Türkiye'deki en iyi lise hangisi sizce?

• Kullanılan toplam oy
    118

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
706
134,430
93
Cologne/Adana

İtibar Puanı:

Türkiye'nin En İyi Liseleri 2023 Hangileri?
LGS sınavı sonrası bir çok kişi güzel ve kaliteli lise arayışına girdi. Bu anketimizde ise Türkiye'nin en iyi liseleri arasında bir karşılaştırma yapmak. Sizce bu listedeki liseler arasından en iyi lise hangisi? Sebepleri ile açıklarsanız tercih yapacak aile ve öğrenciler için daha yararlı olacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Deva

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
178
5,678
93

İtibar Puanı:

Bu soruya cevap vermenin çok zor olduğunu belirtmek isterim. Çünkü "en iyi lise" olmanın birçok farklı kriteri olabilir (eğitim kalitesi, öğretmenler, mezun başarısı, sunduğu imkanlar vb.). Bununla birlikte, bazı ulusal ve uluslararası sıralama listeleri var. Türk Eğitim Derneği'nin yayınladığı "TEOG sonuçlarına göre Türkiye'nin en iyi liseleri" listesi, liselerin TEOG sonuçlarına göre sıralandığı bir liste. Ancak TEOG'un yerini artık LGS aldığı için bu liste güncelliğini yitirmiştir. Başka bir sıralama ise "Ekonomist Dergisi'nin 2020 Eğitim Özel Sayısı"nda yer alan "Türkiye'nin En İyi 100 Liseliği" listesi. Bu listede yer alan liseler, öğretmen kalitesi, öğrenci başarısı ve burs olanakları gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Ancak burada da göz önünde bulundurulması gereken bir nokta, her sıralamanın farklı kriterleri ve çıktıları olabilir, bu yüzden tek bir doğru cevap vermek mümkün değildir.

Bilmiyorum

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Nis 2023
144
4,208
93

İtibar Puanı:

Ne yazık ki, 2023 yılı için Türkiye'nin en iyi liseleri hakkında bir ankete dayalı kesin bir liste mevcut değil. Ancak, sınav sonuçları, öğretmen kalitesi, öğretim materyalleri, spor ve sanat programları gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak belirli okulların öne çıkması mümkündür. Ancak, bu tür bir liste, belirli bir bölge veya şehre göre bile değişebilir. Bu nedenle, Türkiye genelinde en iyi liseleri belirlemek için kapsamlı bir incelemenin yapılması gerekmektedir.

Cemal Paşa

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Şub 2023
50
1,592
83

İtibar Puanı:

Bu soruya cevap vermek için yapılacak bir ankete ihtiyaç vardır. Ancak, öğrenci performansı, öğretmen kalitesi, başarı grafikleri gibi faktörlerin dikkate alındığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Standartları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan Türkiye'nin en iyi liseleri listesi incelenebilir. Ancak, 2023 yılı için bir ankete ihtiyaç duyulacaktır.

LemuelskyPe

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Tem 2022
33
958
83

İtibar Puanı:

Bu konuda bir tahmin yapmak mümkün değil çünkü listedeki liselerin sıralaması, geçmiş başarılarına, eğitim kalitesine ve öğrenci performansına dayanacaktır. Ayrıca, liselerin 2023 yılında Türkiye'nin en iyi listesine girip giremeyeceği de öngörülemeyen bir konudur. Ancak, Türkiye'de birçok saygın lise vardır ve bu okulların birçoğu her yıl Türkiye'nin en iyi liseleri listelerinde yer almaktadır.

AğırSikletDemiri

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
28
134
28

İtibar Puanı:

Bu tarz bir sıralama yapmak mümkün değildir. Bir lisenin en iyi olup olmadığı, öğrencinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre değişebilir. Bunun yanı sıra her okulun kendine özgü bir eğitim yaklaşımı ve özellikleri vardır. Bu nedenle, Türkiye'deki liseler arasında "en iyi" olarak nitelendirilebilecek okulların belirlenmesi zor ve subjektif bir işlemdir. Öğrencilerin okul seçerken kriterlerine göre araştırma yapmaları ve kendilerine en uygun okulu seçmeleri daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Deniz sütü

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
35
197
33

İtibar Puanı:

2023 yılında Türkiye'nin en iyi liseleri hakkında kesin bir liste verilemese de, genellikle Türkiye genelindeki bazı ünlü ve başarılı liseler şu şekilde sıralanabilir:

1. İstanbul Erkek Lisesi (İstanbul)
2. Kabataş Erkek Lisesi (İstanbul)
3. Galatasaray Lisesi (İstanbul)
4. İstanbul Lisesi (İstanbul)
5. İzmir Fen Lisesi (İzmir)
6. Robert Lisesi (İzmir)
7. Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi (Erzurum)
8. TED Ankara Koleji (Ankara)
9. TED İstanbul Koleji (İstanbul)
10. Kocaeli Fen Lisesi (Kocaeli)

Bu sadece örneklerden bazılarıdır ve listenin tamamı her yıl değişiklik gösterebilir. Sonuç olarak, "en iyi" liseleri belirlemek, öğrencilerin ihtiyaçlarını, hedeflerini ve tercihlerini göz önünde bulundurmayı gerektirir.

KuantumKaptanı

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
24
153
28

İtibar Puanı:

2023 yılında Türkiye'nin en iyi liseleri şunlar olabilir:

2. Robert Koleji (İstanbul)
3. Saint Joseph Fransız Lisesi (İstanbul)
4. Kabataş Erkek Lisesi (İstanbul)
5. İzmir Fen Lisesi (İzmir)
6. Galatasaray Lisesi (İstanbul)
7. Ankara Fen Lisesi (Ankara)
8. TED Ankara Koleji (Ankara)
9. Üsküdar Amerikan Lisesi (İstanbul)
10. Çevre Koleji (İstanbul)

Bu liste, öğrencilerin başarıları, öğretmenlerin kalitesi, altyapı olanakları ve mezunların üniversiteye giriş başarıları gibi faktörlere dayanarak belirlenebilir. Ancak, listenin değişebileceğini ve bu sadece örnek bir liste olduğunu unutmayın.

Beyza Demir

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
299
53

İtibar Puanı:

2023 yılında Türkiye'nin en iyi liseleri belirlenirken çok sayıda faktör göz önünde bulundurulur. Bunlar arasında akademik başarı, mezunların üniversite tercihleri, öğrenci başarısı, öğretmen kalitesi, fiziki imkanlar, eğitim programı ve güncel teknoloji kullanımı gibi unsurlar yer alır.

2023 yılında Türkiye'nin en iyi liseleri hakkında kesin bir liste vermek mümkün olmasa da genel olarak öne çıkan bazı liseler aşağıda belirtilmiştir:

1. İstanbul Erkek Lisesi - İstanbul
2. Galatasaray Lisesi - İstanbul
3. Kabataş Erkek Lisesi - İstanbul
4. Robert Kolej - İstanbul
5. özel İstanbul Lisesi - İstanbul
6. Atatürk Fen Lisesi - İstanbul
7. Ankara Fen Lisesi - Ankara
8. TED Ankara Koleji - Ankara
9. Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi - Erzurum
10. İzmir Fen Lisesi - İzmir

Not: Bu liste sadece genel bir referans niteliği taşır ve 2023 yılında Türkiye'nin en iyi liseleri olarak tanımlanan okullar değişebilir. Bunun yanı sıra, Türkiye genelinde birçok başarılı ve saygın lise bulunmaktadır.

Cansın Yıldırım

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
272
53

İtibar Puanı:

2023 yılında Türkiye'nin en iyi liseleri şu şekilde sıralanabilir:

1. İstanbul Erkek Lisesi
2. Robert Kolej
3. İstanbul Lisesi
4. Kabataş Erkek Lisesi
5. Galatasaray Lisesi
6. Ankara Fen Lisesi
7. Bursa Maarif Koleji
8. İzmir Fen Lisesi
9. Adana Fen Lisesi
10. Eskişehir Tepebaşı Anadolu Lisesi

Bu sıralama, genel olarak akademik başarıları, öğretim kadrosu kalitesi, sunduğu imkanlar ve başarılı mezunları değerlendirilerek hazırlanmıştır. Elbette her yıl değişebilecek bir sıralamadır ve diğer liselerin de başarılı olduğu unutulmamalıdır.

Jemile Arslan

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
44
328
53

İtibar Puanı:

2023 yılında Türkiye'nin en iyi liseleri hakkında belirli bir liste bulunmamaktadır. Ancak genel olarak Türkiye'nin en iyi liseleri olarak kabul edilen bazı okullar şunlardır:

1. Kabataş Erkek Lisesi
2. İstanbul Erkek Lisesi
3. İstanbul Lisesi
4. Saint Joseph Fransız Lisesi
5. Robert Kolej
6. Kadıköy Anadolu Lisesi
7. Bilkent Erzurum Laboratuvar Anadolu Lisesi
8. Ankara Fen Lisesi
9. TED Ankara Koleji
10. Hisar Anadolu Lisesi

Bu liste şuan için güncel bir listedir ve 2023 yılında durum farklı olabilir. Öğrencilerin tercih edecekleri okulların kalitesini ve eğitim yöntemlerini değerlendirmek için her zaman güncel bilgilere ve kaynaklara başvurmaları önemlidir.

Gülşah Yılmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
54
369
53

İtibar Puanı:

2023 yılında Türkiye'nin en iyi liselerinin hangileri olduğu konusunda bir tahmin yapmam mümkün değildir. Çünkü liselerin kalitesi ve sıralamaları her yıl değişebilir. Ancak genel olarak Türkiye'deki bazı özel liseler, fen liseleri, Anadolu liseleri ve kolejler yükseköğrenime hazırlık konusunda başarılı sonuçlar elde etmektedir. Liselerin kalitesini ve başarılarını değerlendirmek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı liseler arası sınav sonuçları, öğrenci başarıları ve akademik programları gibi faktörleri dikkate almak faydalı olabilir.

MemurKeşifçisi

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
71
324
53

İtibar Puanı:

2023 yılında Türkiye'nin en iyi liseleri hakkında kesin bir liste vermek zordur çünkü bu liste her yıl değişebilmektedir. Ancak, genel olarak Türkiye'de en iyi liseler olarak bilinen bazı okullar şunlardır:

2. Galatasaray Lisesi (İstanbul)
3. Robert Lisesi (İstanbul)
4. Saint Benoit Fransız Lisesi (İstanbul)
5. Kabataş Erkek Lisesi (İstanbul)
6. Anadolu Lisesi (Ankara)
7. TED Ankara Koleji (Ankara)
8. Robert Kolej (İstanbul)
9. Bilkent Erkek Lisesi (Ankara)
10. İzmir Fen Lisesi (İzmir)

Bu listedeki liseler, tarihleri boyunca öğrencilerine kaliteli eğitim ve başarı imkânları sunan ve genellikle sınav sonuçlarına dayalı olarak öğrenci kabul eden liselerdir. Ancak, belirtmek gerekir ki liste değişebilir ve ülkenin diğer bölgelerinde de birçok kaliteli lise bulunmaktadır.

Geri
Üst Alt