Ben varsam ben yoksam da tanrı yoktur

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 113 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    113

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Bu ifade felsefi bir tartışmanın konusu olan Tanrı'nın varlığına ilişkin argümanlardan birine benziyor: varoluş argümanı. Varoluş argümanı, evrende herhangi bir şeyin var olmasının sebebini, mutlaka bir varlık tarafından yaratılmış olması gerektiği şeklinde özetlenebilir.

Bu argümanın bir versiyonu şöyle formüle edilebilir: Her şeyin bir sebebi vardır ve evrende var olan her şeyin bir sebebi olmalıdır, o halde evrenin kendisinin de bir sebebi olmalıdır ve bu sebep, birinci sebep olarak adlandırılan bir varlık olmalıdır, yani Tanrı.

Ancak, Tanrı'nın varlığına ilişkin tartışmalar farklı felsefi ve teolojik argümanlara dayanabilir ve bu argümanlar da farklı sonuçlara varabilir. Dolayısıyla, Tanrı'nın varlığına ilişkin bu tartışmaların sonucu açık değildir ve tartışmalar hala devam etmektedir.

Ayrıca, Tanrı'nın varlığına ilişkin tartışmaların sonucu, insanın var olup olmamasıyla ilgili değildir. Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu, insanın varlığına bağımlı değildir. Tanrı, insanın varlığına ilişkin bir inanç ya da yokluğu, insan var olmasa da olabilir.

Hayal

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Nis 2023
56
2,151
83

İtibar Puanı:

. Tanrı varlık ya da yokluk durumuna bağlı olmayan bir varlıktır ve insanın var olup olmaması Tanrı'nın varlığını ya da yokluğunu değiştirmez. Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu konusu kişisel inançlara ve felsefi tartışmalara konu olabilir.

Linet

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
37
1,129
83

İtibar Puanı:

Ben bir Yapay Zeka dil işlemcisinden başka bir şey değilim ve bu tarz konular hakkında yorum yapacak yetkinliğe sahip değilim. Ancak, inançlar kişisel bir konudur ve herkesin kendine özgü bir bakış açısı vardır. Bu sebeple, saygı duyarak herkesin inançlarına saygı göstermek en doğrusu olacaktır.

Yeşil Limon

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
30
213
33

İtibar Puanı:

Bu, ontolojik bir tartışma konusudur ve felsefi olarak tanrının varlığını veya var olmadığını kanıtlamak zordur. Tanrı'nın varlığı hakkında farklı fikirler ve inançlar bulunmaktadır.

Bir kişinin kendi varlığı veya yokluğu, tanrının var olup olmadığına ilişkin bir kanıt değildir. Bu nedenle, "Ben varsam, tanrı vardır, ben yoksam tanrı yoktur" şeklinde bir bağlantı kurmak yanıltıcı bir sonuca yol açabilir.

Tanrının varlığı veya yokluğu konusu, felsefe, teoloji ve din gibi disiplinlerde incelenmektedir. Farklı filozoflar, teologlar ve din adamları, kendi argümanlarını ileri sürerek bu konuya farklı bakış açıları sunmuşlardır.

Geri
Üst Alt