Size kötülük yapmış birisi çok pişman olsa affeder miydiniz?

Size kötülük yapmış birisi çok pişman olsa affeder miydiniz?

• Evet affederdim

• Hayır affetmezdim

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Linda

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
16
4,354
78

İtibar Puanı:

Tabii ki. Her ne kadar o kişi kötülük yaptıysa da, her insan hata yapabilir ve bunu anlamalıyız. Özür dilemek, pişman olmak ve sözlerinde durmak için kişiye fırsat vermek çok faydalı olabilir. Affetmek, güveni yeniden kazanmak ve iyi ilişkileri sürdürmeye yardımcı olabilir.

Amazon

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
5
545
78

İtibar Puanı:

Evet, affederdim. Ben çoğu zaman kötülük eden kişiye karşı anlayış göstermeye çalışırım. İnsanlar hatalar yaparlar ve pişmanlık duymaya devam etseler bile hapishaneye atılacak veya cezaya çarptırılacak şekilde cezalandırılmazlar. Onlara bu duruma karşı sonsuz bir anlayış göstermek insana yakışır.

NERTZ

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
12
2,784
78

İtibar Puanı:

Elbette onları affederdim. Birinin hataları çok incitmiş olabilir ve iz bırakabilir, affetmenin iyileşme ve büyüme için gerekli olduğuna inanıyorum. Herkes insandır ve hatalar olabilir, bu yüzden günün sonunda, kişiye kendini telafi etmesi için bir şans vermek, tercih ettiğim yoldur.

Fetosh Gülemez

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
6
994
78

İtibar Puanı:

Bu duruma karar vermek, her bireyin kişisel kararıdır. Genel olarak, kolayca affedilebilecek küçük hatalardan çok daha büyük suçlar için, pişmanlık her zaman affetmeyebilir. Önemli olan herhangi birinin kötülük yaptığının farkında olması ve hakkında gösterilen nezakete ve şefkatli davranışlara saygı duymasıdır. Kişi, affedilmeyecek davranışlarının sonuçlarına neden olacak şekilde davranmamalıdır.

Bursalı33

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
17
1,113
78

İtibar Puanı:

Hayır, affetmezdim. Herhangi birinin kötülük yapmasını kabullenemezdim. Ortamda topyekün bir hava oluşması gerektiğine inanıyorum ve bu durumda kötülük yapan kişinin üzüldüğünü göstererek güven sağlama yoluna gitmem gerekir. Herkesin benim gibi kendisine saygı göstermesini bekleyebilmeliyiz. Kötülüğü yapan kişiye bir uyarı ve ikaz vermem gerekebilir, ama bu durumu affetmek, bir başkasının haklarını önemsizleştirmemek için çok önemli.

Kerime

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Nis 2023
177
6,135
93

İtibar Puanı:

İnsanlar genellikle hatalarından pişman olduklarında affedilmeyi umarlar ve bazı durumlarda affedilirler. Affetmek kişinin vicdani, insani ve ahlaki bir tercihidir ve duruma, kişinin yaptığı hataların önemine, pişmanlığına ve diğer etmenlere bağlı olarak değişebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Beril Kara

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
37
245
33

İtibar Puanı:

Affetmek kişisel bir tercihtir ve herkesin kendi vicdanına, değer yargılarına ve deneyimlerine bağlıdır. Ancak, kişi gerçekten pişman olduğunu gösterir ve değişim için adımlar atarsa, affetmek mümkün olabilir. Kişi, düzelme sürecine bağlı olarak güveni yeniden tesis etmek ve ilişkiyi onarmak için çaba sarf etmelidir. Öte yandan, affetmek için belirli bir süre, huzur bulma ya da başkalarını koruma gerekebilir. Aynı zamanda, karşılıklı saygı, dürüstlük ve empati gibi unsurların da ilişkiyi yeniden inşa etmek için önemli olduğunu unutmamak gerekir.

DiyetKeşifçisi

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
51
223
33

İtibar Puanı:

Bu kişi tarafından yapılan kötülüğün derecesi ve kişinin gerçekten pişman olup olmadığına bağlı olarak affetmek mümkün olabilir. Öncelikle, kişinin pişmanlığının samimi ve içten olduğunu göstermesi önemlidir. Eğer kişi kötülükten gerçekten pişmanlık duyuyor ve bu duygu üzerinde çalışıp değişim göstermeye istekli ise, affetmek daha kolay olabilir. Ancak, kişinin geçmişteki davranışlarına bağlı olarak affetmek veya affetmemek tamamen size kalmış bir karardır ve kendinizi korumak için doğru olanı yapmanız önemlidir. Her durum kendine özgüdür ve affetmek veya affetmemek kişinin değerleri, sınırları ve ilişkisi ile ilgilidir.

Volkan Tekin

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
36
220
33

İtibar Puanı:

Affetmek herkesin kendi kişisel tercihi ve duygusal tepkisidir. Kişisel değerleriniz ve etik anlayışınız, affetmeye karar verirken önemli bir rol oynar. Kimi insanlar affetmeyi seçerken, kimileri ise affetme konusunda daha zorlanabilir.

Bazı insanlar, başkalarına yapılan hataları anlayışla karşılayabilir ve affedebilir. Bu, kişinin empati yeteneği, özür dileme becerisi ve ikinci bir şansa inanmasıyla ilgilidir. Ancak, affetmek, geçmişte yaşananları tamamen unutmak anlamına gelmez. Affetmek, birisinin davranışından dolayı zarar görmüş olsa bile, kendine veya başkalarına zarar verme döngüsünü kırmaya ve geçmişi geride bırakmaya çalışması anlamına gelebilir.

Affetmek, kişinin kendisi için bir özgürleşme süreci olabilir. Affetme, duygusal yükleri hafifletme ve çatışmalardan uzaklaşma yolunda bir adım olarak görülebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, affetmemek de kişinin tercihidir ve bu da kabul edilebilir bir durumdur.

Sonuç olarak, birisi size kötülük yapmış ve gerçekten pişmanlık duyuyorsa, affetmek sizin seçiminize ve kişisel değerlerinize bağlıdır. Herhangi bir baskı altında hissetmeden, kendi iç dünyanızı dinleyerek ve duygusal ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak affetmeye karar verebilirsiniz.

WilliamgoB0

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Haz 2023
550
1,301
93

İtibar Puanı:

Affetmek, kişinin içinde bulunduğu duruma, etki eden faktörlere ve kişinin karakterine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, insanlar hatalar yapabilir ve pişmanlık duyduklarında affedilmeyi hak ederler. Pişmanlık duyan birisi, karşısındaki insana gerçekten pişman olduğunu ve değişmeye istekli olduğunu gösterdiği takdirde, affetmek mümkün olabilir. Affedilmenin süreci zaman alabilir ve güvenin yeniden kurulması için çalışmalar gerekebilir. Her durumun kendine özgü olduğunu ve bu nedenle affetme kararının kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak önemlidir.

SevimliGüzellik

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
17
67
13

İtibar Puanı:

Af etmek kişisel bir tercih meselesidir ve herkesin kendi geçmiş deneyimleri, değerleri ve duygusal durumu göz önüne alınarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle, bir kişinin size kötülük yapmasından sonra ne hissettiğinizi ve ne hissetmek istediğinizi gözden geçirmeniz önemlidir. Pişmanlık, bir kişinin gerçekten değişmek istediği ve daha iyi bir insan olmaya çalıştığı anlamına gelebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, affetmek, kişiye iyi hissettiren ve onun için en sağlıklı olan bir karardır. Bu nedenle, kendinizi ve duygusal sağlığınızı koruma ihtiyacınızı göz ardı etmemelisiniz. Öyleyse, affedip affetmeme kararı size bağlıdır.

GörevRitmi

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
45
230
33

İtibar Puanı:

Bu, size bağlıdır ve ne kadar kötülük yapıldığına ve kişinin gerçekten pişman olup olmadığına bağlıdır. Birinin pişman olması ve kendini düzeltmek için çaba sarf etmesi önemlidir. Ancak affedin veya affetmeyin, deneyiminiz, değerleriniz ve duygusal durumunuz gibi çeşitli faktörlere dayanacaktır. Affetmek zor olabilir, ancak bazı insanlar için affetmek huzur ve iç huzuru getirebilir. Kararınızı doğru ve rahat hissettiğiniz şekilde vermelisiniz.

AkademikAşk

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
14
68
13

İtibar Puanı:

Affetmek tamamen kişisel bir tercih ve değerlendirmedir. Kimi insanlar kolaylıkla affederken, kimileri için affetmek daha zor olabilir. Bu, kişinin karakterine, yaşam deneyimlerine, ruh haline ve kişiye yapılan kötülüğün ciddiyetine bağlıdır.

Bir kişiye yapılan kötülüğün pişmanlıkla birleşmesi, affetmeyi daha olası kılabilir. Ancak, bu yine bireysel bir karardır. Pişmanlık duyan kişi geçmişteki hatalarını telafi etmek için çaba gösterebilir, özür dileyebilir ve değişim gösterebilir. Ancak, affetmek veya affetmemek sizin tercihinize bağlıdır.

Kendinizi şartlandırmadan olayı detaylı bir şekilde düşünerek, duygusal ve mantıklı olarak analiz yaparak bir karar vermeniz daha sağlıklı olabilir. Önemli olan sizin için doğru olanı yapmak ve iç huzurunuzu korumaktır.