Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? | Forum Mobilya Takımları

Sorun Cevaplayalım

Mobilya hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Yaşanan Mobilya sorunlarının kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Sorularınızı Cevaplamaya Hazırız.

Bey Azura

MineL

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Tem 2019
205
26,722
93

İtibar Puanı:

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
440
Bu paylaşımımız da yemek odası dekorasyonu nasıl yapılırı anlatacağız. Yemek odaları tüm aile bireylerinin aynı sofrada buluştuğu, keyifli dakikalar geçirdiği ve misafirlerin ağırlandığı alanlardır. Dolayısıyla yemek odalarının dekorasyonu en az diğer odalar kadar önemlidir. İyi tasarlanmış bir yemek odası bireylere bütün bir günün yorgunluğunu atma fırsatı verir, yemek yemeyi keyfe dönüştürür. Peki iyi bir yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır? İlk olarak uygun bir alanın varlığı gereklidir. Eşya seçimi, renk seçimi, eşyaların yerleştirilmesi tamamen alana göre yapılmalıdır; aksi takdirde sonuç hayal kırıklığı yaratabilir. Geniş alanlarda dekorasyon yapmak daha kolaydır, fakat günümüzde zenginleşen ürün yelpazesi dar alanlarda uygun çözümler sunmakta ve başarılı sonuçlar alınmasını sağlamakta. Doğru ürün tercihleri yapıldığı, uyum yakalanabildiği takdirde kusursuzluk her alanda elde yakalanabilir. Ancak bu tümüyle zevklere ve tarzlara göredir. Herkes yemek odasını kişisel tarzına en uygun şekilde döşeyerek kendine özel ve kusursuz hale getirebilir. Bu anlamda bazı detaylar yol gösterici, ufuk açıcı olacaktır.

Yemek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi GerekenlerYemek odası dekore ederken dikkat edilmesi gereken noktalar oldukça komplike, fakat çözüme yönelik ayrıntılara sahiptir. Yemek masasından sandalyelere, konsoldan aksesuarlara, tavan aydınlatmasından zemin rengine, duvar renklerinden diğer mobilyalara kadar her şey yemek odasının dekorasyonu içinde belli bir paya sahiptir. Her birinin tek tek, özenle seçilmesi ve aynı zamanda bir bütün halinde düşünülmesi gerekir. İdeal olan hem konforu hem de estetiği bir araya getiren bir tasarımdır. Bu doğrultuda aşağıdaki detaylara dikkatinizi çekmek istiyoruz:
 • Yemek odanıza mobilyaları yerleştirmeden önce alanı hesaplayın.
 • Alanın ölçülerine uygun yerleşim yapabilmek için yemek odası ve diğer mobilyalarınızın ebatlarını ölçün.
 • Odanın alanı ve eşyaların ölçülerini karşılaştırıp hareket alanınızı belirleyin.
 • Eğer bu alanı sadece yemek odası olarak kullanacaksanız ortaya yemek masasını yerleştirin.
 • Yemek masanızın üzerinde bir avize veya aydınlatma olmasına dikkat edin.
 • Mobilyalarınızı yerleştirmeye en büyük olanlardan başlayıp en küçüklere doğru ilerleyin.
 • Eğer konsol, gümüşlük, büfe gibi eşyalar kullanacaksanız bunları duvara paralel değil, hafif açılı şekilde yerleştirin. Bu, ortama ferahlık verecektir.
 • Aynalar bulundukları alanı aydınlatır ve daha geniş gösterir. Bu yüzden yemek masasının tam arkasına ya da odanın en dar, en az ışık alan noktasına yerleştirin.
 • Aksesuarlar dekorasyonun tamamlayıcı parçalarıdır; ancak doğru miktarda, doğru noktada kullanılmak şartıyla. Çok fazla aksesuar kullanımı dağınık bir görüntü oluşturacaktır. Aynı şekilde diğer mobilyaların görünmesini engelleyecek şekilde konumlandırılan aksesuarlar odayı kalabalık gösterecektir.
 • Cam, yansıtma özelliğine sahiptir. Yemek odanızda cam aksesuarlara yer vermeniz daha ferah bir ortam hissi uyandıracaktır.
 • Eğer alanınız dar ise yemek masasını pencere kenarına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede günlük kullanım esnasında oda daha kullanışlı olacaktır. Yemek yerken de manzaranın keyfini sürme imkânı doğacaktır.
 • Odanızın zemini ahşap parke ise masa ve sandalyelerin bulunduğu alanda halı kullanmaktan kaçının. Halı görüntü fazlalığı oluşturacaktır.
 • Yemek odasında servisin kolay yapılabilmesi için konumlandırma mutfağa yakın olmalıdır.
 • Servis malzemelerinin yemek odasında el altında, kolay ulaşılabilir olması gerekir. Bu sayede sürekli mutfağa gidip gelmek zorunda kalmazsınız.
 • Odanızın alanı dar ise koltuk seçimini L koltuktan yana kullanabilir ve arkasında yemek bölümünü oluşturabilirsiniz.
 • Yemek odalarında duvarlara yerleştireceğiniz tablolarla ortama renk katabilir ve yemek esnasında hoş bir bütünlük oluşturabilirsiniz. Güzel tablolar ortama canlılık kazandıracaktır.
 • Yemek odasında hareket serbestliği olmalı, misafirler ve ev halkı rahat hareket edebilmelidir. Bunun için özellikle sandalyelerin ileri geri hareket ettirilebilmesi için mutlaka alan bırakılmalıdır.
 • En ideal yemek odası dekorasyonu kişinin kendini en rahat hissettiği düzendir..
Yemek Odası İçin Tercih Edilmesi Gereken RenklerYemek odalarında tercih edilecek doğru renkler odanın çok daha zarif görünmesini sağlayacaktır. Aydınlık ve açık renkler odalarınızın daha ferah ve daha aydınlık görünmesini sağlar. Elbette tarzınıza uygun olacağını düşündüğünüz tüm renkleri de yemek odalarınızda uygulayabilirsiniz. Yemek odası için tercih edilmesi gereken renkler arasında sarı, turuncu ve kırmızı tonları iştah açıcı yönüyle her zaman kullanılabilir. Açlık hissini harekete geçiren bu renkler yemek odalarında daha iştahla ve hevesle yeme isteği oluşturacaktır.Country yemek odalarında açık kahverengi, kırık beyaz, yeşil ve mavi tonları kalite anlamında iyi sonuçlar verir.Minimalist dokunuşlara sahip bir yemek odasında siyah ve beyaz tonları daha canlı bir ortam kazandırır. Çok parlak olmamak kaydıyla siyah, yemek odalarında harika bir renk tercihi olabilir. Beyazın hemen hemen tüm yemek odası dekorlarına uygun olacağını, doğru tonlar yakalandığı takdirde aykırı renklerle de uyum sağlayacağını unutmamak gerekir.Klasik yemek odalarında kahverengi tonlar ağırlıklı olarak kullanılıyor idiyse de son dönemde moda olan yeşil ve mavi renkler yemek odalarına çok daha hoş bir görsellik katmıştır. Her iki renk de odaların daha canlı, daha estetik görünmesini sağlıyor. Halı ve perde ile de bütünlük elde edildiği taktirde özellikle sandalyelere uygulanan yeşil ve maviler rahatlıkla kullanılabilir. Yeşil doğadan gelen, doğayı çağrıştıran bir renktir. Bulunduğu ortamlarda insanlara huzur verir. Mavi ise sakinlik ve dinginlik demektir. Yemek yeme dürtüsünü bastırarak daha az yemek yemeye teşvik eder. Bu yönüyle diyette olanların veya diyet yapmayı düşünenlerin favori rengidir. Son dönemde porselen firmalarının da mavi, yeşil, mor gibi belirgin renklere tasarımlarında yer vermeleriyle yemek odaları bu tonlardaki renklere çok daha elverişli hale gelmiştir. Yemek odası renk tercihlerinde yapılan en büyük hata sandalyelerde rengarenk, çiçekli, çizgili işlemeler olmaktadır. Bunların minimalize edilmesi son derece zordur ve pek çok dekorasyon hayal kırıklığına dönüşebilmektedir.

Yemek Odası Mobilyası Nasıl Seçilmeli?Yemek odalarının ana parçaları mobilyalardır. Peki yemek odası mobilyası nasıl seçilmeli ? Öncelikle yemek odasında iki farklı şekil mevcuttur. Ya yemek odası tek başına bir odadır ya da salon veya oturma odasıyla paylaşılan bir alandır. Ülkemizde özellikle ikinci seçenek çok daha yaygındır. Bunun nedeni de evlerin yeterli genişliğe ve oda sayısına sahip olmamasıdır. Yine de yemek odası mobilya tercihlerini her iki ihtimali göz önünde bulundurarak açıklamakta fayda var. Eğer bir odanızı sadece yemek odası olarak kullanacaksanız yemek masası ve sandalyeler dışında başka mobilyalara da ihtiyacınız vardır. Konsol, vitrin, büfe gibi mobilyalar odanın daha dolu gösterir. Bu alanlarda geniş dolaplar veya dolap tarzı büfeler yerine kısa ve yatay konsollar daha şık, daha modern duracaktır. Eğer yemek odanızı salon veya oturma odasıyla birlikte kullanacaksanız takımınızın diğer mobilyalarla da uyumlu olması gerekir. Konsol, vitrin gibi detayları odanızın genişliğine göre değerlendirmeli, alanı en verimli biçimde kullanmalısınız. Eğer odanız çok geniş ise konsol, kitaplık gibi ürünlerle ikiye bölmeyi tercih edebilirsiniz.
Yemek odası mobilyalarının olmazsa olmaz parçaları, yemek masası ve sandalyelerdir. Yemek masalarında yuvarlak ve dikdörtgen modeller mevcuttur. Ancak yuvarlak yemek masaları günümüzde pek tercih edilmiyor, dikdörtgen masalar çok daha fazla rağbet görüyor. Tamamen ahşap ya da metal, cam detaylı yemek masaları odanızın konseptine göre tercih edilebilir. Odanızın alanı, aile bireylerinin ve misafirlerin sayıları göz önüne alınarak katlanabilir, büyütülebilir yemek masaları da düşünülebilir. Alandan tasarruf yapılmak istiyorsanız, masa içinde kaşıklık çatallık bulunan masa modellerini seçebilirsiniz. Cam ve metal detaylı bir yemek masası ilgi odağı haline gelip odanın genel havasını şıklığını çok daha yukarılara taşıyabilir. Sandalyeler yemek esnasında konforu sağlayacak temel öğelerdir. Bu yüzden sandalyelerin hem konforlu hem dayanıklı hem de estetik olması gerekir. Metal detaylarla zenginleştirilmiş sandalyeler arzuya göre ahşap banklarla da kombin edilebilir. Gerek masa gerekse sandalyeler seçilirken odanın günlük kullanımı da dikkate alınmalı, iç açıcı tercihler yapılmalıdır. Duvarlar ve zemin renkleri dikkate alınarak yemek odası mobilyalarında çeşitli renk tonları da kullanılabilir.

Farklı Tarzlara Ve Konseptlere Göre Yemek Odası Dekorasyon ÖnerileriTüm yaşam alanı ve mobilya dekorlarında olduğu gibi yemek odalarının dekorasyonlarında da çeşitli tarzlar vardır. Farklı tarzlara ve konseptlere göre yemek odası dekorasyon önerileri en uygun tarzı seçmenizde yardımcı olacaktır. Bu arada yemek odanız için bir konsept belirlerken aynı zamanda evinizin diğer mobilyalarını da göz önünde bulundurmalısınız. Farklılıklardan hoşlanabilirsiniz ama en azından yemek odanızı ortak kullandığınız alanın genel dekoruyla uyumu, daha rahat bir konsept oluşturmanızı sağlayacaktır.
 • Günümüzde mobilyada en çok tercih edilen modern tarzlardır. Bu doğrultuda yemek odanız için modern bir tasarım tercih edebilirsiniz. Bu konseptteki yemek odaları yeniden şekillendirmeye ve farklı düzenlemelere en açık olanlardır. Aynı zamanda bu tarz sürekli değişim ve gelişim içinde olduğundan modern yemek odası takımınıza zaman zaman yeni parçalar ekleyebilir, değiştirebilirsiniz. Cam yüzeyli masalar, metal sandalyeler ya da farklı renklerdeki ahşap masa ve sandalyeler yemek odalarınıza daha modern bir görünüm verir ve zevkli çözümler sunar. Geniş pencereler ve bol güneş alan alanlar için doğru tercih modern yemek odası olacaktır.
 • Şayet yaşam alanlarında rustik bir atmosfer hoşunuza gidiyorsa tercihiniz country yemek odası olmalıdır. Ham ahşap ya da dayanıklı ahşap malzemeden üretilen masalar, sandalyeler, komodinler uyumlu bir zemin döşemesiyle evlerinizde geleneksel bir havanın oluşmasını sağlayacaktır. Yine aynı tarzda halı, kilim ve avizeler de country yemek odalarınızın istediğiniz kalite ve şıklıkta olmasına katkı yapacaktır.
 • Yemek odanızda mümkün olan en iyi sonucu elde etmek istiyorsanız tercihiniz minimalist yemek odası olabilir. Bu tarz odalarda duvarların, dolapların ve yemek odası takımlarının aynı renkte olması tercih edilir. Parlak renklere ve tarzlara çok fazla yer verilmez. Odanın bütününde ahenk sağlanır.
 • Yemek odası dekore edilirken bir başka tercih de İskandinav yemek odası tarzıdır. İskandinav tasarımda saflık, zarafet ve itidal öne çıkar. Dekorasyon ürünlerine ve aksesuarlara olabildiğince az yer verilir. Masa, sandalye, dolaplar ve zemin ahşaptır. Duvarlarda ve mobilyalarda saf beyaz renk öne çıkar. Mobilyalar olabildiğince doğal görünümlerine yakındır.
 • Yemek odası konseptlerinden bir diğeri, eklektik yemek odası, esasen diğer tüm tarzlardan parçalar taşır. Bu yüzden yaratıcılığa son derece açıktır. Renkli duvarlar, tavanlar, ahşap veya metal masalar, sandalyeler, cam mobilyalar, lüks halılar eklektik dekorun unsurlarıdır. Fakat bu tarz kullanıcılarına orta yol sunmaz. Yapılan ürün ve renk tercihleriyle ya çok üstün özelliklerde bir oda ortaya çıkar ya da kullanışsız ve nahoş bir tasarıma dönüşür.
Yemek Odasında Kullanılan AksesuarlarYemek odalarını daha şık ve daha gösterişli hale getiren çok çeşitli aksesuarlar mevcuttur. Her ne kadar bazı kişiler yemek odasında aksesuar sergilemenin iyi bir fikir olmayacağını savunsa da aşırıya kaçılmadığı ve doğru tercih yapıldığı takdirde asla hafife alınmayacak bir görsel şölene dönüşebilir. Aksesuarlar arasında özellikle şamdanlar, mumlar, dekoratif çanaklar dikkat çeker. Şamdanlar hem yemek sofralarında hem de yemek odasının günlük kullanımında estetik bir görüntü oluşturur. Yemek odanızın tarzına uygun klasik ya da modern şamdan çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Farklı malzemelerden ve farklı renklerde üretilen şamdanlar, yemek odanızın geri kalanıyla bütünlük oluşturabileceğiniz alternatifleri size sunmaktadır. Zevkinize uygun seçimi zarif bir şamdanla yapabilir, hem yemek masanız hem de odanızda sihirli bir dokunuş gerçekleştirebilirsiniz.
Yine mumlar veya şık mumluklar içinde sergilenenler yemek masalarınızın ve odalarınızın zarif duruşuna katkı sağlayacaktır. Tek renk veya karma renkli, farklı ebatlarda ve tasarımlarda yüzlerce model bulabilirsiniz. Odanızın geneliyle uyumlu renkleri yakalayabileceğiniz gibi kokulu mumlardan tercih edebilir, romantik sofralarınızı ışıl ışıl bir ortamda ve çok güzel kokular eşliğinde tatlandırabilirsiniz. Doğal parfüm özelliği sunan bu mumlar masanızın daha albenili görünmesini sağlayacaktır.
Dekoratif çanaklar yemek odasında kullanılan aksesuarlar arasında olmazsa olmazlardandır. Özellikle yemek odasının günlük kullanımı esnasında masaların ortasında yer alan bir model, tamamlayıcı öğelerden biri olacaktır. Ahşap, cam, mermer ya da başka malzemelerden tasarlanmış şık çanakların içerisini dilediğiniz gibi renklendirebilir, şenlendirebilirsiniz. Kişiliğinizi yansıtan, sevdiğiniz nesneleri bu şekilde sergileyerek hem odanıza mistik bir hava katabilir hem de şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Kaynak: engince.com.tr
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Benzer konular Forum Tarih
H Oturma Odası & Salon 1 7K
Y Yemek Odası Tavsiyeleri 0 4K
B Genç Odası Takımı Tavsiyeleri 1 6K
B Yemek Odası Tavsiyeleri 1 3K
Ö Oturma Odası Tavsiyeleri 3 1K
Ö Yatak Odası Tavsiyeleri 2 10K
Ö Yemek Odası Tavsiyeleri 1 4K
B Vivense Mobilya 1 819
B Vivense Mobilya 1 819
C Vivense Mobilya 1 815
J Vivense Mobilya 1 809
P Vivense Mobilya 1 805
K Enza Home Mobilya 1 3K
Y Yemek Odası Tavsiyeleri 0 4K
S Yemek Odası Tavsiyeleri 3 4K
K Enza Home Mobilya 1 3K
M Yemek Odası Tavsiyeleri 2 4K
L Yemek Odası Tavsiyeleri 2 4K
N Yemek Odası Tavsiyeleri 2 4K
J Yemek Odası Tavsiyeleri 1 4K
P Kelebek Mobilya 1 268
A Yemek Odası Tavsiyeleri 0 4K
M Yemek Odası Tavsiyeleri 0 4K
A Bellona Mobilya 1 392
V Alfemo Mobilya 1 167
C Çetmen Mobilya 2 137
A Yemek Odası Tavsiyeleri 1 4K
C Masa Tavsiyeleri 5 2K
SevdaYıldız Mobilya Tavsiye 2 6K
Bahar Bellona Mobilya 1 424
L Yemek Odası Tavsiyeleri 2 2K
Talha Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri 56 35K
Talha Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri 53 40K
Selin Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri 55 21K
Talha Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri 63 19K
06Gamze06 Ev Dekorasyon Fikirleri 54 28K
Talha Yemek Odası Tavsiyeleri 59 19K
AlyaGülhan Yemek Odası Tavsiyeleri 61 50K
Durdane Yemek Odası 18 6K

Benzer konular

Üst