zebra perde adını almasıdır. Pratik kullanımı ve şık duruşu ile popülerliği giderek artmaktadır.Desenli zebra perde çeşitlerinin giderek daha da yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

Bir diğer mekanik perde çeşidi de katlamalı perdelerdir. Katlamalı perdeler, her türlü kumaştan üretilebilir. Sırf bu sebeple dahi, dekorasyonun ayrılmaz parçalarından biri olmaya adaydır. Özel mekanizması sayesinde kat kat toplanarak kullanılmaktadır.Ayrı olarak katlamalı perdenin, çubuklu ve çubuksuz olmak üzere iki çeşidi bulunur.
Jaluzi perdelerin ana maddesi slayt isimi verilen ince uzun maddelerdir. Slaytların bombeli şeklinden dolayı ışığı yönlendirme imkanı bulunmaktadır. Jaluzi perdelerin ahşap slaytlıolanları da mevcuttur. Evlerde kullanım açısından ahşap slaytlı jaluzi perdelerde uygun olabilir.

Bir diğer mekanik perde çeşidi, dikey perdelerdir. Bu tip perdeler hanelerden çok büro ve işyerlerinde tercih edilmektedir. Sadece kumaştan değil, PVC’den de yapılabilir. PVC’den yapılanlar biraz daha kullanışlıdır. Zira bunları kullanarak ışığı yönlendirebiliriz.

Salona Perde Seçimi?

Salon misafir ağırlanan bir mekan olduğundan salon perde seçimi de evdeki en önemli perde seçimi olacaktır.

Salon-perde-secimi Salonun aldığı güneş miktarına ve dışarıdan içerisinin görünme durumuna göre yalnızca tül mü kullanılacak? renkli kalın perde de kullanılacak mı? güneşlikte kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir. İçerinin görünme problemi yok ise sadece tül kullanılmış camlar modern spor ve ferah bir salon etkisini verir.

Salonunuz küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renk perde seçimi yapılması uygun olacaktır.Böylece tavan yüksekliği daha normal algılanacaktır.

Salon pencereleri küçük ise duvara daha uyumlu bir perde rengin belirlenmesini tavsiye ederiz.

Salonda koltukların veya mobilyaların renk ve modellerine dikkat edilmelidir. Perde seçimi koltuk ve mobilyaların seçimi sonrasına bırakılmalı en son perde alınmalıdır.

Koltuk ve mobilyanın yanında parke rengi, duvar boyası ve duvar kağıdı rengi perde modeli seçiminde etkili olacaktır.

Bunlara uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perde rengi seçmek hata olacaktır. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusu yerinde bir tercih olacaktır.

Desenli koltuklarda düz perdeler düz koltuklarda desenli perdeler kullanılabilir.

Mobilya veya odanın tonlarına kontrast tonlarda seçim yaparak da güzel görünümler elde edebilirsiniz. Örneğin, kahverengi hakimiyetin de olan bir odada yeşil, turkuaz gibi renklerde perde seçimi denenebilir. Perde renginde aksesuarlar ile uyumu destekleyebilirsiniz.

Her renk ve desene uyumlu salon perde seçimi hangi renkler olur diye sorarsanız beyaz, bej, kahve ve toprak tonları hemen hemen her renk mobilya ile kolayca uyum sağlayacaktır.

Kullanılan döşemelik kumaşlar ile uyumun sağlanması için saten döşemelik kumaşlar kullanılmış ise tül veya parlak kumaşları tavsiye ederiz. Bu durumda keten veya spor kumaşlar uygun durmayacaktır. Döşemelik kumaşlara uyumlu perde seçimine önem verilmelidir.

Güneşlik tül kombinesinde güneşlik tülden farklı ve koyu renkte olmalı ki tül kendini gösterebilsin.

Salonlar için son zamanların trendi mekanizmalı (stor) perdeler de doğru bir seçimdir. Değişik kalitedeki mekanizmaların bazıları çabuk bozulabileceğinden garantili olanları tercih etmeliyiz. Fiyatları 25 milyon ila 150 milyon arasında değişiklik göstermektedir. Bu tür modellerde 4 metrelik camda 420 metre kumaş kullanılırken pileli klasik model perdelerde 1’e 25 metreden 10 metre kumaş kullanılır. Dolayısı ile mekanizma fiyatı ile kumaş fiyatı birbirine denk gelir.

Oturma Odasına Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oturma odası perde alırken evin en çok kullanılan odası oturma odası olacağından görsel zevkten çok kullanışlılığın ön planda olduğu seçimler yerinde olacaktır. Birçok özelliği salon perde seçimi listesinde bulunanlarla benzerlik gösterecektir.

Oturma odasının aldığı güneş miktarına ve dışarıdan içerisinin görünme durumuna göre yalnızca tül mü kullanılacak? renkli kalın perde de kullanılacak mı? güneşlikte kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.

Oturma odanız küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renk perde seçimi yapılması uygun olacaktır.Böylece tavan yüksekliği daha normal algılanacaktır.

Oturma odası pencereler iküçük ise duvara daha uyumlu bir perde rengin belirlenmesini tavsiye ederiz.Karanlık odalarda şeffaf açık renk tül ve perdeler seçilmelidir.

Oturma grubunun renk ve modeline dikkat edilmelidir. Perde seçimi oturma grubu seçimi sonrasına bırakılmalıdır.

Oturma grubunun yanında varsa parke rengi, duvar boyası ve duvar kağıdı rengi perde modeli seçiminde etkili olacaktır.

Bunlara uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perde rengi seçmek hata olacaktır. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusu yerinde bir tercih olacaktır.

Desenli oturma gruplarında düz perdeler düz oturma gruplarında desenli perdeler kullanılabilir.

Her renk ve desene uyumlu oturma odası perde tercihi hangi renkler olur diye sorarsanız beyaz, bej, kahve ve toprak tonları hemen hemen her renk ile kolayca uyum sağlayacaktır.

Kullanılan döşemelik kumaşlar ile uyumun sağlanması için saten döşemelik kumaşlar kullanılmış ise tül veya parlak kumaşları tavsiye ederiz. Bu durumda keten veya spor kumaşlar uygun durmayacaktır. Döşemelik kumaşlara uyumlu perde seçimine önem verilmelidir.

Güneşlik tül kombinesinde güneşlik tülden farklı ve koyu renkte olmalı ki tül kendini gösterebilsin.

Yatak Odasına Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Salon ve oturma odasında belirtilen hususların yanında yatak odası perde alırken dikkat edilmesi gereken bir husus ta geniş penceresi ve tavanı yüksek dairelerin yatak odasında klasik perde modellerini öncelikle tercih etmek olacaktır.

Yatak odası perdelerinin muhakkak ışık sızdırmayacak şekilde kapanır şekilde olmalarına özen gösterilmeli alta kalın bir perde, onun üstüne de romantizmi yakalamak için tül bir perde konursa hem odanıza ışık girmez, hem de güzel bir görüntü elde edersiniz.

Fantezi ve renkli de olabilir. Zemine kadar uzanan ipek vual veya sentetik ipek desenli dokuma tüller ideal seçim olacaktır. Kadife ipek santuk tafta saten kumaşlardan yapılmış perdeler yatak odalarındaki gizemi daha da ortaya çıkaracaktır. Perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayı daha şık hale getirecektir.

Çocuk Odasına Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler...

Çocuk odasına perde alırken tercihen emprime, renkli veya çocuklara uygun desenli olmalı, çünkü çocuğun içindeki neşe perdelerle odaya yansımalıdır. Çocuk odası perdelerinin modelinde dikkat edilecek unsur ise, yere kadar uzun güneşlik yerine yine balon veya katlamalı,pencere hizasında biten modeller seçilmeli ki çocukların ayağına dolaşmasın.

Çocuk odalarında perdeler abartıdan uzak olmalıdır. Aydınlık ferah ama sevimli mekanlar yakalayabilmek için ince dokunuşlu kumaşları tercih etmeliyiz yarım perde ve tüller ideal seçimlerdir.

Tüller erkek çocukları için çizgi film kahramanlarının olduğu kızlar için çiçekli desenler tercih edilmelidir. Pile payları 1’e 2 olmalıdır fazla olursa sadeliğini kaybedebilir.Desenli kumaştan yapılacak olan duvar panoları ortamı daha da sevimli gösterecektir. Az metrajlı kumaş kullanılacağı için parça tüllerden alınıp daha da ucuza mal edilebilir.

Çocuk odası için stor perde tercih etmek de uygun bir karar olacaktır. Stor perde tozları durdurmada avantajlıdır ve odanın içine girecek gün ışığını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.Temizlik açısından da stor perde kir ve tozları üzerine çekmediğinden temizliği kolay olacak ve zamandan kazanacaksınız.

Mutfak Perdesi Alırken..

Mutfak perde seçimi odalara perde seçiminden farklı olarak mutfaklar evin en çok hava ve ışık alması gereken yerleridir. Gün boyu yemek ve ısı dolayısı ile havasız kalıp diğer odalara pis koku yayılmasına neden olur.

Mutfaklarda kolay yıkanabilen sentetik dokumalar veya piyasada ahşap alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdelikler tercih edilebilir.

Kumaş tercih edilecekse kısa düz açık renk modeller tercih edilmelidir.

Jaluzi hem yıkama hem de kullanış açısından daha doğru tercihtir. M2 fiyatı ahşap jaluziler için 70 ila 110 milyon arasında alüminyum mikro jaluziler için 20 ilâ 25 milyon arasında değişmektedir.

Mutfakları modern ve havadar gösteren jaluziler 2-3 dk. banyoda musluğun altında yıkanabilme özelliğine sahiptir.

Stor ve Zebra Perde Alırken Bilmeniz Gerekenler...

Değişik alanlarda şık duruşu ile özellikle zebra perdeler tercih sebebi olmaktadır. Almadan önce aşağıdaki hususları değerlendirerek alırsanız sonradan pişman olmazsınız. Burada yazılanlar stor ve zebra perdenin şık ve güzel duruşu gerçeğini değiştirmemektedir.

Öncelikle Zebra perde ve stor perde yıkanır sözü her zaman geçerli olamamaktadır. Stor perde ve zebra perdelerin yüzeyinde özel bir tabaka bulunur. Bu Tabaka APRE diye adlandırılmaktadır.(kolalama diye adlandırılan işlem). Bu tabaka ilk yıkamada ciddi bir miktarını bırakır.kumaş zamanla yumuşamaya ve kusma dediğimiz yanlardan ip atma olayı gündeme gelir (ortalama 3-6 aylık yıkama periyodlarında yaklaşık 2-3 yıl kadar sürer)
Perdenin temizliğini kuru bir sünger yardımı ile yukarıdan aşağıya süpürürcesine silerek yapılabilir.veya havada asılı iken elektrikli süpürge ile tozunu alabilirseniz perdenizi en az 4-5 yıl kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz. bu süre zarfında basit lekeleri bildiğimiz kurşun kalem silgisi ile, ciddi lekeleri ise kimyasal leke çıkarıcıları biraz suyla karıştırarak bez yardımı ile silebilirsiniz.

Zebra Perdeyi tavandan yaptırırsanız açık kasa dediğimiz stor kasasını tercih edebilirsiniz diğerlerine nazaran yaklaşık 10-20 tl arası daha ucuzdur.

Eğer Pencere üzeri yaptırırsanız kapalı ya da diğer adı ile siperli kasa kullanmalısınız daha şık ve estetik durur.

Stor yada zebranın kalitesini iyi yada kötü olduğunu bir bakışta anlamak mümkün değildir. Ucuz ürüne kesinlikle itimat etmeyin.

Eviniz kira ve ne kadar kalacağınız süre çok uzun olamayacaksa klasik korniş perde modellerini seçin veya pratik montaj ve demontaj yapılabilen mekanizmalı ürünleri tercih edin.
 

IkinciCansu

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
21 Tem 2019
129
16,166
93
İstanbul

İtibar Puanı:

Tüller ve perdeler yaşam alanlarınızdaki mahremiyetin korunması için büyük görev üstleniyorlar. Aynı zamanda ev dekorasyonunu tamamlayan ürünler olarak da önemli bir misyonları bulunuyor. Zaten bu nedenle tül ve perdeler konusunda detaylı araştırmalar yapıyor, ilk gördüğünüz ürünü almıyor ve evinizin dekorasyonuna uygun olup olmadığını ölçüp tartıyorsunuz. Peki; perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ya da tül alırken nelere dikkat etmeli biliyor musunuz? Hiç merak etmeyin! İster evinizi yenilemek için ister taşınacağınız yeni ev için tül ve perde bakın bilmeniz gereken tüm ayrıntıları size aktaracağız.
Bu Uyarı Yeni Eve Çıkacaklara: Seçimi En Sona Bırakın
Yeni evleneceksiniz, iş nedeniyle şehir değiştirdiniz ya da şehir dışında bir okul kazandınız ve eve çıkacaksınız… Bunların hepsi yeni bir ev düzeni kuracaksınız anlamına geliyor. Mobilyalarınızın tarzı ve rengi konusunda aklınızda birkaç seçenek olabilir ama kararınızın değişmeyeceğini kim garanti edebilir ki? Bu nedenle “Nasıl olsa ne tarz bir şey alacağım belli, perdeyi önceden alayım da aradan çıksın.” diye düşünmeyin. Mobilyanıza uygun perde ve tül satın almalısınız, tül ve perdenize uygun mobilya değil. Öncelikle perdeyi seçerek kendinizi kısıtlamayın!

Yanlış Boyda Perde ve Tül Seçimi Pişman Eder
“Ben uzun perdeleri çok seviyorum, evimdeki perde uzun olacak.” gibi kesin cümleler kurmadan önce yapmanız gereken bir şey var: Evinizin tarzının bu karara uygun olup olmadığını incelemek. İşte, perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu! Çünkü bahsettiğimiz gibi evinizde yansıtmak istediğiniz dekorasyon stilinde perdenin önemi büyük. Mesela evinizi country dekorasyon doğrultusunda dizayn ettiyseniz gönül rahatlığıyla uzun perde seçebilirsiniz. Fakat minimalist dekorasyonu yansıtan bir eviniz varsa uzun perdenin pek uygun bir seçim olmadığını söyleyebiliriz. Bunun yerine stor perdeleri tercih edebilirsiniz. Bu arada pencerelerinizin ölçüsünü alıp perde ve tülünüzün boyunu bu doğrultuda seçmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Dilerseniz bu evrede bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Kumaş Tercihi, Perdeden Memnun Kalmanız İçin Önemli
Perdeyi ve tülü sadece evinizin dışarıdan görünmesini engellemek ve dekorasyonunuza katkı sağlamak için kullanacaksanız sorun yok ama almak istediğiniz ürünlerden beklentinizin sadece bu olmayacağını biliyoruz. Örneğin uzun ömürlü tül ve perde çeşitleri isteyebilirsiniz ya da perdeden beklentiniz gün ışığının içeriye girmesini engellemesi ve size deliksiz bir uyku sağlaması olabilir. Almak istediğiniz perdenin de işte bu isteklerinizi karşılayabilecek bir kumaş çeşidine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bu arada eğer odalarınız çok güneş alıyorsa kumaş seçimi konusunda bir uzmana danışabilirsiniz. Güneş ışınlarının bazı kumaşları uzun kullanımlar sonrasında eritme ihtimali bulunuyor.


Oda Dekorasyonuna Uygun Rengi ve Modeli Seçmelisiniz
Nasıl perde almalıyım?” ya da ”Salon perdesi neye göre seçilir?” gibi soruların cevabını, evinizde benimsediğiniz dekorasyon tarzının yanı sıra mobilyalarınızın ve duvarınızın rengi de verir. Örneğin duvarınızla aynı renge sahip bir perde seçerseniz, perdeniz evinizin dekorasyonuna istediğiniz katkıyı sağlamayacaktır. Bu nedenle duvarlarınızın rengiyle zıtlık yaratabilecek perdeler seçebilir ve daha dikkat çekici bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Peki, perde ile koltuk uyumu nasıl olmalı? Perdelerinizi, koltuklarınızın renginden birkaç ton daha açık ya da koyu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra tercihinizi mobilyalarınızın kumaş desenine veya koltuk yastıklarına uyum sağlayacak perdelerden yana da kullanabilirsiniz. Mesela ekose desenli yastıklarla dolu, canlı renklere sahip bir koltuk takımınız varsa seçeceğiniz perde de yine ekoseli olabilir.
Perde seçimi nasıl yapılır ve tül seçimi nasıl olmalı konularında ihtiyacınız olan ipuçlarını verdik. Bu önerilerin ardından yepyeni bir çehreye bürünecek evinizde güle güle oturun!
 

Esra

Prof. Dr. Filozof
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Tem 2019
253
38,941
93
Sakarya

İtibar Puanı:

Hepinizin ellerine sağlık.
Bence kesinlikle bir evin en önemli dekorasyonu perdelerdir.
Örneğin @Talha 'nin paylaşmış olduğu resimdeki perdeler çok klas ve havalı duruyor. Umarım benim evdeki perdeler de bunu gibi güzel olur. Umarım aceleye gelipte ilk gördüğümü almam.
 

Selin

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Haz 2019
296
42,006
93
Izmit

İtibar Puanı:Perdeler evlerimizn dekorasyonunu tamamlayan en önemli aksesuarlardan biridir. Bir anlık tarzını kenara bırakın çünkü perde satın alınmadan önce en önemlisi işlevine dikkat etmelisiniz. Bu sebeple seçebileceğiniz perde sayısı baya bi düşecektir. Perdenizin içeriği göstermemesini yada içeriği zifiri karanlık yapmasını istiyorsanız ozaman astarlı perde seçmeniz gerekir. Işığın içeri girip girmemesi sizin için önemli olmayıp sadece dekoratif olarak alacaksanız astarsız modellerede bakabilirsiniz.

Astarlı perdeler biraz daha pahalı olmakla beraber yanında birçok avantajıda yanında getirmektedir örneğin uzun ve astarlı perdeler güneşin zararlı ışınlarının içeriğe girmesini engellemektedir. Perdeleriniz için perde ağırlığı kullandığınız zaman perdelerinizde kırşıma ve buruşma olmayacaktır. Daha fazla dayanıklılık için ve ışık geçirgenliğini ve Yalıtımı kuvvetlendirmek için astar ve üzt yüzeyine pazen kullanarak tela oluşturulabilir. Belki ucuz bir yöntem değil ama çok iyi ve çok sık kullanılan bir yöntem.

Kumaş Dokusu
Resmi bir mekan için ipek ve kadife tercih edilir. İpek ve kadife gibi kumaşların temizliği için kuru temizleme tercih edebilirsiniz. Bunun gibi resmi alanlar için kullanabileceğiniz daha pratik olarak suni ipek veya saten pamukta tercih edebilirsiniz. Dalgalı keten veya burşuk kadife kullanarakta rahat bir görünüm oluşturabilirsiniz temizlikte ise bunun içinde kuru temizleme tercih edebilirsiniz. Pamuk ve pamuk karışımı içeren kumaşlar her türlü uyum dekorasyon için uyum sağlar, Yün ve yün karışımı perdeler ise Canlılık ve temizlik hissi uyandırır.

Baskı Ve Desen
Küçük bir tavsiye Mobilyalarınız ve eşyalarınız desenli ise perdenizde rustik kullanmanız daha güzel olacaktır. Ama eğer tam tersi odanızda sadece sade ve koyu renkler hakim ise ozaman desenli perde seçmeniz daha doğru olur. Çok fazla göze çarpmayan ama enerjisi yüksek perdele istiyorsanız ozaman küçük veya şal desenli perdeler tercih etmelisiniz. Büyük ve grafik baskılı perdeler daha Cesur ve dikkat çekici olduğu için odanızdaki dekorlar ile daha gösterişli ve dikkat çekici kombinler yapabilirsiniz.

Renk Seçimi

Odanızda kullandığının mobilya ve eşyalar ile uyum sağlamasını istiyorsanız duvarınızın rengine yakın bir tonda perdenizin rengini seçin çok fazla koyu renkler seçip perdenizi çok fazla dikkat çekmemesine ve çok fazla baskın renkler kullanmamaya özen gösterin. Eğer astarsız perde kullanacaksanız içeri giren ışık ile odanızdaki renkler ile hoş bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Sizce nasıl perde seçilmelidir Daha çekici ve gösterişli perdeler mi yoksa fazla dikkat çekmeyen dekoratif perdeler mi?
Ellerinize sağlık çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Ben her gördüğüm resimdeki mobilya ve dekorasyona hayran kalıyorum. ? Ben odanın tüm uyumuna bayıldım resmennnn???
 

Selin

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Haz 2019
296
42,006
93
Izmit

İtibar Puanı:

Hepinizin ellerine sağlık.
Bence kesinlikle bir evin en önemli dekorasyonu perdelerdir.
Örneğin @Talha 'nin paylaşmış olduğu resimdeki perdeler çok klas ve havalı duruyor. Umarım benim evdeki perdeler de bunu gibi güzel olur. Umarım aceleye gelipte ilk gördüğümü almam.
Ben varım korkma? ben varken kimse sana kötü birşey aldıramaz ?
 

Esra

Prof. Dr. Filozof
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Tem 2019
253
38,941
93
Sakarya

İtibar Puanı:

Benden daha güzel olan herşey den nefret ederim. Perde Benden güzel olmasında gerisi önemli değil. Benim güzelliğim zaten yeter tüm ev halkına.
Hahaha özgüvenine hayranım ???
 

MeryemKaya16

Meryem gibi ol
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Tem 2019
422
75,992
93
Bursa

İtibar Puanı:

Ellerinize sağlık çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Ben her gördüğüm resimdeki mobilya ve dekorasyona hayran kalıyorum. ? Ben odanın tüm uyumuna bayıldım resmennnn???
Ama cidden haklısınız hayran kalınmayacak gibi değilki şu güzelliğe ve uyuma bakarmısınız.
 
Two Piece Sets width=
  • Two Piece Sets
  • Üst