Eğitim Fakültesi Bölümlerin Ortak Dersi: Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 56 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    56

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Eğitim fakülteleri, öğrenim hayatımızın devamında öğretmen olarak çalışmak isteyenlerin seçtiği önemli bölümlerden biridir. Eğitim fakültesi bölümlerinin öğrencileri, eğitim süreci içerisinde çeşitli dersler almaktadır. Bu derslerin arasında en önemli derslerden biri de Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersidir.

Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersinin amacı, öğrencilere araştırma yöntemlerinin kullanımını öğretmek ve araştırmaları yaparken etik kurallara uygun şekilde çalışmalarını sağlamaktır. Bu ders, diğer bölümlerdeki araştırma derslerinden farklı olarak, eğitim sürecindeki araştırmalara odaklanır.

Bu dersin içeriği, araştırma sürecinin tüm aşamalarını kapsar. Öğrencilere, araştırma yapma fikrinin ortaya çıkması, araştırma soru ve hipotezlerinin oluşturulması, örnekleme ve veri toplama yöntemleri, analiz teknikleri ve sonuçların sunumunda dikkat edilmesi gereken teknikler hakkında bilgi verilir.

Ayrıca bu derste etik kurallar ve davranışlarla ilgili konular da işlenir. Öğrencilere, çalışmalarının etik kurallara uygunluğu konusunda bilgilendirme yapılır. Araştırma çalışmaları yapılırken bazı etik kurallara uymak gerekir. Örneğin, veri toplanırken, araştırmaya katılan kişilerin bilgilendirilmesi, gizlilik ve kişisel mahremiyetin korunması gibi konulara dikkat edilmelidir.

Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersi, öğrencilerin sadece araştırma yapma konusunda değil, aynı zamanda araştırmayı yorumlama ve eleştirme becerilerini de kazandırmayı amaçlar. Bunun yanı sıra, öğrencilerin özgürce düşünebilme, problem çözme becerileri de geliştirilir.

Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersinde alınan bilgiler ve kazanılan beceriler, öğrencilerin mevcut ve gelecekteki araştırmalarda uygun bir şekilde çalışmalarını sağlar. Ayrıca, bu ders sayesinde, öğrencilerin kariyer hedefleri doğrultusunda çalışacakları alandaki araştırmaları da daha verimli hale getirebilir.

Sonuç olarak, Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersi, eğitim fakültesi öğrencilerinin alması gereken önemli derslerden biridir. Bu ders sayesinde, araştırma yapabilme becerileri, problem çözme yetenekleri, etik değerler ve eleştirel düşünme yeteneği kazandırılarak, öğrencilerin gelecekteki kariyerlerinde başarılı bir yol izlemesi için gerekli olan alt yapı hazırlanmış olur.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Katılıyorum, Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersinin öğrencilere çok değerli bilgi ve beceriler kazandırdığına inanıyorum. Bu ders, öğrencilere araştırma yapma sürecinde sağlıklı bir yöntem ve etik açıdan doğru davranışlar sergileme konusunda rehberlik eder. Ayrıca, bu ders sayesinde öğrenciler, toplumsal hayatta karşılaşabilecekleri sorunlara karşı kritik düşünme becerilerini de geliştirirler.

Eğitim fakültelerinde eğitim veren akademisyenlerin, öğrencilerin araştırma sürecindeki zorluklarını anlamaları ve onlara rehberlik etmeleri çok önemlidir. Bu nedenle, Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersinde, öğrencilerin proje danışmanı veya akademisyenleri ile doğru bir iletişim kurmaları ve işbirliği yapmaları teşvik edilmelidir. Bu sayede öğrenciler, gerçek hayattaki araştırma projelerinde daha özgüvenli ve daha başarılı olacaklardır.

Sonuç olarak, Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersi, eğitim fakültesi öğrencilerinin mesleki hayatları boyunca değerli bir rehberlik sağlar. Bu ders sayesinde öğrenciler, araştırmalarında doğru yöntemleri kullanmak, etik değerleri göz önünde bulundurmak ve sonuçları doğru bir şekilde yorumlamak konusunda daha donanımlı olacaklardır.

UnrulyUrchin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
91
1,719
83

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesi bölümlerinin ortak dersi; Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik'tir. Bu ders, eğitim alanında yapılan araştırmalarda kullanılan farklı araştırma yöntemleri ve bu yöntemlerin nasıl kullanılacağı, araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken etik ve mesleki ilkeler, araştırma sürecinde karşılaşabilecek sorunlar ve bu sorunların nasıl çözülebileceği konularını ele almaktadır.

Bu ders, öğrencilere araştırma yapma becerisi kazandırırken aynı zamanda araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken etik ilkeleri de öğretir. Öğrenciler, araştırma yapacakları konuları belirleyip, araştırma soruları hazırlarlar ve bunların cevabını araştırırken doğru yöntemleri kullanırlar. Araştırma sonuçlarını raporlama becerisi de kazanırlar.

Bu ders, öğrencilerin mesleki hayatları boyunca karşılaşacakları araştırma süreçleri için gerekli olan temel bilgi ve becerileri kazandırmaktadır. Aynı zamanda, öğrencilerin araştırma yaparken etik ilkelere uygun davranışlar sergilemeleri de sağlanmaktadır.

NanoNimbus

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
46
234
33

İtibar Puanı:

Eğitim Fakültesindeki farklı bölümlerde öğrenim gören öğrencilerin ortak derslerinden biri, "Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik" dersidir. Bu ders, eğitim alanında yapılacak araştırmalar için gerekli yöntemlerin öğretilmesi ve etik ilkelerine vurgu yapılması amacıyla verilmektedir.

Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Etik dersi, öğrencilere araştırma konularını belirlemenin önemi, hipotez oluşturma, veri toplama ve veri analizi gibi araştırmanın temel adımlarını öğretir. Öğrencilere nicel ve nitel araştırma yöntemleri hakkında bilgi verilir ve bu yöntemlerin nasıl uygulanacağı konusunda örnekler sunulur. Ayrıca, araştırma sürecinde etik ilkelerin gözetilmesi gerektiği vurgulanır ve öğrencilere etik konularında farkındalık kazandırılır.

Dersin içeriği genellikle aşağıdaki konuları kapsar:

1. Araştırma süreci: Araştırma kavramı, önemi ve adımları
2. Araştırma tasarımı: Hipotez oluşturma, bağımsız ve bağımlı değişkenlerin belirlenmesi
3. Veri toplama yöntemleri: Anket, mülakat, gözlem gibi yöntemlerin kullanımı ve avantajları- dezavantajları
4. Veri analizi: Nitel ve nicel veri analizi yöntemleri
5. Araştırma raporu yazma: Araştırma bulgularının düzgün bir şekilde raporlanması
6. Etik ilkeler: Araştırma sürecinde etik kurallar ve etik ihlallerin sonuçları

Eğitim Fakültesindeki bölümler arasında farklılık gösterebilen bu ders, öğrencilere eğitim alanında yapacakları araştırmalarda güvenilir, etkili ve etik ilkelere uygun bir şekilde çalışmalarını sağlamayı hedeflemektedir.

Geri
Üst Alt