Sorun Cevaplayalım

Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

+90 322 613 45 45

Bey Azura

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
272
101,198
93
Cologne/Adana
talhakeremyilmaz.com

İtibar Puanı:

Yemek Odası Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Bu yazımızda Yemek odası takımı almak isteyenlerin karşılaştıkları sonrunları bir araya getirip cevaplamaya çalıştık. Ortalama insanlar hayatları boyunca 4-5 defa mobilya almaya çıkar ve almadan önce hiçbir tecrübeleri yoktur gezerken edindikleri bilgiler doğrultusunda alışveriş yaparlar sizlerin ise araştırma yapıp gidiyor olmanız kafanızda önceden bir plan canlandıracaksınız.
Ölçü almayı unutmayın
Markalar çoğaldığı için tasarımlar ve modeller arasında farklılıklar olabiliyor artık normal bir standardı yok onun için ölçü odanızın veya yemek takımını koyacağınız bölümün ölçüsünü alın. Mesela modokoda bulunan çoğu mağazalar artık autocad yardımızla 5-10 dk içinde odanızı çizebilir ve içersine ürünleri yerleştirebilir yada siz odanızın ayrıntıları ile küçük bir planını kağıda çizip götürebilirsiniz. İstanbul şartlarına göre ortalama olarak yemek masasının sığacağı odaya göre masanın boyutu aşağı yukarı 180x90 olur, fakat mağazalardaki ürünler daha güzel ve zengin durması için ürünler büyütülebilir. Mağazada bulunan ürünlerin ölçülerine aldanmayın evinize aldığınızda çok büyük gelebilir ve odanızı sıkıştırabilir. Mağazada gördüğünü ürünün ölçüsünde olmasını ısrar etmeyin eğer küçültülmesi gerekiyorsa küçültülmesi odada daha hoş bir görünüm sergileyecektir.
Bank almalımıyım?
Bank (pench,puf) bana göre şu işe yarıyor ortalama bir masanın ve sandalyeleri ile birlikte 28 tane ayağı oluyor hem bu kalabalıktan kurtulmak için hem de bazı takımların sandalyeleri çok fazla büyük olduğu için yemek masasının görünmesini engelleyerek görmek istediğiniz o hoş görüntüyü kapatıyor ama bank kullandığınız zaman o yemek masasının tüm dekoratifliği ve güzelliği odanızda hoş bir görünüm sağlıyor. Misafir bank’a oturtulurmu diye soranlarınız olacaktır kültürümüzde misafire çok önem veriliyor doğru ama ev dekorasyonunun daha önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum gerekirse siz oturun o banklara.
Misafirin beğeneceğini değil kendinizin beğeneceğini alın
Ben bir evin dekorasyonu yapılırken misafirin nasıl daha çok hoşuna gideceğine bakmaktan için hoşlanmam sizin beğenmeniz gerekiyor çünkü geriye kalan 365 gün siz oturacaksınız o evde ve beğenmediğniz bir ürünü bulundurmak hem ruhsal olarak hem de psikolojik olarak sizi rahatsız edecektir onun için kendinize göre fonksiyonel ve tasarımsal olarak beğendiğiniz bir ürün satın alın.
Açılabilir Masa
Açılır masalar hem çok işlevsel olabilirken hem de çok rahatsız edicide olabilir eğer cidden açılır masa lazım değilse almamanızı tavsiye ederim çünkü hiçbir zaman normal yani açılmayan bir masa gibi güzel bir görünümü olmayacaktır. Ayrıca açılıp kapanmasından ötürü tam ortasında 4 tane ayağı bulunacak ve sizin oturma konforunuza etki edecektir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

FerideSancaktar

Tatlişkom
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Tem 2019
337
101,079
93

İtibar Puanı:

Yemek odası almak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de, yemek odası alırken nelere dikkat edilmeli sorusudur. Her şeyden önce şunu iyi belirtmek gerekir ki, insanlar hayatı boyunca ortalama 4 ya da 5 kez mobilya alışverişine çıkarlar. Mobilya alışverişine çıkan kişilerin bu konu ile ilgili hiç bir bilgi ve deneyimi yoktur.

Gezerek öğrenseler de çoğu zaman yanlış seçimlerde bulunarak, beğenmedikleri ya da oturma odalarına uygun olmayan yemek odası modeli seçebilirler. Kişilerin böyle durumlara maruz kalmaması için yemek odası tercihleri hakkında işlerine yarayan gerçek bilgiler aktarmakta fayda olacaktır.
Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yemek odası seçerken nelere dikkat edilmeli, konusunu ele almadan önce yemek odası dekorasyonu ile ilgili bilmeniz gerekenleri kısaca özetleyelim. Yemek odası günlük hayatta ve özel davetlerinizde size ve misafirlerinize keyif ve enerji veren unsur olduğundan dolayı şık ve gösterişli en önemlisi konforlu olması gerekiyor.

Hem aile sofralarınızı hem de özel davetlerin organize edildiği alanların olmazsa olmazları olan yemek odalarında doğru tercihler yapıldığında keyifler anlar yaşarsınız. Günün her öğününde sizleri arzu ettiğiniz gibi ağırlayacak ve özel davetlerinizde misafirlerinizi rahat ve konforlu hissettirebilecek şekilde dizayn edilmelidir.

Özellikle yemek odanızı dekora ederken renk ve model seçimine dikkat etmeniz gerekir. Renk ve modeller kendinizi ve evinizi yansıtabilmesi açısından doğru çözümler sunmasını yanı sıra, yemek saatlerinizi de keyifle doldurabilmesi gerekir.
Ev Eşyası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek odası seçerken nelere dikkat edilmeli diyorsanız renk ve model seçimine dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Yemek odalarında genellikle tercihler aydınlık renklerden yanadır. Fakat yemek odası mobilyalarının stiline göre farklı renkler de kullanılabilir. Özellikle iştah açıcı renkler tercih edilmelidir. Sarı, kırmızı ve turuncu renkler birçok kişinin sevdiği iştah açıcı renklerdir.

Ahşap renkli ya da ve Country tarzda olan modellere açık kahverengi, kırık beyaz yeşil ve mavi gibi doğanın her yerinde bulunan iştah açıcı renkler tercih edilebilir. Minimalist çizgisi olan modern yemek odalarında ise bu modeller beyaz ya da siyah tonlarında olduğundan dolayı parlak ve canlı renklerin kullanılması daha doğru bir adım olacaktır. Doğru renk seçimi sayesinde yemek odası olduğundan daha geniş gösterilebilir.
 

JeyJey

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Tem 2019
54
18,312
83

İtibar Puanı:

Yemek Odası Takımı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yemek Odası Takımı Seçimi; Yemek odası ev için evin duruşunu ve estetiğini belirleyen önemli bölümlerden biridir. Bu nedenle mobilya seçiminde de dikkatli olmak gerekir. Günümüzde yüzlerce mobilya arasından doğru seçimi yapmak oldukça zor. Peki, yemek odası mobilyası alırken nelere dikkat edilmelidir?
Evin hangi köşesi için mobilya alınırsa alınsın dikkat edilecek en önemli unsur sağlamlıktır. Sağlam bir mobilya uzun kullanım ömrü ve rahat kullanım anlamına gelir.
Yemek odası takımı seçimi yapılırken mobilyaların sağlamlığını doğrulamak gerekir. Satıcıya mobilyaların ne tür malzemelerle hangi ağaçlardan yapıldığı sorulmalıdır. Vitrin ve konsollardaki dolap kapıları açıp kapatılarak kontrol edilmelidir. Eğer çekmece var ise çekmece sürgüleri kontrol edilmedir. Takımda açılıp kapanabilen bir masa varsa almadan önce düzgün açılıp kapanabildiğine emin olmak gerekir. Dayanıklı olup olmadığına karar vermeniz için dolabın zeminine yapacağınız hafif bir ağırlık uygulaması fikir edinmenize yardımcı olabilir.
Yemek odası takımı seçimi yapılırken sağlamlığından emin olduğunuz bir yemek masasının evinize de her anlamda uyum sağlaması gerekir. Ev için uygun yemek takımını seçmek için de dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.
Öncelikle evde yemek odası olarak ayrılan yerin büyüklüğü ve şekli önemlidir. Kare ya da dikdörtgen şeklinde olması en çok tercih edilen şekildir ve mobilyaların yerleşimine karar vermek çok daha kolaydır.
Yemek odası takımı seçimi yapılırken büyük bir alanınız ve kalabalık bir aileniz varsa; büyük boyutlu bir masa ve masayla uyumlu, kendi belirleyeceğiniz sayıda sandalye seçebilirsiniz. Masa-sandalye takımı gümüşlük, vitrin ve konsolla desteklemek gümüş takımlarını, bibloları ve fotoğrafları sergilemek için eğlenceli bir alan oluşturmayı sağlar. Ayrıca mutfakta fazla yer kaplayan yemek takımlarının bir kısmı mobilyaların dolaplarında saklanabilir. Böylece yemek odanız hem şık hem de kullanışlı hale gelir.
Alanımız dar ama geniş bir aileyiz diyorsanız portatif masalar imdadınıza yetişebilir. Kullanmadığınız zamanlarda katlayarak yer tasarrufu sağlarsınız. Ayrıca odanızda kullanacağınız çok parçalı ya da bütün tek bir ayna ile ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bu konuda size en çok yardımcı olacak mobilya aynalı konsollar olabilir.
Yine dar alanlar için seçilebilecek küçük masalar, genişliği daha az olan konsol ve vitrinler odayı aşırı doluluktan kurtarır.

Yemek Odası Takımı Seçimi

Yemek odası için ayrılan bölüm mutfağın bir köşesiyse köşe koltuk şeklinde dizayn edilmiş bir köşe takımı kahvaltılarda ve yorucu bir günün ardından beklediğiniz akşam yemeklerinde büyük rahatlık sunacaktır.
Yemek odası takımı seçimi yapılırken yaz günlerinde, yemekte açık havanın tadını çıkarmak isteyenleri unutmamak gerekir. Bahçede kullanılacak yuvarlak bir masa sıcak bir yemek ortamı sunacaktır. Yemek için ayrılan alanın büyüklüğüne göre küçük sandalyeler yerine rahat koltuklar tercih edilebilir.
Ayrıca günümüzde televizyon sehpası içeren yemek odası takımları oldukça ilgi görmektedir. Televizyon sehpası sayesinde yemek odası nerede olursa olsun salon havasında bir yemek ortamı oluşturup, yemek yerken televizyon izleyebilirsiniz.
Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de seçtiğiniz mobilyanın evdeki diğer eşyalarla uyumlu olması ve bütünlüğü sağlamasıdır. Yemek odası takımı seçerken de mobilyaların renklerine ve şekillerine dikkat ederek bu uyumu yakalayabilirsiniz.
Mobilya deyince akla ilk gelen ahşap renkler oluyor. Sadelikten ve klasiklikten yana bir ev için ahşap tasarımlı bir yemek odası uygun olacaktır. Ahşap görünümünden vazgeçmeden ferah ve modern bir tasarım oluşturmak da mümkün. Yemek odası için düşünüldüğünde konsol ve vitrinlerde ahşap, masa ve sandalyelerde beyaz ya da bej tonlarında kullanılan renkler klasik evinize modernliği de getirecektir. Yine bu tarz bir takım için çeşitli renk tonlarındaki ahşabın mobilyaların farklı yerlerinde uygulandığı şık tasarımlara göz atılabilir.
Son zamanlarda yemek odası takımlarında sandalyelere getirilen renkler göze çarpmakta. Sandalyeler, sade bir tasarıma sahip eve renk katacak güzel bir detay olabilir. Evdeki hepsi tek renkle donatılmış mobilyaların arasında en sevdiğiniz rengi sandalyelere uygulayabileceğiniz gibi her bir sandalyeye farklı bir renk uygulaması da hem dikkat çekici hem de eğlenceli bir görüntü verebilir.
Ayrıca bahar esintisi veren çiçek desenleri ya da tarzınızı yansıtacak baskılı desenler yemek odasını fark edilir yapar. Sandalyelerin yanı sıra renkli ve desenli masalı takımlar da göze çarpan tasarımlar arasında. Özellikle mutfağın havasını değiştirmek için masa da kullanılan renkli tonlar bire birdir.
 

EsmerELLa

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Tem 2019
72
22,285
83

İtibar Puanı:

Bence kesinlikle odaya doğru bakan tarafa bank konulması lazım yoksa takımın dekorasyonuna hiç gerek yok. Eğer oraya zaten sandalye koyacaksan ozaman git sade bir tane masa al çünkü zaten görülmeyecekse niye boşuna para verilsin?
 

CikoLataKiz

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Tem 2019
113
40,569
93

İtibar Puanı:

Bence kesinlikle odaya doğru bakan tarafa bank konulması lazım yoksa takımın dekorasyonuna hiç gerek yok. Eğer oraya zaten sandalye koyacaksan ozaman git sade bir tane masa al çünkü zaten görülmeyecekse niye boşuna para verilsin?
Ne alaka ? Masaya oturduğun zaman tasarımını görmeyecekmisin? Yemek yerkende göze hitap etmesin mi?

Yani bence farketmez ister bank olsun ister sandalye buna rağmen yinede tasarımlı bir takım alınabilir.
 

NiceGirl

Çizofren
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
10 Eyl 2019
233
70,634
93

İtibar Puanı:

Yemek odası takımı seçerken ayrıca seçim yaparken masanın üzerinin malzemesine dikkat edin bazıların üzerine yemek dökülünce temizlenmesi zor oluyor :)
 
  • Kimy Clothing | Two Piece Sets | Dresses | Knitwear | Women Jaked Jackeds
  • Üst