DevOps'un Temel Taşları: Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Dağıtım (CI/CD)

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
706
134,430
93
Cologne/Adana

İtibar Puanı:

Yazılım geliştirme süreçleri hızla değişiyor ve bu değişim, geliştirme ve işletme ekiplerinin birlikte çalışmasını gerektiriyor. Geleneksel geliştirme yöntemlerinden uzaklaşıp daha hızlı ve daha esnek bir yazılım dağıtımı için, sürekli entegrasyon (CI) ve sürekli dağıtım (CD) gibi DevOps uygulamaları büyük önem taşıyor. Bu makalede, CI/CD'nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve bu süreçlerin nasıl uygulandığını ele alacağız.

Sürekli Entegrasyon (CI) Nedir?

Sürekli entegrasyon (Continuous Integration - CI), yazılım geliştirme sürecindeki kod değişikliklerinin sık sık ana koda entegre edilmesini ve otomatik olarak test edilmesini sağlayan bir uygulama metodolojisidir. CI'nin temel amacı, kod tabanındaki hataları erken tespit etmek ve daha güvenilir ve tutarlı bir geliştirme süreci sağlamaktır.

CI süreci genellikle şu adımları içerir:

1. Kod Değişikliği: Bir geliştirici, kod tabanına değişiklik yapar ve bu değişiklikleri merkezi bir depoya gönderir.
  2. Otomatik Entegrasyon: Merkezi depoya gönderilen her değişiklik, CI araçları tarafından algılanır ve ana koda otomatik olarak entegre edilir.
  3. Otomatik Testler: Entegrasyondan sonra, otomatik test süitleri çalıştırılır. Bu testler, yeni değişikliklerin kod tabanındaki diğer bileşenlerle uyumluluğunu ve işlevselliğini kontrol eder.
  4. Geribildirim: Testler başarılı olursa, geliştiriciye veya ekip üyelerine geribildirim sağlanır. Başarısızlık durumunda, hata raporları oluşturulur ve geliştiriciye geri dönmesi için bilgi sağlanır.
Sürekli Dağıtım (CD) Nedir?

Sürekli dağıtım (Continuous Delivery - CD), yazılımın yapısının test edilmiş ve kullanıma hazır bir şekilde sürekli olarak sunulmasını sağlayan bir uygulama metodolojisidir. CD, CI sürecini tamamlayarak yazılımı otomatik olarak dağıtıma hazır hale getirir.

CD süreci genellikle şu adımları içerir:

1. Otomatik Dağıtım Hazırlığı: CI sürecinden geçmiş ve başarılı olan kod, otomatik olarak dağıtıma hazırlanır. Bu adımda, dağıtım paketleri oluşturulur ve gerektiğinde yapılandırılır.
  2. Otomatik Dağıtım: Dağıtım paketleri, otomatik olarak hedef ortama (örneğin, üretim sunucusuna veya test ortamına) dağıtılır. Bu işlem genellikle bir otomatik dağıtım aracı veya dağıtım otomasyon yazılımı kullanılarak gerçekleştirilir.
  3. Otomatik Testler ve Onaylar: Dağıtımdan sonra, yazılım bir dizi otomatik testten geçirilir. Bu testler, yazılımın doğru bir şekilde çalıştığını ve kullanıcıya hizmet edebilecek durumda olduğunu doğrular.
  4. Canary Dağıtımları ve A/B Testleri: Bazı durumlarda, CD süreci canary dağıtımları veya A/B testleri gibi ileri düzey dağıtım stratejilerini içerebilir. Bu stratejiler, yazılımın gerçek kullanıcılar üzerinde nasıl performans göstereceğini değerlendirmek için kullanılır.
CI/CD Nasıl Uygulanır?

CI/CD süreçlerini uygulamak için çeşitli araçlar ve yöntemler vardır. İşte en yaygın kullanılan araçlardan bazıları:

1. Jenkins: Açık kaynaklı bir CI/CD aracı olan Jenkins, esnek yapılandırma seçenekleri ve geniş eklenti desteği ile öne çıkar.
  2. GitLab CI/CD: GitLab'ın entegre CI/CD özellikleri, GitLab deposu üzerinden otomatik olarak CI/CD süreçlerini yönetmeyi sağlar.
  3. Travis CI: Bulut tabanlı bir CI/CD hizmeti olan Travis CI, GitHub entegrasyonu ve kolay yapılandırma seçenekleri ile popülerdir.
  4. CircleCI: Başka bir bulut tabanlı CI/CD hizmeti olan CircleCI, hızlı yapılandırma ve yüksek ölçeklenebilirlik sağlar.
  5. Docker ve Kubernetes: Konteynerleştirme teknolojileri olan Docker ve Kubernetes, yazılım dağıtımını hızlandırabilir ve yönetimini kolaylaştırabilir.
CI/CD süreçlerini uygulamak için, öncelikle organizasyonunuzun ihtiyaçlarına ve mevcut altyapısına uygun bir araç seti seçmelisiniz. Daha sonra, yazılım geliştirme süreçlerinizi bu araçlarla entegre ederek, CI/CD süreçlerini adım adım oluşturabilir ve sürekli iyileştirmelerle optimize edebilirsiniz.

Sonuç olarak, sürekli entegrasyon ve sürekli dağıtım, yazılım geliştirme süreçlerini