Sorun Cevaplayalım

Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

+90 322 613 45 45

FilizC.

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Tem 2019
244
79,835
93
İstanbul

İtibar Puanı:

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?
Yatak-Odasi-Dekorasyonu-nasil-olmalidir.jpg

Yorgun bir günün sonunda sakince kitap okumak, hafif bir müzik dinlemek ya da vücudunuzu dinlendirmek fikri kulağa ne kadar hoş geliyor, öyle değil mi? Ya da sabah zinde ve enerjik halinizle, pozitif duygularla yataktan kalkmak ve güne hızlı başlamak düşüncesi? Tüm bu duygular için yaşam alanlarımızın sığınağı olarak kabul edebileceğimiz yatak odası, aksesuardan mobilyaya her detayıyla dingin bir alan yaratmanız için emrinize amade.

Ev dekorasyon bulmacası içinde 2019 yılı yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı? Hangi tasarımlar ve renklerle yola çıkmalıyız? Son yıllarda öne çıkan trendleri nasıl takip edebiliriz? Dekorasyon fikirlerini nasıl uygulayabiliriz? Sorularınızın cevabı yatak odası dekorasyonu hakkında size fikirler verecek.


Yatak Odası Tekstilleri Konusunda Yumuşak ve Hafif Dokunuşlar


Yatak-Odasi-Tekstil-secimi.jpg


Bolca gün ışığı birinci kural. Karanlık bir odada ve ışık kullanmadan bir uyku çekmek, elbette oldukça sağlıklı. Fakat gün doğduktan sonra da bir o kadar gün ışığına ihtiyacı olan yatak odaları için perdeleri göreve çağırıyoruz. Kalın fon perdeler yerine, sadece tül perdeler ile hafifleyen bir yatak odası, ölçülü bir gün ışığı elde etmenizi sağlayacak.

Hafif ve mini desenli yatak örtüleri, yatak odası trendleri içinde uzun yıllar kullanabileceğiniz bir detay olacak. Her zaman popüler olan düz beyaz nevresim takımları ise tam anlamıyla bir dekorasyon fenomeni. Yumuşacık, doğal malzemeli yatak örtüleri, bambu yastıklar ile çok yakışıyor. Uyanıp yatağınızdan kalktığınız anda ise ayaklarınız mutlaka yumuşak bir dokuyla temas etmeli. İnce kilimler, toz toplamadığı için alerjik durumlara karşı korunmanızı sağlayacak.

Bir Rahatlama ve Canlanma Alanı Olarak Yatak Odası

Yatak-Odasi-dekorasyonu-icin-dogal-bir-gorunum.jpg


Zemin tercihiniz, yatak odanız için her zaman ahşap malzemeden yana olmalı. Özellikle doğal doku ve görünümler, yatak odasındaki sakin ruhu besleyen detaylardan. Laminat parkeleri seçerken beyaz ya da doğal ahşap renkli seçenekleri inceleyebilirsiniz.

İhtiyacınıza göre seçeceğiniz mobilyalarınızla yatak odası dekorasyon ürünleri kurgulamak, en akıllıca yöntemlerden biri. Çünkü eğer bir giyinme odanız varsa yatak odanız için dolap kullanımına ihtiyaç duymayacaksınız demektir. Ya da başucundaki komodinlerden sıkıldıysanız kahve sehpalarıyla tamamlayabilirsiniz. Bu, şifonyer seçeneğinde bol çekmeceli alternatiflere yönelmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Yatak Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Yatak-odasi-nasil-boyanmali.jpg


Diğer odalara nazaran daha duygusal kararlar almanız gereken yatak odanızda, renklerin psikolojik etkilerine kulak verebilirsiniz. Örneğin enerji veren sarı renk kullanımını artırdığınızda daha sinirli bir ruh halini çağırabilirsiniz. Dolayısıyla renk paleti ve kullanım dozu oldukça önemli.

Favori renkler ise bu yılın tüm ev trendlerine yayılan yeşil ve mavi tonları. Sakinlik, huzur anlamına gelen bu renkler ile beyaz ya da krem tonları yatak odası kombinasyonu için başarılı seçimlerden. Farklı bir renk tercihi için ise huzur mesajı veren leylak rengi, romantik yatak odaları için ideal.

Yatak Odası Dekorasyonu Duvar Kağıdı Kullanımıyla Gündemde

Yatak odasındaki desenler, diğer bölümlere göre daha sınırlı. Gözü yoran, bol renkli alternatiflerden kaçınırken geometrik ve çizgili alternatiflere yönelmek akıllıca. Estetik soyut desenler, taş dokusu desenler ise yeni trendlerden.

Yatak başı yerine de kullanılabilen duvar kağıdı modelleri, İskandinav dekorasyonundan ilham almaya devam ediyor. Büyük ve yeşil yapraklı bitkilerle desenlenmiş duvar kağıtları, tek bir duvar için hareketli çözümler sunuyor.

Yatak Odası Dekorasyonu ve Aydınlatma Trendleri

Yatak-Odasi-Aydinlatmasi.jpg


Daha geçmişe dönük ve retro görünümlerden ilham alan büyük abajurlar, komodinler üzerinde bir mücevher etkisi yaratıyor. Özellikle cam gövdeli ve renkli kumaş başlıklı klasik abajurlar, steril bir görünüm ve hoş bir ışık sağlıyor.

Aydınlatma fikirleri konusunda hafif ışıklardan söz edebiliriz. Abajurların dışında yatak odasında mutlaka olması gereken tavan aydınlatması, tavandan daha fazla sarkıtılarak kullanılabilir. Böylece oluşacak dramatik görünüm ile hafif ışık kullanımıyla yatak odasında aydınlatma tercih etmek ve gevşemek mümkün.

Yatak Odası İçin Yeni Detaylar

Yatak-Odasi-Duzeni-Nasil-Olmali.jpg


Mutlaka en az bir tane satın alacağınız puf ya da bench, küçük molalarınız için vazgeçilmez detaylar içinde. Eğer geniş bir yatak odanız varsa bölümlere ayıracak perdeler ya da metal malzemeli paravanlar, hareketlilik katan trendler içinde ön planda.

Yatak başında tablo kullanırken aynı zamanda aynalara da rastlıyor olmak, küçük ölçekli yatak odaları için akıllara iyi fikirler getiriyor. Duvarın alt bölümü ikiye bölecek şekilde uzunca ahşap paneller kullanmak ise modern stillerin yeni elemanlarından.

Pencere kullanımı için ise yatağınızın konumu önemli. Örneğin ayak ucunu denk getirmediğiniz sürece doğru kullanım, yatak başlığını pencere önüne koymak ya da yatağın yan bölümünü pencereye paralel kullanmak olacak.

Çetmen Mobilya ve @Çetmen
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst