Sorun Cevaplayalım

Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

+90 322 613 45 45

Bey Azura

Bilgi Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
272
101,198
93
Cologne/Adana
talhakeremyilmaz.com

İtibar Puanı:

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Merhaba arkadaşlar, bu paylaşımımızda çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalı ile ilgili fikirler vereceğim.
Bazen sadece kendi odanıza gidip orada tek başınıza vakit geçirmek istediğiniz oluyordur. Bu istek sadece sizde değil çocuklarınızda da bazı zamanlar bunu istediklerine emin olabilirsiniz. Nasıl sizin kendinize özel bir alanınınız varsa aynı şekilde çocuğunuz için de özel bir alan oluşturmalısınız. Eve geldiğinde daha sessiz ve sakin bir odada ders çalışabilmesi için yeri geldiğinde arkadaşlarıyla veya kendi tek başına oyun oynayabileceği kendine ait bir odası olmalıdır. Eğer sizde çocuğunuz için bir oda oluşturmak için bu yazıya geldiyseniz çok doğru bir karar verdiniz. Çünkü bu yazımızda çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılır konusunu ele alacağız.

Çocuk odasının alanına göre seçimler yapmalısınız
Çocuk odası yapmak istediğiniz oda ne kadar küçük olursa olsun çocuk odası için ihtiyaç olan tüm mobilyaları alamıyacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü artık daha küçük tasarlanılmış ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek çocuk odası dekorasyon modelleri bulunmaktadır. Örneğin Çalışma masalı ve dolaplı yatak ranzaları bulunuyor ranzanın alt katında çalışma masası ile giysi dolabı bulunuyor bunların üstünde ise yatak bulunyor. Bu şekilde normalde sadece yatağı sığdıracağınız yere ayrıyeten çalışma masası ve dolabı sığdırmış olacaksınız.

Çocuk odalarında özellikle de çocuğunuz okul çağında ise olmazsa olmazlardan şüphesiz ki kitaplıktır. Eğer kitaplığı koyacak yeriniz yoksa odanıza sığacak değişik modeldeki kitaplıkları deneyebilirsiniz. Örneğin ayaklı kitaplıklar veya duvara monte edilen kitaplığı tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuzun sevdiği şeyleri merkezde olacak şekilde tasarlayın
Sizler kendi evinizi dekore ederken kendi zevklerinize ve beğendiğiniz ürünleri ile tasarlıyorsunuz. Çocuğunuzun odası da çocuğunuzun kendi zevklerine göre dekore edilmesi ve sevdiği şeylerin yer almasına hakkı var. Sevdiği çizgi film karakterlerinden tutun sevdiği renklere kadar seçilip dekore edilmelidir.

Çocuk odası için çocuğunuzun beğendiği bir temayı seçtikten sonra halı dan tutun perdeye kadar hepsi için modelleri bulunuyor çocuğunuzun nevresim takımını bile aynı motifte alabilirsiniz. Sadece bunlar da değil daha avize, duvar kağıdı veya stickerlar ile odayı süsleyebilirsiniz hatta stickerlar ile kapıyı süsleyip odanın girişinden itibaren güzel bir tasarım uygulayabilirsiniz.

Çocuk odasında güvenlik
Çocuklarımız sıksık düşüp kalktıkları için odayı tasarlarken bunu göz önünde bulundurmak gerekir. Odada fazladan gereksiz eşyalar varsa onları kaldırmanız ve odada bir açık alan oluşturup çocuğunuzun oyun oynarken daha rahat hareket etmesine katkı sağlayacaktır. Çok fazla sivri köşeli mobilyalar varsa bunları kenar koruyucular ile kapatmanız çok önem arz ediyor. Çocuklarınız eğer daha da küçük ise kapaklı veya korumalı prizleri tercih etmelisiniz. Odada düşme ve devrilme ihtimali olan eşyaları duvara monte ederek çocuğunuzun güvenliğini artırabilirsiniz.


 
Moderatör tarafında düzenlendi:

JeyJey

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Tem 2019
54
18,312
83

İtibar Puanı:

Çocuk Odası Dekorasyonları Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odası dekorasyonları, hem çocukları hem de onların anne ve babalarını ortak bir noktada buluşturmak zorunda olduğu için oldukça zor bir dekorasyon planlamasıdır. Anne babaların zevkleri ile çocukların zevkleri genel olarak birbirinden çok farklıdır. Çocuklar en renkli, en dikkat çekici bazen de en iç karartıcı mobilya ile dekorasyonları tercih ederken anne babaları onlar için daha huzur verici, daha aydınlık ve şık oda dekorasyonları planlamak isterler. Peki anneler ile babaların, çocuklarının isteklerinden ayrı düştükleri bir çok noktadan biri olan çocuk odası dekorasyonları nasıl olmalıdır? Çocuklarının iyice konsantre olabilmeleri için, ders çalışırken dikkatlerinin dağılmaması için ve aynı zamanda odalarını kendilerine ait hissetmeleri için neler yapılmalıdır? Unutmamak gerekir ki, biz çocuklarımızın odalarını nasıl dekore edersek edelim önemli olan herkesin mutlu olması. Yani odasının dekorasyonunu sevmeyen, doğal olarak odasını benimsemeyen ve içinde kalmak istemeyen bir çocuk mutsuz olur. Bu tarz küçük detayların ergenlik çağındaki çocuklar için çok önemli olduğunu düşünürsek sevmedikleri bir oda eve gelmek istemelerini bile engeller. Bu durumun önüne geçmek için bakalım neler yapabiliriz.

Çocuk odası dekorasyonları nasıl olmalıdır sorusunun cevabı çocukların yaşlarına ve cinsiyetlerine göre değişir. Aynı zamanda bir çocuk odasında kaç çocuk kaldığı ile de alakalıdır. Iki veya daha fazla kardeş aynı odada kalıyorsa bu oda dekorasyonunda birden fazla dikkat edilmesi gereken durum olur. Ancak eğer çocuğunuz bu odada yalnız kalıyorsa bu odanın dekorasyonu daha kolaydır.

Çocuk odası dekorasyonları dediğimiz gibi farklı etkenlere bağlıdır ancak yine de dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta vardır. Mesela çocuk odalarında kesinlikle ama kesinlikle televizyon olmamalıdır. Televizyon hem gereksiz radyasyon yayan, hem çocukların zekasını gerileten hem de çocukların dikkatini dağıtan bir şeydir. Uyku uyunan odada televizyon olmaması çok önemlidir. Gelişim çağındaki çocuklarınızı ne kadar televizyondan uzak tutabilirseniz o kadar iyidir. Bunun dışında sakin, doğal ve huzur verici renk tonları hakimiyetinde çocuğunuzun sevdiği karakterler ile döşenmiş bir oda hazırlayabilirsiniz.

Kaynak: ddekorcenneti.com
 
  • Kimy Clothing | Two Piece Sets | Dresses | Knitwear | Women Jaked Jackeds
  • Üst