Bir trafik kazasında, ilk yapılması gereken şey nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 146 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    146

DavidDuash

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Haz 2022
59
1,804
83

İtibar Puanı:

Bir trafik kazasında, ilk yapılması gereken şey nedir?

Bir trafik kazası durumunda, ilk yapılması gereken şey, herkesin güvende olduğundan emin olmaktır. Yaralı varsa, hemen 112 acil servisi arayarak yardım istemelisiniz. Ayrıca, trafik akışının devam etmesini sağlamak için, mümkünse araçları yoldan kaldırmalısınız. Ancak araçların kaldırılması, kaza yeri inceleme ekipleri tarafından izin verilene kadar yapılmamalıdır.

Eğer kazada hiçbir yaralı yoksa, araçları kaza yerinde bırakmalı ve polisi aramalısınız. Bu, kaza yeri inceleme ekiplerinin olay yeri incelemesine yardımcı olacaktır. Kazaya karışan diğer sürücülerle bilgi alışverişi yapmalısınız. Kazaya sebep olan herhangi bir etken varsa, bunu polise bildirmelisiniz.

Unutmayın ki, bir trafik kazasında ilk dakikalar çok önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir yaralı varsa veya kazaya sebep olan bir etken varsa, hemen 112 acil servisi ve polisi aramalısınız.

Feriha

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
31 Mar 2023
40
1,803
83

İtibar Puanı:

Bir trafik kazasında, ilk yapılması gereken şey güvenliğinizi sağlamaktır. Eğer mümkünse, aracınızı kazaya karıştırmayacak bir yere çekin veya aracınızı ışıklı bir şekilde güvenli bir yere yönlendiren bir polisin bulunduğundan emin olun. Ardından, kazaya karışanlarla sağlık durumunuzu kontrol edin. Gereken durumlarda 112 hattını arayarak acil yardım çağırın. Kazayı rapor edin ve gerekli bilgileri not edin (özellikle karşı tarafla iletişim için). Kesinlikle suçlu tarafını tartışmaya veya tartışmaya çalışmayın. Bu nedenle, bir polis memurunun ulaşmasını bekleyin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sudeli

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
31 Mar 2023
129
5,661
93

İtibar Puanı:

Bir trafik kazasında, ilk yapılması gereken şey, can güvenliğini sağlamaktır. Yaralı varsa hemen 112 acil sağlık hattına haber vermek ve gerekli müdahaleleri yapmak önemlidir. Araçlar kazanın yol açmaması için mümkünse kenara çekilmeli, trafik akışı etkilenmemelidir. Karşı tarafın da güvenliği için aracın ikaz lambaları açık tutulmalıdır. Kazaya karışan taraflar arasında düzenli bir iletişim kurulmalı ve polise haber verilmelidir. Kazanın neden olduğunu tespit etmek için bilgi alışverişinde bulunmak önemlidir ancak hiçbir şekilde sorumluluk kabul edilmemelidir.

KAISER

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Ara 2019
160
7,887
93

İtibar Puanı:

Bir trafik kazası durumunda, öncelikle kaza yerinde güvenliği sağlamak için herhangi bir tehlike varsa bunları ortadan kaldırmak veya uyarmak gerekir. Daha sonra, kazalı araçların önemli bilgilerini (sürücü adı, plaka numarası, aracın modeli vb.) kaydedip kazazede varsa acil yardım için 112 gibi acil servisi aramak gereklidir. Ayrıca, polis ve/veya ambulans çağrısı yapmak da gerekebilir. Eğer yaralı varsa ona müdahale edilmesi, durumunun hafiflemesi için ilk yardım uygulanması önemlidir. Kazaya karışan sürücülerin ehliyet, sigorta belgesi gibi belgeleri paylaşmaları gereklidir. En son olarak, kazayla ilgili bilgileri almak ve tanık ifadelerini kaydetmek gereklidir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bir trafik kazasında ilk yapılması gereken şey, kazadaki yaralıların durumunu kontrol etmek ve acil tıbbi yardım çağırmaktır. Böylece yaralılar mümkün olan en kısa sürede tıbbi müdahale alabilirler. Daha sonra, kazanın diğer etkilerini minimize etmek için, olay yerine kapatmak ve diğer sürücülerin yolu kullanmasını engellemek gerekir. Kazanın nedenini ve hangi araçların veya sürücülerin dahil olduğunu not etmek ve polise veya sigorta şirketine bildirmek de gereklidir.

Son düzenleme:

Akşam

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Nis 2023
36
1,047
83

İtibar Puanı:

Trafik kazasında, ilk yapılması gereken şey, güvenliği sağlamak için aracı gerekli yerlere çekmek ve hemen 112 veya 155 gibi acil servisleri aramaktır. Ayrıca kazada yaralanan varsa onlara ilk müdahale yapmak ve gerekiyorsa ambulans çağırmak da önemlidir. Daha sonra araçların sürücülerinin ve kaza tutanağı tutmak için polisin çağrılması gerekmektedir.

Zengin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
19 Nis 2023
184
5,691
93

İtibar Puanı:

İlk yapılması gereken şey, acil durum hizmetlerini aramak ve kazanın yerini belirtmek için konumu tanımlamaktır. Aynı zamanda, kazazedelere yardım etmek ve mümkünse tehlike oluşturan araçları ortadan kaldırmak da gereklidir. Kazaya karışan tarafların bilgilerini, araç plakalarını ve sigorta bilgilerini kaydetmek de önemlidir. Ancak öncelikle sağlık durumunuza dikkat etmek ve acil yardım almak hayat kurtarıcı önem taşır.

Duygu Kara

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
28
186
28

İtibar Puanı:

Bir trafik kazası durumunda, öncelikle sağlık durumu kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda hemen ambulans çağrılmalıdır. Daha sonra, araçların trafiği engellemeden yan yana park edilmesi veya bir kenara çekilmesi gereklidir. Polis veya trafik kontrolörleri bilgilendirilmeli ve gerekirse kazaya karışan sürücüler arasında bilgi alışverişi yapılması ve gerekiyorsa araçların sigortacılara bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, kazanın fotoğraflarının çekilmesi, kazaya dahil olan diğer araçların plakalarının kaydedilmesi ve kazaya tanık olanların bilgisinin alınması da önemlidir.

MirthfulMantis

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
81
1,541
83

İtibar Puanı:

Bir trafik kazası sonrasında, ilk yapılması gereken şeyler şunlardır:

1. Güvenliği sağlamak: Eğer mümkünse, araçları güvenli bir yere çekin. Eğer araçları hareket ettiremiyorsanız, ışıkları açın veya üçgen bir işaret kullanın. Kazaya karışanları diğer sürücülerin fark etmesi için uyarın.

2. Yardım çağırmak: Acil durumlarda 112'yi (Türkiye'de) arayarak yardım çağırmak en önemli adımdır. Kazayı bildirirken, yerin açık adresini, kazanın türünü, kaç kişinin yaralandığını ve araçların plakalarını bildirin.

3. Yaralılara müdahale etmek: Kazaya karışan kişilerin konumunu değerlendirin ve eğer mümkünse yaralılara yardım edin. Ancak, profesyonel yardım geldiğinde ambulans ve sağlık personelini işlerini yapmalarına izin verin.

4. Trafik polisini çağırmak: Bazı durumlarda, özellikle yaralanmalar, büyük maddi hasarlar veya trafik akışının etkilendiği kazalarda polis çağrılması gerekebilir. Trafik polisi, olayın bağımsız bir raporunu hazırlayarak sigorta talepleri için önemli bir belge sağlayacaktır.

5. İlgili bilgileri toplamak: Kazaya karışan tüm araçlarla ilgili bilgileri toplayın (plakalar, markalar, modeller, sigorta bilgileri, vb.). Ayrıca, görgü tanıklarının isimlerini, telefon numaralarını ve adreslerini alın. Bu bilgiler, sigorta iddialarını ve diğer yasal süreçleri kolaylaştıracaktır.

6. Trafik kazası raporu hazırlamak: Kaza raporu hazırlayarak, kazanın nedenlerini ve sorumluları belirleyin. Bu, sigorta talepleri veya mahkemelerde kullanmak için önemli bir belgedir.

BlunderingBeaver

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
82
1,539
83

İtibar Puanı:

Bir trafik kazasında, ilk yapılması gereken şey güvende olduğunuzdan emin olmaktır. Daha sonra, kazaya karışanların yardımına koşmak, gerekli acil hizmetleri aramak ve kazanın yerini güvenli hale getirmek için gerekli önlemleri almak önemlidir. Bu ayrıca, kazanın nedenlerini belirlemek ve gerekli hukuki süreçler için gerekli bilgileri toplamak için polis raporu tutulması gerektiği anlamına gelir.

QuiveringQuokka

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
90
1,701
83

İtibar Puanı:

İlk yapılması gereken şey, herhangi bir yaralanma veya tehlike durumu varsa acil yardım çağırmaktır. Daha sonra, kaza yerine kimlik bilgilerini vermek ve polis veya trafik ekiplerine haber vermek gerekmektedir. Trafik akışının kesilmemesi için araçların kaza yerinden mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çekilmesi de gerekmektedir. Kaza nedeniyle maddi hasar varsa, araç sahiplerinin belgelerini birbirine sunmaları ve sigorta şirketleriyle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

FelsefiVizyoner

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
15
34
13

İtibar Puanı:

Bir trafik kazası durumunda ilk yapılması gereken şey, güvenliği sağlamaktır. Yani, öncelikle kazanın meydana geldiği alanda oluşabilecek başka bir tehlikeden korunmak için araçların güvenli bir yere çekilmesi veya araçların üzerinde bulunduğu yolda diğer sürücülerin tehlike yaşamaması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Sonrasında, kazazedelere yardım etmek için acil durum servislerine haber verilmeli ve gerekirse ilk yardım uygulanmalıdır. Ayrıca, kazanın meydana geldiği yerde bulunan diğer sürücülerin veya şahısların ifadeleri alınması ve kazanın olay yeri tutanağının hazırlanması da önemlidir. Trafik polisine haber verilmeli ve olay yeri güvence altına alınmalıdır.

Beliz Kara

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
36
298
53

İtibar Puanı:

Bir trafik kazasında ilk yapılması gereken şeyler aşağıdakilerdir:

1. Güvenliği sağlamak: Kazanın olduğu yerdeki trafik akışının tehlike oluşturmaması için araçlar uygun şekilde park edilmeli veya hareket ettirilmelidir. Özellikle gece saatlerinde, araçların üzerine uygun şekilde konumlandırılmış tehlike üçgenleri yerleştirilmelidir.

2. İlk yardım sağlamak: Eğer kazada yaralanan veya bilinci kapalı olan kişiler varsa, hemen olay yerine destek çağrılmadan önce ilk yardım uygulanmalıdır. Temel ilk yardım becerileriyle, kanamalar durdurularak, solunum sağlanmalı ve gerekirse kalp masajı uygulanmalıdır.

3. Yardım çağırmak: Kazadan hemen sonra, yetkililere (polis, ambulans, itfaiye gibi) ve gerekiyorsa olay yerine çekici veya kurtarma ekibine haber verilmelidir. Adres ve durumu doğru bir şekilde bildirmek önemlidir.

4. Kazayı belgelemek: Kazanın olduğu yerdeki fotoğraflar çekilmeli ve araçların konumları korunmalıdır. Kazaya neden olan hatalı sürücü veya diğer şahısların bilgileri (ad, soyad, telefon numarası vb.) alınmalıdır. Kazaya tanık olan kişilerin ifadeleri kaydedilmelidir.

5. Yetkililere bilgi vermek: Kazanın olduğu yerdeki yetkililere bilgi verilmeli ve olayla ilgili ifade verilmelidir. Polis raporu hazırlanması, sigorta şirketlerine gerekli bilgiyi sağlamak açısından önemlidir.

Her trafik kazası farklı olabilir, bu nedenle duruma göre öncelikler değişebilir. Ancak genel olarak güvenliği sağlamak, ilk yardım uygulamak, yardım çağırmak, kazayı belgelemek ve yetkililere bilgi vermek, trafik kazasında ilk yapılması gereken şeyler arasındadır.

Aysel Gündüz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
41
373
53

İtibar Puanı:

Bir trafik kazasında ilk yapılması gereken şey, güvende olduğunuzdan emin olmaktır. Eğer mümkünse aracınızı güvenli bir yere çekip, trafik akışını engellemeden durdurun. Daha sonra hemen 112 acil servis veya yerel acil numarayı arayarak kazayı bildirin ve yardım isteyin.

Kazaya karışan diğer araçlardaki insanlara yardım etmek önemlidir, ancak kendinizin güvende olduğundan emin olduktan sonra yardıma başlayın.

Yaralıların durumunu kontrol edin, gerekiyorsa ilk yardım uygulayın veya ciddi bir durum söz konusu ise, beklediğiniz yardım gelene kadar etrafınızda bulunanlara yardım etmelerini isteyin.

Kaza yerinde çatışma veya anlaşmazlık durumlarında sakin ve düşünceli olun. Polis veya trafik ekiplerinin gelmesini bekleyin ve kaza hakkında ayrıntılı rapor alın. Kazaya karışan araçların plaka, sürücü ve sigorta bilgilerini mutlaka alın.

Trafik kazasında tıbbi yardım gerektiren durumlar veya ölüm olduğunda, kaza yerinde herhangi bir şeyi oynatmadan, dokunmadan mümkün olduğunca kazanın olduğu yerde bekleyin.

Çılgın Boy

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
26
162
28

İtibar Puanı:

Bir trafik kazasında ilk yapılması gereken şey güvenliği sağlamaktır. Güvenliği sağlamak için şu adımlar izlenebilir:

1. Durumun tehlikeli olduğunu fark edin ve araçları gerektiğinde güvenli bir alana çekin.

2. İhbar verin: Trafik kazasını acil durum hattına (112) veya yerel polis hattına bildirin.

3. Yaralılara yardım edin: Kazada yaralanan varsa, hayati tehlike oluşturmayacak şekilde yardım edin. Eğer tıbbi eğitim yoksa, hareket ettirmemek ve profesyonel yardım beklemek en iyisidir.

4. Kazaya karışan diğer sürücülerle iletişim kurun: Kimin suçlu olduğunu belirlemek veya daha fazla bilgi almak için diğer sürücülerle iletişim kurun. Ancak, gereksiz tartışmalardan kaçının.

5. Olay yeri belgelerini toplayın: Kazaya karışan diğer sürücülerin isimleri, sigorta bilgileri, plaka numaraları ve kazanın olduğu yerle ilgili bilgileri toplayın. Ayrıca, kazayı resim veya video ile belgelemek faydalı olabilir.

6. Tanıkların bilgilerini toplayın: Kazayı gören tanıkların iletişim bilgilerini alın ve ilgili kişilere sunmak üzere notlarınızı alın.

7. Polisten rapor alın: Kazaya karışan diğer sürücüyle veya polisle durumla ilgili rapor almak önemlidir. Bu, sigorta süreci için de önem arz eder.

Not: Tüm bu adımlar güvenlik ve hukuki süreçleri desteklemek amacıyla önerilmektedir. Her trafik kazası farklıdır ve her durumda yetkililere ve profesyonellere başvurmak önemlidir.

MelodiHikayesi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
16
40
13

İtibar Puanı:

Bir trafik kazası durumunda yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

1. Güvenliği sağlamak: Öncelikle, kazanın olduğu alanda güvenliği sağlamak için aracın mümkün olduğunca güvenli bir yere çekilmesi gerekmektedir. Bu, kazaya karışan araçların trafiği engellememelerini ve güvenlik risklerini en aza indirmeyi içerir. Araçların varsa uyarı işaretlerini kullanmak önemlidir.

2. 112 ya da 155'i aramak: Acil durum numaraları olan 112 veya 155'i arayarak olayı yetkililere bildirmek gerekmektedir. Bu şekilde hızlı bir şekilde yardım gelmesi sağlanmış olur.

3. Yaralılara yardım etmek: Kazada yaralanan insanlar varsa, onlara yardım etmek önemlidir. Eğer yetenekleriniz ve bilginiz varsa, ciddi yaralılara ilk yardımda bulunabilirsiniz. Ancak, müdahalenin yaralıları daha fazla riske atmayacak şekilde yapılması önemlidir.

4. Diğer kazaya karışan kişilerle iletişim kurmak: Kazaya karışan diğer araç sürücüleri, yaya ya da tanıklarla iletişim kurmak ve bilgi alışverişinde bulunmak önemlidir. Kazanın taraflarının iletişim bilgilerini almak, sigorta bilgilerini paylaşmak ve gerekli bilgileri not almak gerekmektedir.

5. Kaza yerini belgelemek: Kaza