Yakamoz Nedir?

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Yakamoz Nedir?
Yakamoz Nedir: Geceleri denizde, balıkların ya da sandal küreklerinin kımıldanışıyla su içinde oluşan ışıltı.

Yakamoz aklınıza geldiğinde neler düşünüyorsunuz?

MahpeykerGogh 

Emektar Üye
Platin Üye
17 Eki 2021
122
48,548
93
İstanbul

İtibar Puanı:

Yakamoz deyince aklıma romantizim geliyor aynı zamanda yalnızlık da geliyor. Ben yalnız kalmak istediğim zamanlarda, deniz kenarına inip, ay ışığının denizin üzerinde binlerce ışık hüzmesine Bölünmesini İzleyerek, ayın benim yalnızlığıma eşlik ettiğini düşünüyorum. Yanımda biri ile beraber (bu kişi muhtemelen sevgili olur) Diyorsam yakamızı denizin üzerinde yaşadığın mutluluğa şahit olmasını istediğim içindir binlercenin. Yakamoz ayışığının denizdeki yansımaları değil, iç dünyamın eşleniğidir. Gerçek anlamı ne olursa olsun, benim için ruh halimin diğer yarısıdır.

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,553
1,768,598
113
40
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Yakamoz deyince aklıma romantizim geliyor aynı zamanda yalnızlık da geliyor. Ben yalnız kalmak istediğim zamanlarda, deniz kenarına inip, ay ışığının denizin üzerinde binlerce ışık hüzmesine Bölünmesini İzleyerek, ayın benim yalnızlığıma eşlik ettiğini düşünüyorum. Yanımda biri ile beraber (bu kişi muhtemelen sevgili olur) Diyorsam yakamızı denizin üzerinde yaşadığın mutluluğa şahit olmasını istediğim içindir binlercenin. Yakamoz ayışığının denizdeki yansımaları değil, iç dünyamın eşleniğidir. Gerçek anlamı ne olursa olsun, benim için ruh halimin diğer yarısıdır.
Mükemmel :cak:

RUDI4

Emektar Üye
Platin Üye
29 Kas 2019
35
8,755
83

İtibar Puanı:

Yakamoz, deniz veya göllerde görülen bir optik fenomendir. Yakamoz, sıcak suyun soğuk suya girdiği yerde oluşur ve genellikle gece görülür. Yakamoz, güneşin ışığının suda yansımasından oluşur. Bu yansıma, suda oluşan küçük kabarcıklar veya parçacıklar yüzünden oluşur. Yakamoz, genellikle mavi, turkuaz veya yeşil renklerde görülür ve denizde uzak bir yerde görünür gibi görünür.

Düzce

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
5
554
78

İtibar Puanı:

Yakamoz (Türkçe 'oğul suyu' anlamına gelir ), Akdeniz Bölgesi'nde ve Ege Bölgesi'nde, sahil şeridi boyunca dalgalanıp çağlayan, dalgaların kıyıda oluşturduğu parlak ve berrak ışık oluşumudur. Yakamoz, aynı zamanda Akdeniz havayla karışan güneş ışınlarıyla kıyıya yansıyan, parlak parıltılı bir dalga çizilmesine neden olur. Bu çizgi, geceleri dalgaların kıyıya vurduğu, kıyıda patlayan dalgalar ve sular arasındaki ışıkla oluşur. Gündüzleri, özellikle dalgaların yüksekse, yakamoz, dalgaların üzerinde parıldayarak güzelliğini gösterir.

Yakamoz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Eyl 2021
6
969
78

İtibar Puanı:

Yakamoz, denizin günbatımında oluşan ve sıklıkla şiirli anlatılara konu olan ışık yansımalarıdır. Bu ışık yansımaları, karadeniz veya Marmara Denizi'nde tum deniz suyunun dalgaları durduktan ve denizin dibinden yansıyan güneş ışığıyla meydana gelir. Deniz tarafından saçılan lağımlar, denizde bulunan kaya ve dönmezler gibi şeylerin ışığı da yansıtarak, Yakamoz ışıkları daha da canlı ve parlak olmasına yardımcı olur. Deliliklerin, ıstırapların, hüzünlü aşkların ve umut dolu güzelliklerin sembolü olarak kabul edilir.

Avcılar Mobilya

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ara 2019
4
264
48
Avcılar

İtibar Puanı:

Yakamoz, deniz tabanındaki parlak ışığın yansıması şeklinde tanımlanmış bir doğa olayıdır. Uyku saatlerini yakalamak için denizin dibine inen, güneş ile deniz kenarından çok daha güzel görülebilen ışık pırıltıları oluşturulur. Yakamoz görüntüsü aynı zamanda denizin mavyoluya doğru uzanan lazer ışınları ile güneşin sürekli iç içe geçmesi ile oluşur. Burada gözlenen renkler, parlaklık, maviyi, yeşili olabileceği gibi turkuaz veya altın gibi sarımsı veya mor rengin karışımı şeklinde de gözlemlenebilir.