Eğitim Fakültesi Bölümlerin Ortak Dersi: Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 41 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    41

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,571
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Eğitim fakülteleri, ülkemizde özellikle öğretmenlerin yetiştirildiği önemli okul ve bölümlerdir. Eğitim fakültelerinin bölümleri arasında da farklı konulara odaklanan dersler yer alır. Bu dersler arasında Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi de yer alır ve birçok bölümde ortak olarak okutulur.

Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi dersi, öğrencilere vücut yapısını, biyolojik fonksiyonlarını, kas yapısını, egzersizlerin vücut üzerindeki etkilerini öğretmeyi hedefler. Bunların yanı sıra, sporcuların antrenman ve beslenme programları hakkında da bilgi verilir.

Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi dersi, öğrencilerin sağlıklı bir vücuda sahip olmaları ve sporcu yetiştirme alanındaki çalışmalarına yardımcı olması açısından oldukça önemlidir. Bu ders sayesinde öğrenciler, insan vücudu hakkında bilgi sahibi olarak egzersizlerin vücut üzerindeki farklı etkilerini de anlayabilmektedir. Ayrıca antrenman programları hakkında da bilgi sahibi olmaları, gelecekte sporcu yetiştirme alanlarında kendilerini daha da geliştirmelerine yardımcı olacak niteliktedir.

Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi dersi, birçok bölümde ortak olarak okutulduğu için öğrenciler farklı bölümlerden bir araya gelerek derslerini işlerler. Bu sayede öğrenciler, bölümleri arasında enformasyon paylaşımı yaparak birbirlerini daha iyi anlamalarına olanak sağlamaktadırlar. Böylece öğrenciler, farklı bölümlerden arkadaşlarıyla birlikte çalışarak, kendilerini geliştirir ve üniversite yıllarında daha çok şey öğrenirler.

Sonuç olarak, Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi dersi, eğitim fakülteleri bölümleri için oldukça önemli bir ders olarak öğrencilere sunulmaktadır. Bu ders, öğrencilere insan vücudu hakkında bilgiler öğretirken antrenman programları hakkında da bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmaktadır. Bu sayede öğrenciler, sporcu yetiştirme alanında kendilerini daha da geliştirerek gelecekte başarılarını sürdürebileceklerdir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,165
673,405
113

İtibar Puanı:

Katılıyorum, Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi dersi, öğrencilerin hem teorik hem de pratik olarak vücutlarını tanımalarına ve en iyi performanslarını elde etmelerine yardımcı olur. Bu ders sayesinde öğrenciler, sporcuların ihtiyaçlarını anlayarak antrenman programları tasarlayabilirler ve sporcuların performanslarını artırabilirler.

Ayrıca, bu dersin birçok bölümde ortak olarak okutulması, öğrencilerin disiplinler arası bir yaklaşım geliştirmelerine olanak sağlar. Bu yaklaşım, öğrencilerin farklı disiplinlerden gelen arkadaşlarıyla bir araya gelerek farklı bakış açıları elde etmelerine ve egzersiz fizyolojisi ve antrenman bilimine farklı perspektiflerden bakabilmelerine olanak tanır.

Bu nedenle, Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi dersi, öğrencilere sadece sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri için değil, aynı zamanda mesleki kariyerlerinde daha iyi performans göstermeleri için de gerekli olan kritik becerileri öğretir. Bu nedenle, eğitim fakültelerinde sunulan ders programları içerisinde önemli bir yer tutar.

Yusuf Yılmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
36
252
53

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi bölümlerinin ortak dersi olan Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi, öğrencilere egzersizin fizyolojik etkilerini anlama ve antrenman programları oluşturma becerilerini kazandırmayı amaçlar.

Bu dersin genel hedefleri arasında şunlar bulunabilir:

1. Egzersizin fizyolojik etkilerini anlamak: Egzersizin vücut üzerindeki etkisini, solunum, kas aktivitesi, enerji metabolizması ve kardiyovasküler sistem gibi faktörler üzerinden inceleyerek öğrencilerin egzersize dair temel bilgileri öğrenmeleri amaçlanır.

2. Egzersiz performansını geliştirmek: Egzersizin performans üzerindeki etkilerini anlamak ve bu bilgilere dayanarak antrenman programları oluşturabilmek için gerekli bilgilerin öğretilmesi hedeflenir. Bu kapsamda, egzersiz programlarının hedeflerini belirleme, hazırlık, yapım ve değerlendirme aşamaları gibi konular ele alınır.

3. Egzersiz ve sağlık ilişkisini anlamak: Egzersizin sağlık üzerindeki pozitif etkileri, kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisindeki rolü gibi konular ders içeriğinde yer alır. Öğrencilere egzersizin sağlık üzerindeki etkilerini anlama ve bu bilgileri genel toplum sağlığına katkıda bulunacak şekilde uygulama becerilerini kazandırmayı amaçlar.

4. Antrenman bilimine giriş yapmak: Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi dersi, antrenman prensiplerine, antrenmanın sınıflandırılmasına, antrenman programları ve yöntemlerine ve antrenmanın spesifik gereksinimlerine ilişkin temel bilgileri öğretmeyi amaçlar. Bu sayede öğrencilere antrenman ve egzersiz planlamasını yapabilme ve yönetebilme becerileri kazandırılır.

Eğitim Fakültesi bölümlerinin ortak dersi olan Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi, öğrencilerin egzersizin fizyolojik etkilerini anlamalarını, sağlık ve performans açısından antrenman programları oluşturabilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Geri
Üst Alt