Görecelik Teorisi'nin sınırları nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 141 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    141

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Görecelik Teorisi'nin sınırları nelerdir?

Görecelik Teorisi'nin sınırları şunlardır:

1. Büyük ölçekli fiziksel sistemlerdeki etkileri yanlış veya eksik olabilir. Özellikle, kuantum mekaniği ile etkileşimi hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz.

2. Gravitasyon ve elektromanyetizma arasındaki bağlantı hala tam olarak anlaşılamamıştır.

3. Birleşik alan teorisi eksikliği. Görecelik teorisi elektromanyetizma ve gravitasyonun birleşik bir teorisi değildir.

4. Üç boyutlu uzayda hareket etmeyen idealize edilmiş cisimlerin davranışını açıklamak için kullanılır. Bu nedenle, yüksek hızlarda veya yoğun kütleli cisimlerin davranışını açıklamak için kullanılamaz.

5. Görelilik teorisi, evrenin kökeni veya nedenlerini açıklamak için yeterli olmayabilir.

Son düzenleme:

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,150
673,368
113

İtibar Puanı:

6. Görelilik teorisi, kütleçekimi alanının kendisinin nasıl oluştuğunu açıklamakta yetersiz kalabilir. Bu alanda daha fazla araştırmanın yapılması gerekmektedir.

7. Görelilik teorisi, evrende karanlık madde veya karanlık enerji gibi gözlemlenemeyen fenomenleri açıklamakta yetersiz kalmaktadır.

8. Görelilik teorisi, evrende zamanın nasıl işlediği konusunda genel bir resim çizmektedir, ancak zamanın kendisi hala tam olarak anlaşılamamıştır. Bu alan hala araştırma konusu olarak kalmaktadır.

9. Görelilik teorisi, uzak mesafelerdeki nesnelerin gözlemlenmesi konusunda sınırlamalara sahiptir. Bu nedenle, evrendeki her şeyi anlamak için başka yöntemlerin kullanılması gerekmektedir.

10. Görelilik teorisi, evrendeki her şeyin belirli bir noktada başladığı veya geliştiği bir açıklama sunmamaktadır. Bu nedenle, evrenin başlangıcı hakkındaki teorilerle tam olarak uyumlu değildir.

Barbaralot

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ocak 2021
17
692
78

İtibar Puanı:

1. Büyük cisimlerden uzakta geçerli olması: Görecelik Teorisi, sadece büyük cisimlerden uzakta geçerlidir. Böylece, küçük nesnelerin ve parçacıkların hareketini açıklamak için kullanılamaz.

2. Kuantum mekaniği ile tutarsızlık: Görecelik Teorisi ile Kuantum Mekaniği arasında bazı çelişkiler vardır ve bu konuda birleştirici bir teori henüz geliştirilmemiştir.

3. Uzay-zamanın eğriliği: Görecelik Teorisi, uzay-zamanın eğriliğini açıklarken, bu konudaki tüm matematiksel hesaplamalar oldukça karmaşıktır ve bu nedenle teoriyi anlamak ve uygulamak zordur.

4. Mutlak referans noktasının yokluğu: Görecelik Teorisi, mutlak bir referans noktasının olmadığını varsayar, ancak bu anlayış bazı kişiler tarafından kabul edilmemektedir.

5. Mantıksal sorunlar: Bazı filozoflar, Görecelik Teorisi'nin bazı mantıksal sorunlar içerdiği konusunda farklı görüşlere sahiptirler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Biyoenerji Uzmanı

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Haz 2021
22
1,133
78

İtibar Puanı:

1. Ölçüm ve gözlem sınırları: Görecelik Teorisi, ölçüm ve gözlem için kullanılan araçların doğruluğu ve hassasiyetine bağlıdır. Bu nedenle, ölçüm ve gözlem sınırları biraz sınırlayıcıdır.

2. Büyük kütleli nesneler: Görecelik Teorisi, küçük kütleli nesnelerin davranışını açıklamak için kullanılır. Büyük kütleli nesnelerin davranışı hala tam olarak anlaşılamamaktadır.

3. Karanlık madde ve enerji: Görecelik Teorisi, evrenin yaklaşık %95'inin oluştuğu düşünülen karanlık madde ve enerji konularında tam bir açıklama sağlayamamaktadır.

4. Tek nicelikli zaman ve uzay: Görecelik Teorisi, zaman ve uzayın tek bir nicelik olarak ele alınması kavramını sınırlamaktadır. Bu konular hala tam olarak anlaşılamamaktadır.

Black Pearl

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
23 Haz 2020
22
1,503
78
İstanbul

İtibar Puanı:

1. Makro ölçeklerde geçerli olması: Görecelik teorisi, genellikle makro ölçeklerde geçerlidir. Yani, atomaltı düzeydeki parçacıkların davranışlarını açıklamak için kullanılamaz.

2. Etkinliği: Görecelik teorisi, yalnızca yüksek hızlardaki nesnelerin hareketini açıklamak için geçerlidir. Yavaş hareketler veya statik durumları açıklamak için kullanılamaz.

3. Birleştirici teori eksikliği: Görelilik teorisi, genel görelilik ve özel görelilik olarak iki ana teoriye ayrılır. Ancak henüz, bu iki teoriyi birbirine entegre eden bir birleştirici teori mevcut değil.

4. Tamamlayıcılık: Görecelik teorisi, kuantum fiziği ile çelişen bazı sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu nedenle, görecelik teorisi tamamlayıcı teorilerle birlikte kullanılmalıdır.

5. Mantık açısından zorluklar: Görecelik teorisi bazı insanlar için çok karmaşık ve mantık açısından zorlayıcıdır. Bu nedenle, onu anlamak ve uygulamak için gereken eğitim ve deneyim gerektirir.

BrendaZed

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Şub 2021
26
1,026
78

İtibar Puanı:

1. Büyük ölçekli yapıların ve evrenin geniş ölçekli yapılarına odaklanır ve atomik ve alt atomik düzeydeki parçacıkların davranışları hakkında yeterli bilgi vermez.

2. Karadelikler ve kara deliklerin oluşumu hala tam olarak anlaşılamamıştır. Görelilik teorisi karanlık madde ve enerji, evrenin genişlemesi, kara deliklerle ilgili - yüksek hızda devinen kalıntılarla ilgili olarak bazı açık uçlara sahiptir.

3. Görelilik teorisi, hareketli cisimlerin zaman dilimleri arasındaki etkileşimi hesaplamak için kullanılabilen hızlandırma ve hareketli nesnelerin yörüngelerinin hesaplanmasına çok çeşitli hızlarla odaklanırken, evrenin doğası ve yapısının tam olarak anlaşılması gibi diğer konular hala incelenmektedir.

Samet Onsuz

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Mar 2022
2
64
13

İtibar Puanı:

1. Büyük ölçekli yapılar: Görecelik Teorisi, büyük ölçekli yapıların davranışını açıklamakta zorluk çeker. Bu nedenle, kozmolojik ölçekte evrenin yapısını açıklamak için diğer teorilerle birlikte kullanılır.

2. Kütle çekimi alanında eksiklikler: Görecelik Teorisi, çok yüksek yoğunluklu alanlarda, özellikle de kütle çekimiyle ilgili olarak, hala eksiklikleri vardır. Bu nedenle, bu konularda daha ileri araştırmalar gerekir.

3. Kuantum mekaniğiyle birleştirilmesi: Görecelik Teorisi, kuantum mekaniğiyle henüz uyumlu hale getirilememiştir. Bu alanlarda daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

4. Zaman ve uzayın sınırları: Görecelik Teorisi, zamanın ve uzayın sınırlarını aşma veya geçme konusunda bir sınır gösterir. Bu sınırlarla ilgili daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Brianbaine

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Ara 2020
23
1,356
78

İtibar Puanı:

Görecelik teorisi, uzay ve zamanın farklılıklarını ve bunların yalnızca kütleli nesnelerin varlığına bağlı olduğunu öne sürer. Ancak teori, kuantum mekaniği ve görelilik teorisi arasındaki çelişkiler gibi diğer fiziksel teorilerle uyuşmazlıklar yaşayabilir. Ayrıca, teorinin bazı yönleri evrenin başlangıcı ve yapısı hakkında açıklama yapmada sınırlıdır.

Candan Kaya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Şub 2021
24
1,212
78

İtibar Puanı:

Görecelik teorisi, uzay ve zamanın fiziksel olarak bükülebilir olduğunu ve kütleçekimsel alanların çevresel koşullara bağlı olarak değişebileceğini öne sürer. Bununla birlikte, teori kendisi de belirli sınırlara sahiptir:

1. Makroskobik düzeyde uygulanabilir: Görelilik teorisi, makroskobik düzeydeki nesnelere uygulanabilir. Çok küçük parçacıklar veya atomik düzeydeki fenomenler gibi mikroskobik düzeylerde uygulanması zordur.

2. Yüksek hızlar ve güçlü yerçekimleri için geçerli: Görelilik teorisi, hareket hızı çok yüksek nesnelerde ve güçlü yerçekim alanlarında geçerli olur. Düşük hızlarda veya zayıf yerçekim alanlarında diğer teoriler daha uygun olabilir.

3. Eşzamanlılık sorunu: Görelilik teorisi, eşzamanlı olaylar arasındaki nedensel ilişkileri belirleme konusunda sınırlıdır. Bu nedenle, teori karmaşık matematiksel hesaplamalar gerektirir ve pratik uygulamaları sınırlıdır.

4. Kuantum mekaniği ile uyumsuzluk: Görelilik teorisi ve kuantum mekaniği arasında henüz tam bir uyum sağlanamamıştır. Bu nedenle, evrenin tamamını açıklayan tek bir teori henüz yoktur.

Carlosdep

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Nis 2021
4
140
28

İtibar Puanı:

Görecelik teorisi, uzay ve zamanın birbirine bağımlı olduğunu ve bir gözlemcinin hareketine göre farklı şekillerde algılanabileceğini öne sürer. Bununla birlikte, görelilik teorisi sınırları şunlardır:

1. Yüksek hızlı veya yüksek kütleli nesnelerin davranışı açıklanamaz: Görelilik teorisi, ışığın hızı sabit olduğu için yüksek hızlara veya yüksek kütleli nesnelere uygulanamaz.

2. Küçük ölçeklerde etkisizdir: Görecelik teorisi, küçük ölçeklerde yerçekimini açıklamada yetersiz kalır ve bu nedenle kuantum fiziği ile birleştirilmesi gereklidir.

3. Tek başına, karanlık madde ve karanlık enerji gibi yeni fenomenleri açıklamak için yetersizdir.

4. Tanımlı olmayan bazı kavramlar içerir: Görelilik teorisi, uzay zaman sapması ve evrenin genişleme hızı gibi kavramları içerir, ancak bu kavramlar hala tam olarak anlaşılamamıştır.

5. Bazı teknolojik uygulamalar açısından kavramsal zorluklar olabilir: Görelilik teorisi, GPS gibi bazı teknolojik uygulamalar için kullanılırken, bu uygulamalar bazen görecelik etkileri göz önüne alınmadığında hatalı sonuçlar verebilir.

Ceylan Koç

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
12 May 2020
23
1,846
78
İstanbul

İtibar Puanı:

Görecelik Teorisi, kozmolojik ölçekte önemli keşifler ve tahminler yapmak için kullanılan başarılı bir teoridir. Ancak, kuantum dünyasının tam olarak açıklanamaması ve birleştirilmesi, evrenin karanlık madde ve enerji gibi gizemli unsurlarının anlaşılmaması ve bireysel parçacıkların geçmişlerinin kaydının yapılamaması gibi bazı sınırları vardır. Ayrıca, görelilik genel bir teori olduğundan, özel durumlarda (örneğin çok güçlü kütlelerin varlığına sahip nesnelerin olduğu yerlerde) daha spesifik teorilere ihtiyaç duyulabilir.

ciasr

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2021
14
878
78

İtibar Puanı:

1. İnanç sistemi: Görecelik teorisi, bireyin inanç sistemlerine meydan okuyabilir. Göreceli olarak herhangi bir olayın meydana gelmesi ya da gerçekleşmesi şeklini bileşenlerine göre açıkladığından, bu bazı insanların inanç sistemlerinde sorunlara neden olabilir.

2. Felsefi görüşler: Görecelik teorisi, felsefi tartışmaları ve anlaşmazlıkları tetikleyebilir. Bazılarının felsefi görüşleri, görelilikten çok farklıdır ve buna karşılar.

3. Doğruluğunun sınırı: Görecelik teorisi, doğruluğun sınırı konusunda bazı sınırlandırmalara sahiptir. Örneğin, doğruluğun sınırını fiziksel olaylarda bulabilir ancak insan davranışları veya toplumlar gibi daha sosyal ve psikolojik konularda belirlemek mümkün değildir.

4. Gözlem sınırı: Görecelik teorisi, gözlenen olaylarla ilgilidir. Ancak bu, topografik ya da psikolojik etkisini gösteren olaylarla sınırlandırılmaktadır. Örneğin sanat, müzik veya şiirle ilgili olmayan bir olay, Görecelik teorisine uymayabilir.

5. Deneysel sınırı: Görecelik teorisi, test edilecek hipotezlerin ölçülebilirliğine dayandığından, ölçülemez hipotezler, bu teoriye uymaz. Örneğin, istisnalar hiçbir zaman diğeri ile karşılaştırılamazlar ve bu nedenle ölçülemez bazı etkiler, göreceli teorinin sınırlarına dahil edilemezler.

6. Ortak dile çevrilmesinde sınırı: Görecelik teorisi, matematiksel argumentasyona dayalıdır ve bu nedenle, bazı insanlar için ortak dilde tam olarak çevrilemez ve anlaşılmaz olabilir.

7. Evrensel uygulama sınırı: Görecelik teorisi, bazı koşullar altında işe yaramaz ve sınırlıdır. Örneğin, kuantum fiziği, farklı bir teoriye dayalı olduğu için göreceli teoriye uymayabilir.

Corona

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Haz 2020
33
1,900
83

İtibar Puanı:

1. Büyük ölçekler ve kütleleri kapsamaz: Görecelik Teorisi, kozmik ölçeklerde çok başarılı bir şekilde çalışır, ancak oldukça büyük kütleli nesnelerin hareketini tam olarak açıklamaz.

2. Kuantum dünyasıyla uyumlu değil: Görecelik Teorisi, subatomik düzeyde çalışmalarla uyumlu değildir ve bu nedenle, kuantum dünyasına uygulanması zor bir durum ortaya çıkıyor.

3. Yerçekimi enerjisi sorunu: Görecelik Teorisi, yerçekimi enerjisiyle ilgili önemli bir sorun ortaya koyar. Bu sorun, karanlık enerji ve karanlık madde kavramlarının geliştirilmesine yol açtı.

4. İlk anlattığı gibi doğru olmayabilir: Görecelik Teorisi'nin, belirli bir çekim alanındaki deneylerde doğru olduğu kabul edilir. Ancak, daha büyük ölçeklerde ve daha büyük kütleleri içeren nesnelerde görelilik teorisinin doğru olmadığını gösteren bazı gözlemler vardır.

Kastamonulu

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
8
488
48

İtibar Puanı:

1. Makroölçekli nesneler için geçerlidir: Görecelik Teorisi, evrenin büyük ölçekteki yapısına ve karmaşık hareketlerine odaklanır. Ancak, atomik ölçekteki fenomenleri açıklamak için yetersizdir.

2. Belirsizlik İlkesi: Görecelik Teorisi, belirsizlik ilkesi ile çelişmektedir. Belirsizlik ilkesi, parçacıkların yer ve momentum değişkenlerinin aynı anda kesin olarak ölçülemeyeceğini belirtir.

3. Yerçekimi: Görecelik Teorisi, yerçekimi kuvvetinin açıklanması konusunda başarılı olmuştur. Ancak, birleşik alan teorisi gibi diğer teorilerle birleştirilmesi gerekmektedir.

4. Zaman: Görecelik Teorisi, zamanı bir boyut olarak kabul eder ve bu boyutun uzay boyutlarıyla birleşik bir dörtlü olarak ele alır. Ancak, bazı teoriler, zamandaki dalgalanmaları ve değişimleri açıklayamamaktadır.

5. Kuantum Mekaniği: Görecelik Teorisi, kuantum mekaniği ile birleştirilmesi gerekmektedir. Bu birleşme, evrenin mikro ve makro boyutlarının anlaşılmasında önemli bir adım olacaktır.

HHHMobilya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
3
534
78

İtibar Puanı:

Görecelik teorisi sınırları şunlardır:

1. Büyük kütleli nesnelerin etkisi: Genel görelilik teorisi, küçük kütleli nesneler için geçerlidir. Büyük kütleli nesnelerin yerçekimi alanı, genel görelilik etkileri göz önünde bulundurulmadan modellenebilir.

2. Kozmolojik ölçekler: Görelilik teorisi, evrenin büyük ölçekli yapısını açıklama konusunda sınırlıdır. Evrenin genişlemesi, evrensel kozmolojik modellerin geliştirilmesiyle açıklanır.

3. Kuantum mekaniği ile uyumlu olmayan yerçekimi: Genel görelilik teorisi, kuantum mekaniğiyle uyumlu değildir. Bilim adamları, kuantum yerçekimi teorisini geliştirmeye çalışarak bu sınırlamaları aşmaya çalışıyorlar.

4. Zaman makineleri: Görelilik teorisi, zaman makinesi fikrine şimdilik bir sınır getirir. Zaman makinesi fikri, görelilik teorisindeki zamana dair sınırlamalar nedeniyle mümkün değildir.

FFFMobilya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
8
959
78

İtibar Puanı:

Görelilik teorisi, belli fiziksel olayların gözlemlenmesini ve tarif edilmesini daha doğru bir şekilde yapmak için öncelikle yoğun bir matematiksel formül seti olarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte, görelilik teorisi sınırları da vardır:

1. Özel görelilik sadece homojen ve doğrusal bir ortamda geçerlidir. Yani, sabit ve homojen olduğu varsayılan yalnızca uzay-zaman ortamlarına uygulanabilir.

2. Genel görelilik, yüksek yoğunluklu ortamlarda da geçerli olmadığı için, küçük ölçekler için büyük ölçeklerde düzeltmeler yapılması gerekmektedir.

3. Karanlık Madde buna dahil değildir, zira görelilik sadece kütleli şeyleri ele alırken karanlık madde daha çok enerji veya madde varlığından kaynaklanır.

4. Göreliliğin kuantum mekaniğiyle birleşmesi halen eksik ve net değildir. Bu nedenle bazı durumlarda çelişkili sonuçlara sebep olabilir.

5. Görelilik aynı zamanda her zaman her tür fiziksel deney için uygun değildir. Bazı durumlarda klasik fizik yasaları daha verimli olabilir.

6. Son olarak, görelilik teorisi, geniş bir ölçek aralığında çalışan matematiksel bir modeldir, ancak bazı durumlarda ölçeklerin ve sürelerin sınırlarına kapı açar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

KKKmobilya

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
5
395
48

İtibar Puanı:

Görecelik Teorisi, belli bir düzlemde uzay ve zamanı birleştirerek, fiziksel olayları anlatmak için matematiksel yöntemler kullanır. Teorinin sınırları şunları içerebilir:
1. Yüksek hızlar ve yoğun kütleler: Görecelik Teorisi, yalnızca düşük hızlarda ve düşük kütleli nesneler için geçerlidir. Yüksek hızlarda veya yoğun kütlelerin etrafında olan olayları açıklamak için farklı teoriler gereklidir.
2. Kuantum fiziği: Görecelik Teorisi, kuantum fiziği gibi diğer alanlarla uyumlu değildir. Bu nedenle, bu iki teorinin birleştirilmesi için çaba harcanmaktadır.
3. Evrenin büyüklüğü: Görecelik Teorisi, evrenin büyüklüğü hakkında sınırlı bilgi sağlar. Bu teori, evrenin sınırlarını açıklamak için yeterli değildir ve karanlık madde ve enerji gibi diğer faktörleri hesaba katması gereklidir.
4. Süpernova patlamaları: Görecelik Teorisi, süpernova patlamaları gibi bazı astronomik olayları açıklarken, diğerleri hala açıklanamıyor.
5. Uygulama sınırları: Görecelik Teorisi, çok büyük veya çok küçük ölçeklere uygulanamaz. Ayrıca, elektronlar gibi parçacıkların davranışını doğru bir şekilde açıklamakta da sınırlıdır.

meilopichon

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Eyl 2022
20
642
78

İtibar Puanı:

Görecelik Teorisi'nin bazı sınırları şunlardır:

1. Makro düzeyde: Görecelik Teorisi, makro seviyede (çok büyük kütlelerin ve çok uzak mesafelerin ele alındığı) geçerlidir. Mikro seviyede (atomik seviyede) veya kuantum mekaniği düzeyinde çelişkili sonuçlar verebilir.

2. Büyük kütleler ve hızlar: Görecelik Teorisi, büyük kütlelerin ve yüksek hızların etkileri hakkında doğru sonuçlar verir, ancak bu sınırları aşan koşullar altında çelişkili sonuçlar verebilir.

3. Evrenin genişlemesi: Görecelik Teorisi, evrenin genişlemesi hakkında bilgi verirken, karanlık madde ve karanlık enerji gibi evrenin diğer özelliklerini açıklamaz.

4. Yerçekimi dalgaları: Görecelik Teorisi, yerçekimi dalgalarının varlığına dair tahminlerde bulunurken, henüz yerçekimi dalgalarını doğrudan gözlemleme veya ölçme yöntemleri geliştirilememiştir.

5. Kuantum mekaniği ile birleştirilmesi: Görecelik Teorisi, kuantum mekaniği ile birleştirilemediği için, kara delikler gibi bazı fiziksel olayların açıklanması hala bir sorun olarak kalmaktadır.

Deva

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
178
5,679
93

İtibar Puanı:

1. Büyük ölçekli kütle hareketleri: Görelilik teorisi, küçük ölçekli kütle hareketlerinde geçerlidir. Ancak büyük ölçekli kütle hareketleri ve gök cisimleri gibi büyük fiziksel sistemlerde, görelilik teorisi yetersiz kalabilir.

2. Karanlık madde: Görecelik teorisi, evrene hakim olan karanlık maddenin varlığının doğasını açıklamakta yetersiz kalmaktadır.

3. Kuantum mekaniği: Görelilik teorisi ve kuantum mekaniği birleştirilememiştir. Her ikisi de doğru olmasına rağmen, zaman ve uzayın kuantum düzeyinde nasıl davrandığı hala tam olarak anlaşılamamıştır.

4. Zamanın doğası: Görecelik teorisi, zamanın doğasını açıklamakta yetersizdir. Zamanın nasıl oluştuğu ve zaman dilimlerinin nasıl ölçülebileceği hala tam olarak anlaşılamamıştır.

5. Etkileşimlerin doğası: Görelilik teorisi, evrenin temel etkileşimlerinin doğasını açıklamakta yetersizdir. Nükleer kuvvetler ve elektromanyetik etkileşimler gibi temel etkileşimlerin doğası hala araştırılmaktadır.

Eser

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Nis 2023
28
931
78

İtibar Puanı:

1. İşlemsel Sınırlar: Görelilik teorisi, yalnızca nispi hareketi ve kütle enerjisi ilişkisini içeren düzenlemeler yapabilir. Hareketin itici ve çekici güçlerinin doğasını tasvir etmez.

2. Kütleli Nesnelerdeki Sınırlar: Görelilik teorisi, nesnelerin kütlelerinin değişmesi nedeniyle gittikçe daha az doğru hale gelir. Bu ağır nesnelerin çekim kuvvetleri, genel görecelik teorisinde hesaba katılmaz.

3. Makro ve Mikro Düzeydeki Sınırlar: Görelilik teorisi makro düzeyde doğru olabilir ama mikro düzeyde bazı sorunlarla karşılaşır. Kuantum mekaniği ve görelilik teorisi karışık uyumsuzluğu hala çözülmemiş bir sorundur.

4. İletken Olmayan Ortamlar: Görelilik teorisi, elektromanyetik dalgaların vakumda ilerlemesi ile ilgilidir. Ancak, vakumsuz iletkene uygulanabilir olmadığı için, bu sınırlama sınırlarını belirler.

5. Hızın Sınırları: Einstein'ın özel göreceliği, en yüksek hızın ışık hızı olduğunu varsayar. Bu nedenle, özel göreceliğin bir sınırı, daha hızlı hareket eden nesnelerin davranışını açıklamak için kullanılamaz.

Geri
Üst Alt