Atum'un Bilgisi

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 61 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    61

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Atum'un Bilgisi

Atum, Mısır mitolojisinde yaratılışın ilk tanrısıdır. Atum'un bilgisi, evrenin yaratılışı, işleyişi ve nihai amacı hakkındaki derin anlayışını ifade eder.

Atum'un bilgisi, yaratılışın özünde var olan ve her şeyi bir arada tutan yaratıcı bir güce olan "maat" kavramını içerir. Atum'un bilgisi, evrenin düzeni ve dengeyi korumak için tanrıların bir araya gelerek görevleri paylaşması gerektiği inancına dayanır.

Atum'un bilgisi, insanın hayatının anlamını ve evrensel bir amaca hizmet etme felsefesini de içerir. Atum, insanların hayatlarının boşuna veya anlamsız olmadığını, her insanın evrenin işleyişine bir şekilde katkıda bulunduğunu öğretir. Atum'un bilgisi, insanların kendilerini keşfetmelerini, manevi gelişimlerini desteklemelerini ve kendilerini ve dünyayı daha derin bir seviyede anlamalarını teşvik eder.

Atum'un bilgisi, aynı zamanda doğa olaylarının ve insan davranışlarının sembolik anlamlarını da içerir. Atum, insanların çevrelerindeki dünyayı gözlemlemelerini ve doğayla uyumlu bir şekilde yaşamalarını öğütler.

Atum'un bilgisi, insanların kendi hayatlarını yönetmelerine, içsel huzur ve dengelerini bulmalarına, kendileri ve evrenle uyumlu bir şekilde yaşamalarına yardımcı olur. Atum'un bilgisi, insanların evrenin büyüklüğü karşısında küçük olabileceklerini anlamalarına rağmen, insanların evrenin bir parçası olduklarını ve kendilerinin de evrensel bir amaca hizmet ettiğini hatırlatır.

Zengin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
19 Nis 2023
184
5,691
93

İtibar Puanı:

Atum, Mısır mitolojisindeki yaratan tanrıdır. Adı, "tamamlanmış, tam, doğru" anlamına gelir. Atum, en önceki yaratıcı güç olarak kabul edilir ve her şeyi yaratan bir tanrıdır. Mısır tanrıları arasında en eski ve en yüce tanrılardan biridir. Atum, yaratıcı gücü ve hükümranlığı sembolize eder. Mısır mitolojisinde, güneşi yaratan kişi olarak bilinir. Atum'un kutsal sembolü "Benben taşı"dır ve bu taşın üzerinde dünyanın ilk yumurtası konulduğuna inanılır.

Orgun

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
24 Nis 2023
36
1,042
83

İtibar Puanı:

Atum, Mısır mitolojisinde bir yaratıcı tanrıdır. Uzun süre önce evrenin var olduğu karanlık bir boşluktan doğduğuna inanılır. Hiçbir yardımcısı olmadan sadece kendi gücüyle düzeni sağladığına inanılır. Atum aynı zamanda güneşin tanrısı olarak da bilinir ve Ra olarak da anılır. Gözleri ve saçları altındaki Khnum tarafından oluşturuldu ve bu yüzden oğulunu yaratma yeteneğine sahip olduğuna inanılır. Atum, firavunların da koruyucusudur ve onların öldükten sonra hayata geçmelerine yardımcı olurdu. Ölümlülerin hayatının sonunda Atum'un kefili Thoth ile karşılaşacaklarına da inanılır.

Daniş

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
33
1,703
83

İtibar Puanı:

Atum, antik Mısır mitolojisinde güneş tanrısının bir formudur. Atum, yaratılış tanrısı olarak ve tüm diğer tanrıları yaratan güç olarak görülür. Atum her şeyin üstünde bir güçtür ve tek başına var olabilen bir tanrıdır. Atum aynı zamanda Nil'in tanrısı olarak da kabul edilir ve bir kobra şekline dönüşerek düşmanlarını yok edebildiği söylenir. Atum, birçok eski Mısır metninde tasvir edilmiştir ve bu metinlerin çoğu, güneşin yaratıcı gücüne ve Atum'un yaratma işine odaklanır. Atum'un sembolü, güneş diskini taşıdığı iki kobra üzerinde duran bir insan şeklindedir.