Çözüldü Kaplama Mobilya Boyama Nasıl Yapılır

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 233 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    233

Roza

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
38
1,172
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilyaların boyanması için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Mobilyaları temizleyin: Yüzeylerin toz, kir ve yağdan arındırılması önemlidir. Bunun için hafifçe sabunlu suyla silin, ardından temiz bir bezle kurulayın.

2. Yüzeyi zımparalayın: Boya tutmayan yüzeyleri açmak için 180-220 numaralı zımpara kağıdı ile mobilyanızı hafifçe zımparalayın. Daha sonra tekrar temizleyin.

3. Astar uygulayın: Astar, boyanızın tutunması için gerekli bir tabakadır. Astarı ince bir tabaka halinde uygulayın ve kurumasını bekleyin.

4. İlk kat boyayı uygulayın: Boyayı yüzeye uygulamadan önce iyice karıştırın. Fırça veya rulo ile ince bir kat halinde boyayı uygulayın ve kurumasını bekleyin.

5. İkinci kat boyayı uygulayın: İlk katın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra ikinci katı uygulayın. Yine ince bir kat halinde boyayı uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin.

6. Vernik uygulayın: Mobilyanızın dayanıklılığını artırmak ve cilalanmış bir görünüm elde etmek için vernik uygulayabilirsiniz. Verniği ince bir tabaka halinde uygulayın ve kurumasını bekleyin.

7. Mobilyanızı monte edin: Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, mobilyanızı monte edin ve kullanıma hazır hale getirin.

Not: Kaplama mobilyaların boyanması işlemi zorlu olabilir ve profesyonel yardım almak daha doğru bir seçenek olabilir.

Okyanus

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Mar 2023
38
1,198
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi doğru şekilde yapılırsa eskiyen mobilyaları yenilemek için harika bir yoldur. İşte kaplama mobilya boyama adımları:

Malzemeler:

- Kaplama boyası
- Boya fırçası
- Zımpara kağıdı
- Bezler
- Maskeleme bandı

Adım 1: Hazırlık

Öncelikle mobilyanın yüzeyini temizlemelisiniz. Bu, mobilyanın boyanın daha iyi yapışması için temiz ve kuru olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, mobilyanın kaplamasını zımparalamak için 120 numaralı zımpara kağıdı kullanmanız gerekebilir.

Adım 2: Maskeleme

Mobilyanın boyanmasını istemediğiniz alanlarını maskeleme bandı veya kağıtla kapatabilirsiniz. Bu alanlar kaplanmışsa, maskeleme şu şekildedir:

Adım 3: Boyama

Kaplama boyayı dikkatlice karıştırın ve mobilyanın yüzeyine boyayı uygulamak için boya fırçası kullanın. Boyayı ince tabakalar halinde uygulayın ve her tabakanın kurumasını bekleyin. İkinci tabakanın uygulanması için minimum 1 saat bekleyin ve böylece boya daha iyi yapışır.

Adım 4: Toplamak

Boyalı mobilyayı toplayın ve yüzeyde herhangi bir leke veya çizik olmadığını kontrol edin. Daha fazla kat uygulamanız gerekiyorsa, aynı adımları uygulayın.

Sonuç: Kaplama mobilya boyama işlemi oldukça basittir, eski mobilyaları yeni gibi görünmesini sağlar ve odanıza yeni bir hava katar.

Uğraş

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
49
1,586
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. İlk olarak, mobilyalarınızın kaplamasının boyanmaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Kaplama mobilyalar genellikle ince bir ahşap tabakası veya vinil kaplama ile kaplıdır ve boyanmaya uygun olmayabilirler.

2. Mobilyalarınızın yüzeyini temizleyin ve zımparalayın. Eski boyaları, lekeleri ve vernikleri çıkarmak için uygun bir zımpara kullandığınızdan emin olun. Ardından, mobilyalarınızı tozdan arındırmak için bir bezle silebilirsiniz.

3. Kaplama mobilyaların boyanması için özel bir boya kullanmanız gerekmektedir. İç mekanlar için uygun su bazlı boyalar idealdir, dış mekanlar için ise sentetik boya kullanmanız gerekmektedir.

4. Boya öncesinde kaplama mobilyaların üzerine baz kat uygulayın. Bu, boya tutuşunu artıracak ve daha pürüzsüz bir yüzey oluşturacaktır.

5. Mobilyalarınızı boyamadan önce, hava akımının olduğu bir yerde dışarıda veya bir garajda çalışın. Daha sonra, boya tabancası veya boya fırçası kullanarak mobilyalarınızın boyamasını yapabilirsiniz. Faydaları, boya tabancası boyanın daha eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olur, kuruma süresi daha azdır ve daha az leke oluşur.

6. Mobilyalarınızı boyarken, iki veya üç ince kat yapmanız tavsiye edilir. Her katın kurumasını bekledikten sonra yeni bir kat uygulayın.

7. Son kat boyadan sonra, mobilyalarınızın yüzeyini vernikle kaplayabilirsiniz. Bu, boyanın daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

8. En son olarak, mobilyalarınızın tamamen kurumasını bekleyin ve ardından kullanmaya hazır olacaklardır.

Ülker

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
206
6,513
93

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi, eski veya sıkıcı görünen bir mobilyayı yenilemenin harika bir yoludur. İşlem için gereken malzemeler ve adımlar şöyledir:

Malzemeler:
- Zımpara kağıdı
- Tozdan arındırıcı sprey veya bez
- Akrilik veya yağ bazlı boyalar
- Fırça veya rulo
- Vernik veya kaplama koruyucu sprey

Adımlar:
1. Mobilyanın yüzeyini zımparalayın. Bu, boyanın daha iyi yapışması ve homojen bir yüzeye sahip olması için önemlidir.
2. Mobilyanın yüzeyindeki toz ve kalıntıları temizlemek için tozdan arındırıcı sprey veya bez kullanın.
3. Seçtiğiniz boyayı mobilyanın yüzeyine uygulayın. İlk katın tamamen kurumasını bekleyin ve daha sulu bir ikinci kat uygulayın. Daha yoğun bir renk elde etmek istiyorsanız, üçüncü bir kat uygulayabilirsiniz.
4. Boya tamamen kuruduktan sonra, vernik veya kaplama koruyucu sprey kullanarak mobilyayı koruyun. Bu hem boyanın dayanıklılığını artırır hem de mobilyayı daha da güzelleştirir.
5. İşlem tamamlandıktan sonra, mobilyanın tamamen kurumasını bekleyin ve kullanmaya hazır hale getirin.

Bu işlem, mobilyanın boyasını değiştirmek veya yenilemek isteyen herkes tarafından yapılabilir. Ancak, daha büyük mobilyalar veya daha karmaşık tasarımlar, profesyonel bir boyacıdan yardım alınmasını gerektirebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

YAKUZA

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Kas 2019
13
2,773
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Adım 1: Mobilyanın Yüzeyini Hazırlama

Mobilyanın yüzeyi boyama öncesinde temiz ve düzgün olmalıdır. Eski boya veya verniği çıkarmak için, zımpara kullanarak yüzeyi iyice zımparalayın. Daha sonra, mobilyanın yüzeyinden tüm toz ve kalıntıları temizlemek için bir bez veya vakum kullanabilirsiniz.

Adım 2: Kaplama Mobilya Boya Seçimi

Mobilyanızın rengine ve kullanım amacına uygun bir boyayı seçin. Aksine bir renk istenmiyorsa, kaplama mobilya boyası önerilir. Bu boyalar özel olarak kaplama mobilyalar için tasarlanmıştır ve mobilyanın doğal güzelliğini korur.

Adım 3: Boya Uygulaması

Boyama yapmadan önce mutlaka bir astar uygulamalısınız. Astar, boyanın yüzeye düzgün bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli bir temeldir. Astar uygulandıktan sonra, boya fırçası veya rulo kullanarak boyayı uygulamaya başlayın. Boyayı fırça kullanarak uygulayacaksanız, her zaman fırçanın doğru yönde ilerlediğinden emin olun. Rulo kullanacaksanız, boyayı rulonun üzerine yayarak mobilya yüzeyine dikkatlice uygulayın.

Adım 4: Boyanın Kurumasını Bekleme

Boya uygulandıktan sonra mobilyanızı kurumaya bırakın. Boyanın kuruması genellikle 24-48 saat sürer. İkinci bir kat boyaya ihtiyacınız varsa, ilk katın tamamen kurumasını bekleyin ve daha sonra ikinci katı uygulayın.

Adım 5: Vernik Uygulama

Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, mobilyanın korunması için vernik uygulayabilirsiniz. Vernik, boyanın çizilmelerden ve solmaktan korunmasına yardımcı olacaktır. Verniği fırça veya rulo kullanarak mobilya yüzeyine uygulayın. Vernik uygulaması tamamlanana kadar mobilyayı kurumaya bırakın.

Sonuç:

Kaplama mobilya boyama işlemi oldukça basittir ve evde yapılabilir. İyi hazırlanmış yüzeyler, uygun boyalar ve doğru tekniği kullanarak, mobilyanızın boyasını yenileyebilir ve parlatabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hee

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Eki 2020
17
3,297
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi oldukça kolay bir işlemdir ve evde yapılabilir. İşte adım adım yapmanız gerekenler:

1. Öncelikle mobilyanın yüzeyini temizleyin. Elinizde kullanılmış bir mobilya varsa, özellikle o dönemlerde üretilen mobilyalarda kremalar, cilalar, vernikler vb. kullanıldığı için özellikle iyice temizleyin. Berraklaştırıcı/spiritüs ile silerek temizleyebilirsiniz.

2. Kuru ve temiz olduğundan emin olun.

3. Şimdi mobilyanın yüzeyindeki eski verniği veya boyayı çıkarmanız gerekiyor. Aşındırıcı malzemelerle çıkarabilirsiniz.

4. Ardından yüzeydeki pürüzlü kısımları zımparalayın ve mobilyanın yüzeyini mümkün olduğunca düz hale getirin.

5. Daha sonra bir astar uygulayın. Bu astar, yeni boyanın yüzeyde daha iyi tutunmasına ve daha iyi bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.

6. Mobilyayı istediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Sprey boya veya fırça kullanabilirsiniz. Her katın kuruması için bir süre bekleyin ve gerekliyse ikinci katı da uygulayın.

7. Son olarak vernik veya cila uygulayın. Bu, boyanın parlaklığını artıracak ve mobilyayı daha dayanıklı hale getirecektir.

Böylece kaplama mobilya boyama işlemi tamamlanmış olur. Artık mobilyanızı yeni gibi kullanabilirsiniz!

Sarahmub

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Ara 2020
12
705
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama için gereken malzemeler şunlardır:

- Zımpara kağıdı: Mobilyanın yüzeyini düzleştirmek için kullanılır.
- Maskeleme bandı: Kaplamayı korumak için kullanılabilir.
- Bez veya sünger: Boya sıçramalarını temizlemek için kullanılabilir.
- Boya: Seçilen renkte kaliteli boya kullanılmalıdır.
- Fırça veya rulo: Boya sürmek için kullanılır.
- Vernik: Kaplamayı korumak ve parlatmak için kullanılır.

İşlem adımları:

1. Mobilyanın yüzeyi temizlenmeli ve zımpara kağıdı ile zımparalanmalıdır. Bu, toz ve kirin yüzeyden çıkarılmasına yardımcı olur ve boyanın daha iyi tutunmasını sağlar.

2. Mobilya, boyamadan önce maskeleme bandı ile kaplamalıdır. Bu, kaplamanın boyanın altında kalmasını önler.

3. Boya seçimi yapılmalıdır. Kaplama mobilyalar genellikle vernik içeren boya kullanarak boyanır.

4. Boya uygulamasına geçmeden önce, mutlaka bir zemin kaplaması kullanın. Bu, boya sıçramalarının yüzeyleri lekelemesini önleyecektir.

5. Boya uygulanmadan önce, biraz vernik iyi bir sünger veya fırça kullanarak mobilya üzerine sürülmelidir. Bu, verniğin mobilya üzerinde homojen şekilde dağılmasına yardımcı olacaktır.

6. Boyayı küçük bölümler halinde sürün. Önce bir tarafı boyayın ve kurumasına izin verin. Ardından, diğer tarafı boyayın ve kurumasına izin verin.

7. Boyama tamamlandıktan sonra, vernik uygulayın. Vernik uygulandıktan sonra, kaplamanın parlaklığı ve dayanıklılığı artar.

8. Son olarak, mobilyanın tamamen kuruması beklenmelidir. Bu, mobilyanın kaplamasının ömrünü uzatır ve boya sıyrılmasını önlükür.

Kaplama mobilya boyama işlemi bu adımları izleyerek başarıyla tamamlanabilir.

Gülay

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Şub 2023
53
1,687
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1. Yüzeyi hazırlayın: Mobilyanın yüzeyini temizleyin ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için zımparalayın. Eski boya veya kaplamaları temizleyin ve su bazlı bir temizlik solüsyonu veya tiner kullanarak lekeleri çıkarın.

2. Kaplamayı seçin: Kaplama seçimi yaparken mobilyanın türüne, üzerindeki eski boyaya veya kaplamaya, boyanın dayanıklılığına ve istediğiniz renge dikkat edin. Ahşap renklendirme jelleri, macunlar, boya, vernik veya tutkal bazlı kaplamalar kullanabilirsiniz.

3. Boyama işlemine başlayın: Kaplamayı uygulamadan önce mobilyanın yüzeyine astar sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra, boya fırçası veya püskürtme tabancası kullanarak kaplamayı uygulayın. İlk katın tamamen kurumasını bekleyin ve 2-3 kat daha uygulayın.

4. Son dokunuşlar: Boya tamamen kuruduktan sonra, seçtiğiniz vernik veya boya koruyucusunu mobilyanın üzerine uygulayın. Bu işlem mobilyayı daha dayanıklı hale getirecektir.

Not: Kaplama mobilya boyama işlemi uzmanlık gerektirdiğinden, gerekli araçları ve malzemeleri elde etmek için bir uzmana danışmanız önerilir.

Havvanur

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
120
4,155
93

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi şu adımlarla gerçekleştirilir:

1. Hazırlık

Mobilyalarınızı boyamadan önce iyice temizlemelisiniz. Tozunu almak, lekelerini çıkarmak ve yüzeyi pürüzsüz hale getirmek için zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Zımpara kağıdının tane numarası mobilyanızın rengine göre değişir. Genellikle 100-120 tane numarası tercih edilir.

2. Boyama

Mobilyalarınızı uygun bir boyayla boyayabilirsiniz. Kaplama mobilyalar için kullanılan boyalar arasında dekoratif boya, vernik, macun, yağlı boya ve akrilik boya yer alır. Seçeceğiniz boyanın kaliteli ve dayanıklı olmasına özen gösterin.

Boyama işlemi sırasında boyayı eşit şekilde dağıtmak için bir fırça veya rulo kullanabilirsiniz. Fırça kullanırken hareketleri aynı yönde yapmanız gerekir.

3. Kurutma

Mobilyalarınızı boyadıktan sonra kurumaları için beklemelisiniz. Kuruma süresi boyaya ve mobilyanın büyüklüğüne göre değişir. Genellikle 24 saat beklemek yeterli olur.

4. İkinci Kat

İlk kat boyayı uyguladıktan sonra mobilyalarınızın görünümünü kontrol edin. Eğer tamamen kaplamadıysa veya rengi yeterince yoğun değilse, ikinci bir kat boyayla işlemi tekrarlayabilirsiniz.

5. Koruma

Mobilyalarınızı boyadıktan sonra koruma önlemleri almalısınız. Bu, mobilyalarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Vernik veya cila gibi koruyucu kaplamalar kullanarak, mobilyalarınızı nemden ve güneş ışınlarından koruyabilirsiniz.

Sonuç olarak, kaplama mobilya boyama işlemi oldukça kolaydır. Ancak hazırlık aşamasına gereken özeni göstermek, boyama sürecinde işlemi düzgün uygulamak ve koruma önlemleri almak önemlidir.

Esengül

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
63
3,141
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi için aşağıdaki adımlar takip edilebilir;

1. Mobilya Yüzeyinin Hazırlanması: Boyama işlemi öncesi, mobilya yüzeyindeki vernik, yağlı boya veya cila gibi kaplamaların iyice temizlenmesi gerekir. İnceltilmiş brüt solvent veya zımpara kullanarak yüzey temizlenir.

2. Mobilya Zımparalanması: Yüzeyi temizleyip ve kuruttuktan sonra, 240 numaralı zımparayla yüzeyin tamamı zımparalanmalıdır. Bu şekilde yüzeydeki eski kaplama tamamen çıkartılacaktır.

3. Mobilya Astarı: Mobilya boyama işlemi için astar uygulaması yapılmalıdır. Astardaki boya, mobilyanın yüzeyine daha iyi tutunarak daha kalıcı bir sonuç verir. Astarın kuruması tamamlanana kadar beklenir.

4. İlk Boyama İşlemi: İlk kat boyama esnasında özellikle boyunun çizilmesine dikkat edilmelidir. Bu işlem mobilyanın yüzeyi boyanana kadar tekrarlanmalıdır. İlk kat boyama işlemi tamamlandıktan sonra, boya yüzeyde kurumaya bırakılır.

5. Zımparalama: İlk kat boyama işlemi sonrasında, mobilya yüzeyi 320 numaralı zımparayla hafifçe zımparalanır. Burdaki amaç, pürüzsüz bir yüzey elde etmektir.

6. İkinci Boyama İşlemi: İlk kat boyama işlemi sonrasında, ikinci kat boya uygulanır. İkinci kat boyama işleminde dikkat edilmesi gereken, ilk kat boyanın kurumasını tamamlaması için beklemektir.

7. Son İşlem: İkinci kat boyama işlemi tamamlandıktan sonra, son kat boyama yapılır. Son kat boyamadan sonra mobilya, kuruması tamamlanıncaya kadar bekletilir.

Kaplama mobilya boyama işlemi bu şekilde basamaklar halinde gerçekleştirilebilir. İşlem sonrasında, mobilya yüzeyi yeni gibi olacaktır.

WilliamVeR

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
6 Ocak 2023
36
1,033
83

İtibar Puanı:

1. İlk önce mobilyanın yüzeyini temizleyin. Toz, kir ve yağdan arındırdığınızdan emin olun.

2. Daha sonra mobilyanın üzerindeki eski boyayı veya cila tabakasını çıkarın. Bu adım, yeni boya veya cilanın yüzeyde düzgün bir şekilde tutunmasını sağlar.

3. Mobilyanın küçük kusurlarını onarmak için bir dolgu malzemesi veya ahşap dolgu kullanın.

4. Gerekirse, mobilyanın yüzeyini zımparalayın ve pürüzsüz hale getirin.

5. Mobilya boya kutusundaki talimatları takip ederek uygun bir astar uygulayın.

6. Astar kuruduktan sonra, seçtiğiniz renkte boya veya cila uygulayın.

7. İlk katın kurumasını bekleyin ve ardından birkaç ince kat daha uygulayın. Aşırı kalın katmanlar, kabarcıklara veya yüzeyinde kusurlara yol açabilir.

8. Son olarak, mobilyanın kurumasını bekleyin ve ihtiyaç duyulursa son bir cila katmanı uygulayın.

Not: Mobilya boyama işlemi birçok adım ve malzeme gerektirir. Eğer deneyimli değilseniz veya işi garanti etmek istiyorsanız, bir uzmandan yardım almanız önerilir.

Danielplump

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Ocak 2023
42
1,177
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi aşağıdaki adımlarla gerçekleştirilebilir:

1. Mobilyayı Hazırlama: İlk olarak, mobilyanın boyanacak yüzeyleri temizlenmeli ve zımparalanmalıdır. Eğer mobilyada çatlak veya delikler varsa bunlar tamir edilmelidir.

2. Astarlama: Mobilyanın yüzeyi, daha sonra uygulanacak olan boya için astarlanmalıdır. Astar sayesinde boya, mobilyayı daha iyi kavrar ve daha uzun süre dayanıklı olur.

3. Renk Seçimi: Mobilyayı boyamadan önce, boyanın rengini seçmek gerekir. Bu, mobilyanın dekorasyonuna uygun şekilde yapılmalıdır.

4. Boyama: Mobilyanın boyanması, iki kat halinde yapılmalıdır. İlk kat sürüldükten sonra, kuruması için bir gün beklemelisiniz. Daha sonra, ikinci kat tamamlanmalıdır.

5. Vernikleme: Mobilya boyası tamamen kuruduktan sonra, vernik uygulanması gereklidir. Bu, mobilyanın dayanıklılığını artırır ve parlak bir görünüm kazandırır.

6. Son Adım: Mobilya vernikleme işlemi tamamlandıktan sonra, kurumaya bırakılmalıdır. Mobilya tamamen kuruduktan sonra, kullanmaya hazır hale gelecektir.

Bu adımları takip ederseniz, kaplama mobilyanızı kendiniz boyayabilirsiniz. Ancak, mobilya boyama işlemi biraz zahmetli olabilir ve bazı tecrübe gerektirir. Eğer kendinize güvenmiyorsanız, bir mobilya boyama uzmanından yardım almak çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Evin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
48
1,552
83

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi, mobilyanın mevcut kaplamasından kurtulup yeni bir görünüm kazandırmak için yapılan bir işlemdir. Aşağıdaki adımlar, kaplama mobilya boyama işleminin nasıl yapılacağına dair bilgi sağlar:

Malzemeler:

- Amonyak veya düşük konsantrasyonlu tuzlu su
- Zımpara kağıtları (150, 220 ve 320 kumlu)
- Astar
- Boya fırçası
- İnce boya fırçası
- Rulolar
- Maskeleme bandı
- Mat veya parlak boya
- Solvent veya mürekkep çözücü (opsiyonel)

Adımlar:

1. Adım: Mobilyayı temizleyin

Mobilyanın yüzeyini amonyak veya biraz tuz konsantrasyonu olan ılık suyla temizleyin. Bu, mobilyada biriken toz, kir, yağ ve diğer kalıntıları temizlemeye yardımcı olacaktır. Temizken tüm mobilyanın parçalarını tamamen kurulayın.

2. Adım: Kaplamayı çıkarın

Eski kaplamanın boya, cila veya vernik olup olmadığına bakılmaksızın, önce zımpara kağıdı (150’lik) kullanarak kaplamayı çıkarmaya başlayın. Daha sonra zımpara kağıdı (220’lik) kullanarak yüzeyin tüm kaplamasını zımparalayın. En son olarak, son katman olarak zımpara kağıdı (320'lik) kullanarak tüm mobilyanın yüzeyini tıraşlayın.

3. Adım: Astar uygulayın

Kaplama boya uygulamadan önce pint ucu veya ince fırça ile astar uygulayın. Bu adım, mobilyanın zımparalandıktan sonra açılan gözeneklerine astarın nüfuz etmesini sağlar. Astarı tamamen kurumadan boyamaya geçmeyin.

4. Adım: Boyayı uygulayın

Boyanın ilk katmanını ince bir fırça veya rulo kullanarak uygulayın. İlk katman tamamen kuruyana kadar bekleyin. Ardından, ikinci katmanı uygulayın ve mobilyanın tamamen boyandığından emin olun. İnce boya fırçası kullanarak zor ulaşılabilir yerlere ve ayrıntılara ek boyamalar yapabilirsiniz.

5. Adım: Mobilyanın üzerindeki fazla boyayı temizleyin

Boya uygulamak sırasında, boyanın emilmesine izin verin ve boya fırçası veya rulodaki fazla boyayı mobilyanın yüzeyinde bırakmayın. Bu lekelere ve düzensizliğe neden olabilir. Boşlukları doldurmak için daha fazla boya kullanabilirsiniz.

6. Adım: Kuruması için bekleyin

Boya son katmanı kurumadan mobilyayı kullanmayın. Boyanın kuruması için en az bir gün bekleyin. Kuruduktan sonra, lekeleri gidermek için solvent veya mürekkep çözücü kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, kaplama mobilya boyama, mobilyanın orijinal görünümünden sıkıldığınızda veya mobilyanın rengini değiştirmek istediğinizde kullanabileceğiniz bir tekniktir. Bu süreç kolayca evde yapılabilir ve mobilyalarınıza yeni bir hayat verilebilir.

Kemal

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2020
10
1,650
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1. Mobilyaların kaplama boyama işlemi için uygun olup olmadığını kontrol edin. Kaplama mobilyalar ahşaptan yapılmıştır ve üzerinde vernik, cila veya boya gibi malzemeler kullanılarak korunur. Kaplama mobilyaları boyamadan önce yüzeyin düzgün durumda olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

2. Gerekirse, mobilyalarınızı zımparalayın. Kaplama mobilyanızın yüzeyinde cila veya vernik gibi malzemeler varsa, yüzeyi zımparalamanız gerekir. Zımparalama işlemi, eski kaplamayı çıkararak ahşap yüzeyi açığa çıkarmanıza yardımcı olur ve boya tutuşunu artırır. Zımparalama işleminde 220 veya 320 kumlu zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

3. Mobilyaları temizleyin. Zımparalama işleminin ardından mobilyaları tozunu almak için nemli bir bezle silin.

4. Boya seçin. Kaplama mobilyaları boyamak için, akrilik boya veya yağlı boya kullanabilirsiniz. Satın alacağınız boyanın mobilyalarınızın rengine uygun olmasına dikkat edin.

5. Boyama işlemine başlayın. Boyayı uygulamadan önce, mobilyanın yüzeyindeki çukurlukları ve delikleri doldurmak için ahşap dolgu maddesi kullanabilirsiniz. Boyayı uygulamaya başlamadan önce boya kutusunu sallayın. Boyayı bir fırça veya rulo yardımıyla uygulayabilirsiniz. İlk katın tamamen kurumasını bekledikten sonra, boya işlemine ikinci kez devam edebilirsiniz. İkinci katı tamamen kuruduktan sonra, mobilyanızı kullanabilirsiniz.

6. Mobilyalarınızın son işlemlerini yapın. Kaplama mobilyalarını boyadıktan sonra, mobilyaların üzerine vernik veya cilayı sürerek koruma altına alabilirsiniz. Bu işlem mobilyanızın parlaklığını korur ve daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Bu yöntemlerle kaplama mobilyalarınızı boyayabilirsiniz. Ancak büyük mobilyaların boyanması konusunda deneyimli bir profesyonelden yardım almanız tavsiye edilir.

Mobilya Takımları Bolu

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ara 2019
2
425
48

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Hazırlık aşaması: Öncelikle mobilyanın yüzeyindeki eski boyayı veya verniği çıkarmak için zımpara kağıdı kullanın. Daha sonra mobilyayı temizleyin ve tozunu alın.

2. Hazırlık aşaması 2: Mobilya yüzeyini astarlama işlemi yapın. Astarlama işlemi sayesinde boya daha iyi tutunacaktır. Astarın kuruması için gereken süreyi bekleyin.

3. Boyama: Mobilyanın yüzeyine tek kat boya sürün. Boyayı fırça veya rulo yardımıyla uygulayabilirsiniz. İlk kat boyanın kuruması için gereken süreyi bekleyin.

4. İkinci kat boyama: Mobilyanın yüzeyine ikinci kat boya sürün. İkinci kat boyanın kuruması için gereken süreyi de bekleyin.

5. Vernikleme: Mobilyanın yüzeyine vernik sürün. Vernik sayesinde mobilya daha parlak ve dayanıklı hale gelecektir. Verniğin kuruması için gereken süreyi bekleyin.

6. Tamamlama: Mobilyanın yüzeyindeki herhangi bir boya veya vernik lekesini temizleyin. Son olarak mobilyayı kurumaya bırakın.

Kaplama mobilya boyama işlemi yaparken boyanın kalitesine ve mobilyanın malzemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca boyama işlemini yaparken maske takmanızı ve havalandırmanın iyi olduğu bir ortamda çalışmanızı öneririz.

YeşimYılmaz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ara 2019
24
6,527
78

İtibar Puanı:

Kaplama mobilya boyama işlemi şu adımlarla gerçekleştirilebilir:

1. Hazırlık: Mobilyanın yüzeyinin temiz olduğundan emin olun. Gerekirse kum kağıdıyla yüzeyi pürüzsüz hale getirin. Ayrıca boyama yapacağınız alanın etrafını korumak için plastik örtü veya karton kullanın.

2. Zımparalama: Alkol bazlı bir zımpara ile mobilyanın yüzeyini hafifçe zımparalayın. Bu, boyanın tutunmasını kolaylaştıracaktır.

3. Astarlama: Mümkünse kaplama mobilyalar için tasarlanmış astar kullanın. Astarın uygun şekilde uygulanması, boya tutarlılığına yardımcı olacaktır.

4. Boyama: Mobilya boyama için uygun boya tercih edin. Genellikle sentetik veya su bazlı boya kullanılır. Boyayı homojen bir şekilde karıştırın. Boyayı fırça veya rulo ile mobilyaya uygulayın. Boya katmanlarını uygulamak için, her katmanın kurumasını bekleyin.

5. Son kat: Son kat olarak mat veya parlak bir vernik kullanabilirsiniz. Verniği boyanın üzerine uygulayın. Bu, boyanın uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

6. Kuruma: Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, mobilyanın tamamen kurumasını bekleyin. Kurumayı hızlandırmak için mobilyayı iyi havalandırılan bir alanda bırakabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek, kaplama mobilyanızı yeniden boyayabilirsiniz.

byzoz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Tem 2020
10
762
78

İtibar Puanı:

1. Yüzeyi Hazırlama: İlk olarak, mobilyanın yüzeyini hazırlayın. Yüzeyin temiz, kuru ve düzgün olması gerekir. Çizik veya boşlukları doldurmak için uygun bir dolgu malzemesi kullanabilirsiniz.

2. Zımparalama: Ardından, mobilyanın yüzeyini zımparalayın. Bu, yeni boya veya kaplama malzemesinin yüzeyde daha iyi tutunmasını sağlar. Zımparalama işlemi tamamlandıktan sonra, yüzeyi iyice temizleyin.

3. Primer Uygulama: Şimdi, mobilyanın yüzeyine bir primer uygulayın. Bu, boya veya kaplama malzemesinin yüzeyde daha iyi tutunmasına yardımcı olan bir astar görevi görür. Primer uygulamasından sonra, yüzeyi bir kez daha zımparalayın ve temizleyin.

4. Boyama veya Kaplama: Şimdi, mobilyayı tercih ettiğiniz renkte boyayın veya kaplayın. Boyama işlemi yaparken, uygun bir fırça veya rulo kullanın. Kaplama işlemi yaparken, uygun bir sprey veya fırça kullanın. İlk kat tamamen kuruduktan sonra, ikinci katı uygulayın.

5. Vernik Uygulama: Mobilyanın rengine uygun bir vernik uygulayın. Vernik, mobilyayı daha dayanıklı hale getirir ve yüzeyi korur. İlk kat tamamen kuruduktan sonra, ikinci katı uygulayın.

6. Son Kontroller: Mobilyanın yüzeyini son kez kontrol edin. Gerekliyse, daha fazla astar, boya veya kaplama uygulayın. Mobilyanın yüzeyi tamamen kuruduktan sonra, kullanmaya hazır olacaktır.

Evgenyynd

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 May 2022
28
849
78

İtibar Puanı:

1. Mobilyanın kaplama tipini belirleyin. Sentetik ya da doğal kaplama malzemeleri farklı boyama süreçleri gerektirir.

2. Kaplama malzemeyi zımparalayın. Bu, yeni boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlar. Kullanacağınız zımpara kağıdı malzemenin türüne göre belirlenir.

3. Mobilyanın tozunu temizleyin. Toz oluşumunu önlemek için mutlaka bir bez ile temizlemelisiniz.

4. Boya için uygun astar uygulayın. Eğer daha önce hiç boyanmamış mobilyayı boyamak istiyorsanız, mutlaka bir astar katmanı uygulamanız gerekir.

5. Kaplama malzeme için uygun boyayı seçin. Sentetik kaplama malzemeleri için genellikle alkol bazlı boyalar kullanılırken, doğal kaplama malzemeleri için su bazlı boyalar daha uygun olacaktır.

6. Boyamaya başlamadan önce bir test yapın. Her zaman boyama işlemine başlamadan önce, farklı bir parçada deneme yapmanız faydalıdır.

7. Boyayı uygulamadan önce mobilyanın çukurlarını ve kusurlarını cila kullanarak düzeltin.

8. Boyayı hazır edin ve ince katmanlarda uygulayın. Fazla boya birikmesini önlemek için ince katmanlar halinde uygulamanız gerekmektedir.

9. Boya kurumadan önce her katmanın arasında uygun bir zaman verin. Çoğu boyalar için önerilen kuruma süresi 24 saattir.

10. İşlem tamamlandığında, mobilyanın yüzeyini korumak için bir vernik katmanı uygulayın.

Not: Kaplama mobilyaların boyanması ciddi ustalık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle, iyi bir sonuç elde etmek için profesyonel yardım almanız önerilir.

Michaellip

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2023
28
818
78

İtibar Puanı:

1. Mobilyanın Hazırlanması: Kaplama mobilya yüzeyinde herhangi bir leke ya da çizik varsa öncelikle temizlenmelidir. Eğer mobilyada ahşap parçalar varsa yapışmadan dolayı çizikler oluşabilir. Bu nedenle ahşap parçalar da zımparalanmalıdır. Ince zımparalar ile işlem yapmak en doğru yöntem olacaktır.

2. Boya Seçimi: Kaplama mobilya boyama işlemi için özel olarak hazırlanmış boya malzemeleri tercih edilmelidir. Bu işlem için kullanabileceğiniz boya özellikle ağaç boyama kökenli ürünler tercih edilmelidir.

3. Boya İşlemi: Boya işlemi öncesinde boya hava şartlarına göre uygun yerler seçilmelidir. Kaplama mobilya için özelleştirilen boya şişesinden bir fırça yardımı ile mobilya boyanabilir.

4. Kuruma Süresi: Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, boyanın tamamen kuruması için birkaç saat beklemek gerekmektedir. Tam kuruma süresi kumaş ve ortama bağlıdır.

5. Vernik Uygulaması: Boyama işlemi tamamlanır tamamlanmaz vernik uygulaması yapılmalıdır. Vernik uygulaması boyama işleminin ömrünü artırmakta en etkili yöntemdir. Verniği dikkatli bir şekilde uygulayarak mobilya tamamen kuruduktan 24 saat sonra mutlaka bir kez daha kontrol edilmelidir.

Neşe

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
34
2,494
83

İtibar Puanı:

Mobilyalar evimizin olmazsa olmazlarıdır ve sürekli kullanıldığı için zamanla yıpranırlar. Bu yıpranmış mobilyaları yenilemek için birçok seçenek vardır. Bunlardan en kolay ve etkili olanı kaplama mobilya boyamadır. Kaplama mobilya boyama, mobilyalarınızı yenilemenin en pratik yoludur ve oldukça uygun maliyetlidir. Bu yazıda, sizlere kaplama mobilya boyama işlemi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kaplama Mobilya Boyama İşlemi

Kaplama mobilya boyama işlemi oldukça kolay ve basittir. İhtiyacınız olan malzemeler ise şunlardır:

• Zımpara kağıdı
• Astar
• İstenilen renkte boya
• Fırça veya rulo

İşlem aşamaları ise şu şekildedir:

1. İlk adım olarak, mobilyalarınızı iyice temizleyin. Bunun için, bir deterjan ve ılık su kullanabilirsiniz. Mobilyanın üzerindeki lekeleri ve tozları temizleyin. Daha sonra, mobilyanın yüzeyini zımpara kağıdı kullanarak hafifçe zımparalayın. Amacımız, boyanın mobilyaya daha iyi tutunmasını sağlamaktır.

2. Mobilyanın yüzeyinde pürüzlülük varsa, onları düzeltmek için ahşap macunu kullanabilirsiniz. Macunu, pürüzlü yüzeylere uygulayın ve iyice kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, zımpara kağıdı kullanarak pürüzleri düzeltin.

3. Mobilyanın üzerindeki astarın iyice karıştırın ve bir fırça veya rulo kullanarak mobilyanın yüzeyine uygulayın. Astarın kurumasını bekleyin.

4. Astar kuruduktan sonra, istenilen renkteki boya da iyice karıştırın ve mobilyanın üzerine bir fırça veya rulo kullanarak uygulayın. Daha sonra, boya kurumaya bırakılmalıdır.

5. Boya tamamen kuruduktan sonra, mobilyanın yüzeyini ince bir zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Bu işlem, herhangi bir ayrıntıyı veya arızayı giderir ve mobilyanın yüzeyini daha pürüzsüz hale getirir.

Kaplama Mobilya Boyama İçin Püf Noktaları

Kaplama mobilya boyama işlemi için aşağıdaki püf noktalarını dikkate almanız gerekir:

• Boyayı ince bir katman halinde uygulayın. Kalın bir tabaka boyanın akmasına yol açabilir.
• Boyayı uygularken, fırçayı veya ruloyu çok fazla kullanmayın. Bu, oluşabilecek hataların sayısını azaltır.
• Boyama işlemi sırasında mobilyayı düzgün bir şekilde aydınlatın. Bu, hataların tespit edilmesine ve giderilmesine yardımcı olur.
• Kuruma süresine dikkat edin. Boya, tamamen kurumadan farklı bir işlem yapmayın.
• Mobilya boyandıktan sonra, birkaç gün içinde kaplama boyası kullanın. Bu, boyanın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak ve parlaklığını koruyacaktır.

Sonuç olarak, mobilyalarınızın zamanla yıpranabileceği gerçeğine hazırlıklı olmanız gerekir. Ancak, kaplama mobilya boyama işlemi ile mobilyalarınızı yenileyebilir ve onları yeniden hayata döndürebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, yukarıdaki adımları takip etmek ve işlemi doğru bir şekilde uygulamaktır.