Daha iyi bir insan olabilmek için kendime hangi soruları sorabilirim?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 111 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    111

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Daha iyi bir insan olabilmek için kendime hangi soruları sorabilirim?
Kendinize aşağıdaki soruları sormak, daha iyi bir insan olmak için kendinize rehberlik edebilir:

1. Diğer insanların ihtiyaçlarına ne kadar ilgi gösteriyorum?
  2. Karşılaştığım zorluklarla nasıl başa çıkıyorum ve kendimi geliştirmek için ne yapıyorum?
  3. İnsanlara karşı tutumum nasıl? Empati kuruyor muyum? Saygılı mıyım?
  4. Kendi değerlerim ve inançlarım nelerdir? Bu inançlarımla çelişen davranışlar sergiliyor muyum?
  5. Hayatımda ne kadar pozitif etki yaratıyorum? Başkalarına nasıl yardımcı olabilirim?
  6. Kendi kendime sorumluluklarımı yerine getirmekte ne kadar başarılıyım?
  7. Dürüstlük benim için ne kadar önemli? Kendime ve başkalarına karşı dürüst davranıyor muyum?
  8. Kendime ve diğer insanlara karşı nasıl bir dil kullanıyorum? Negatif mi, olumlu mu?
  9. Kendimi ne kadar iyi tanıyorum? Kendimle ilgili doğruları kabul etmek için ne yapıyorum?
  10. Öğrenmeyi ve kendimi geliştirmeyi ne kadar önemsiyorum? Kendime yeni beceriler ve bilgiler edinmek için ne yapıyorum?
Bu soruların yanıtlarını düşünmek ve kendinizi değerlendirmek, daha iyi bir insan olma yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. Ancak, kendinizi eleştirmek yerine, her zaman kendinize karşı nazik ve sabırlı olun. Kendinizi küçük adımlarla geliştirmeye odaklanın ve sürekli olarak kendinizi ve diğer insanları sevgi ve saygı ile kabul etmeye çalışın.

Feriha

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
31 Mar 2023
40
1,803
83

İtibar Puanı:

1. Hayatta amacım ne?

2. Kendimi nasıl tanımlarım?

3. Hayatımda uzun vadede neler istiyorum?

4. Kişisel değerlerim neler ve bunları nasıl hayatıma yansıtırım?

5. Kendime ve başkalarına karşı dürüst müyüm?

6. Yapabileceklerim için kendimi ne kadar sınırlıyor ve bu sınırlamaların üstesinden nasıl gelirim?

7. Kariyer hedeflerim neler ve bu hedeflere ulaşmak için neler yapabilirim?

8. Zihinsel ve fiziksel sağlığımı nasıl koruyabilirim?

9. Başkalarının ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilirim?

10. Geçmişte yaptığım hatalardan ne öğrendim ve bu hataları tekrarlamamak için ne yapabilirim?

Fırat

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
167
5,415
93

İtibar Puanı:

1. Kendimi ne kadar tanıyorum ve kendime karşı dürüst olabiliyor muyum?
2. İnsanların beni nasıl gördüğünü, benimle ilgili düşüncelerini, hislerini öğrenmek için onlara ne kadar zaman ayırıyorum?
3. Başkalarının ihtiyaçlarını ne kadar görüyorum ve onlara nasıl yardımcı olabilirim?
4. Duygusal olarak zengin ve dengeli olduğumu düşünüyor muyum? Kendimi nasıl mutlu edebilirim?
5. Yanlış yaptığım zaman kendimi affetmeyi öğrenmek için ne yapabilirim ve başkalarından özür dilemek için ne kadar zaman harcıyorum?
6. Hangi alanlarda kendimi geliştirmek istiyorum ve bunları nasıl planlayabilirim?
7. İletişim becerilerimi nasıl geliştirebilirim? Söylediklerimi ve yapacaklarımı tam olarak ifade edebiliyor muyum? Başkalarının söylediklerini nasıl dinleyebilirim?
8. Kendimi daha iyi yönetebilmek için stres yönetimiyle ilgili teknikleri öğrenmek için ne yapabilirim?
9. Kendimi ve başkalarını daha iyi anlayabilmenin yolları nelerdir? Önyargılarımızı ortadan kaldırmak ve farklılıklara saygı duymak için ne yapabilirim?
10. Hayatımda önemli olan şeyleri nasıl bulabilirim ve bunlar için ne kadar zaman ayırmalıyım?

Julianatmon

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
21 Kas 2022
20
616
78

İtibar Puanı:

1. Bugüne kadar ne kadar adil ve dürüst davrandım?
2. Başkalarının ihtiyaçlarına ne kadar önem veriyorum?
3. Kendimi nasıl geliştirebilirim? Hangi becerileri öğrenmeliyim?
4. Sağlıklı yaşam tarzı için ne yapabilirim?
5. Diğer insanlarla nasıl daha iyi iletişim kurabilirim?
6. Hayatımda şimdiye kadar neler öğrendim? Bu öğrendiklerimi nasıl kullanabilirim?
7. Kendime verdiğim sözleri tutabiliyor muyum?
8. Hayatımdaki olumsuz durumlarla nasıl başa çıkabilirim?
9. Başkalarına yardım etmek için neler yapabilirim?
10. Hayatımı daha anlamlı hale getirmek için neler yapabilirim?