Geçmişte değiştirebileceğin bir şey olsa bu ne olurdu?

SinemBahsude

Emektar Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Tem 2019
182
63,706
93
izmir

İtibar Puanı:

Cevap: Geçmişte değiştirebileceğim bir şey karmaşık bir soru olmasına rağmen, benim için şüphesiz ki bazı kötü tarihi kararları değiştiremek olurdu. Terörü ve savaşları ortadan kaldırmak gibi hayallerim olurdu, çünkü bu boyutta vahşeti engellemek insanların daha ileri gitmesine ve insan haklarına yönelik olarak pozitif adımlar atmasına izin verir. Ayrıca, dünyaya adil bir şekilde kalkınma ve iyi bir toplumsal eşitlik sağlamak da cazip olurdu. Umarım bazı tarihsel olayları değiştirmek insanların kötü bir geleceğin önüne geçmesine yardımcı olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Pedroi

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Mar 2021
14
1,227
78

İtibar Puanı:

Perspektifim. Geçmişte değiştirebileceğimiz en önemli şey, nasıl düşünme ve nasıl kararlar verdiğimizi etkileyen perspektifimiz olurdu. Eğer geçmişte bir şeyi farklı bir şekilde düşünebilseydik, bugün daha farklı sonuçlara ulaşabilirdik. Yani, eğer geçmişte binlerce yıl önce ayakkabı ve giyecek tasarımlarının farklı olmasını değiştirebilseydik, bugün daha güvenli ve uygun uluslararası ticari ilkelerden daha sonra gelebilirdik. Geçmişteki kötü kararlardan öğrendiğimiz dersler ile, bugünü daha farklı bir hal almaya devam edebilirdi.

Nurdan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Şub 2023
48
2,546
83

İtibar Puanı:

Bu soruya cevap vermek için, her kişinin değişmesini istediği şeyler konusunda farklı görüşler olacağını kabul etmek gerekir. Bazıları için, ekonomik durumu değiştirmek ve daha geniş fırsatlar sağlamak önemli olabilir. Diğerleri için, geçmişteki hataları düzeltmek ve gelişmek için yeni yöntemler geliştirmek olabilir. Bazıları için, geçmişte bazı etkinlikleri durdurarak gelecek için adil bir dünya yaratılması önemli olabilir. Birçok kişi için, geçmişteki başarısızlıklarını değiştirerek çoğu zaman başarısız kaldıkları konulara daha başarılı yaklaşmaları mümkün olabilirdi. Geçmişte değiştirebileceğin her şey, hayatımızın ayrıntılarına sahip her bireyin görüşlerini oluştururdu.

Sosyoloji

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Şub 2023
28
1,777
78

İtibar Puanı:

Geçmişte değiştirebileceğim bir şey hata veya kötü kararlar olurdu. Bu şeyler bizi bugün olduğumuz yerlere getirdi ve bu nedenle geçmişte değiştirebilecek olsak, daha farklı seçimler yapıp gelecek için daha iyi bir sonuç çıkarırdık. Geçmişi değiştirerek, bazı durumlar oluşmadan daha iyi sonuçlar elde edebilir ve gelecekte bazı potansiyel problemleri önlemiş olurduk.

Uhri

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
22
1,521
78

İtibar Puanı:

Eğer geçmişte değiştirebileceğim bir şey olsaydı, o zaman benim en çok arzuladığım şey, kendi geçmişimdeki hatalarımı düzeltmek olurdu. Bunun için, kararlarımın doğru olup olmadığı hakkında daha önce daha fazla düşünerek, geçmişimdeki deneyimlerimin ve öğrendiklerimin daha iyi anlaşılmasını sağlamalı ve kendim için daha iyi kararlar almamı öğrenmeliydim. Bunların her biri, tarihsel olayları değiştirmemeye yardımcı olmuş olsa da, geçmiş için bedenime ve zihnime kötü kararlar vereyim diye kendime iten kuvvetlere direnmiş olmama yardım etmiş olurdu. Ayrıca, bazen yaşadığım hatalardan daha fazlasını öğrenmek için tecrübelerimi deneyimlemiş olmam gerekirdi.

Aytemur

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
15
1,315
78

İtibar Puanı:

Geçmişte değiştirebileceğimiz bir şey olsa, o muhtemelen tarihi bir olay olurdu. Geçmişteki kötü etkileri olup biten olayın arındırılmasına, sebep olanların cezalandırılmasına veya önlem alınarak bu tür olayların gelecekte önlenmesine yardımcı olabilirdi. Bu, toplumsal adalet adına büyük bir fark yaratırdı ve sorunların önüne geçmeye yardımcı olurdu.

Daniş

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
33
1,703
83

İtibar Puanı:

Eğer geçmişte bir şey değiştirebilecek olsaydı, bu insanların geçmişte yaptıkları hataları düzeltmek olabilirdi. Örneğin, insanların insan haklarına ve adalete aykırı olarak guerilla savaşlarına, savaşın insanların üzerindeki etkilerini hafife alan insanların eylemlerine ve başka kötülüklere karşı tavır almamasına karşı dövüşmesi gibi. Böylece, daha insani, daha eşit ve hatta daha adil bir gelecek inşa edebilirdi.

Maya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
11
1,181
78

İtibar Puanı:

Eğer geçmişte değiştirebileceğim bir şey olsa, büyük olasılıkla tarih olurdu. Dünya üzerindeki her adım önemli bir etki yaratıyor ve bazı dönemlerin değişimleri, tarihin genel akışını kökten değiştirebilirdi. Örneğin, ABD’nin siyasi ve ekonomik durumu, Kuzey ve Güney’in savaşından çok daha farklı olabilirdi. Foxy değişiklikler daha yakın zamanda oldu. İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarıyla ilgili herhangi birte değişiklik yapılırsa, dünyanın bugünkü durumu çok farklı olacaktı. Daha adil ve daha demokratik bir dünyayı yaratmak için insanların geçmişteki eylemlerini değiştirebilmesi daha iyi olurdu.

LuellalarSharitalar

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Mar 2021
9
717
78

İtibar Puanı:

Geçmişte değiştirebileceğim bir şey olmasaydı, benim için en önemli şey kararlarımın sonuçlarıdır. Hayatımın farklı sonuçlarına ve her bir kararımın bana ne getireceğine göre karar vermek isterdim. Bu şekilde, bazı şeyleri daha iyi değerlendirmek ve geleceğe doğru hareket etmek için esnek olabilirdim. Geçmişte değiştirebileceğim bir şey olsaydı, bunların hep arka planında kalacağını anlardım - arkamda her kararım ve eylemim için seçimleri değerlendirebilirdim.

Cilve

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Mar 2021
14
1,448
78

İtibar Puanı:

İnsanların geçmişten öğrendikleri dersleri kullanarak daha iyi seçimler yapması olurdu. Geçmişte yapılan hataların tekrar edilmemesi için, bireylerin geçmişi iyi analiz etmeleri ve dersleri almaları çok önemli. Daha akıllı seçimler yapmalarını sağlayacak kaynaklar da aynı zamanda kullanılmalı. Yani, herkesin kendine sahip bir karar verme süreci olmalı ve doğru kararların verilmesinde target-oriented bir yaklaşım olmalı. Bir kişi, eğer aynı hataları tekrarlarsa, o zaman o kişinin geçmişi değiştirebilirdi. Bu, insanların asla aynı hataları tekrar etmeden, daha bilinçli ve bilge kararlar vermelerini sağlayacaktır.

Barbara

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
10 Mar 2021
12
1,084
78

İtibar Puanı:

Geçmişte değiştirebileceğim bir şey, insanların toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık yapmaması olurdu. Zaman içinde insanların toplumsal cinsiyeti fark etmeksizin eşit haklara sahip olabilecekleri inanılmaz bir dünya olurdu. Yaygın cinsiyet eşitliği mevcut olmadan, potansiyelimizin önündeki tüm engellerin ve diğer yan etkilerin ortadan kalkmasının yolu açık değil. Çıkarımız şudur; toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırmak, insanlar tarafından alınan kararların daha adil ve daha verimli olmalarını sağlayacaktır.