Devletin Siyasi Görevleri Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 82 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    82

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

1. Yasama: Yasama, yeni yasaların ve düzenlemelerin oluşturulması ve mevcut yasaların değiştirilmesi ile ilgili bir devletin temel siyasi görevidir.

2. Yürütme: Devletin yasalarını uygulamak, yönetmek ve idare etmek, uluslararası ilişkileri yürütmek gibi görevleri yürüten idari bir yapıdır.

3. Yargı: Yargı, suç işleyenlerin hukukî sorumluluğunu belirlemek ve adaleti sağlamakla görevlidir.

4. Savunma: Devlet, toprak bütünlüğünü ve ulusal güvenliği korumak için askeri güçler kullanarak bir savunma politikası yürütmekle yükümlüdür.

5. Dış İlişkiler: Dış ilişkiler, devletin uluslararası alanda etkisini artırmaya ve diğer ülkelerle iyi ilişkiler kurmaya çalıştığı politikaları ifade eder.

6. İdari Hizmetler: Devlet, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, kamu güvenliği ve çevre gibi alanlarda hizmetler sunmaktadır.

7. Ekonomik Politikalar: Devlet, ekonomiyi yönlendirmek, refahı artırmak ve istihdamı artırmak için ekonomik politikalar yürütmekle yükümlüdür.

8. Vergi Toplama ve Dağıtımı: Devlet, vatandaşlardan vergi toplamak ve bu kaynakları ülke için gerekli hizmetlere harcamak için bir vergi sistemi oluşturmakla yükümlüdür.

DarrellSkins

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Eyl 2022
20
668
78

İtibar Puanı:

1. Ulusal Güvenlik ve Savunma: Devletin en temel görevi, vatandaşlarının güvenliğini sağlamak ve ülkenin her türlü tehdide karşı korumasını sağlamaktır.

2. Kanun ve Düzen: Devlet, yasaları oluşturarak, bu yasaların uygulanmasını sağlar. Temel amacı, toplumda düzeni sağlamak ve halkın haklarını korumaktır.

3. Adalet ve Mahkeme Sistemi: Devlet, adil bir hukuk sistemi kurarak vatandaşların haklarını korur ve suçluları cezalandırır.

4. Eğitim ve Sağlık Hizmetleri: Devlet, eğitim ve sağlık hizmetleri sunarak vatandaşların sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını karşılar.

5. Ekonomik Kalkınma ve Refah: Devlet, ekonomik kalkınmaya yardımcı olur, iş imkanları sağlar ve yoksulluğu azaltmak için gerekli adımları atar.

6. Toplumun Refahı ve Gelişimi: Devlet, toplumun refahı ve gelişimi için sosyal programlar düzenler ve halkın yaşam standardını yükseltmeye çalışır.

7. Dış Politika: Devlet, diğer ülkelerle ilişkiler kurarak ülkenin çıkarlarını korur ve uluslararası toplumda aktif rol oynar.

BrianKip

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
19 Ocak 2023
46
1,268
83

İtibar Puanı:

1. Yürütmeyi yönetmek ve idari işleri düzenlemek
2. Yasama organına kanun tasarıları sunmak ve meclislerin çalışmalarına katılmak
3. Yargı organı ile işbirliği yaparak adil bir yargı sistemi oluşturmak
4. Kamuoyunu bilgilendirmek ve toplumun isteklerine cevap vermek
5. Savunma, adalet, güvenlik ve eğitim gibi temel hizmetleri sağlamak
6. Uluslararası ilişkileri düzenlemek ve ülkenin çıkarlarını korumak
7. Devlet bütçesini oluşturmak, vergi politikalarını belirlemek ve ekonomiyi düzenlemek
8. Çevre, sağlık, kültür gibi konularda da politikalar üretmek ve uygulamak.

Maviyears

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
21
135
28

İtibar Puanı:

1. Yasama: Yasama işlevi, yasa yapma sürecini yönetmek ve yürütmek için kanun yapma organı tarafından gerçekleştirilir.

2. Yürütme: Yasaların uygulanması ve kamu hizmetlerinin yönetimi, devletin yürütme işlevi tarafından gerçekleştirilir.

3. Yargı: Mahkemeler ve diğer yargı organları tarafından gerçekleştirilen yargı işlevi, yasalara uygunluk ve adaletin sağlanması için gereklidir.

4. Savunma: Devletin güvenliği, ulusal savunma ve dış politika gibi konularla ilgilenen savunma organları, ülkenin güvenliğini sağlamakla görevlidir.

5. Diplomasi: Devletin diplomatik ilişkileri ve uluslararası ilişkileri yönetmekle görevli olan diplomasi organlarıdır.

6. Ekonomi: Devletin ekonomik işlevi, ekonomik faaliyetleri düzenlemek ve yürütmek, ekonomik kalkınmayı teşvik etmek ve refahı artırmaktır.

7. Eğitim: Devlet tarafından sağlanan eğitim ve öğretim hizmetleri, ülkenin eğitim seviyesinin yükseltilmesi için gereklidir.

8. Sağlık: Devlet, sağlık hizmetlerinin sağlanması, hastalıkların kontrol altına alınması ve sağlık kurumlarının yönetimi konusunda sorumluluk üstlenir.

9. Çevre Koruma: Devletin çevre politikaları, çevre kirliliği ve doğal kaynakların korunması gibi konularla ilgilidir.

10. Kültür: Devlet, kültürel faaliyetleri destekleyerek, ülkenin kültürel mirasını korumak ve geliştirmekle görevlidir.

JauntyJellyfish

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
96
1,791
83

İtibar Puanı:

Devletin siyasi görevleri şunlardır:

1. Yönetim: Devlet, ülkede yönetimi sağlamakla yükümlüdür. Bunu yaparken vatandaşların haklarına saygı duymalı, hukukun üstünlüğünü gözetmeli ve demokratik prensiplere uygun hareket etmelidir.

2. Güvenlik: Devlet, vatandaşların güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu, iç güvenliği, sınır güvenliği ve ulusal savunmayı kapsar.

3. Dış İlişkiler: Devlet, diğer ülkelerle ilişkilerini yönetmeli ve dış politika ile ilgili kararlar almalıdır.

4. Adalet: Devlet, adil bir yargı mekanizması oluşturmalı, hukukun üstünlüğünü korumalı ve vatandaşların haklarını korumalıdır.

5. Ekonomi: Devlet, ekonomik kalkınmanın yönetimi, sosyal adaleti sağlama ve ekonomik refahın artırılması gibi konularda roller üstlenir.

6. Eğitim: Devlet, eğitim sistemini yöneterek vatandaşların eğitim seviyelerini artırmalı ve toplumun geleceği için nitelikli bireyler yetiştirmelidir.

7. Kültür ve Sanat: Devlet, kültür ve sanat etkinliklerinin düzenlenmesi, korunması ve desteklenmesiyle ilgili sorumlulukları üstlenir.