Evinizi Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? | Sayfa 3 | Forum Mobilya Takımları
Bey Azura

Lopez

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
29 Kas 2019
12
368
48

İtibar Puanı:

Evinizi kendiniz boyamaya karar verdiniz ve bu iş için nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsunuz. Evinizi kendiniz boyayın, ancak bunun kolay bir iş olacağını düşünmeyin. Boya işi hem işçilik açısından hem de sabır açısından zorlu bir iştir. Kullanılacak boyaların niteliğinin yanı sıra, seçilecek renklerin uyumuda çok önemli bir detaydır.
Özellikle kış ayının bitmesiyle birlikte ilkbahar ve yaz dönemleri ev boyamak için en ideal mevsimlerden sayılmaktadır. Evinizi boyarken ne kadar boya harcayacağınız ve nasıl fırçalar seçeceğinizin seçimini yapmak size düşüyor. Eğer profesyonel bir boyacıdan yardım almayı düşünmüyorsanız, kesinlikle ne tür bir boya alacağınızı, nasıl fırçalar seçmeniz gerektiğini ve ne kadar alan için ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını çok iyi bilmelisiniz. Ev boyama öncelikle bilgi birikimi ve tecrübe ister, bunlar sizde bulunmuyorsa yazımızın geri kalan kısımlarında tecrübelerimizi size aktaracağız.
Ev boyama teknikleri hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmından aktarabilirsiniz.
Ev Boyarken Hangi Boya Seçilmeli?
Evi kendiniz boyamak istiyorsanız öncelikle hangi boya ile nasıl bir görünüm elde edebileceğinizi çok iyi bilmeniz gerekmekte.
Evi Boyarken Hangi Boya Nasıl Bir Görünüm Sağlar?
* Evinizde tercih edeceğiniz renklerin daha hoş ve parlak bir şekilde görünmesini istiyorsanız saten boya seçiminde fayda var ancak ekonomik fiyatları nedeniyle genellikle iç dekorasyonda plastik boyalar tercih edilmektedir.
* Duvarlarınızda seçeceğiniz renklerin çok daha parlak olması için ise, yağlı boya kullanılabilmektedir. Son dönemlerde duvarlarda sanatsal çalışmalar yapanların sayısı arttı ve bu tür duvarlara yapılan çalışmalar saten boyalar kullanılarak yapılmaktadır.
Ev Boyama Teknikleri
Evi Kendiniz Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

* Boya yapacağınız duvar yüzeyinin pürüssüz ve temiz olması çok önemli. Islak veya çeşitli şekillerde kirlenmiş pürüzlü yüzeylere boya uygulamaları problemli görünümler sağlayacaktır.
* Pek çok boya içeriği açısından bir diğerinden farklıdır, bu nedenle satın almış olduğunuz boyanın kullanım talimatlarını çok iyi okumalı ve buna bağlı olarak boyanızı uygulamanız gerekmektedir.
* Bunun dışında renk ton farklılıklarının önüne geçebilmek için kesinlikle aynı boyayı kullanmayı sürdürmelisiniz. Boya yaparken farklı markalara yönelecek olursanız lekeli bir yüzey boyama elde edebilirsiniz.
* Son olarak boya yapacağınız oda içerisinde yer alan eşyalara boya sıçramaması için çok iyi şekilde koruma sağlayacak olan ambalajlama işlemini uygulayın. Tüm eşyalarınızın üzerine naylonlar örtün ve boya yapacağınız duvarlar hariç tüm zemin ve objeleri örtmelisiniz.
Boya İle Tiner Nasıl Karıştırılır?
* Genellikle kullanacağınız boyanın niteliğine uygun olarak selulozik tiner veya su bazlı boyaları su ile karıştırarak inceltmeniz gerekmektedir. Bunun için her markanın yoğunluk dereceleri farklı olacağından satın almış olduğunuz boya kutusunun üzerinde belirtilen oranlarda selulozik tiner veya su ile karıştırmalısınız.
Su Bazlı Boya İçerisine Ne Kadar Su İlave Edilir?
Su bazlı boyalar genellikle en kullanışlı boyalar olarak bilinmektedir. Bunun için de yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi tercih ettiğiniz markanın yoğunlukları farklı olabileceğinden boya kutunuzda belirtilen oranlarda su ile boyanızı karıştırarak yüzeylere uygulayabilirsiniz.
Not: Genellikle ahşap türü yüzeylerde boya uygulandıktan sonra selulozik dolgu verniği adı verilen malzeme ile selulozik tiner karıştırılarak son kat vernik uygulanmaktadır. Bunun nedeni ahşap gibi doğal şartlarda yıpranabilecek olan bir malzemenin, daha uzun süre yeni boyanmış gibi görünmesini sağlamaktır.
* Boya yaparken yüzeyin lekeli görünmesini engellemek ve pürüssüz bir görünüm elde etmek açısından uygulanacak boyayı ince katlar şeklinde uygulamak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.
Boyanın duvara çok iyi şekilde yapışmasını istiyorsanız parlak boyaları bir miktar matlaştırmak yerinde olacaktır.
Ev Boyama Teknikleri – Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar
* Evi Boyarken dikkat edilmesi gereken kilit noktalardan bir diğeri ise, birinci kat boyayı tamamladıktan sonra ikinci kata geçeren boya fırçalarının kuruması en büyük problemlerden sayılmaktadır. bunu engellemek için streç filmler veya bir naylon ile fırçanızı saracak olursanız bu sorunun önüne geçmiş olursunuz. Böylece katlar arasında geçen sürede boya fırçanız kurumayacaktır.
* Bunun dışında belirli yüzeyleri boyama işleminin ardından elinizde boya artacak olursa, kalan bu boyayı saklamamız gerekirse, ilk seferde yaptığımız gibi su veya tiner ile incelterek (Boyanın niteliğine göre tiner veya su hangisi uygunsa o madde ile inceltiniz.) yeniden uygulayabilirsiniz. İnceltme işleminin ardından karıştırmanıza gerek yok, sadece güneş ile direk temas etmeyen bir yerde saklamak yeterli olacaktır.
* Ev boyama teknikleri ile evinizi boyarken boya fırçanızı koyabileceğiniz bir yer bulamıyorsanız ve damlayan boyanızın ziyan olmasını istemiyosanız, boya kabının üzerine koyacağınız bir ızgaranın üzerine fırçalarınızı koyun ve bu sayede damlayan boyalar sadece boya tenekesine dökülecektir.
(y) 👏 👏 👏 👏 👏 :love: :giggle::whistle:
 
Two Piece Sets width=
Benzer konular Forum Tarih
Talha Ev Dekorasyon Fikirleri 64 37K

Benzer konular

  • Two Piece Sets
  • Üst