İdari İşlemlerde Denetimin Hukuki Boyutu Nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 37 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    37

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İdari işlemlerde denetim, kamu yönetiminin en önemli özelliklerinden biridir. Kamu idaresinin icraatlarının hukuka uygunluğunu denetleyen bu mekanizma, insan haklarının korunması açısından son derece önemlidir. Peki, idari işlemlerde denetimin hukuki boyutu nedir?

Öncelikle, idari işlemlerin denetimi, yargısal denetim ve idari denetim şeklinde iki ayrı koldan gerçekleştirilir. Bu denetimlerin hukuki boyutu, hukuka uygunluk kontrolünün yapılmasıdır. İdari işlemler hukuka uygun olmalıdır, yani kamu yönetimi, işlem yaparken hukuka uygun şekilde hareket etmelidir.

Yargısal denetim, idari işlemlerin mahkemeler tarafından incelenmesi anlamına gelir. Mahkemeler, idarenin işlemlerini hukuka uygun olarak yapması konusunda denetim yaparlar. Hukuka aykırı olduğu tespit edilen işlemler ise iptal edilir. Yargısal denetim, vatandaşların haklarını koruma noktasında son derece önemlidir. Bu sayede, idarenin keyfi biçimde hareket etmesi engellenir.

İdari denetim ise, idarenin kendi iç denetim mekanizmasıdır. İç denetim sürecinde, idare, kendi işlemlerinin hukuka uygunluğunu kontrol eder. İdari denetim, yargısal denetimden önce gerçekleşir. Bu sayede, idarenin işlemlerinin hukuka uygun hale getirilmesi mümkündür.

Sonuç olarak, idari işlemlerin denetimi, hukuka uygunluk kontrolü açısından büyük önem taşımaktadır. Bu denetimlerin hukuki boyutu, idarenin işlemlerinin hukuka uygun olup olmadığının kontrol edilmesidir. Yargısal ve idari denetim mekanizmaları sayesinde, idarenin keyfi biçimde hareket etmesi engellenir ve insan hakları korunur.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Ayrıca, idari işlemlerin hukuka uygunluğunun denetlendiği diğer bir mekanizma da idari yargıdır. İdari yargı, idarenin işlemlerine karşı açılan davalarda hukuki değerlendirme yapar ve hukuka aykırı olduğu tespit edilen işlemleri iptal eder veya bu işlemlerin uygulanmasını durdurur. İdari yargı, yargısal denetim mekanizmasının bir parçası olarak, vatandaşların hukuk devleti ilkesi kapsamında savunma haklarını kullanmalarını ve hukukun üstünlüğünü korumalarını sağlar.

Denetim mekanizmalarının etkin bir şekilde kullanılması, idarenin daha şeffaf, hesap verebilir ve hukuka uygun şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Bu da, insan haklarının korunması, hukuk devleti ilkesinin uygulanması ve adil bir toplumun oluşturulması açısından son derece önemlidir.

Gürhan Şimşek

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
51
343
53

İtibar Puanı:

İdari işlemlerin denetiminin hukuki boyutu, idari işlemlerin yasalarla uyumlu olup olmadığını ve hukuka uygun olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini belirlemeyi içerir. Bu denetimler, ilgili idari mevzuata, anayasanın ve diğer yasal düzenlemelerin öngördüğü ilkelere ve hukuki standartlara uygunluğun incelenmesini kapsar.

Hukuki boyut, idari işlemlerin yapılış şekli, yetki kullanımı, hakkaniyet, eşitlik gibi hukuki ilkelere uygun olup olmadığının değerlendirilmesini içerir. İdare, yasaların kendisine verdiği yetki çerçevesinde işlem yapmalı, hukuka uygunluk ilkesine riayet etmeli ve idari işlemlerinde tarafsızlık, objektiflik, açıklık, gerekçelendirme gibi hukuka özgü kural ve prensiplere uygun davranmalıdır.

Denetim sürecinde, idari işlemin yasalara uygunluğu, yetki kullanımı, işlemin şekli ve içeriği, hukuki güvencelerin sağlanması gibi unsurlar göz önünde bulundurulur. Hukuki boyutun denetimi, idari işlemin yargı denetimi veya idari yargısal denetimi olarak da adlandırılır. Yani, idari işlemlerde denetimin hukuki boyutu, yargı organlarının ilgili idari işlemin yasaya veya hukuka uygun olup olmadığını değerlendirdiği süreci ifade eder. Bu denetim süreci, yargı organlarının idari işlemlere ilişkin itirazları inceleyerek hukuka uygunluğunu belirlemesiyle gerçekleştirilir.

Geri
Üst Alt