Astım hastalığıyla ilgili gözden kaçmaması gereken bilgiler

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 86 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    86

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

1. Astım, kronik bir solunum yolu hastalığıdır ve solunum fonksiyonunu etkileyen daralma ve iltihaplanma ile karakterizedir.

2. Astımın belirtileri arasında öksürük, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve hırıltı gibi solunum problemleri bulunur.

3. Astımın nedenleri arasında alerjenlere maruz kalma, egzersiz, soğuk hava, enfeksiyonlar ve stres gibi çeşitli faktörler yer alır.

4. Astımın tedavisi için kullanılan ilaçlar arasında bronkodilatörler, kortikosteroidler ve antienflamatuarlar bulunur.

5. Astım hastalarının sağlıklarını korumaları için sigara içmemeleri, egzersizlerini düzenli olarak yapmaları, alerjenlerden uzak durmaları ve akciğer enfeksiyonlarına karşı koruyucu önlemler almaları önemlidir.

6. Astımın şiddeti ve semptomları her hasta için farklı olabilir ve tedavi kişiselleştirilmelidir. Bu nedenle, doktorunuzla düzenli olarak iletişim halinde olmanız önemlidir.

Emi112

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 May 2020
18
1,704
78

İtibar Puanı:

1. Astım kronik bir solunum yolu hastalığıdır ve akciğerlerin hava yollarını daraltır, nefes almaları zorlaştırır ve öksürük, hırıltı ve göğüs sıkışması gibi semptomlara neden olur.

2. Astımın nedenleri arasında genetik faktörler, çevresel faktörler (sigara dumanı, ev tozu akarları, hayvan tüyleri, polenler, küf sporları vb.) ve bazı ilaçlar yer alır.

3. Astımın tedavisi semptomları kontrol altına almaya, astım atağı riskini azaltmaya ve nefes alma kapasitesini artırmaya yöneliktir.

4. Astım tedavisinde, özellikle inhaler (solunum cihazı) kullanımı önemlidir. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir diyet uygulamak, sigara dumanından kaçınmak, stresi yönetmek ve temiz hava ve ev ortamı sağlamak da önemlidir.

5. Astım hastalarının astım atağı riskini azaltmak için saldırganlardan uzak durmaları, stresi yönetmeleri ve düzenli doktor kontrolü yapmaları önerilir.

6. Astım hastalarının önemli bir bölümünde astım da diğer hastalıklarla da ilişkilidir. Astım hastalarının çoğunun aynı zamanda alerjik hastalıkları da vardır. Astım, genellikle saman nezlesi, egzama gibi atopik hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

7. Astım, tamamen tedavi edilebilir bir hastalık olmasa da, doğru tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle astım hastalarının semptomlarını kontrol altına almaları ve astım atağı riskini azaltmaları mümkündür.

8. Astım, kronik olmasına rağmen iyi yönetilirse, astım hastalarının normal bir yaşam sürmesine engel olmayabilir. Astım kontrol altına alınmadığı zaman ise, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

İlhan

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
26 Nis 2023
7
204
28

İtibar Puanı:

1. Astım, solunum yollarının kronik bir iltihaplanmasıdır ve ataklar halinde nefes almayı zorlaştırır.

2. Astımda solunum yolu daralması, öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve hırıltı şeklinde belirtiler görülür.

3. Astım risk faktörleri arasında genetik yatkınlık, alerjik hastalıklar, sigara içmek ve çevresel faktörler vardır.

4. Astım tedavisi genellikle bronkodilatörler, kortikosteroidler ve diğer anti-enflamatuar ilaçlar kullanılarak yapılır.

5. Astımlı hastaların akciğer fonksiyon testlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve tedavinin düzenli bir şekilde yapılması önemlidir.

6. Astım ataklarını önlemek için alerjilerin kontrol altında tutulması ve astım tetikleyicilerinden uzak durulması önerilir.

7. Acil durumlarda, astım ataklarını hafifletmek için acil yardım tedavisi gerekebilir.

8. Astımlı hastaların, yaşam tarzı değişiklikleri yaparak astımın kontrolünü sağlamaları, düzenli egzersiz yapmaları ve sigara içmemeleri önemlidir.

9. Astımın ilerlemesini durdurmak, hastalığın kontrol altında tutulmasını sağlamak için erken tanı ve tedavi önemlidir.

10. Astımlı hastaların düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gitmeleri önemlidir ve tedavi planlarının sürekli olarak gözden geçirilmesi gereklidir.

Ferdiye Korkmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
58
389
53

İtibar Puanı:

- Astım, solunum yollarının kronik veya tekrarlayan bir şekilde inflamasyona ve daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır.
- Astım semptomları arasında nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum ve göğüs sıkışması bulunur.
- Astımın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, çevresel faktörler, genetik yatkınlık ve alerjik reaksiyonlar gibi çeşitli faktörlerin etkilediği düşünülmektedir.
- Astım teşhisi, solunum testleri, tıbbi öykü ve semptomların bir değerlendirmesiyle konulur.
- Astımın tedavisi, nefes darlığı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan inhalerler ve diğer ilaçlarla yönetilir.
- Astımın kontrolü, tetikleyicileri önlemek, düzenli egzersiz yapmak ve uygun tedaviyi takip etmekle mümkündür.
- Astım, uygun şekilde yönetilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir, ancak doğru tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle kontrol altına alınabilir.

Geri
Üst Alt