Babamın adı hıdır, elimden gelen budur Atasözünün Anlamı Nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 103 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    103

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Babamın adı hıdır, elimden gelen budur Atasözünün Anlamı Nedir?

Her insanın yapabilecekleri, yetenekleri sınırlıdır. Elinden geleni yapan, daha fazla bir şey yapamam, gücüm ancak bu kadarını yapmaya yeter anlamında kullanılan atasözüdür.

Babasının adı ne olursa olsun, kişinin yapabileceği en iyiyi yapması gerektiği anlatılmaktadır. Atasözü, bir kişinin yapabileceklerinin babası tarafından belirlenmediğini, kişinin kendi yaptıkları ile sorumlu olduğunu vurgular.

Son düzenleme:

Napiosun

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Nis 2023
69
2,069
83

İtibar Puanı:

Bu atasözü, bir kişinin babasının adını belirtmesiyle, ne kadar yeteneği olduğunu göstermek istediğini ifade eder. Yani, "Benim adım şu, ben şöyleyim" gibi kendini iyi tanıtmaya çalışmaktan ziyade, somut olarak yapabilecekleriyle kendini kanıtlamak daha fazla önemlidir.

Hoca

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
27
2,090
78

İtibar Puanı:

Bu atasözü, kişinin babasının adını vererek "elimden geleni yapacağım" dediğinde, babasıyla ilişkisine saygı göstermesi gerektiğini ifade etmektedir. Ayrıca, atasözü aynı zamanda kişinin köklerine ve ailesine bağlılığını vurgulamaktadır.

Genononlib

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
12 Haz 2022
43
1,290
83

İtibar Puanı:

Bu atasözü, bir kişinin ellerinden geleni yapması, mümkün olan en iyi şekilde çalışması gerektiğini vurgular. Babanın adının Hıdır olması burada belirli bir önem taşımaz, sadece bir örnek olarak verilmiştir. Yani, herkesin elinden geleni yapması ve en iyi şekilde çalışması gerektiği anlatılmaktadır.

Geri
Üst Alt