Hz. İsa'nın İncil'deki İyilik ve Şefkat Konusundaki Öğretileri

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 60 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    60

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın İncil'deki öğretilerinde iyilik, şefkat ve sevgi temel konular arasındadır. İncil'de yer alan birçok vaazında, insanların birbirleriyle yaptıkları davranışların önemi vurgulanmaktadır. İnsanlara sevgi, merhamet, adalet, sabır ve affetmenin önemi konusunda eğitim yapmıştır. İşte Hz. İsa'nın İncil'deki İyilik ve Şefkat Konusundaki Öğretileri:

1. Sevgi: Hz. İsa, insanlara sevginin önemini vurgulamış ve "Birbirinizi sevin, ben sizi sevdiğim gibi sevin" sözleriyle sevginin ne kadar önemli olduğunu anlatmıştır.

2. Merhamet: Hz. İsa, insanlara merhametli ve şefkatli olmalarını öğütlemiştir. "Merhametli olun, merhamet göreceksiniz" sözleriyle merhametin ne kadar önemli olduğunu anlatmıştır.

3. Adalet: Hz. İsa, insanlara adaletli olmalarını öğütlemiştir. "Herkesin hakkını verin" sözleriyle adaletin ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir.

4. Sabır: Hz. İsa, insanlara sabırlı olmalarını öğütlemiştir. "Sabırlı olun, ölümsüzlük ödülünü kazanacaksınız" sözleriyle sabrın ne kadar önemli olduğunu anlatmıştır.

5. Affetme: Hz. İsa, insanlara affetmenin önemini vurgulamıştır. "Başkalarını affedin, siz de affedileceksiniz" sözleriyle affetmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmıştır.

Hz. İsa'nın öğretilerinde iyilik ve şefkat temel öğretiler arasındadır. İnsanlara sevgi, merhamet, adalet, sabır ve affetmenin önemini öğütlemiştir. Bu nedenle, Hz. İsa'nın öğretileri, hala dünya üzerinde milyarlarca insanın hayatına etki etmektedir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,380
113

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın öğretileri, sadece Hristiyanlar değil, tüm insanlar için önemlidir. İyilik, şefkat ve sevgi gibi kavramlar insanlığın temel değerleri arasındadır ve tüm kültürlerde önem taşır. Hz. İsa'nın öğretileri, insanların birbirleriyle saygı, sevgi ve hoşgörü içinde yaşamalarını amaçlamaktadır.

Bu öğretiler, insanlar arasında barışı ve kardeşliği sağlamaya yardımcı olmaktadır. İnsanlar, Hz. İsa'nın öğretilerini anlayarak ve yaşayarak daha mutlu ve huzurlu bir hayat sürebilirler. Ayrıca, bu öğretiler insanların kendi iç dünyalarında da huzur ve dinginlik sağlamaktadır.

Sonuç olarak, Hz. İsa'nın İncil'deki iyilik ve şefkat konusundaki öğretileri, dünya üzerindeki insanların hayatlarına önemli bir katkı yapmaktadır. İnsanlar, sevgi, merhamet, adalet, sabır ve affetme gibi değerleri yaşayarak kendilerini ve çevrelerini daha iyi bir yer haline getirebilirler. Hz. İsa'nın öğretileri, insanlar arasında birlik ve beraberlik sağlama yolunda güçlü bir rehberlik sunmaktadır.

ZanyZonkey

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
84
1,521
83

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın İncil'deki iyilik ve şefkat konusundaki öğretileri, insanların birbirlerine sevgi ve saygıyla yaklaşmalarını vurgulamaktadır. Hz. İsa'nın öğretilerinde, Kutsal Kitap'ın öncelikli hedefi, kendini Tanrı'ya yakınlaştıran bir kişinin yaşamını sürdürmesine yardımcı olmak olarak görülmektedir. Bu amaçla, İsa, insanlara sevgi, merhamet, affetme ve bağışlama konusunda öğütler vermiştir.

Hz. İsa, Tanrı'nın sevgi dolu olduğunu öğretir ve bu nedenle, insanların birbirlerine sevgiyle yaklaşmaları gerektiğini söyler. İnsanlar arasında rekabet, kıskançlık, öfke ve nefret duyguları yerine, merhamet, şefkat ve hoşgörü duygularının hakim olması ideal görülmektedir.

Hz. İsa, insanların birbirlerini sevmeleri gerektiğini ve kendilerine yapılanı başkalarına da yapmaları gerektiğini söyleyerek, karşılıklı fedakarlık ve yardımlaşma konularına da değinir. O, yoksul ve muhtaç kişilere yardım etmek, hastaları iyileştirmek, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek gibi konulara da önem verir.

İsa ayrıca, diğer insanlara karşı önyargılar beslememenin önemini de vurgular. İnsanların ırklarına, kökenlerine veya toplumsal statülerine göre değil, tüm insanların eşit olduğunu belirtir. İsa ayrıca adaletin ve dürüstlüğün önemini de öğretir.

Sonuç olarak, Hz. İsa'nın İncil'deki iyilik ve şefkat konusundaki öğretileri, insanların birbirlerine karşı sevgi, saygı ve hoşgörüyle yaklaşmalarını vurgular ve bu değerlerin uygulanmasıyla insanların Tanrı'ya daha yakınlaşabileceklerini savunur.

Kara Şövalye

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
28
168
28

İtibar Puanı:

İsa'nın İncil'deki öğretileri arasında iyilik ve şefkat önemli bir yer tutar. İsa, insanlara sevgi, merhamet ve başkalarına yardım etmenin önemini vurgular.

İncil'de İsa'nın öğretilerinden bazıları şunlardır:

1. "Başkalarını sevin, onlara yapmak istediklerinizi kendinize yapın." (Matteus 7:12): İsa, insanların başkalarına nasıl davranmaları gerektiğini öğretirken, onlara sevgi ve yardım etmenin önemini anlatır.

2. "Sizler dünyanın tuzusunuz, dünyanın ışığısınız. İnsanlar size sevginizi, iyi işlerinizi görünce, övgülerini Rab'be yollasınlar." (Matta 5:13-16): İsa, insanlara başkalarına iyi davranma ve sevgi göstermeyle mesajlarını yaymalarını, böylece dünyada iyi bir etki bırakmalarını söyler.

3. "Bırakın gelinlerin velileri için hüzün vakti olmasın, susuz kalanlar içinse gelinlerin velileri olun.” (Luka 6:21): İsa, insanlara acı çekenlere yardım etmeyi öğütler. İncilde sık sık hastaları iyileştirir, açları doyurur ve ihtiyaç sahiplerine el uzatır.

4. "Size söylediğim bu buyruklara uyun; birbirinizi sevin." (Yuhanna 13:34): İsa, insanlara birbirlerini sevmeyi ve saymayı öğretir. İncil'de İsa, insanlara sevgiyle hizmet etmelerini, kendilerine yapıldığı gibi başkalarına da yapılmalarını öğütler.

5. "Düşmanlarınızı sevin, size eziyet edenlere dua edin." (Matta 5:44): İsa, insanlara düşmanlarını bile sevmeyi ve onlara karşı merhametli olmayı öğretir. İnsanları affetmeyi ve hoşgörülü olmayı vurgular.

Bu öğretiler, İsa'nın insanlara sevgi, merhamet ve şefkatle yaklaşmalarını ve başkalarına yardım etmelerini öğütlediği örneklerdir. İncil'de İsa'nın davranışları ve öğretileri, iyilik ve şefkatle dolu bir hayat sürmeyi teşvik eder.

Disko kralı

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
23
264
48

İtibar Puanı:

Hz. İsa'nın İncil'deki iyilik ve şefkat konusundaki öğretileri, Hristiyanların temel ahlaki değerlerini oluşturur. İncil'e göre, Hz. İsa'nın öğretileri arasında insanlara merhametli davranmak, sevgiyle başkalarını kabul etmek, bağışlama, yardım etme ve ihtiyaç sahiplerini destekleme gibi konular vurgulanmaktadır.

İncil, Hz. İsa'nın çeşitli meşhur vaazlarının, öğretilerinin ve hikayelerinin yer aldığı bir kaynaktır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Yoksullara yardım etme: Hz. İsa, maddi imkansızlıklar içinde bulunan insanlara yardım etmeyi önemsemekteydi. Kendi ihtiyaçlarını gözetmeden yoksulların, yetimlerin ve dul kadınların önemini vurgulamıştır.

2. Sevgi ve bağışlama: Hz. İsa, başkalarına sevgiyle yaklaşılması gerektiğini öğretmiştir. İncil'de, "Eğer sadece kendi sevginizi sevenlere gösterirseniz, sizden başka bir şey beklemeyin. Siz iyi insanlarsanız, düşmanlarınıza bile sevgiyle yaklaşmalısınız." şeklinde bir ifade yer almaktadır.

3. Yardımseverlik: Hz. İsa, başkalarının ihtiyaçlarına duyarlı olmayı ve yardım etmeyi öğretmiştir. İncil'de, "Başkalarına iyilik yaparsanız, size de iyilik yapılacaktır." şeklinde bir ifade geçmektedir.

4. Merhamet: Hz. İsa, insanların acı çektiği durumlarda merhametli olmayı öğretmiştir. İncil'de, "Merhametli olanlar merhamet bulacaklardır." ifadesi yer almaktadır.

5. Aşk ve hoşgörü: Hz. İsa, insanlara sevgi, hoşgörü ve bağışlama gösterme konusunda öğütlerde bulunmuştur. İncil'de, "Kendinize karşı ne istiyorsanız, insanlara da öyle davranın." şeklinde bir ifade geçmektedir.

Bu öğretiler, Hristiyanların insanlar arasında birliği ve sevgiyi yaymak için çaba sarf etmelerini teşvik etmektedir. Hz. İsa'nın öğretileri, Hristiyan toplumunun temel değerleri ve davranışlarına yön vermektedir.

Geri
Üst Alt