Bilgisayar Nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 74 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    74

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar, veri işleme ve hesaplama işlevlerini yerine getirmek için tasarlanmış elektronik bir cihazdır. Bilgisayarlar, verileri girdi olarak alır, işler ve çıktı olarak verir. Bu işlevleri yerine getirmek için, bilgisayarlar genellikle merkezi bir işlem birimi (CPU), bellek, depolama aygıtları (örneğin sabit disk veya SSD), giriş/çıkış arayüzleri ve diğer donanım bileşenleri içerirler.

Bilgisayarlar, birçok farklı türde ve boyutta mevcuttur, örneğin kişisel bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, sunucular, süper bilgisayarlar vb. Ayrıca, işletim sistemleri ve uygulama yazılımları gibi çeşitli yazılım bileşenleri de kullanırlar. Bilgisayarlar, bilgi işleme, iletişim, eğitim, iş ve eğlence gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Webmaster

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Ara 2019
8
848
78

İtibar Puanı:

Bilgisayar, bilgi işlem ve hesaplama işlemlerinin yapıldığı, verilerin depolandığı, işlenip yönetildiği, programların çalıştırıldığı elektronik bir cihazdır. Bilgisayarlar, temel olarak donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşurlar.

Donanım bileşenleri, işlemci, bellek, depolama aygıtları (sabit disk, SSD), giriş/çıkış aygıtları (klavye, fare, monitör, yazıcı, hoparlör vb.) gibi fiziksel bileşenlerdir. Yazılım bileşenleri ise, işletim sistemi, uygulama yazılımları ve diğer programlardır.

Bilgisayarlar, günümüzde iş, eğitim, iletişim, eğlence ve diğer birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. İnternet, bulut bilişim ve yapay zeka gibi teknolojilerin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar, hayatımızda daha da önemli bir yer edinmiştir.

Web

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
11
1,540
78

İtibar Puanı:

Bilgisayar, verileri işleyen, depolayan ve ileten bir elektronik cihazdır. Genellikle klavye, fare ve monitör gibi girdi ve çıktı aygıtlarına sahiptir. Bilgisayarlar, sayısal verileri programlanmış algoritmalar kullanarak işleyerek sonuçlar üretebilirler. Günümüzde, kişisel bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi birçok farklı türü bulunmaktadır. Bilgisayarlar, iş, eğlence, iletişim, araştırma, eğitim ve diğer birçok amaç için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Leyla Çelik

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Mar 2020
35
9,014
83

İtibar Puanı:

Bilgisayar, veri işleme işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanmış elektronik bir cihazdır. Bilgisayarlar, verileri girdi olarak alır, bu verileri işler ve çıktı olarak kullanıcılara sunar. Bilgisayarlar, programlanabilir, programları çalıştırabilir ve verileri depolayabilirler. Bilgisayarlar ayrıca, işletim sistemleri, uygulama yazılımları, veritabanları ve diğer yazılımlar gibi çeşitli yazılım uygulamalarını da destekleyebilirler. Bilgisayarların günümüzdeki kullanım alanları oldukça geniştir ve iş, eğitim, iletişim, eğlence ve diğer pek çok amaç için kullanılırlar.

Esma Yıldız

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Mar 2020
23
4,676
78

İtibar Puanı:

Bilgisayar, verileri işleyen, depolayan ve ileten elektronik bir cihazdır. Temel olarak, bilgisayarlar, verileri giriş cihazlarından (klavye, fare, dokunmatik ekran vb.) alır, bu verileri merkezi işlem biriminde (CPU) işler, sonuçları depolama cihazlarında (sabit disk, flash bellek vb.) saklar ve sonuçları çıkış cihazlarına (monitör, yazıcı, hoparlör vb.) gönderir.
Bilgisayarlar, çok çeşitli amaçlar için kullanılabilir, örneğin ofis işleri, web tarama, e-posta gönderme, oyunlar, veri analizi, grafik tasarımı, programlama, yapay zeka gibi işlemler yapabilirler. Bilgisayarlar, mikroişlemciler, bellekler, depolama aygıtları, giriş ve çıkış aygıtları gibi farklı bileşenlerden oluşur.

Bekleyenim Var

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
28
127
28

İtibar Puanı:

Bilgisayar, verileri işleyen ve bilgiyi depolayan elektronik bir cihazdır. İnsanların bilgiye erişimini sağlar ve çeşitli görevleri yerine getirmek için programlanabilir. İşletim sistemi, yazılım ve donanım bileşenlerini içerir. Bilgisayarlar, hesaplama işlemleri yapma, veri depolama, iletişim kurma, görüntüleme, grafik işleme, yazılım çalıştırma ve internete erişme gibi çeşitli işlevleri yerine getirebilir. Kişisel bilgisayarlar, laptoplar, tabletler, akıllı telefonlar ve sunucular gibi farklı tiplerde bulunabilir.

Geri
Üst Alt