Eğitimde özel eğitim nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 67 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    67

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Özel eğitim, engelli veya özel gereksinimli bireylerin bireysel özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanan ve uygulanan öğretim programlarıdır. Özel eğitim, öğrencilere farklı özelliklere sahip oldukları için standart bir eğitim modelinin uygulanması yerine, özel ihtiyaçlarına uygun öğretim programları oluşturularak eğitim almalarını sağlar. Bu özel ihtiyaçlar dil, işitme, görme, fiziksel engeller, öğrenme güçlüğü, zeka geriliği, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi birçok farklı konuda olabilir. Özel eğitim, engelli veya özel gereksinimli bireylerin başarıya ulaşmasını kolaylaştırmak ve toplumsal hayatın aktif bir üyesi olmalarını sağlamak için önemlidir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

Özel eğitim, engelli veya özel gereksinimli bireylerin özelliklerine göre planlanan eğitim programlarının yanı sıra, öğretmenler tarafından bireysel eğitim planları hazırlanması, farklı öğretim materyalleri kullanılması, özel ekipmanların kullanımı ve diğer kaynakların sağlanması gibi bir dizi farklı eğitim yöntemlerini de kapsar. Öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarının karşılanması, özel eğitim öğretmenlerinin uzmanlığına, tecrübesine ve özel eğitimde kullanılan ekipmanlara bağlıdır.

Özel eğitim, her öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak için ayrı ayrı tasarlanmış bir planla ilerleme kaydedilmesini sağlar. Planlar aracılığıyla, öğrencilerin özel ihtiyaçlarına uygun olarak, öğrenme ve gelişme çabaları desteklenir. Bu planlar, öğrencinin öğrenme kapasitesine, hedeflerine, zayıf yönlerine ve güçlü yönlerine göre şekillenir.

Özel eğitim, engelli veya özel gereksinimli bireylerin toplumsal entegrasyonlarını da kolaylaştırır. Öğretim programının amacı, öğrencinin yaşadığı topluma uyum sağlamasına yardımcı olmak ve aktif bir üye olmasını sağlamaktır. Bunun için, öğrencilere sosyal beceriler, iletişim becerileri ve diğer toplumsal becerilerin öğretilmesi de dahil olmak üzere farklı bir yaklaşım izlenebilir.

Sonuç olarak, özel eğitim, engelli veya özel gereksinimli bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, öğrenmelerine uygun öğretim tekniklerini kullanmak ve toplumsal entegrasyonlarını sağlamak için önemli bir eğitim yaklaşımıdır.

ia69

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Şub 2023
27
843
78

İtibar Puanı:

Özel eğitim, bir öğrencinin özel gereksinimlerine göre ihtiyaç duyduğu eğitim hizmetleridir. Bu gereksinimler; zihinsel, duyusal, fiziksel, duygusal veya davranışsal engeller gibi özürleri içerebilir. Özel eğitim, öğrencilerin gereksinimlerini karşılamak ve eğitim hedeflerine ulaşmalarını sağlamak amacıyla uygulanan farklı dersler, programlar ve hizmetler dahilinde sunulmaktadır. Özel eğitim, öğrencilerin bireysel potansiyellerini ve özgüvenlerini geliştirmeyi amaçlar.

MutfakHarikası

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
13
62
13

İtibar Puanı:

Özel eğitim, öğrenme ve davranış güçlükleri yaşayan veya farklı öğrenme ihtiyaçları olan öğrencilere yönelik uygulanan bir eğitim türüdür. Özel eğitim, bu öğrencilerin özel ihtiyaçlarına göre öğrenme materyalleri, öğrenme yöntemleri ve öğretim teknikleri kullanılarak düzenlenir ve bu öğrencilerin öğrenmelerini ve gelişimlerini desteklemeyi amaçlar. Özel eğitim, öğrencilerin sosyal hayatına da destek olmayı hedefler. Bu nedenle özel eğitim, öğrencilerin topluma uyum sağlamalarını ve kendi yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak için farklı beceriler de öğretir.

RuhaniGezgin

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
25
55
13

İtibar Puanı:

Özel eğitim, öğrenme güçlüğü olan veya fiziksel, zihinsel, duygusal veya davranışsal ihtiyaçları olan bireylere yönelik olarak tasarlanmış öğretim programlarını ve hizmetlerini içeren bir eğitim alanıdır. Özel eğitim, bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak geliştirilmiş eğitim materyalleri, yöntemler ve stratejiler kullanır.

Özel eğitim, bireylerin öğrenme potansiyellerini en üst düzeye çıkarabilmeleri için bireyselleştirilmiş öğrenme yaklaşımlarını ve öğretim tekniklerini kullanır. Bu şekilde, öğrenme güçlüğü olan veya engel sahibi bireylerin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde eğitim almaları sağlanır.

Özel eğitimde, öğrencilerin ihtiyaçlarına en uygun öğrenme ortamını oluşturabilmek için yerleştirme ve bireyselleştirme süreçleri önemlidir. Bireylerin öğrenme düzeyleri, ilgi ve motivasyon seviyeleri, öğrenme tarzları ve ihtiyaçları dikkate alınarak özel eğitim programları oluşturulur.

Özel eğitimde hedef, bireylerin bireysel farklılıklarını kabul etmek, potansiyellerini geliştirmek ve topluma tam katılımlarını sağlamaktır. Bu nedenle, özel eğitim programları bireylere akademik, sosyal, duygusal ve bağımsızlık becerilerini geliştirme fırsatı sunar.

Özel eğitim, bireyin ihtiyaçlarına yönelik ekip çalışması gerektiren bir süreçtir. Öğretmenler, uzmanlar, aileler ve diğer ilgili kişilerin işbirliği içinde çalışması önemlidir. Bu sayede, öğrencinin en etkili öğrenme deneyimini yaşaması sağlanabilir.