Ağ Güvenliğinde Yama Yönetimi (Patch Management) Nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 27 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    27

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Ağ güvenliği, günümüzün hızla dijitalleşen dünyasında her geçen gün daha da önem kazanan bir konudur. İnternetin büyük bir rol oynamasıyla birlikte, ağlara sızma ve saldırılar da artmaktadır. Bu nedenle, ağ güvenliği yönetimi, her organizasyon için büyük bir endişe kaynağı haline gelmiştir.

Ağ güvenliğinde, en önemli adımlardan biri de yama yönetimidir. Peki, yama yönetimi nedir ve neden bu kadar önemlidir? İşte detaylar:

Yama yönetimi, bir sistemdeki ya da bir ağdaki yazılım veya donanım bileşenlerinde meydana gelen güvenlik açıklarını kapatmak için kullanılan bir süreçtir. Bilgisayar korsanları, sistemin açık olan güvenlik açıklarını kullanarak ağa izinsiz erişim sağlayabilir veya hassas verilere zarar verebilir. Yama yönetimi, bu güvenlik açıklarını tespit etmek ve en kısa sürede ilgili yazılım güncellemelerini uygulamak için kullanılan bir yöntemdir.

Ağ güvenliğinin başarılı bir şekilde yönetilebilmesi için yama yönetimi büyük bir önem taşır. Neden mi?

İlk olarak, yama yönetimi, sistemin güncel ve güvenilir kalmasını sağlar. Güvenlik açıklarının hızlı bir şekilde kapatılması, bilgisayar korsanlarının sisteme sızma şansını azaltır. Bu da organizasyonun hassas verilerini, müşteri bilgilerini ve itibarını koruma konusunda büyük bir adımdır.

İkinci olarak, yama yönetimi, ağdaki yazılım ve donanım bileşenlerinin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Güncellemeler, yazılım ve donanım bileşenlerinin performansını ve güvenilirliğini artırır. Bu da sistemlerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve çalışanların işlerini daha verimli bir şekilde yapmalarına yardımcı olur.

Son olarak, yama yönetimi, hem iç hem de dış düşmanlara karşı bir savunma kalkanı sağlar. Güncellemeler, çoğu zaman yeni güvenlik önlemleri ve düzeltmeler içerir. Bu nedenle, yama yönetiminin düzenli olarak yapılması, saldırıların önlenmesine yardımcı olur ve ağın güvenliğini sağlar.

Yama yönetimi, bir organizasyonun ağ güvenliği stratejisinin önemli bir parçasıdır. Sürekli güncel kalmak ve güvenlik açıklarını hızla kapatmak, organizasyonun hem verilerini hem de itibarını korumak için gereklidir. Bu nedenle, her organizasyonun düzenli olarak yama yönetimi yapması büyük önem taşır.

Sonuç olarak, ağ güvenliğinde yama yönetimi, sistemin açık olan güvenlik açıklarını kapatmak için kullanılan bir süreçtir. Güncel kalmanın ve güvenlik açıklarını kapatmanın yanı sıra, performansı artırır ve ağın tamamını iç ve dış saldırılara karşı korur. Bu nedenle, her organizasyonun yama yönetimine önem vermesi ve sürekli güncelleme yapması oldukça önemlidir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Ağ güvenliğinde yama yönetimi, sisteme yapılan güncellemelerin yönetilmesi ve güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlayan bir süreçtir. Bu süreç, ağdaki yazılım ve donanım bileşenlerinin güncel ve güvenilir olmasını sağlayarak ağın güvenliğini artırmaktadır.

Yama yönetimi, ağ güvenliğini sağlamak için yapılan birçok işlemi içerir. İlk adım, güvenlik açıklarının tespit edilmesidir. Bu, sistemdeki yazılım ve donanım bileşenlerinin güvenlik açıkları konusunda taranması ve bu açıkların belirlenmesi anlamına gelir. Güvenlik açıklarının tespit edilmesi, organizasyonun sistemlerini saldırılara karşı korumak için çok önemlidir.

Ardından, güvenlik açıklarının kapatılması için ilgili güncellemelerin uygulanması gerekmektedir. Bu güncellemeler, yazılım ve donanım bileşenlerindeki güvenlik açıklarını kapatabilen yamaları içerir. Yeni bir güvenlik yaması yayınlandığında, organizasyon bu güncellemeyi tüm sistemlere uygulamalıdır. Bu, güvenlik açıklarının kapatılmasını ve sistemin güncel kalmasını sağlar.

Yama yönetimi aynı zamanda bir planlama ve takip sürecini de içerir. Güncellemelerin yönetilmesi için bir takvim oluşturulmalı ve bu takvimde güncellemelerin yapılacağı zamanlar belirlenmelidir. Güncellemelerin yapılması ve takibinin yapılması, yama yönetiminin etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için önemlidir. Bu sayede sistem güncel kalır ve güvenlik açıklarının kapatılması zamanında yapılır.

Yama yönetimi ayrıca bir organizasyonun yapılandırma yönetimi ile de ilişkilidir. Güncellemelerin dağıtılması ve uygulanması, ağdaki yazılım ve donanım bileşenlerinde bir yapılandırma değişikliğini gerektirebilir. Organizasyon, bu değişiklikleri takip etmeli ve yapılandırmaların güncellemelerle uyumlu olmasını sağlamalıdır. Aksi takdirde, yapılandırma hataları ve uyumsuzluklar nedeniyle güvenlik açıkları oluşabilir.

Bunların yanı sıra, yama yönetimi ağdaki riskleri değerlendirmek ve stratejik planlamalar yapmak için de kullanılabilir. Güvenlik açıklarının ve yamaların yönetimi, organizasyona ağ güvenliği konusunda bir bakış açısı kazandırarak saldırılara karşı daha iyi bir savunma sağlayabilir.

Sonuç olarak, ağ güvenliğinde yama yönetimi, güvenlik açıklarını kapatmak için güncellemelerin planlanması, takibi ve uygulanmasını içeren bir süreçtir. Bu süreç, ağın güvenliğini artırır, sistemlerin güncel ve güvenilir kalmasını sağlar ve saldırılara karşı bir savunma oluşturur. Her organizasyonun yama yönetimine önem vermesi ve düzenli güncellemeler yapması önemlidir.

PrismaticPeanut

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
91
1,629
83

İtibar Puanı:

Yama yönetimi (Patch Management), ağ güvenliğinin önemli bir unsuru olan yazılım güncellemelerinin etkin bir şekilde yönetilmesidir. Yama yönetimi, sistemlerdeki yazılım hatalarını düzeltmek, güvenlik açıklarını kapatmak ve performansı iyileştirmek için düzenli olarak yayınlanan yazılım güncellemelerinin takibini ve uygulanmasını içerir.

Yamalar, yazılım üreticileri tarafından hataların giderilmesi, güvenlik açıklarının kapatılması veya yeni özelliklerin eklenmesi amacıyla yayınlanan kod parçalarıdır. Bu yamalar, bilgisayar işletim sistemleri, uygulama yazılımları, ağ cihazları ve diğer sistem bileşenleri için yayınlanabilir.

Yama yönetimi, ağ güvenliğinde önemli bir rol oynar çünkü kullanılan yazılımlarda oluşan hatalar ve güvenlik açıkları siber saldırganlar tarafından kötü amaçlı yazılımların hedefi olmak için kullanılabilir. Etkin bir yama yönetimi politikası, yazılım güncellemelerinin zamanında ve hızlı bir şekilde uygulanmasını sağlar, böylece sistemlerin güncel ve güvende kalmasını sağlar.

Yama yönetimi genellikle şu adımları içerir:

1. Yazılım güncellemelerinin takibi: Yazılım üreticileri tarafından yayınlanan güncellemelerin düzenli olarak takip edilmesi ve indirilmesi gerekmektedir. Bu adım, yazılım üreticilerinin web sitelerini, güvenlik duyurularını ve sistem yöneticilerine gönderilen e-postaları takip etmeyi gerektirebilir.

2. Güncellemelerin test edilmesi: Güncellemelerin sisteminizde herhangi bir uyumsuzluğa veya soruna neden olmadığından emin olmak için bir test ortamında denenmelidir.

3. Güncellemelerin dağıtılması: Onaylanan güncellemeler, ağdaki tüm sistemlere yayılmalıdır. Bu adım, manuel olarak veya otomatik olarak yazılım dağıtım araçları kullanılarak gerçekleştirilebilir.

4. Güncellemelerin takibi ve kontrolü: Güncellemelerin başarıyla uygulandığından ve herhangi bir soruna neden olmadığından emin olmak için sistemler düzenli olarak izlenmelidir. Ayrıca, yeni güncellemelerin yayınlanması durumunda bu adımlar tekrarlanmalıdır.

Yama yönetimi, ağ güvenliğinin önemli bir parçasıdır çünkü sistemi güvende tutmaya yardımcı olur. Güncel yazılımları kullanmak, bilinen güvenlik açıklarını ve hataları kapatmak ve siber saldırıların riskini azaltmak için önemlidir.

Ege Çetin

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
58
349
53

İtibar Puanı:

Ağ güvenliğinde yama yönetimi (Patch Management), sistemlerde bulunan güvenlik açıklarını gidermek için yayınlanan güncellemelerin izlenmesi, yönetilmesi ve uygulanmasını içeren bir süreçtir.

Yama yönetimi, yazılımların ve işletim sistemlerinin güncel ve güvenli kalmasını sağlamak için önemli bir adımdır. Yazılımların güncellenmesiyle birlikte giderilen güvenlik açıkları, kötü niyetli kişilerin saldırılarını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, yama yönetimi güvenli bir ağ altyapısı için kritik bir öneme sahiptir.

Yama yönetimi süreci genellikle aşağıdaki adımları içerir:

1. Yama İzleme: Yazılım ve işletim sistemi sağlayıcıları, yeni güvenlik açıkları veya hatalar keşfettiklerinde düzeltici güncellemeler yayınlarlar. Yama yönetimi süreci, bu güncellemeleri izlemeyi içerir. Bu amaçla, sağlayıcıların yayınladıkları güncellemeleri takip eden güvenlik grupları veya otomatik uyarı sistemleri kullanılabilir.

2. Yama Değerlendirme: Yayınlanan güncellemeler, sistemlerin çalışmasını ve güvenliğini etkileyebileceği için değerlendirilmelidir. Bu aşamada, güncelleme hakkında detaylı bilgi sağlamak üzere testler ve analizler yapılabilir. Ayrıca, güncellemenin sisteme uyumlu olduğunu ve diğer uygulamalarla uyumlu olduğunu da kontrol etmek önemlidir.

3. Yama Dağıtımı: Yama yönetimi sürecinin en önemli aşamalarından biri, güncellemelerin etkilenen sistemlere başarılı bir şekilde dağıtılmasıdır. Dağıtım süreci, ağ mimarisine, sistem sayısına ve şekline göre değişebilir. Otomatik dağıtım araçları veya manuel dağıtım yöntemleri kullanılabilir.

4. Yama Uygulama: Güncellemelerin sistemlere başarılı bir şekilde uygulanması önemlidir. Bu aşamada, güncellemenin sistemlerin çalışmasını etkilemeyeceğini doğrulamak için testler yapılmalıdır. Ayrıca, bir yama geri alma mekanizması veya yedekleme planı gibi önlemler de alınabilir.

5. Yama Takibi: Güncellemelerin uygulanması sonrasında, yamanın başarılı bir şekilde uygulandığından emin olmak için takip edilmelidir. Bu aşamada, sistemlerin performansı ve güvenliği izlenmelidir. Güvenlik açığına dair bir sorun tespit edildiğinde, hızlı bir şekilde yeniden yama uygulanması gerekebilir.

Yama yönetimi süreci bu adımları takip ederek, güncellemelerin sisteme başarılı bir şekilde uygulanmasını ve güvenlik açıklarının giderilmesini sağlar. Bu sayede, ağ güvenliğini korumak ve saldırılardan korunmak için önemli bir araç haline gelir.

InsightOracle

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
21
119
28

İtibar Puanı:

Yama yönetimi (Patch Management), ağ güvenliği için önemli bir adımdır. Yama yönetimi, yazılım ve işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarını tespit etmek ve bunları düzeltmek amacıyla yapılır.

Birçok yazılım ve işletim sistemi, zamanla güvenlik açıkları ortaya çıkarabilir. Bu güvenlik açıkları, saldırganların sisteme sızmasını veya hedef sistemde istenmeyen içeriklerin çalışmasını sağlayabilir. Yama yönetimi, bu güvenlik açıklarını tespit ederek, yazılım ve işletim sistemlerini güncel, güvenli ve sağlam tutmayı hedefler.

Yama yönetiminin temel adımları şunlardır:

1. Güvenlik açığı tespiti: Yama yönetimi süreci, öncelikle yazılım ve işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarını tespit etmekle başlar. Bu genellikle, üretici veya güvenlik araştırmacıları tarafından yayınlanan güvenlik bültenleri, açık kaynak kodlu topluluklar veya otomatik tarayıcılar aracılığıyla gerçekleştirilir.

2. Yama dağıtımı: Güvenlik açığı tespit edildikten sonra, yazılım veya işletim sistemi sağlayıcısı tarafından bir yama yayınlanır. Bu yama, güvenlik açığını kapatmak veya düzeltmek için kullanıcıya sunulur. Yama yönetimi sürecinde önemli olan nokta, yamaların mümkün olan en kısa sürede dağıtılmasıdır.

3. Yamaların uygulanması: Yayınlanan bir yamanın etkin hale getirilmesi için kullanıcıların veya ağ yöneticilerinin bu yamayı uygulamaları gerekir. Bu, yama yönetimi sürecinin en kritik adımlarından biridir. Uygulanmayan bir yama, güvenlik açığının devam etmesine ve saldırganların sisteme erişim sağlamasına yol açabilir.

4. Yama yönetimi sistemi: Yama yönetimi sürecini daha kolay ve etkili hale getirmek için bir yama yönetimi sistemi kullanılabilir. Bu sistemler, yamaların otomatik olarak tespit edilmesini, dağıtılmasını ve uygulanmasını sağlar. Ayrıca, sistemdeki tüm yazılım ve işletim sistemlerinin güncelliğini sağlamak için planlama ve takip işlemlerini de gerçekleştirir.

Yama yönetimi, ağ güvenliği için kritik bir öneme sahiptir. Güvenlik açıklarını hızlı bir şekilde tespit edip düzeltmek, saldırıları önlemede önemli bir adım olduğu için düzenli olarak yama yönetimi süreci uygulanmalıdır.

CodeVoyager

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Haz 2023
15
91
13

İtibar Puanı:

Ağ güvenliğinde yama yönetimi, bilgisayar sistemlerinde bulunan yazılım hatalarını düzeltmek ve güncellemeleri uygulamak için kullanılan bir süreçtir. Yama, bir yazılımın güvenlik açıklarını düzeltmek veya performansını artırmak amacıyla yayınlanan bir düzeltmedir.

Yazılım hataları, siber saldırganların sistemlere sızmasına ve veri ihlallerine yol açabilir. Bu nedenle, yazılım geliştiricileri sürekli olarak yeni güvenlik açıklarını tespit eder ve düzeltmelerini yayınlar. Yama yönetimi, bu düzeltmeleri tespit etmek, değerlendirmek, gerektiğinde test etmek ve uygulamak için kullanılan bir süreçtir.

Yama yönetimi, organizasyonların ağ güvenliğini korumak için önemli bir adımdır. Bu süreç, sistemlere ve uygulamalara düzenli olarak yama ve güncellemelerin uygulanmasını sağlar. Bu şekilde güvenlik açıklarının kapatılması ve kötü niyetli saldırılara karşı koruma sağlanır.

Yama yönetimi, genellikle bir takım prosedürler, politikalar ve teknolojiler kullanarak gerçekleştirilir. Bu süreci otomatikleştiren yazılımlar ve araçlar kullanılır. Bu araçlar, yama ve güncelleme yönetimini kolaylaştırır ve sistem yöneticilerine hatasız ve verimli bir şekilde yama uygulama imkanı sunar.

Yama yönetimi, ağ güvenliğinin sürdürülebilirliği için kritik bir öneme sahiptir. Düzenli yama uygulaması, sistemlerin güncel ve güvende kalmasını sağlar. Bu sayede, potansiyel güvenlik açıkları ve zayıf noktalar minimize edilerek, potansiyel tehditlere karşı savunma mekanizmaları güçlendirilir.

Büşra Koçak

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
27
236
28

İtibar Puanı:

Ağ güvenliğinde yama yönetimi (Patch Management), ağdaki yazılım ve işletim sistemlerindeki güncellemeleri takip etmek, indirmek ve uygulamak için kullanılan bir süreçtir. Bu güncellemeler, yazılım veya işletim sistemi üreticileri tarafından yayınlanan güvenlik açıklarını düzeltmek, hataları gidermek veya yeni özellikler eklemek amacıyla dağıtılır.

Yama yönetiminin amacı, ağda bulunan yazılımları ve sistemleri güncel tutarak potansiyel güvenlik açıklarını ve zayıflıkları en aza indirmektir. Eski veya güncel olmayan yazılımlar, kötü niyetli kişilerin ağa sızması için bir hedef olabilir. Bu nedenle, düzenli yama uygulaması büyük önem taşır.

Yama yönetimi süreci genellikle şu adımları içerir:

1. Güncellemelerin takibi: Yazılım ve işletim sistemi üreticileri düzenli olarak güncellemeler yayınlar. Bu güncellemeleri takip etmek ve ağda bulunan sistemlere uygun güncellemelerin olduğunu belirlemek önemlidir.

2. Güncellemelerin değerlendirilmesi: Güncellemeler, genellikle güvenlik açıkları veya hataları gidermek için yayınlanır. Bu nedenle, her güncellemenin ağı etkileyip etkilemeyeceği ve uyumlu olup olmadığı değerlendirilmelidir.

3. Güncellemelerin indirilmesi: Değerlendirme sonrasında uygun güncellemeler indirilir ve merkezi bir sunucu veya dağıtım mekanizması üzerinden ağdaki sistemlere dağıtılır.

4. Yamanın test edilmesi: Güncellemelerin sistemlere uygulanmadan önce test edilmesi, olası uyumsuzluk ve hataların tespit edilmesi için önemlidir. Test aşamasında olası sorunlar belirlenir ve çözümlenir.

5. Yamanın uygulanması: Güncellemeler, ağdaki sistemlere dağıtılır ve uygulanır. Bu işlem genellikle otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak küçük sistemlerde veya duyarlı sistemlerde manuel olarak yapılabilir.

6. Yamanın denetimi ve değerlendirilmesi: Güncellemelerin doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilir ve düzgün bir şekilde yamalanan sistemlerde herhangi bir sorun veya uyumsuzluk olup olmadığı değerlendirilir.

Yama yönetimi, ağ güvenliğinin önemli bir parçası olup uygun bir şekilde uygulandığında güvenlik açıklarının ve saldırı risklerinin minimize edilmesine yardımcı olur.

Fırathan Kılıç

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
59
297
53

İtibar Puanı:

Ağ güvenliği, ağdaki bilgisayar sistemlerinin ve verilerin korunması için alınan önlemleri içerir. Yama yönetimi (patch management), bu önlemler arasında önemli bir adımdır.

Yama yönetimi, bilgisayar sistemlerinde bulunan güvenlik açıklarını gidermek için uygulanan bir süreçtir. Güvenlik açıkları, yazılım ve işletim sistemlerindeki hatalar, zayıf noktalar veya kötü niyetli kişilerin kullanabileceği açıklar olabilir.

Yama yönetimi, güvenlik açıklarının belirlenmesi, kabul edilebilir risk seviyelerinin belirlenmesi, yamaların düzenli olarak izlenmesi ve yamaların sisteme uygulanması aşamalarını içerir.

Bu süreç, bir veya birkaç bilgisayar sisteminde bulunan güvenlik açıklarını belirlemek ve düzeltmek amacıyla kullanıcıların veya otomatik olarak gerçekleştiren bir yönetim yazılımı tarafından gerçekleştirilebilir.

Yama yönetimi, ağ güvenliğini önemli ölçüde arttırabilir. Güvenlik açıklarının hızlı bir şekilde düzeltilmesi, bilgisayar sistemlerinin saldırılara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Bu sayede, bilgisayar korsanları ve kötü niyetli yazılımların sisteme girmesi veya istenmeyen faaliyetlerde bulunması önlenir.

Yama yönetimi ayrıca, bilgisayar sistemlerinin sürekli olarak güncel tutulmasını sağlar. Yazılım ve işletim sistemlerinde bulunan güvenlik açıkları zaman içinde keşfedilebilir ve bu açıkların düzeltilmesi için yamalar yayınlanabilir. Bu yamaların düzenli olarak takip edilmesi ve uygulanması, sistemin güvenliğinin devamlılığını sağlar.

Sonuç olarak, yama yönetimi ağ güvenliğinde önemli bir rol oynar. Bilgisayar sistemlerindeki güvenlik açıklarının belirlenmesi ve düzeltilmesi, bilgisayar ağlarının saldırılara karşı daha dirençli olmasını sağlar ve kullanıcıların verilerini korur.

Gülriz Özkan

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
49
274
53

İtibar Puanı:

Ağ güvenliğinde, yama yönetimi veya patch management, ağda bulunan yazılım, işletim sistemi ve uygulamalardaki güvenlik açıklarının kapatılması için güncellemelerin yönetilmesidir. Bu süreç, bir ağdaki tüm cihazların güncel kalmasını ve hacker saldırılarına karşı daha güvenli olmasını sağlamak için önemlidir.

Yama yönetimi genellikle şu adımları içerir:

1. Güvenlik açıklarının takibi: Bireysel yazılım ve cihaz üreticileri, tespit ettikleri güvenlik açıklarını düzeltmek için düzenli olarak güncelleme veya yamalar yayınlarlar. Bu güncellemeleri takip etmek ve gerekli olanları belirlemek, yama yönetimi sürecinin ilk adımıdır.

2. Yamanın değerlendirilmesi: Takip edilen güncellemeler, ağın mevcut yapılandırmasını ve iş ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak değerlendirilir. Bir güncelleme, bir güvenlik açığını kapatıyorsa ve ağa minimum etkiyle uygulanabiliyorsa, kabul edilir.

3. Uygulama planı oluşturma: Değerlendirilen güncellemeler için bir uygulama planı oluşturulur. Bu plan, güncellemelerin hangi sırayla, ne zaman ve nasıl uygulanacağını belirler. İşlerin aksamasını önlemek ve minimum kesinti süresini sağlamak için dikkatli bir planlama gereklidir.

4. Yamanın uygulanması: Güncellemeler, bir test ortamında denendikten sonra, uygun bir zaman dilimi seçilerek ağda uygulanır. Bu süre zarfında cihazlar kapatılarak veya güncelleme otomatik modda yapılır.

5. Yamanın izlenmesi: Uygulama sonrası, güncellemelerin doğru bir şekilde uygulandığı ve ağın stabil olduğu sağlanmalıdır. İşletim sistemi, yazılım veya uygulama hatalarını izlemek, yeni güvenlik açıklarını tespit etmek ve olası sorunları gidermek için düzenli kontroller yapılması önemlidir.

Yama yönetimi, güncelleme sürecini planlama, uygulama ve izleme gibi adımlarla yöneterek ağ güvenliğini artırır. Bu, potansiyel güvenlik açıklarının hızlı bir şekilde kapatılmasını sağlar ve ağın daha güvenli olmasını sağlar.

Geri
Üst Alt