Armutun çeşitleri nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 72 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    72

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Armutun çeşitleri nelerdir?
Dünya nüfusunun önemli bir kısmı hala farklı sebeplerden dolayı yoksullukla mücadele etmektedir. Armut, düşük gelir veya varlık önemi büyük ölçüde ihtiyaçları karşılamayı başaramamanın sonucu olarak ortaya çıkar. Armut, genellikle ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve çeşitli tiplerde olabilir. Armutun çeşitleri şunlardır:

1. Absolut Yoksulluk: Absolut yoksulluk, bir insanın temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kaynağa sahip olmadığı durumlarda ortaya çıkar. Absolut yoksulluğun en belirgin özelliği, yiyecek, barınak ve giyim gibi temel ihtiyaçların birçok kişi tarafından karşılanamamasıdır.

2. İhtiyaçlarını Karşılayamama: Bazı insanlar, temel ihtiyaçlarına sahip olabilirler, ancak bu ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli maddi kaynakları yoktur. Bu, yiyecek, barınak, eğitim, sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçların yeterince sağlanamaması anlamına gelir.

3. Ulaşılabilirlik: Armut ayrıca bazı insanların çeşitli yollarla temel ihtiyaçlara ulaşamaması olarak da tanımlanabilir. Örneğin, bazı bölgelerde sağlık hizmetleri, eğitim ve istihdam fırsatları gibi hizmetler sınırlıdır veya bu hizmetlere erişim zordur.

4. Gelir eşitsizliği: Bazı ülkelerde, gelir eşitsizliği nedeniyle, bazı insanlar diğerlerine kıyasla daha fazla gelire sahiptir. Bu, zengin ve fakir arasındaki farkların büyük olması anlamına gelir.

5. Sosyal Armut: Bazı insanlar sosyal olarak dışlanmış hissederler. Örneğin, sağlık sorunları, dil engelleri veya yetersiz eğitim nedeniyle istihdam fırsatlarından yoksun olabilirler.

6. Kültürel Armut: Kültürel yoksulluk, insanların sosyal, kültürel ve entelektüel kaynaklardan yoksun kaldığı durumlarda ortaya çıkar. Yetersiz eğitim veya sınırlı erişilebilirlik, kişisel gelişim ve entelektüel büyüme için gerekli olan kaynaklardan mahrum bırakır.

Sonuç olarak, armut farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve dünya genelinde hala birçok insanın yaşamını etkiliyor. Yoksullukla mücadele eden insanlara yardımcı olmak ve onların temel ihtiyaçlarına erişimini sağlamak, sosyal ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için önemlidir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,371
113

İtibar Puanı:

Armutun çeşitleri şunlardır:

1. Mutlak yoksulluk: Kişinin hayatta kalması için gerekli olan temel ihtiyaçlarını karşılayamaması durumudur.

2. Göreceli yoksulluk: Bir toplum içindeki diğer insanlara göre düşük maddi kaynaklara sahip olma durumu.

3. Gelir yoksulluğu: Kişinin gelir düzeyinin yetersiz olması durumudur.

4. Gıda yoksulluğu: Kişinin yeteri kadar sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdaları tüketememesi durumudur.

5. Barınma yoksulluğu: Kişinin güvenli ve sağlıklı bir barınma sahibi olamaması durumudur.

6. Eğitim yoksulluğu: Kişinin eğitim olanaklarından yeterince faydalanamaması durumudur.

7. Sağlık yoksulluğu: Kişinin sağlık hizmetlerine erişememesi veya yetersiz sağlık koşullarında yaşamak zorunda kalması durumudur.

8. Sosyal yoksulluk: Kişinin toplum içinde kabul edilmemesi veya dışlanması durumudur.

lagerytoFark

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2022
7
262
48

İtibar Puanı:

Armutun çeşitleri:

1. Yoksulluk: Kişinin geliri, ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değildir.

2. Mutlak yoksulluk: Kişinin hayatta kalması için gerekli beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir.

3. Göreceli yoksulluk: Kişi, toplumdaki diğer bireylere göre daha az gelir veya imkana sahiptir.

4. Bölgesel yoksulluk: Bir bölgedeki insanların ekonomik, sosyal veya kültürel sebeplerle yoksulluk içinde olmalarıdır.

5. Küresel yoksulluk: Dünya genelinde insanların büyük bir kısmının yoksul olmasıdır.

6. İşsizlik: Kişinin işi veya mesleği olmamasıdır.

7. Açlık: Kişinin sağlıklı beslenme ihtiyacını karşılayacak yiyeceklerden yoksun olmasıdır.

8. Barınma sorunu: Kişinin barınma ihtiyacını karşılamakta güçlük çekmesi veya evsiz olmasıdır.

JamesArone

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
26 Ocak 2023
29
843
78

İtibar Puanı:

1. Absolut yoksulluk: Temel ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan yiyecek, barınma ve giyim dahil olmak üzere hiçbir kaynağa sahip olmama durumu.

2. Gelir yoksulluğu : Kişi ya da aile, belirli bir miktardan az bir gelirle yaşamaya mahkum edilir. Bu, maddi imkânlarını sınırlar ve yaşam standartlarını düşürür.

3. Eğitim yoksulluğu : Kişi ya da aile, eğitim ve öğrenim hizmetlerine erişimde kısıtlanır. Bu, okuryazarlık seviyesini düşürür, iş olanaklarını azaltır ve dolayısıyla gelir yoksulluğu riskini artırır.

4. Sağlık yoksulluğu : Kişi ya da aile, sağlık hizmetlerine erişimde yetersizliğe maruz kalır ve dolayısıyla daha yüksek sağlık riskleri ile karşı karşıya kalır.

5. Barınma yoksulluğu : Kişi ya da aile, güvenli ve rahat bir ortamda yaşama imkanından mahrum olur. Bunun sonucunda sağlık sorunları ve sosyal dışlanma ortaya çıkabilir.

6. Sosyal yoksulluk : Kişi ya da aile, toplumsal hizmetlerin kullanımında yetersiz kalır ve böylece topluma uyum sağlamada güçlük çeker. Bu, işsizliği, bağımlılığı ve suça eğilimi artırır.

Kilis

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
11
1,065
78

İtibar Puanı:

1. Mutlak yoksulluk: Temel insan ihtiyaçlarının karşılanamaması durumu. Yani insana saygı göstermeyen bir hayat standardı.

2. Göreceli yoksulluk: Kişinin yaşadığı toplum içindeki diğer insanlarla karşılaştırıldığında, belirli bir yaşam standardının altında kalmış olması durumu.

3. Sosyal yoksulluk: Kişinin sosyal yaşamda, toplumda dahil olup ait hissetmediği, önemsenmediği veya dışlanmış bir durumda olması.

4. Kırsal yoksulluk: Kırsal bölgelerde yaşayan kişilerin, eğitim, sağlık, sosyal hizmetler gibi hizmetlere ulaşamaması, gelir düzeylerinin düşük olması durumu.

5. Kent yoksulluğu: Kentlerde yaşayan kişilerin işsizlik, barınma, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıkları durum.

6. Geçici yoksulluk: Belirli bir süre için kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak gelir kaynaklarının olmaması sebebiyle yaşanılan durum.

7. Kronik yoksulluk: Uzun süre (5 yıldan fazla) boyunca kişinin düşük gelir düzeyiyle yaşaması ve bunun bir kültür haline gelmesi durumu.

Dilde

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
30
872
83

İtibar Puanı:

1. Yoksulluk: Temel ihtiyaçları, yani beslenme, barınma ve eğitim gibi ihtiyaçları karşılayamama durumudur.

2. Gelir fakirliği: Bireyin veya ailenin gelirinin yeterli olmaması durumudur.

3. Eğitim fakirliği: Bireylerin veya ailelerin eğitim seviyelerinin düşük olması durumudur.

4. Sağlık fakirliği: Bireylerin sağlık hizmetlerinden yararlanamaması veya yeterli sağlık hizmetlerinin mevcut olmaması durumudur.

5. Sosyal fakirlik: Bireylerin veya ailelerin sosyal yaşama katılmalarının zorlaşması veya imkansız hale gelmesi durumudur.

6. Kültürel fakirlik: Bireylerin kültürel etkinliklere katılamama veya kültürel ihtiyaçlarını karşılayamama durumudur.

7. Bölgesel fakirlik: Bazı bölgelerin diğer bölgelere oranla daha fakir olması durumudur.

8. Çevresel fakirlik: Yaşanılan çevrenin yetersiz olması veya sağlıksız koşullarda yaşamak zorunda kalınması durumudur.

Stanleyjah

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
21
648
78

İtibar Puanı:

1. Mutlak yoksulluk: Kişinin temel ihtiyaçları (yeme, içme, barınma ve sağlık gibi) karşılayacak hiçbir kaynağı yoktur.
2. Göreceli yoksulluk: Kişi belirli bir toplumun gelir düzeyinin altında yaşar ve bu durumda diğer insanların standartlarına göre yoksuldur.
3. Geçici yoksulluk: Kişinin uzun süreli bir maddi sıkıntısı yoktur; ancak beklenmedik bir olay –mesela iş kaybı- sonucu geçici olarak yoksulluğa düşer.
4. Daimi yoksulluk: Kişi uzun süre yoksul yaşamış ve yoksulluğunun kalıcı hale geldiği bir duruma düşmüştür.
5. Toplumsal yoksulluk: Toplumun belirli bir kesimi, diğer kesimlerden daha düşük bir gelir düzeyine veya eksiklikler içinde yaşama koşullarına sahiptir.