Sorun Cevaplayalım

Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

+90 322 613 45 45

Bey Azura

Bilgi Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
272
101,198
93
Cologne/Adana
talhakeremyilmaz.com

İtibar Puanı:

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Televizyonu En Çok Kullanmak istediğiniz Alan Hangisi?
Alacağınız Televizyonu daha çok film izlemek için alacak iseniz o zaman görüntü kalitesini televizyon seçerken en önemli kriter olarak belirlemelisiniz. Güzel bir görüntü kalitesi yakalayabilmek için günümüz şartlarına göre UHD veya OLED gibi teknolojilere sahip televizyon modellerine öncelik vermeniz gerekir.

Televizyonunuzu mesleki işlerinizi de halletmek için kullanmayı düşünüyorsanız o zaman kablosuz bağlantı özelliği olan bir televizyon tercih etmelisiniz. Bu şekilde televizyonunuzu bir bilgisayar gibi kullanma imkanına sahip olabilirsiniz.

Uydu Kanallarında Dizi veya Belgesel gibi programlar seyretmek gibi bir düşünceniz varsa o zaman Uydu Alıcısı televizyona entegre olan bir Model seçmelisiniz.


Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tüm isteklerinizi karşılayabilecek bir Televizyon bulmak için dikkate almanız gereken birkaç özellik var. Bu özelliklerden ilki ise LED, OLED ve QLED Ekran Modellerinden hangi Ekran modelini almak istediğinize karar vermelisiniz.

LED TV: Günümüzde en çok satılan Televizyonlardan bir tanesi LED TV’ler. LED TV’ler Aydınlatmayı görüntü panelinin içerisinde bulunan LED’ler ile yapmaktadır. Bu şekilde Yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanmakta.

OLED TV: En Pahalı Televizyonlar genellikle OLED TV’ler oluyor. Sahip oldukları teknolojiler sayesinde en üst seviyede renk doğruluğu, Kontrast Yüksekliği ve geniş izleme açısı sunuyor OLED TV’ler. Özellikle de çok ince bir yapısının olması da ayrıca bir dikkat çeken özelliklerinden.

QLED TV: Çok Gerçeki ve canlı renklere ulaşmak isteyenlerin tercihi QLED TV’ler oluyor. Renklerin çok üst düzey bir kalitede soluklaşmadan görünmesini sağlıyor. Renk Derinliği, parlaklığı, canlılık ve gerçeklik gibi kriterlerde çok üst düzer bir performans sergiliyor.


Televizyonun Çözünürlüğü Kaç Olmalıdır?

Televizyon alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise ekran çözünürlüğü olmalıdır. Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi ile görüntü kalitesi de her geçen gün daha da kaliteleşmektedir. Şimdi Full HD mi, 4K ve 8K çözünürlükler ne anlama geliyor tam olarak onları bir inceleyelim.

HD ekran: Küçük Televizyonlarda daha sık HD Teknolojisi görülmektedir. HD Ekranlar 720 Piksel Ekran çözünürlüğünü temsil etmekte.

Full HD ekran: HD den sonra bir tık daha iyi ekran çözünürlüğüne sahip olan Televizyonlar oluyor. FULLHD 1080 Piksel Çözünürlüğü temsil etmektedir.

4K UHD: Şuan piyasada en iyi çözünürlüğü sunanlardan bir tanesini temsil etmektedir 4K. 1080 piksel çözünürlüğe sahip bir televizyona göre 4 kat daha fazla piksele ulaşarak çok daha üst bir görüntü kalitesine ve netliğine ulaşıyor.

8K UHD: 8K Ultra HD Çözünürlük ise şuan en yüksek çözünürlüğü veren Televizyonlar olarak geçmektedir. 4K bir televizyona göre de dört kat daha fazla piksele sahiptir. Full HD televizyonlara göre de 16 kat daha fazla piksele sahiptir. Günümüzde ise Televizyonlarda 8K UHD’den daha yüksek bir çözünürlüğe sahip bir ekran yok.


Televizyonun Ekran Boyutu En Fazla Ne Kadar olmalıdır?

Televizyon seyrederken gözleriniz ve boynunuz yorulmaması için televizyonun boyutu ve izleme mesafesine dikkat etmeniz gerekir. Alacağınız Televizyonun erkan inç değeri ne kadar ise 1,2 ile çarparsanız en ideal izleme mesafesini bulabilirsiniz. Örneğin 75 inç bir televizyon için 2,3 (90 inç) metre uzakta oturmak gerekir veya diyelim ki koltuğunuzu ile duvarınız arasında 100 inç mesafe var bu şekilde olunca ise 1,2 ye bölerek televizyonunuzun maksimum olabileceği ekran boyutunu öğrenebilirsiniz.Ya televizyonunuzu odaya göre ya da izleme mesafenizi televizyona göre ayarlamanız gerekir.


Televizyonda Hangi Bağlantı Türleri Olmalı?

Kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda hangi bağlantı türlerini desteklemesi gerekiyor ise onları da incelemeniz gerekir. Özellikle görüntü aktarımı için kullanılan HDMI desteği olmazsa olmazlardan günümüz şartlarında en çok kullanılan bağlantı türlerinden bir tanesidir. En çok kullanılan diğer bir bağlantı türü ise USB portu. USB Portu sayesinde Flash belleğinizde bulunan Filmlerinizi, dizilerinizi, müziklerinizi ve resimlerinizi sorunsuz bir şekilde televizyonunuza aktarabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda da VGA, DVI, SCART ve Optik Ses girişinin olup olmadığına da bakabilirsiniz.

Televizyonun Garantisi Hakkında?
Televizyonlar elektronik cihazlar olduğundan bozulması durumlarından çok fazla maddi yük oluşturabilmektedir. Bu sebeple alacağınız Televizyonun garanti süresinin ne kadar olduğunu ve neleri kapadığına da bakmanızı öneririm. Hatta garanti süresini uzatma gibi seçenekler var ise (Çok pahalı olmadığı sürece) ve sizin de imkanınız varsa garantinizi uzatmanızı önerebilirim.

Evet değerli forum üyelerimiz sizler için bu paylaşımımızda, Televizyon alırken nelere dikkat edilmelidir, en iyi televizyon hangisi, en iyi televizyon çözünürlüğü nasıl olmalı ve televizyon kullanım alanlarını incelemeye çalıştık. Ayrıca siz değerli kullanıcılarımızın yorumlarını dikkate alarak, TV alırken nelere dikkat etmelisiniz konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Şimdi isterseniz televizyon markası seçiminize yardımcı olabilecek Televizyon tavsiyesi ile ilgili mükemmel bir paylaşım, sizlerin doğru bir tercih yapmasına yardımcı olacaktır. İyi forumlar. :ok:
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

  • Kimy Clothing | Two Piece Sets | Dresses | Knitwear | Women Jaked Jackeds
  • Üst