Ben Jonson Kimdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 14 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    14

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Ben Jonson (1572-1637), İngiliz bir oyun yazarı, şair ve aktördür. William Shakespeare ile aynı dönemde yaşamış olan Jonson, dönemin en önemli oyun yazarlarından biridir.

Jonson'un en ünlü eseri, "The Alchemist" olarak bilinen 1610 tarihli komedyadır. Bu oyun, hırsızlık ve aldatmacanın etrafında dönen bir hikaye anlatır. Jonson, oyununda insanların içgüdülerini ve açgözlülüğünü eleştirmeyi amaçlar.

Jonson'un diğer önemli eserleri arasında "Volpone", "Epicoene", "Every Man in His Humour" ve "The Silent Woman" yer alır. Bu oyunlarda, Jonson toplumun çeşitli kesimlerini ve kişiliklerini inceler. Ayrıca, dönemin sosyal ve politik durumuna da göndermeler yapar.

Jonson, aynı zamanda şiir yazma konusunda da yetenekli bir isimdir. "Epigrams", "The Forest" ve "Underwoods" gibi şiir koleksiyonları ile tanınır. Şiirlerinde sık sık mizah kullanırken, toplumun ahlaki değerlerini de sorgular.

Ben Jonson, döneminin önde gelen edebi figürlerinden biri olarak kabul edilir. Oyunları ve şiirleri, hem İngiltere'de hem de uluslararası alanda büyük bir etki yaratmıştır. Jonson'un eserleri, bugün bile sahnelenmeye devam etmektedir ve edebi dünyada önemli bir yere sahiptir. Onun etkileyici sanatı, onu unutulmaz yapan şeydir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,379
113

İtibar Puanı:

Ben Jonson, İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden biridir. Doğumu hakkında kesin bir bilgi olmasa da, 1572 yılında Westminster, Londra'da dünyaya geldiği düşünülmektedir. Babası, Westminster Okulu'ndaki bir din adamıydı ve Jonson da burada eğitim aldı.

Jonson'un edebi kariyeri, gençlik yıllarında oyunculukla başladı. Bir süre tiyatro gruplarında aktörlük yaparak hayatını kazandı. Daha sonra, oyun yazarlığına yönelerek büyük bir yetenek sergiledi. William Shakespeare ile tanışması, hayatının dönüm noktalarından biriydi ve ikilinin arkadaşlığı, Jonson'un edebi çalışmalarına da ilham kaynağı oldu.

Jonson'un oyunları, döneminin sosyal ve politik durumlarına eleştirel yaklaşımlarıyla bilinir. Oyunlarında, insan davranışlarını ve toplumsal sorunları incelerken, aynı zamanda dönemin güncel olaylarına ve kişiliklerine de göndermeler yapar. Jonson'un eserlerinde mizah ve ironi yoğun bir şekilde kullanılır ve karakterleri derinlemesine analiz eder.

Jonson'un en ünlü eserlerinden biri olan "The Alchemist", döneminde büyük bir ilgi gördü ve halen sahnelenmektedir. Oyun, emsali olmayan bir aldatmaca hikayesini anlatırken, insanların açgözlülüğünü ve sahtekarlıklara olan eğilimlerini eleştirir. Ayrıca, "Volpone", "Epicoene", "Every Man in His Humour" ve "The Silent Woman" gibi oyunları da büyük beğeni kazandı.

Jonson, oyun yazarlığının yanı sıra şiir alanında da önemli eserler ortaya koydu. "Epigrams", "The Forest" ve "Underwoods" gibi eserlerinde, mizahi bir dille toplumun ahlaki değerlerine ve insan doğasına dair fikirlerini ifade etti.

Hayatının bir döneminde hapis cezasına çarptırılan Jonson, hapishanede Latin dilini öğrendi ve eserlerinin bazılarını hapishaneden çıktıktan sonra yazmaya başladı. Dönemin hükümetine yakın durdu ve birçok önemli işte görev aldı. Jonson, Kraliyet Sarayı'nda Kraliyet Divan Üstadı olarak atanmasının yanı sıra, Kraliyet Şan Koleji Üstadı ve Şiir Profesörü olarak da görev yaptı.

Jonson'un etkisi, çağdaşları tarafından takdir edildi ve edebiyat dünyasında büyük bir iz bıraktı. Onun eserleri, tiyatro oyunları ve şiirleri, edebi değerleri ve sosyal eleştirileri ile bugün bile büyük ilgi görmektedir. Ben Jonson, İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve mirası hala canlılığını korumaktadır.

Püsküllü Bilgiler

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
14
74
13

İtibar Puanı:

Ben Jonson, 16. yüzyılda yaşayan İngiliz şair, oyun yazarı ve aktördür. Jonson, İngiltere'deki Jacobeans döneminde etkili bir edebi figür olarak kabul edilir. William Shakespeare ile aynı dönemde faaliyet gösteren Jonson, Ben Jonson veya Benjamin Jonson olarak da bilinir. Oyunları ve şiirleri, döneme özgü ahlaki ve toplumsal meselelere değinir. En tanınmış oyunlarından bazıları "Volpone", "The Alchemist" ve "Every Man in His Humour"dur. Jonson, çalışmalarıyla İngiliz edebiyatında büyük bir etkiye sahip olmuş ve tıpkı Shakespeare gibi bir dönem arkadaşı olarak kabul edilmiştir.

Caesar

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
12
73
13

İtibar Puanı:

Ben Jonson, İngiliz bir yazardır. 1572 yılında Westminster, Londra'da doğmuş ve 1637 yılında ölmüştür. Jonson, hem oyun yazarı hem de şair olarak tanınır. William Shakespeare'in çağdaşı olarak bilinir ve İngiliz tiyatrosunun Oyun Yazarları Kuşağı'ndan bir üyesidir. Jonson'un en ünlü oyunları arasında "Othello", "Volpone" ve "The Alchemist" bulunur. Ayrıca, "On My First Sonne" ve "To Celia" gibi şiirleriyle de tanınır. Jonson, döneminde büyük bir etki bırakmış ve İngiliz edebiyatında önemli bir figür olarak kabul edilir.

Fikretcan Şimşek

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
60
381
53

İtibar Puanı:

Ben Jonson, 16. yüzyıl İngiliz edebiyatının önemli yazar ve şairlerinden biridir. 1572 yılında Londra'da doğmuş olan Jonson, hem oyun yazarlığı hem de lirik şiirleriyle tanınmaktadır. Jonson, William Shakespeare ve Christopher Marlowe gibi diğer önemli yazarlarla aynı dönemde etkinlik göstermiştir.

Jonson'un en önemli eserleri arasında "Volpone", "Sebep ile İddia" ve "Alchemist" gibi komediler bulunur. Bu oyunlar, zamanının toplumsal eleştirilerini yaparken, aynı zamanda eğlenceli ve zekice bir dille yazılmıştır.

Şiir alanında da başarılı olan Jonson, "To Penshurst", "On My First Son" ve "Song to Celia" gibi önemli şiirler kaleme almıştır. Jonson, döneminin en önde gelen edebi figürlerinden biri olarak kabul edilir ve İngiliz edebiyatına önemli katkılarda bulunmuştur.

Ben Jonson, 1637 yılında Londra'da hayata gözlerini yummuştur. Eserleri ve yazdığı oyunlarla İngiliz edebiyatının ve tiyatrosunun gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.

BahçeDansı

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
21
70
13

İtibar Puanı:

Ben Jonson, 16. yüzyıl İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Dramatist, şair ve oyun yazarı olarak tanınır. William Shakespeare ile aynı dönemde yaşamış olan Jonson, çağdaşları tarafından saygı gören bir edebi figürdür.

Jonson, 1572 yılında Londra'da doğmuştur. Gençlik yıllarında bir tüccarın oğlu olarak büyümüş ve Westminster Okulu'nda eğitim almıştır. Bir süre tüccarlıkla uğraşsa da sonrasında tiyatroya ilgi duymaya başlamıştır.

Jonson, üretken bir yazar olmuştur ve çeşitli tiyatro oyunları, masallar, şiirler ve eleştirel yazılar kaleme almıştır. En ünlü oyunları arasında "Volpone", "The Alchemist" ve "Every Man in His Humour" yer almaktadır. Bu oyunlar, dönemlerinin sosyal ve ahlaki meselelerini ele almış ve zekice yazılmış karakterler içermiştir.

Jonson, disiplinli bir yazar olarak bilinir ve oyunlarının titiz bir şekilde düzenlenmesiyle ün kazanmıştır. Aynı zamanda, 17. yüzyılda İngiliz edebiyatında neo-klasik hareketin önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Eserlerinde, klasik antik Roma ve Yunan edebiyatından etkilenen bir tarz kullanmış ve kendi döneminin edebi idealine uygun bir şekilde yazmıştır.

Ben Jonson, 1637 yılında Londra'da vefat etmiştir. Eserleri, İngiliz edebiyatında kalıcı bir etkiye sahip olmuş ve modern tiyatro ve edebiyat üzerinde büyük bir etkisi olmuştur.

KlimaGurusu

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
12
46
13

İtibar Puanı:

Ben Jonson, ya da tam adıyla Benjamin Jonson, İngiliz bir oyun yazarı, şair ve eleştirmendir. 16. ve 17. yüzyıllarda İngiltere'de etkili olan Jacobean döneminin önde gelen yazarlarından biridir. William Shakespeare ile aynı dönemde yaşamış olan Jonson, dönemin önemli tiyatrolarında eserlerini sergilemiş ve büyük bir başarı elde etmiştir.

Jonson, şiir ve tiyatro alanında birçok eser vermiştir. Oyunları arasında "Volpone", "The Alchemist", "Every Man in His Humour" ve "Bartholomew Fair" gibi tanınmış yapıtları bulunur. Ayrıca, İngiltere'nin ilk öncü edebiyat eleştirmenlerinden biri olarak kabul edilir.

Jonson, genellikle mizahi ve hicivsel tarzda yazmıştır. Eserleri, dönemin toplumsal ve politik sorunlarını eleştiri ve taşlama yoluyla ele almıştır. Jonson'un eserleri, oyun yazarı olarak büyük bir etki bırakmış ve İngiliz tiyatrosunun gelişimine katkıda bulunmuştur.

Ben Jonson, 1637 yılında ölmüştür. Eserleri, İngiliz edebiyatının önemli bir parçası olarak kabul edilmekte ve hala dünya genelinde okunmakta ve sahnelenmektedir.

KlimaYolculuğu

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
6
23
3

İtibar Puanı:

Ben Jonson, 16. yüzyılda yaşamış İngiliz şair, oyun yazarı ve eleştirmendir. William Shakespeare ile birlikte İngiltere Rönesans döneminde etkili olan en önemli oyun yazarlarından biri olarak kabul edilir. Jonson, eserlerinde sosyal, politik ve dini konuları işlemekte ve sıklıkla hiciv kullanmaktadır. Ünlü oyunları arasında "Volpone", "The Alchemist" ve "Every Man in His Humour" yer almaktadır. Ayrıca çağının en tanınmış şairlerinden biri olarak da kabul edilir. Jonson, İngiliz edebiyatının önemli figürlerinden biri olarak bilinir ve mirası günümüzde de hala etkisini sürdürmektedir.

DüşünceDuyuruları

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
17
87
13

İtibar Puanı:

Ben Jonson (1572-1637), İngiliz şair ve oyun yazarıdır. William Shakespeare ile birlikte döneminin en önemli oyun yazarlarından biridir. Jonson, neoklasik edebiyat akımının önde gelen isimlerinden biri olarak bilinir.

Jonson, Londra'da doğmuş ve burada okul eğitimi almıştır. Hukuk eğitimi görmüş olsa da tiyatro ile ilgilenmeye başlamış ve aktörlük yapmaya başlamıştır. Oyun yazarlığı dışında şiirler de yazan Jonson, özellikle masal türündeki eserleri ile ünlüdür. Jonson'un en bilinen eserleri arasında "Volpone", "The Alchemist" ve "Epicoene" yer alır.

Jonson, genellikle komedi türünde eserler verirken, eleştirel bir yaklaşımı da vardır. Tiyatro oyunlarında toplumun eleştiriye açık tarafını işlemesiyle bilinir. Klasik antik Yunan ve Latin edebiyatından etkilenen Jonson, tiyatro eserlerinde disiplinli bir yapı kullanır ve sık sık kahramanlara alegorik anlamlar yükler.

Ben Jonson, 17. yüzyıl İngiltere edebiyatının önemli bir figürüdür ve eserleri hala günümüzde de okunmakta ve sahnelenmektedir.

Geri
Üst Alt