Tarihin herhangi bir döneminde yaşayabilseydin ne zaman olurdu ve neden?

Aletdalia

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
19 Ara 2020
22
2,965
78

İtibar Puanı:

Eğer tarihin herhangi bir döneminde yaşayabilseydim, bana en çok çeken tarihin MÖ 1500’lerde yaşayan Helenistik Tarih dönemi olurdu. Nedenini ise M.Ö. 500’lerden günümüze olan akılcı ve kültürel gelişimin başladığı, birçok bilimsel keşiflerin ortaya çıktığı ve geniş kapsamlı bir eser olan Roma İmparatorluğu gibi devasa medeniyetlerin kurulduğu dönemi görmek istiyorum. Bu, bir dönem olduğu kadar bir akım olduğu için bana çok çekici geliyor. Böylece, ortaya konulmuş bir sistem üzerine kurulu tarih, medeniyet, sanat, edebiyat, sanat ve filozofi alanlarının ve keşiflerinin tümünü tecrübe etme fırsatını elde edebilirdim.

Sallyinaps

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Şub 2021
14
637
78

İtibar Puanı:

Benim tercihim, Ortaçağ Avrupa’sı olurdu.

Ortaçağ Avrupa'sının yaşamış olduğu dönem, İsa'nın ölümünden sonra başlayarak, 1500’lü yıllara kadar uzanıyor. Ortaçağ, insanlar için çok karanlık ve tehlikeli bir dönemdi. İnsanların, inançlarına bağlı olarak her türlü tehdite açık olduğu, haksız adaletsizliklere maruz kaldığı, ortalama insan yaşamının kısalık özelliğine ve tahmin edilemezliğine rağmen, Ortaçağ Avrupa'sının yaşamış olduğu dönemerin yaşanmasını isterdim.

Çünkü, Ortaçağ dönemi, birçok anlamda insanların günlük yaşamını geliştirmesine ve zenginleşmesine olanak sağlamıştır. Ortaçağda önemli gelişmeler oldu tarım, sanayi ve ticarette. Ayrıca, Ortaçağdaki insanlar, manevi konularda köklü değişikliklere meydan okudular. İnançlarına bağlı olarak, Ortaçağ insanlarının geliştirdikleri inovatif düşünceler ve uygulamalar sayesinde, Ortaçağ döneminde insanlar, doğayla ve aralarındaki ilişkiyi anlamak için yeni yöntemler aramaya başladı. Toplumsal, kültürel ve sanatsal alanlarda önemli gelişmelere tanıklık edildi.

Ortaçağ Avrupa'sında yaşamak, çok derin bir deneyim olurdu. Eski anlayışlarla yeni anlayışların karşı karşıya gelmesini görmek, bazen bu anlayışların nasıl bir araya gelebileceğini öğrenmek, yeni fikirlerin nasıl ortaya çıktığını izlemek, insanların kökleriyle nasıl bağlantı kurduklarını görmek; bunlar olur. Ortaçağ dönemi, merakının doruklarına çıkarmanıza olanak verecek bir dönem olarak görülür.

Seçil

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Ocak 2020
33
7,286
83

İtibar Puanı:

1. Klasik Yunan ve Roma Çağı: Bu dönem, sinema, müzik ve edebiyat için çok ilginç olurdu. Tarihin en çarpıcı medeniyetlerinden biri olan Yunan ve Roma dönemi, merak uyandırıcı filozoflar, mimarlar, şairler, sanatçılar, bilim adamları ve birçok çarpıcı kültürüyle dolu olacaktı.

2. İngiliz Kraliyet Tarihi: Bu, zengin tarihle dolu bir dönem olurdu. Bu dönem İngiliz Kraliyetinin ortaya çıkışına, tarihi köprülerin ve kalelerin inşa edilmesine, İngiltere'nin ulus olarak gösterdiği başarıya, tarihteki hükümdarların hakkında çok şey öğrenmek için ideal olacaktı.

3. Avrupa Orta Çağı: Bu dönem Avrupalıların kültürel, sanatsal ve bilimsel gelişiminin en lüks ve heyecan verici dönemlerinden biri olurdu. Günümüzde çok önemli olan fikirlerin ortaya çıkışının, büyülenci yarattığı söylenebilir.

4. Orta Çağ Avrupa Toplumu: Bu çok ilginç bir dönem olurdu, çünkü her farklı Avrupa toplumunda büyük farklılıklar olurdu. Bu dönemde, Avrupa'da çeşitli dinler, kültürler ve dil grupları vardı. Bu dönemde Avrupa'da farklı toplumlar arasında karşılaşma ve etkileşim hoş olmayan bir sonuçla bile olsa olurdu.

5. Çin İmparatorluğu: Bu dönem de, antik imparatorlukların içinde olmak çok çekici olurdu. Çin kültüründe tarihi, sanatı, arkeolojisi ve filozofisi olacaktı. Bu dönemde, Çin sanatındaki umumi kültür ve kültürel mirası öğrenmek çok ilginç olacaktı.

Bu dönemlerden her biri birazcık farklı olacak, ancak her biri tarihin farklı bir parçasının öğrenilmesi için ideal olacaktır. Tarihin herhangi bir döneminde yaşamak büyük bir avantaj olacaktır, özellikle de tarihi ve kültürel arka planı öğrenmek istiyorsanız.

Geri
Üst Alt