Tavsiye - Televizyon Tavsiyesi | Forum Mobilya Takımları

Sorun Cevaplayalım

Mobilya hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Yaşanan Mobilya sorunlarının kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Sorularınızı Cevaplamaya Hazırız.

Bey Azura
Karaca Çay Sever
Oyuncu Koltuğu

Tavsiye Televizyon Tavsiyesi

Soner

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
1
216
28

İtibar Puanı:

Televizyon Tavsiyesi
televizyon_tavsiyesi.png

Televizyon tavsiyesi bölümüne hoşgeldiniz, Televizyon tavsiyesi nasıl olmalı? Televizyon tavsiyesi hakkında tüm detaylar sizlerle...
Televizyon teknolojisi son birkaç yılda sıçramalara uğradı, bu nedenle bir yükseltme nedeniyle modern Televizyon satın alma deneyimi sizi şaşırtabilir. OLED mi yoksa bir QLED mi almalısınız? LED veya LCD mi? nasıl bir televizyona ihtiyacınız var?

Televizyonlar sadece görüntü, performans vb. (en ucuz modellerin hepsi en az 4K çözünürlüğe sahip), aynı zamanda HDR, OLED ve QLED gibi kafanızda deli sorular ve yepyeni teknolojiler var, ekran boyutu, Televizyon yerleşimi, Hdml giriş sayısı ve “Netflix var mı?” gibi temel sorularınız oluyor.

Bu soruları daha aza indirmek için, deneyimi daha az acı verici hale getirecek kapsamlı bir Televizyon satın alma rehberimizi okumaya devam ediniz, sizin için doğru Televizyonu seçmenize yardımcı olacağız.

En İyi TV 2020: Premium 4K Ultra HD Televizyon

4K TV'lerde sadece bir sorun var: Birçoğu o kadar çok var ki, hangisinin sizin için en iyi olduğunu bulmak neredeyse imkansız olabilir. Ancak kararsızlığın kuyusunu yıkmadan önce, gelin elimizden tutun sizi 4K Televizyon görüntüsünün mükemmelliğine giden yolda ilerlememize izin verin.

Amacımız, en iyisini sunmak ve sizler için test ettiğimiz, televizyonlarda uyguladığımız testleri sunmaya devam edelim..

Bu Televizyonlar şu anda mevcut olan tüm Ultra HD görüntü seçeneğinin en iyi seçeneklerdir - Amazon, Netflix, Disney +, Google Play Filmler, Apple TV ve Sky Q'nun beğenileri bu noktada 4K ile doludur. Ayrıca 4K Ultra HD Blu-ray satın alabilirsiniz..

Televizyon ekran boyutunu neye göre seçmeliyim?

Büyük ekran Ultra HD 4K çözünürlüğünün sayesinde yeni Televizyon dizilerinde 32 inç ve 40 inç modellerle daha büyük ekranlara çok fazla özellik var.

Ancak, daha büyük olanın daha iyi olduğunu düşünmek cazip gelse de, sizin için doğru olan setin boyutu, ekrana ne kadar yakın kalacağınıza ve izlediğiniz kaynak malzemenin çözünürlüğüne oldukça bağlıdır.

Televizyonlar da doğru mesafede oturuyorsanız, çok fazla ayrıntıya gerek kalmaz.

Öte yandan, TV'den çok uzakta oturduğunuzda, TV'nizin sunduğu görüntü kalitesinin ayrıntılarını almak için mücadele edeceksiniz. Buna gerek var mı?

Full HD TV (1080p) izlemek için, TV'nizin boyutunun ekrandan en az 1,5 ila 2 katı mesafe de oturmanız gerektiğidir. 4K TV'niz (ekran boyutunun yaklaşık 1,5 katına kadar) varsa, ekrana daha yakın oturabilirsiniz; çünkü yüksek çözünürlük sayesinde kaliteyi yakalarsınız.

Aşağıdaki mesafeler televizyon mesafeleri ile ilgili olması gerekenlerdir.
 • 65 inç - minimum 2,5 m (Full HD) veya 2,1 m (4K)
 • 50-52inç - minimum 2,2m (Full HD) veya 1,7m (4K)
 • 46 inç - minimum 1,9 m (Full HD) veya 1,5 m (4K)
 • 40-42inç - minimum 1,7 m (Full HD) veya 1,3 m (4K)
 • 32 inç - minimum 1,3 m (Full HD)

İstediğiniz Televizyon türünün (LCD, QLED veya OLED) TV boyutu hakkındaki kararınızı etkileyebileceğini unutmayın, bu nedenle aşağıdaki satın alma kılavuzunun bu bölümünü okurken bu yazdıklarımı hatırlayın.
Örneğin, OLED TV isteyenler, 55inç ve 65inç büyüklüğündeki seçeneklerin çoğuyla en az 48 inç baktığınızı bilmelidir. QLED alternatifi 43 inç boyutlarında mevcut olan biraz daha esnektir. 8K Televizyon ister misiniz?

2020 yılında 8K TV'lerin yılı olabilir, şimdi birkaç TV markasından çok makul 55 inç boyutlarını inceleyelim..

Samsung, son yıllarda 8K şarjına liderlik ediyor ve 2020 için en az sekiz yeni 8K TV'yi piyasaya sürdü ve üst düzey 4K TV ile aynı fiyat ile satışa sunuldu. Şirketin eski 8K modelleri olan Q900R ve Q950R de hala satışta.

Sony'nin 2020 8K TV serisi 5999 £ 'dan (7000 $) başlarken LG'nin daha pahalı 8K OLED seçenekleri de var .

8K Televizyon almaya nasıl bakıyorsunuz?

8K TV performansı için yeni bir kriter oluşturan, yerel içerikli parlak bir 8K görüntü üreten ve mükemmel bir yükseltme işi yapan Sony KD-85ZG9'u da test ettik . Söylemeye gerek yok, o zamanki aylarda yeni 8K setlerinin 8K gösterileri daha da etkileyici oldu.

Açıkçası, 8K içeriğinin olmaması, bazı kişileri kısa vadede makul bir şekilde erteleyebilir ve uyumlu HDMI 2.1 girişlerinin yokluğuna neden olabilir (Samsung, sahiplerine yeni bir HDMI 2.1 donanımlı One Connect Box sağlayacağını söylese de) mevcut). Sony, 8K TV'sindeki soketlerin HDMI 2.1 özelliklerine uygun olduğunu ve sadece tam olarak sertifikalandırılması gerektiğini iddia ediyor.

2020 yılında 8K TV'lerde bu bir sorun olmayacak, ancak ellerimizi yakalayana kadar (parmaklar geçti, yakında) jüri, sınıfının en iyisi 4K TV'leri satın almaya değip değmeyeceklerine karar verdi. Daha agresif fiyatlandırma en azından onların lehine çalışmalıdır.

Ne tür ekran: OLED, QLED veya LCD?

LCD panelde bir resim göstermek için genellikle beyaz LED'lerden oluşan bir arka ışık gerektiren LCD TV'ler, çok çeşitli ekran boyutlarında mevcuttur ve kısmen teknolojinin düşük üretim maliyeti sayesinde uygun fiyatlarla sunulmaktadır.

OLED (Organik Işık Yayan Diyot), kendiliğinden yayılan parçacıklar kullanan bir panel teknolojisidir - bu nedenle arka ışığa gerek yoktur. Bu, OLED TV'lerin inanılmaz derecede ince olmasını sağlarken aynı zamanda ikna edici zifiri karanlık siyahlar, güçlü kontrast ve mükemmel izleme açıları sunar. LG, Sony, Panasonic ve Philips, dizilerinde OLED TV'li büyük markalardır. Genel olarak, bu markalar OLED Televizyonları mükemmel olmuştur, LG'nin orta sınıf OLED TV'leri son yıllarda mutlak favorilerimizdir.

QLED TV, bir LCD TV'dir, ancak arka ışık üzerinde kuantum nokta kaplaması vardır. Bununla birlikte, mevcut QLED'lerde kuantum noktaları (küçük yarı iletken parçacıklar) kendi ışıklarını yaymazlar. Bu nedenle, QLED TV'ler, geleneksel LCD'ler gibi, bir arka ışığa dayanır.

QLED TV'nin avantajları? Parlak canlı renkler, ayrıca parlak, keskin ve net ayrıntılı görüntüler elde etme edebilirsiniz. Samsung'un QLED'leri yıllar geçtikçe daha iyi ve daha gelişmiş hale geldi, OLED TV'lere iyi bir alternatif olarak mevcut ve geçen yıl Ne Hi-Fi oldukça önem kazandı.

Peki sizin televizyon tavsiyesi nasıl olurdu? daha iyi bir televizyon tavsiyesi varsa lütfen paylaşır mısınız?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Covid

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
25 Haz 2020
2
212
28

İtibar Puanı:

Akıllı TV önerileri
Listemizde yer alan modellere kısaca göz atalım.

Vestel’in 55 inçlik 4K çözünürlüğe sahip televizyon HDR özelliğiyle geliyor. Vestel 55UD8450 modelinde dahili uydu alıcısı da bulunuyor. Bu modelin 4.097 TL’lik bir etiket fiyatı bulunuyor.

Ürünü satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Listedeki bir diğer akıllı televizyon modeli ise LG 49UM7100. 4K destekli bu TV modelinde de dahili uydu alıcı bulunuyor. Surround ses sistemi ile gelen televizyonda hem oyun izlerken hem de film izlerken içindeymiş gibi hissetmek mümkün. Ayrıca bu televizyonun 49 inç büyüklüğe sahip olduğunu da söyleyelim. Televizyon 4.799 TL fiyat ile satılıyor.

Ürünü satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sony 55XG8577
isimli model listemizin üçüncü sırasında yer alıyor. 55 inç ekrana sahip model de UHD 4K desteği ile geliyor. Android işletim sistemi, 7.799 TL’lik fiyata sahip televizyon kullanıcısını mutlu edecek bir çok özelliğe sahip.

Ürünü satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

65 inçlik büyüklüğe sahip LG 65SM9010 listemizin dördüncü sırasında yer alıyor. 4K özellikli televizyonda da dahili uydu alıcısı görev alıyor. Ayrıca, webOS işletim sistemiyle de geldiğini söyleyelim. Televizyon, 14.499 TL fiyata satılıyor.

Ürünü satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Listemizin son sırasında yüksek bütçeye sahip bir TV modeli yer alıyor. 82 inç ekran büyüklüğüne sahip Samsung 82Q900RB, 8K çözünürlük ile geliyor. Yapay zeka destekli televizyon herhangi bir çözünürlüğü yükseltebiliyor. Televizyonun fiyatı ise 67.999 TL.
 

Louren

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
25 Haz 2020
2
214
28

İtibar Puanı:

Televizyon tavsiyesi olarak bunları önerebilirim 5000 tl civarı.
 • LG 49UM7100PLB 49’’ 123 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV
 • Samsung 50RU7400 50’’127 Ekran 4K Ultra HD Smart LED TV
 • Philips 50PUS7304 Ultra HD (4K) TV
 • Toshiba 55V6863DAT Ultra HD (4K) TV
 

Wishne

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
25 Haz 2020
2
215
28

İtibar Puanı:

LED Televizyonlar
LED teknolojisi öncesinde hayatımızda olan LCD teknolojisi, panelde kullanılan kabin içi materyaller sebebi ile hem kalın hem de hissedilir ölçüde ağırdı. Değişen tüketici ihtiyaçları ve gelişen teknoloji ile beraber LCD paneller yenilenme yönünde zorlanmış ve panel aynı kalsa da (IPS ya da VA) arka ışık aydınlatma şekli olan FLORESAN ampüller yerine LED (Light Emitting Diode, Işık Yayan Diyot) olarak adlandırılan yüksek ışık değerli fakat düşük enerji maliyetli diyot teknolojisi kullanılmış ve böylece LED Televizyonlar hayatımıza girmiştir. Led TV, daha ince, daha hafif ve enerji tüketimi LCD’ye göre daha az olan bir teknolojidir.

OLED Televizyonlar
Son yıllarda gelişen teknolojiler LCD ve LED Tv’lerin ihtiyaç duyduğu arka ışık aydınlatmasını ortadan kaldırmış ve bu sayede yeni bir teknolojiye sahip olan OLED ekranlar hayatımıza girmiştir. OLED Tv’ler piksellerin kendi kendilerini aydınlatması nedeniyle OLED (Organig Light Emitting Diode - Organik Işık Yayan Diyot) ismini almıştır. OLED TV’ler daha iyi görüntü kalitesi sunması, daha az enerji tüketimi sağlaması ve teknolojisi itibariyle daha ince bir yapıya sahip olması ile hayatımızda büyük kolaylık sağlamıştır.

OLED Teknolojisi Nasıl Çalışır?
Her piksel kendi ışığını sadece gerektiği zamanda kendisi üretir ve sadece gerekli olan renk pikselini çalıştırır. Bu sayede diğer tüm panel türlerinden açık ara fark ile gerçeğe en yakın görüntü kalitesini sunar. Ayrıca diğer türlerde gerekli olan birden fazla görüntü katmanlarını ortadan kaldırarak sadece 3 katman ile en ince gövde yapısına sahiptir.

Tv’de arka ışık kaynağının olmaması nedeniyle kontrast değerinin sınırsız olmasını ve ışık üretimini yapan piksellerin kontrolünde kayıpsız bir tepkime süresinin olmasını sağlamıştır. OLED Tv’ler 0 (sıfır) tepkime süresi ve sonsuz Kontrast değerine sahiptir.
 

Lordmaster

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
21 Haz 2020
1
215
28

İtibar Puanı:

Netflix İçin Önerilen 2019 Model Televizyonlar
 • Panasonic GZ2000 GZ1500 GZ1000 GZ950 GX940 GX900 GX800
 • Philips LED Philips : 6500 6700 6800
 • Samsung QLED 8K / QLED 4K / Premium UHD / Lifestyle TV Modelleri : Q950R Q90R Q80R/Q85R Q70R Q60R The Frame The Serif RU8000
 • Sony Sony BRAVIA: ZG9 AG9 XG9505 XG8505 XG8577 XG8588 XG8596 XG8599 XG8796
 
M

Mehmet Güneş

Sony: Android Tv
Sony’nin Android TV’lerinin kaliteli akıllı Tv platformlarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Home tuşuna bastığınızda YouTube gibi video sitlerinden alınan görüntü beliriyor, hatta aşağıya doğru kaydığınızda Sony’nin hizmetlerini, Google Play Store, Google Play Music, Google Play Movies & TV, YouTube, Netflix kısayollarını ve diğer özelliklerini görebiliyorsunuz. Biraz aşağıda ise TV’nin giriş ve ayarları bulunuyor. Sony’nin Android TV’leri 16GB hafıza seçeneği ile geliyor ve bu, çoğu akıllı TV’dekinden fazla. Aşağıda bir kaç model mevcut tavsiye ederim.

 • Sony KD-65XD9305
 • Sony KD-55XD9305
 • Sony KD-65S8505C
 • Sony KD-49X8307C
 • Sony KD-65X8505C
 

Benzer konular

Üst